03 KASIM, SALI, 2015

“Aphex Twin Benim Varlığımdan Habersiz”

Yeni sezonda Salon IKSV’yi ziyaret edecek olan iddialı isimlerden biri Rhye. Alternatif r&b ikilisinin yaratıcısı Mike Milosh’la, 3 Kasım gecesinde İstanbul’da gerçekleşecek konserleri öncesinde konuştuk.

“Aphex Twin Benim Varlığımdan Habersiz”

Los Angeles çıkışlı, alternatif R&B ve soul ikilisi Rhye, yeni sezonda Salon İKSV’yi ziyaret edecek olan bir başka iddialı isim. Kanadalı vokalist Mike Milosh ve Danimarkalı müzisyen Robin Hannibal’ın liderliğindeki topluluk ilk albümü Woman’ın 2013 yılında yayınlamıştı. Yayınlandığı sene en iyiler listelerinde de sıklıkla gözümüze çarpan Woman, melankolik ve düşük tempolu R&B eğilimleriyle dikkat çekiyor. Woman’ın mimarı Mike Milosh’la 3 Kasım gecesi gerçekleşecek konserleri öncesinde konuştuk.

Farklı isimler altında farklı projeler için çalışıyorsunuz. Bu projeler sizin müziğe bakışınızı nasıl etkiliyor? Milosh ya da Rhye olarak sahneye çıkmanın sizin için bir farkı var mı?

Müzik icra etmek benim için hayatta yapılabilecek en güzel şey. Dolayısıyla bunu Rhye ya da Milosh olarak yapmak bana farklı hissettirmiyor. Sahnede olmayı, canlı performans sergilemeyi, şarkı söylemeyi gerçekten seviyorum. Önemli olan da bu.

Turnede olmakla, sürekli seyahat etmekle ilgili neler hissediyorsunuz? Gittiğiniz şehirler sizi ne kadar heyecanlandırıyor?

Yolda harcadığımız zamanı iyi değerlendirmek benim için önemli. Grubumla birlikte seyahat ederken güzel deneyimler yaşamaya çalışıyorum. Paris’in dışındaki hoş bir bölgede enerjimizi toplamak için konaklamak da, İsviçre’nin o muhteşem doğasında sürüklenmek de, gittiğimiz şehirlerin bize sunduklarını keşfetmek de hayli önemli deneyimler. Böyle şeyleri müzikle de bütünleştirmeye çalışıyorum.

Ziyaret ettiğiniz şehirlerde keşfettiniz en heyecan verici şey neydi?

Seyahat ederken başımıza o kadar çok şey geliyor ki, tek bir olayı seçmek gerçekten çok zor. Ama sanırım, gittiğimiz şehirlerde yeni insanlarla tanışmak bizim için önemli. Onlar sayesinde sıradan bir turist olarak denk gelemeyeceğimiz, gerçekten muhteşem birçok keşifte bulunuyoruz.

Yeni şarkılar ve albüm konusunda ne alemdesiniz? Yakın dönemde sizden bir şeyler beklemeli miyiz?

İşin aslı, birkaç gün içinde j.views’la birlikte yeni bir şarkı (Don’t Pull Away) yayınlıyor olacağız. Albüm için şimdiden yedi şarkı yazdım. Ama geri kalanı yazacak hikayeleri biriktirmek için hayatımı yaşamaya devam ediyorum.

Kanada ve Danimarka gibi farklı kültürlerden gelen iki üyeye sahip olmak Rhye’ın müziğini nasıl etkiliyor?

Bundan tam emin değilim. Keşke bunu tam olarak açıklayabilseydim. Sahip olduğunuz kültür, sanatsal anlamda yaptığınız her şeyi iyi ya da kötü yönden etkiliyor. Orası kesin. Ben çok açık bir insanımdır, o yüzden farklı kültürlerin beni etkilemesine de izin veririm. Ama bu durumun bizi nasıl etkilediğini bilmiyorum.

Bu bağlamda yaşadığınız şehir de yaptığınız müziği etkiliyor mu?

O kadar çok müzik ve müzisyen var ki, biz bunların içinde nereye düşüyoruz emin değilim. Ümit ediyorum ki bize denk gelen insanlar müziğimiz sayesinde iyi bir deneyim yaşıyorlardır. 

Sade’nin ve sizin vokaliniz sürekli olarak karşılaştırılıyor. Siz bu benzetmelerden ve Sade’nin vokalinden belli ki pek hazzetmiyorsunuz. Kimlerin vokali gerçekten hoşunuza gidiyor?

Thom Yorke’un ve Björk’ün vokallerini seviyorum. Ama ben kimseyi taklit etmeye çalışmıyorum. Ben sadece benim.

Bir röportajınızda “Aphex Twin’le bir şarkı kaydetmek harika olurdu” demiştiniz. Bu hayalinizde bir ilerleme var mı? Birlikte çalışmanın harika olabileceğini düşündüğünüz başka kimler var?

Keşke. Ama Aphex Twin’in benim varlığımdan haberi olduğunu zannetmiyorum. Onun dışında kiminle çalışmak isterdim bilmiyorum. İşleri akışına bırakıyorum.

Müziğe dair ilk anılarınızı, müzikle nasıl tanıştığınızı hatırlıyor musunuz?

Çok anım var. Tüm hayatım müzikle geçti. Ama hatırladığım ilk şey, üç yaşındayken çellonun nasıl tutulacağını öğrendiğim andır.

Müzik yapmadığınız zamanlarda nelerle ilgileniyorsunuz?

Film izlerim. Filmlerle aram oldukça iyidir. Yoga yaparım. Bisiklete binerim.

Bir ihtimal, İstanbul’da nasıl bir müzik ortamı olduğundan haberdar mısınız?

Maalasef. Ama daha fazlasını öğrenmek için heyecanlıyım.

Son olarak, Salon İKSV’de gerçekleşecek olan konserinizle ilgili aktarmak istediğiniz bir şey var mı?

Umarım konserimizde olan kimseyi hayal kırıklığına uğratmam. Oraya gelen herkesin keyifli vakit geçirmesini dilerim.

Ryhe, 3 Kasım gecesi Salon İKSV’de sahne alacak.

0
6334
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage