03 KASIM, SALI, 2015

Kadınlar Farklı Ama Yaraları Aynı

Bir adamın geçmişinden cımbızladığı dört özel kadın… Varoluşları, yaşam tarzları, yaşları farklı ama bu adamın bıraktığı yara hepsinde aynı. Mam’Art Tiyatro’nun ilk oyunu Özel Kadınlar Listesi, seyirciyi aşkın katmanlarında dolaştırıp bencillik, pişmanlık, merak, yüzleşme gibi onlarca kavramın ortasına atıveriyor. Bunu oldukça da cüretkar bir şekilde yapıyor!

Kadınlar Farklı Ama Yaraları Aynı

“Dünya nüfusunun yarısı kadın ve kalan yarısını da kadınlar yetiştiriyor” cümlesinin beklenmedik bir yansıması aslında Özel Kadınlar Listesi. Beklenmedik çünkü oyunda her biri farklı kimyada ilişkilerin pandora kutuları bir bir açıldığında, seyirci de kendine dönecek bir kesit yakalıyor önce. Ancak finalle birlikte tümevarım başlıyor: Kadınlar, o veya bu nedenle erkekleri yetiştirmeye, onları tamamlamaya devam ediyor.

O nedenle Neil La Bute’un yazıp Tuğrul Tülek’in yönettiği ve Deniz Karaoğlu, Hülya Gülşen, Feri Baycu Güler, Beste Bereket ve Başak Daşman’ın rol aldığı oyunun konusu için yalnızca çapkın bir adamın, gerçek aşkı bulmasıyla birlikte geçmişte kırdığı kalpleri onarma serüveni demek haksızlık olur. Bir yanda sessizce çekip gitmenin geç kalmış açıklamasını yapmaya çalışan ve yazarlıkla yakaladığı şöhretin o tehlikeli özgüvenini sırtlanmış bir adam... Diğer yanda kendini iyileştirmeyi başarsa da geçmişte asılı kalmış o soruları azat etmeye çalışan dört kadın...Yaraları da merakları da aynı: Neden sessizce terk edildiler ve bu yüzleşme neden şimdi? 

Dört farklı otel odasında yapılan her hesaplaşmada seyircinin de kafasında yeni sorular beliriyor tabii. Adamın bu çabası gerçek bir özür mü yoksa evlenmeden önce kendini aklanmış hissetmek için bir “onaylanma” seansı mı? Tüm bu hesaplaşmalar hepsinin boşluklarını doldurdu mu yoksa yeni boşluklar mı açtı? Gerçekten tercihlerimizin bedelini göze alıp mı yaşıyoruz? Üzgünüm ama oyun size öyle kolayca vermiyor bunların cevabını. Sanırım hepsi kendi ilişki pratiklerimizde saklı, biraz kurcalamak gerek. Bu yönüyle seyirciye arada sıkışmışlık hissi veren oyunun sahne düzeni de bu hisse fiziksel bir destek veriyor. Otel odasında yapılan bu gizli buluşmaların mahremiyeti dekora da hakim. Zira çoğu kez olan biteni görebilmek için çaba harcıyor, hatta bir otel odasını dikizliyor pozisyonuna düşüyorsunuz. Bu durumun finalle nasıl bir bağlantı kurduğunu ise izleyince anlayacaksınız. Ve bu oyundan sonra belki de sessizliği tercih ettiğiniz durumlarda artık bir kez daha düşüneceksiniz.

6 Kasım 2015 Bursa Sanat Mahal Sahnesi ve 16 Kasım Ortaköy Afife Jale Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak olan Özel Kadınlar Listesi, her pazartesi Salon İKSV, her cumartesi Bo Sahne'de izlenebilir. 

Özel Kadınlar Listesi

Yazan: Neil La Bute

Çeviren: Pınar Töre

Yöneten: Tuğrul Tülek 

Oyuncular: Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen, Başak Daşman

Bilet Satın Al
0
5701
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage