24 EKİM, PAZARTESİ, 2016

24-30 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Ekim ayının son haftası pek çok tiyatro oyunu ve salonlardan sokaklara taşan konserlere ev sahipliği yapıyor. Havalar henüz o kadar da soğumamışken dışarıda olmanın tadını çıkarmaya bakın. İyi haftalar!

24-30 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

24 Ekim Pazartesi

39 Basamak


20:00 / Tiyatro / ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi – Ankara

1935 yılının Ağustos ayında bir gün Richard Hannay can sıkıntısını dağıtmak için tiyatroya gitmeye karar verir ve o gece gizemli Annabella ile tanışır. Bu tanışma Londra’dan İskoçya’ya uzanan çılgın bir casusluk serüveninin fitilini ateşleyecektir. Alfred Hitchcock’un John Buchan’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarladığı 39 Basamak, yıllardır sahnelendiği her ülkede seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık’ın kadrosunda yer aldığı oyun korku, gerilim ve komediyi bir araya getiriyor. 

Üç Kız Kardeş


20:30 / Tiyatro / Salon İKSV

Daha iyi bir yaşam ve yere duyulan özlem… Berlin’de, Londra’da belki de Moskova’da... Kuşların bile terk ettiği Moskova’da üç kız kardeş. Anton Çehov’un ünlü eseri Üç Kız Kardeş’i farklı bir pencereden yorumlayan Hayal Perdesi, Salon İKSV sahnesinde. Aleksandar Popovski’nin yenilikçi rejisi ve Sven Jonke’nin çağdaş sahne tasarımıyla hayat bulan oyunun başrollerini Alayça Öztürk, Selin İşcan ve Tuba Karabey paylaşıyor. 

25 Ekim Salı

Emel Mathlouthi


21:30 / Konser / Babylon

Babylon’un yeni sezonunun müzikseverlere bir sürprizi de Güneşin Kadınları konser serisi olmuştu. Seriyi geçtiğimiz ay Selda Bağcan ve Boom Pam ile açan Babylon, Tunus’un narin sesi Emel Mathlouthi ile yoluna devam ediyor. Arap Baharı’nın yaşandığı dönemde Kelmti Horra şarkısıyla adını duyuran Mathlouthi, geleneksel melodileri elektro ve trip hop ile harmanladığı özgün müziğiyle sahnede olacak. Arapça şarkı sözleri Tunus sınırlarını aşan Mathlouthi, acı ve cefayı hayallere dönüştürüyor. Mathlouthi ayrıca 27 Ekim Perşembe günü  Jolly Joker Ankara sahnesinde olacak. 

Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar


20:30 / Tiyatro / garajistanbul

Ba-tiyatro yeni oyunu Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar oyununun prömiyerini garajistanbul sahnesinde yapmaya hazırlanıyor. “Geceleri sokaklarda dolaşan bir müze/ Sahibini kaybeden bir traktör / Bir dostluk hikayesi” tanımıyla karşımıza çıkan ve bir ailenin üç kuşak anılarını arta kalan mektuplar üzerinden anlatan oyun, kaybolan eşyaların ve fotoğrafların ardından tutulan bir yas hikayesi. Ferdi Çetin’in yazdığı, Yusuf Demirkol’un yönettiği oyunun başrolünde Nilay Erdönmez yer alıyor. 

26 Ekim Çarşamba

Gece Gezmesi


19:00 / Konser / Kadıköy

İstanbul Caz Festivali’nin en sevilen etkinliği Gece Gezmesi ile Kadıköy sokaklarını arşınlamaya hazırlanın. Zira ilk olarak 2015’te düzenlendiğinden bu yana mekânların önünde uzun kuyruklara sebep olan Gece Gezmesi, bu sene daha kapsamlı programıyla uzun bir gece vadediyor. Kadıköy-Moda-Yeldeğirmeni hattı üzerinde 11 farklı mekânda, 20’nin üzerinde konserin gerçekleşeceği gecede Ahmet Ali Arslan’dan, Lara Di Lara’ya, Palmiyeler’den Efe Demiral’a, Yasemin Mori’den, Hey Douglas’a, In Hoodies’ten Elif Çağlar’a pek çok isim sahne alacak. Kısacası elinizde haritalar, tabana kuvvet diyelim. 

Azam Ali & Niyaz


21:30 / Konser / Salon İKSV

21. yüzyıl trans müziğini, Ortaçağ sufi geleneğinden, İran halk müziğine uzun bir yolculuğa çıkartan Azam Ali & Niyaz Salon İKSV sahnesinde olacak. Huffington Post’un deyişiyle “güncel Ortadoğu müziğinde evrimsel bir güç” olan grup, 2004’te kurulduğundan bu yana üç albüm yayımlandı. Müziğin True Blood, Nip Tuck, Crossing Over gibi yapımlardan da aşina olabileceğiniz grup, mutasavvıf ve şair Rabia Al Basri’nin izini sürdükleri dördüncü uzunçaları The Forth Light turnesi kapsamında Türkiyeli müzikseverlerle buluşacak. 

Bunu Ben De Yaparım!


21:00 / Tiyatro / Dot Kanyon

“Bana kimse ne olduğunu anlatmadı. Bana kimse benim gibi birine neden ihtiyaçları olduğunu anlatmadı.” Dave, evli ve iki çocuk babası, 1.85 boyunda 85 kilo ağırlığında eşi Lisa’ya çok aşık bir adam. Hayatta bir şey yapmak istiyor, fakat ne yapacağanı bilmiyor, hatta bunun üzerine çok kafa yorduğu da söylenemez. İbrahim Selim’in başrolünü üstlendiği Dot’un yeni oyunu Bunu Ben De Yaparım!’ın bu anlattıkları doğrultusunda size ne kadar bir şey ifade etti bilinmez, ama hepsinin bir mesajı olduğu şüphesiz. 

27 Ekim Perşembe

Rüya


21:00 / Sinema / Moda Sahnesi

Günümüz mimarlık pratiğinden çok da hoşnut olmayan Sine’nin yedi uyuyanlar menkıbesinden hareketle mağara biçiminde tasarladığı cami modelinin inşaatı sırasında uyku hastalığına kapılmasıyla boyut değiştiren yaşantısına odaklanan Rüya vizyonda. Derviş Zaim’in Adana Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen filminin gösterim saat ve yerleri hakkında detaylı bilgiyi Başka Sinema’nın sitesinden edinebilirsiniz.

Kardeş Türküler


21:30 / Konser / Babylon

Anadolu’dan Trakya’ya, oradan Mezopotamya’ya uzanan coğrafyanın halk şarkılarını kardeşlik içinde, bir arada yaşama umuduyla orijinal dilinde seslendiren Kardeş Türküler, Perşembe günü Babylon Sahnesi’nde olacak. İlk albümlerini 1997 senesinde yayımladıklarından bu yana hem ulusal hem de uluslararası pek çok başarıya imza atan grup, barış şarkılarıyla müzikseverlerle buluşuyor. 

28 Ekim Cuma

Kolektif İstanbul


22:00 / Konser / Nefes Bar – Ankara

Pastırma Yazı albümünü bu sene yayımlayan, Acımadı Yine şarkısıyla hepimizi oturduğu yerden kaldıran folk caz grubu kendi tabirleriyle “progresif düğün şarkıcıları” Kolektif İstanbul, Ankara’da hayranlarıyla buluşacak. Anadolu ve Balkan müziğine getirdikleri yorumla kalplerimize taht kuran grup, şimdiye dek Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, Fira Mediterrania gibi pek çok festivalde sahne aldı.

Titanic Live


21:00 / Konser / Zorlu PSM Ana Tiyatro

Çok yakın dönem sinema tarihinin en önemli yapımlarından Titanic, 1997 senesinde izleyiciyle buluştuğunda gişe rekorları kırmıştı. James Cameron’a En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 11 Oscar kazandıran filmin müzikleri de en az film kadar meşhur olmuştu. Filmin yüksek çözünürlüklü versiyonunu James Horner’ın besteleri eşliğinde 130 kişilik bir orkestra, koro ve Kelt müziği sanatçılarının canlı performanslarıyla birleştiren Titanic Live, 28 ve 29 Ekim tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde olacak. Gösterinin biletlerini Biletix üzerinden edinebilirsiniz. 

29 Ekim Cumartesi

Avishai Cohen


22:00 / Konser / Salon İKSV

Modern cazı Ortadoğu ezgileri ve etnik unsurlarla bir araya getiren kontrbas sanatçısı Avishai Cohen, Salon İKSV’de sahne almaya hazırlanıyor. Roy Hargrove, Herbie Hancock, Bobby McFerrin gibi cazın pek çok usta ismiyle birlikte çalışan Cohen; caz, klasik müzik ve dünya müziğinin ittifakından doğan özgün tarzı ile geçtiğimiz yıllarda Bass Player dergisi tarafından “Yüzyılın En Etkileyici 100 Basçısı”ndan biri seçilmişti. 

30 Ekim Pazar

Hepimizin Öyküsü Aynı


20:30 / Tiyatro / Craft

İtalyan yazar Dario Fo-Franca Rame’nin kaleme aldığı Kadın Oyunları serisinden Hepimizin Öyküsü Aynı, yeni sezonda da yolculuğuna devam ediyor. Hatice Aslan, İrem Sak ve Çağlar Gençtürk’ten oluşan kadrosuyla mizahla örülü feminist hiciv, farklı sınıflardan kadınların mücadelelerini ironik bir dille sahneye taşıyor.  

Julieta


21:30 / Sinema / Beyoğlu Sineması

İspanyol sinemasının kırmızıyı çok seven nevi şahsına münhasır yönetmeni Pedro Almodovar’ın kariyerinin 20. filmi Julieta Filmekimi’nin ardından vizyonda. Kocası Xoan’ın ölümünün ardından kızı Antia ile yeni bir hayat kurmanın derdine düşen Julieta’nın aslında kızını tanımadığını anlamasına vesile olan olaylar silsilesini anlatan film, bir hesaplaşma hikayesi aynı zamanda. 

0
3010
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage