15 MART, SALI, 2016

14-20 Mart Haftası Kaçırılmaması Gereken 9 Sanat Etkinliği

Sergi açılışları, sanat seminerleri, sanatçı konuşmaları… Bu hafta İstanbul’un sanat ajandasında nerede, ne var kaçırmak istemiyorsanız sanat turuna çıkmadan önce listemize bakmayı unutmayın.

14-20 Mart Haftası Kaçırılmaması Gereken 9 Sanat Etkinliği

Sahil

Kavramsal çerçevesi Murat Germen tarafından oluşturulan “Sahil”, iki fotoğraf sanatçısını bir araya getiriyor. 15 Mart akşamı 18.00’da Kasa Galeri’de açılacak olan sergi Germen’in, “Sahil eşiktir, kapıdır, sınırdır, sınırsızlıktır... Beklentilerin kıyıya vurduğu veya açık denize sürüklendiği yer midir?” sorusu etrafında şekilleniyor. Germen’in çeşitli boyutları ile tanımladığı “sahil” kavramı, bu bağlamda çalışmalar üreten Ece Gökalp ve Ekin Özbiçer ile gerçekleştirdiği işbirliği sürecine alan açıyor.

Seminer: Modern Sanatın Felsefesi

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, 15 Mart saat 19.00’da “Modern Sanatın Felsefesi” adlı semineri ağırlıyor. 19. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar devam eden süreyi kapsayan modern sanat, günümüz güncel sanat pratiğinin anlaşılmasında önemli bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Bu seminerle modern sanata yapacağınız girişle birlikte günümüz dünyasına farklı bir pencereyle bakmanın kapılarını aralayabilirsiniz. Sezai Gülşen tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecek seminer için rezervasyon yapmayı unutmayınız

Dalgalanma 

Dirimart, 17 Mart-9 Nisan tarihleri arasında James Busby’nin “Dalgalanma” başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak. Busby, Türkiye’deki bu ilk kişisel sergisinde son dönem çalışmalarını bir araya getiriyor. Çalışmaları ilk bakışta minimalist görünen, üretim süreci göz önüne alındığındaysa soyut dışavurumculuğa daha yakın olan Busby, bir tabloyu özenle önceden planlamaktansa süreç esnasında onu itinayla oluşturuyor; yağlıboya, grafit ve akriliği uygular, ardından yüzeyi zımparalayarak parlatıyor. Sanatçının da katılacağı açılış, 17 Mart akşamı 19.00’da gerçekleşecek.

Sami, Güzel Melek 

2012 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Sami Baydar’a bir saygı niteliğinde hazırlanan “Sami, Güzel Melek” adlı sergi, 17 Mart-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergide sanatçının yaşamının son döneminde ürettiği yağlıboya resimleri yer alacak. Bunun yanında, Sami Baydar’ın arkadaşlarının özel koleksiyonlarından seçilerek toplanmış kağıt üzerine desenleri ve bir kolon üzerine yerleştirilmiş dizeleri de sanatseverleri karşılayacak. Sergi açılışı 17 Mart akşamı saat 18.00’de.

Yolcu

Geçtiğimiz yıl Artinternational fuarına yaptığı çarpıcı dış mekan yerleştirmesiyle dikkat çeken Paul Schwer, İstanbul'da “Yolcu” adlı ikinci kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor. 2013'te Borusan Contemporary'de açılan “Spot on 6, İstanbul Güncesi: Tour- Retour”da sıkça ziyaret etiği bu şehirden etkilenerek ürettiği çalışmalarını sergileyen sanatçı, Pi Artworks İstanbul için çevresiyle ilişki içerisinde ama kendine özgü bir yerleştirme kurguluyor. Sergi 17 Mart akşamı saat 18.30’da açılacak.

ILLUSTRASYON VOL: 1

Karbon Gallery, açılışını 17 Mart saat 18.30’da çağdaş Türk illüstratörlerin toplandığı, “ILLUSTRASYON VOL:1” isimli sergiyle yapıyor. 11 sanatçıdan oluşan sergide Burak Şentürk, Göksu Gül, Sedat Girgin, Ömer Faruk Yaman, Erhan Cihangiroğlu, Mert Tugen, Burak Dak, Naz Tansel, Engin Öztekin, Aykut Aydoğdu ve Ethem Onur Bilgiç gibi genç sanatçılar yer alıyor. 17 Mart – 16 Nisan 2016 tarihleri arasında gezilebilecek olan sergide, farklı illüstrasyon tekniklerini ve tarzlarını görebilir, illüstrasyon hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Naz Tansel, Can, Kağıt Üzerine Kuru Boya, 25x35 cm, 2016

Ara Zamanlar 

Elif Okur Tolun’un ‘‘Ara Zamanlar’’ isimli resim ve seramik sergisi, 18 Mart’ta saat 18.00’da Galeri Eksen’de açılıyor. Sanatçı, günlük yaşamın içinden seçtiği sıradan nesneleri resim ve seramiklerine geçmişten bugüne farklı biçimlerde konu ediniyor. Enkazlar üzerine kurulan yaşam/yaşanmışlıklar, serginin odak noktasını oluşturuyor. Çürüyen kaportalar, parçalanmış araba parçaları arasında bir yaşam arayışı, zaman zaman resimlerine ve seramiklerine giren canlılarla ifadesini buluyor. 

Masturbation / Sanatçı Konuşmaları

Mixer, 19 Şubat tarihinde açılan ve kalabalık bir sanatçı grubunu bir araya getiren “Masturbation” sergisi kapsamında bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sanatçının üretim sürecindeki yalnızlığı ile mastürbasyon pratiği arasındaki paralellikten hareket eden “Masturbation” sergisinin içeriğini pekiştirecek etkinlik, söz konusu tekilliği çoğul bir düzlemde izleyicinin önüne koymayı amaçlıyor. “Masturbation / Sanatçı Konuşmaları” başlıklı etkinlik kapsamında Horasan ve sergideki sanatçılardan Burak Ata, Zeynep Beler, Cemal Demir, Ali Elmacı, Meltem Sarıkaya, Ali İbrahim Öcal, Ferhat Özgür, Tunca, Tolga Tüzün ve Selahattin Yıldırım bir araya gelecek. Konuşma 19 Mart Cumartesi günü saat 15.00’da gerçekleşecek.

Sabo, (EVE) Virüsü, 2015 

Beklerken 

Çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Kemal Seyhan’ın son dönem işlerinden oluşan “Beklerken” (Vivid Dark of a Space) adlı sergi, art ON İstanbul’un Şişhane’deki yeni alanında izleyicilere farklı görsel deneyimlerin kapılarını aralayacak. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, saf soyut resmin geleneği içinde kalmaya özen gösteren sanatçının farklı doku, form ve monokrom renklerle geliştirdiği çok katmanlı yapıtlarını bir araya getiriyor. Sergi 19 Mart günü saat 17.00’da açılacak. 

0
4599
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage