11 EKİM, SALI, 2016

11 – 16 Ekim Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Bu hafta sizi yollara düşürecek yedi sanat etkinliği var. Maçka’dan Bomonti’ye, Acıbadem’den Karaköy’e birçok farklı noktaya yayılan açılışları kaçırmak istemiyorsanız not defterlerinizi hazır edin deriz.

11 – 16 Ekim Haftasında Dikkat Çeken 7 Sanat Etkinliği

Görüntü Düzlemi 

40 yıldır aynı mekânda sergi açmaya devam eden Maçka Sanat Galerisi 40. yılını arşiv sergileriyle kutluyor. MSG'deki arşiv sergilerinin üçüncüsünü Serhat Kiraz gerçekleştiriyor. Kiraz, MSG'nin açıldığı 1976 yılından günümüze kadar geçen 40 yılda MSG mekanındaki yaşama ait görüntülerden oluşturduğu ve "Görüntü Düzlemi" adını verdiği bu sergide, yine gerçek olan ile görüntüsünün farklı bir boyutta irdelenmesini istiyor. Sanatçı, gerçek mekânın ve fotoğraflarının belki de son kez birlikte izlenebileceğini, gelecekte bu mekânın görüntü düzleminde algılanarak yeni yaşamını sürdüreceğini vurguluyor. 11 Ekim akşamı açılacak olan “Görüntü Düzlemi” 12 Kasım’a kadar ziyaret edilebilir.

12 Sanatçı, 12 Söyleşi 

Türkiye’nin önde gelen resim ve heykel sanatçılarını buluşturacak sergi “12 Sanatçı, 12 Söyleşi” 11 Ekim tarihinde Akasya Kültür Sanat’ta başlıyor.

Adnan Çoker, Nur Koçak, Güngör Taner, Seyhan Topuz, Meriç Hızal, Halil Akdeniz, Ergin İnan, Adem Genç, Mustafa Ata, Balkan Naci İslimyeli, Bubi ve Bedri Baykam gibi isimlerin yer alacağı sergi, bu önemli sanatçıları geniş kitlelerle buluşturmayı hedefliyor. Sergi 29 Ekim’e dek görülebilecek.

Ceratonia 

Leica 19. yüzyıldan itibaren yön verdiği fotoğraf tarihinin izlerini Doğuş Grubu ile İstanbul’un tarihi binalarından birine taşıyor. Dünya’daki 15. Leica Galeri olan İstanbul, uluslararası sanat arenasında Türkiye’nin yaratıcı potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Leica Galeri İstanbul’un programında, uluslararası üne sahip yerli ve yabancı sanatçıların yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen ve iddialı içerik üreten genç fotoğraf sanatçıları yer alıyor. Leica Galeri ve Akademi, Leica geleneği ve vizyonu doğrultusunda fotoğraf tutku ve bilincini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor.

Alp Sime’nin “Ceratonia” başlıklı sergisinde Leica için özel olarak üretilen bir seri ile Sime’nin eski dönem yapıtlarından bir seçki bulunuyor. Sanatçının güçlü estetik dili belgeselle kurgu arasındaki çizgiyi incelten anlatımı ile birleşiyor. Sime’nin kişisel ve toplumsal geçmişinden yola çıkarak yakaladığı sahneleri izleyicinin zihninden önce duygularını harekete geçirmeyi başarıyor. “Ceratonia” 12 Ekim’de Bomontiada’da açılıyor.

Modern Africa/ A Rainbow Nation

New York ve Londra’da büyük yankı uyandıran “Modern Africa/ A Rainbow Nation” sergisi, 13 Ekim tarihinde Global Karaköy’de açılıyor.

Klasik sanat galerisi anlayışını kırma amacıyla kurulan No LaB’in ilk temalı sergisi olan “Modern Africa/ A Rainbow Nation”, Afrika sanatını İstanbul ile buluşturuyor. Politik ve sert bir geçmişe sahip olmasına rağmen mizah dolu ve renkli eserleriyle sanat dünyasını etkisi altına alan Afrika sanatı, No LaB’in özgün sunumu 13 Aralık’a dek Global Karaköy’de görülebilecek.

Kayıt Dışı 

Arter, 14 Ekim 2016 – 15 Ocak tarihleri arasında Nil Yalter’in Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Eda Berkmen’in yaptığı “Kayıt Dışı” başlıklı sergi, Yalter’in yapıtlarındaki ana tema ve motiflere genel bir bakış niteliği taşıyor. Yalter’in resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye’de ilk kez sergileniyor. Sanatçı, eserlerinde kayıt dışı kalmış kişi, duygu ve bilgilere geniş yer veriyor; bireyin toplumsal normlar ve kontrol mekanizmaları karşısında geliştirdiği var olma stratejilerini araştırıyor. 

Tapınak 

Ada Tuncer’in tek kişilik sergisi “Tapınak”, 14 Ekim – 5 Kasım tarihlerinde Poligon'da ziyaret edilebilecek. Açılış, 14 Ekim Cuma akşamı 18.00’da.

“Tapınak”, Ada’nın 2016 yazında İstanbul’da dijital ortamda ürettiği çizgisel işler ve seramiklerden oluşmakta. Ürettikleri, Klee ve ardıllarının çizgiye dair modernist yaklaşımına paralel bir biçimde, bu estetiğin dijital üretim imkânlarını kullanarak pratiğe dökülmesiyle ortaya çıkmış. “Tapınak”, Ada için hem insanlığın hem de kendisinin arkaik / çocuksu olan evresine nüfuz etmeye çalıştığı üretimlerini kendi tinsel mekaânında kurgulama denemesi olarak görülebilir.

Oxytocin: Güven Üzerine Denemeler 

1900’lerin başında inşaa edilen Tarihi Haydarpaşa Garı’ndaki Dikimevi- Muhacir Misafirhanesi binası, tarihinde ilk defa bir günlüğüne kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çağdaş sanat ortamındaki genç ve yeni sanatçıları görünür kılmak misyonu ile çalışmalarını yürüten DAS Art Project., bu tarihi binada “Oxytocin: Güven üzerine denemeler” adlı ilk sergisi gerçekleşecek. 14 Ekim 2016’da açılışı yapılacak ve tek bir gün açık kalacak serginin teması ise; güven. Sergi, 14 Ekim 2016 akşamı performanslarla açılacak ve ertesi gün izleyicilerin ziyaretine açık olacak. 

Tarık Töre - Gece Devriyesi

0
3750
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage