25 EKİM, SALI, 2016

Genç Ama Olgun, Kaotik Ama Güçlü : The Veils

15 seneyi aşkın zamandır müzik dünyasında yer alan, Lavinia gibi efsane indie balad’lara imza atan, kaotik ve güçlü sahne performanslarıyla nam salan Londralı grup The Veils, 19 Kasım’da Salon İKSV sahnesinde olacak! Rough Trade’in kurucusu Geoff Travis’in tabiriyle “Nick Cave ve David Bowie’nin genç ama olgun versiyonu” olan grubun karizmatik vokali Finn Andrews ile sohbet ettik. David Lynch’in kült dizisi Twin Peaks’in yeni sezonunda da rol alacak olan Andrews’e merak ettiklerimizi sorduk.

Genç Ama Olgun, Kaotik Ama Güçlü : The Veils

The Veils 15 seneden uzun bir süredir müzik yapıyor. Bu zaman içerisinde müziğiniz nasıl değişti sizce?

Aslında çok genç yaşta bu işe başladım, bu nedenle her şey dinleyiciler önünde gerçekleşti. Sanırım her zaman bize has olanı bulmaya çalışıyoruz ve işleri mümkün olduğu kadar dikkat çekici ve tahmin edilemez halde tutmak istiyoruz.

Son albümünüz Total Depravity 26 Ağustos'ta yayımlandı ve şarkılar gerçekten birer başyapıt. Aldığınız tepkiler ne yönde?

Son dört senedir bu albüm dışında hiçbir şey düşünmüyordum, bu yüzden diğer insanların şarkıları sevmeleri bizim için çok büyük anlam taşıyor.  

Bir çok şehirde çalma fırsatı buldunuz. Favori konser mekânınız neresi oldu?

Aslında çok fazla favorimiz var ama aklıma gelen ilk ikisi New York'taki Bowery Ballroom ve Amsterdam'daki The Paradiso.

Canlı çalmaktan özellikle hoşlandığınız bir şarkı var mı?

Şu an tur için provalardayız ve benim için en heyecan verici olan yeni şarkılarımızı çalmak.

Bugünlerde dinlediğiniz müzisyenler kimler?

Sanıyorum provaların panzehiri olarak son zamanlarda çok fazla ambient müzik dinliyorum. Yeni Mark Pritchard albümünü çok seviyorum, bir de son zamanlarda çok fazla Brian Eno, Huerco S ve Arvo Part dinliyorum. 

Biliyorum bu konudan bahsetmek istemiyorsunuz ama yine de sormam lazım. David Lynch Twin Peaks'in yeni sezonunda size de yer verdi. Bu rol nasıl ortaya çıktı?

Maalesef bu konuda konuşmaya iznimiz yok. Sadece şunu söyleyebilirim; hiçbir zaman unutamayacağım inanılmaz bir deneyim oldu. David Lynch'in müziğimiz hakkında söylediği cesaret verici sözler de sonsuza kadar bende saklı kalacak tabii.

Son yıllarda sizin için en unutulmaz olay neydi?

Kesinlikle Twin Peaks.

19 Kasım'da Salon'da çalacaksınız. Daha önce de İstanbul'da çalmıştınız, şehir ve seyirci hakkında ne hatırlıyorsunuz?

Evet daha önce de bir çok kez çaldık İstanbul’da. Gerçekten de gördüğüm en güzel şehirlerden biri ve dinleyicilerimiz inanılmaz! İstanbul'da çalmaktan her zaman mutluluk duyuyoruz.

Türkiye ve Türkçe müzik hakkında ne biliyorsunuz?

Aslında hepimiz son olayları takip ettik. Müzik konusunda ise, Aşık Veysel'in bir çok şarkısını dinledim. Sesine hayran kaldım, keşke şarkılarında ne söylediğini de anlayabilseydim.

Yakın gelecek için planlarınız neler?

İki hafta içerisinde dünya turumuz başlıyor. Tekrar yola çıkmak için çok heyecanlıyız! 

Aşağıdaki kelimeleri duyduğunda ilk aklına gelen şey nedir?

Aşk - müzik

Nefret - dogma

Barış - güven

Müzik - aşk

Renk - mavi

Aile - herkes

Evlilik - tuhaf

Yiyecek - şeftali

Sinema - David Lynch

Kitap – John Steinbeck

Cevaplar için çok teşekkürler, son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Geçirdiğiniz zor zamanlarda hep aklımızdaydınız. Tekrar gelmek ve çalmak için sabırsızlanıyoruz!

0
4924
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage