16 MAYIS, PAZARTESİ, 2016

16-22 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 5 Sanat Etkinliği

Bu hafta sizin için şehirde gerçekleşecek 5 sanat etkinliği seçtik. Turlamaya çıkmadan önce hazırladığımız derlemeden haftanın planına bakabilirsiniz.

16-22 Mayıs Haftasında Dikkat Çeken 5 Sanat Etkinliği

Sanatçı Konuşması: İrem Günaydın

İrem Günaydın son dönemde torna'da, Spot Projects Domates-Biber-Patlıcan 3 ve Red Bull Art Around kapsamında işlerini sergiledi. Peşpeşe ve hatta eş zamanlı sergilenen bu eserlerin arasındaki ilişkiye değinerek başlayacak söyleşi, sanatçının dil ve tercüme arasındaki bağlantıları araştıran üretimine yoğunlaşacak. Söyleşi 17 Mayıs Salı günü 18:30’da gerçekleşecek.

Zilberman Gallery’de İki Yeni Sergi

Zilberman Gallery, Antonio Cosentino’nun galeriyle olan ilk sergisini ağırlamaya hazırlanıyor. Sanatçının yeni çalışmalarından oluşan “cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim” isimli sergisi 18 Mayıs – 2 Temmuz tarihleri arasında galerinin ana mekanında izlenebilecek. Serginin merkezinde yer alan ferâre, sanatçının pratiğinde önemli bir yere sahip olan heykellerinin bir devamı niteliğinde olan teneke bir araba. Atık tenekenin yeniden dönüşebilen ve endüstriyel olarak tükenmeyen bir malzeme olmasından etkilenen Cosentino, bu malzemeyi tasarımından üretimine bir tür zanaatkar gibi yalnız yol aldığı bir süreci mizahi bir ifadeyle gözler önüne sermek için kullanıyor.

Galerinin proje mekanında ise Heba Y. Amin'in “Dünya Kusurlu Bir Elipsoid” sergisi görülebilecek. Sergi, Al-Bakri'nin Kitab al-Masali wal-Mamalik adlı İslam İmparatorluğu’nun ticaret yollarını anlatan coğrafya kitabı doğrultusunda Afrika'nın şu an ki siyasi yapısına bakıyor. Günümüzün göç hikayesini teknolojik ilerleme ve kentsel gelişim bağlamına yerleştirmeyi amaçlıyor. İki sergi de 17 Mayıs akşamı saat 18:30’da açılacak.

İki Dünya Karşılaştığında

“İki Dünya Karşılaştığında” sergisi Göksu Gül ve Ebrahim Mohammadian’ın doğa üzerine incelemelerinden oluşan ortak bir gözlem süreci sonucunda ortaya çıktı. İki sanatçının da giderek koparıldıklarını ve uzaklaştıklarını hissettikleri doğaya geri dönüş niteliğindeki desen ve resimleri, “başka dünya/lar” arayışlarına bir gönderme niteliğinde. Çoğunlukla mikro detaylar üzerine çalışan sanatçılar doğadaki görünmeyen canlılar ile olası yaşamlar arasındaki iletişimi tartışıyorlar. 19 Mayıs-28 Haziran tarihleri arasında görülebilecek sergi, 18 Mayıs akşamı, saat 18:00’de açılacak.

Bir Akşamüstü Sohbeti 

Şahabettin Pamuk ve Orhan Cem Çetin ile FiL’de “Bir Akşamüstü Sohbeti” bahanesiyle bir araya gelecek. 18 Mayıs Çarşamba günü 19:00’da gerçekleşecek etkinlikte; Türkiye fotoğrafının son 20 yılına Şahabbettin ‘Abi’nin tanıklığıyla yeniden bakacak ve fotoğraf makinasına, filmlere, karanlık oda kimyasallarına ve Pamuk Ticaret’e dair bilmediklerimize dair Orhan Cem Çetin’in sorularıyla pek çok şey öğreneceğiz. 

IdentityLab Sessions 

20-21 Mayıs tarihleri arasında Maumau ve Verkstad Konsthall tarafından düzenlenen etkinlik IdentityLab Sessions, kimlik konuları üzerine çalışan Türk ve İsveçli sanatçıları bir araya getirecek. Etkinlik, İsveç Konsolosluğu, DEPO ve Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek. İdentity Lab Sessions, kimlik konusu üzerine bir paylaşım platformu olmayı amaçlayarak farklı bakış açılarına ve pratiklere sahip sanatçıları bir araya getiriyor. Liv Strand, Can Sungu, Naz Cuguoğlu ve Susanne Ewerlöf’ten oluşan Identity Lab ekibinin projesine destek olan sanatçılar: Fikret Atay, Nancy Atakan, Hera Büyüktaşçıyan, Elmas Deniz, Işıl Eğrikavuk, Katarina Pirak Sikku, Liv Strand, Can Sungu, Lisa Torell ve Ferhat Özgür.

0
3692
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage