31 EKİM, PAZARTESİ, 2016

31 Ekim – 6 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Kasım ayının ilk haftası, sonbaharın son ayında haftalık kültür yaşam dozu sahne sanatlarının ağırlıkta olduğu listesi ve iddialı konserleriyle karşınızda. İyi haftalar!

31 Ekim – 6 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

31 Ekim Pazartesi

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

20:00 / Tiyatro / ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu

Ece Temelkuran’ın aynı isimli kitabından esinlenerek hazırlanan Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, kocasından henüz ayrılmış, son kitabı yeni yayımlanmış Ebru Uysal’ın intihar girişiminde bulunduğu sırada, onu durdurmaya çalışan komşuları Perran, ünlü şarkıcı Meltem Kaya ve yardımcısı Aysel’in yaşadığı yüzleşme üzerine. Yönetmenliğini Selen Uçer’in üstlendiği oyun, her türlü baskı altında kafa karışıklığından muzdarip dört kadının hikayesini anlatan bir bunalım komedisi. 

Joko’nun Doğum Günü

20:30 / Tiyatro / Afife Jale Sahnesi

Yolcu Tiyatro çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Roland Topor’un Joko’nun Doğum Günü eserini sahneye koyuyor. Sistemin insan bedenini ve aklını nasıl kontrol altına aldığı, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürt bir biçimde seyirciyle buluşan oyunun kadrosunda yer alan isimler Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Can Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede. Yönetmenliğini Ersin Umut Güler’in üstlendiği oyun, su deposunda çalışan Joko’nun ağzından “Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım” diyor. 

01 Kasım Salı

Yaşlı Çocuk

20:30 / Tiyatro / garajistanbul

İstanbul Tiyatro Festivali ve Galata Perform’un ortak ürünü olan Yaşlı Çocuk, dört “yaşlı” çocuğu konu ediyor. Cesedi Bodrum sahiline vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi, Gazze’deki çocuk parkına düşen bombada yaşamını yitiren sekiz yaşındaki Jamal I’lyan, Cizre’deki çatışmada evinin önünde kurşunlara maruz kalan ve cesedi dondurucuda saklanan on yaşındaki Cemile Çağırga ve Ankara’daki çatışmada babasıyla birlikte hayatını kaybeden dokuz yaşındaki Veysel Deniz Atılgan'ın yaşantılarından yola çıkılarak kurgulanan oyunu Yeşim Özsoy yazıp yönetiyor. Dört yaşlı çocuk nezdinde farklı coğrafyalarda, farklı sebeplerle şiddete maruz kalmış, savaş mağduru olmuş, haksızlığa uğramış ve yaşamını yitirmiş tüm çocuklara ithaf edilen oyun, kendi içinde bir ütopyayı yaşıyor.

Taksim Trio Yeni Albüm Konseri

21:30 / Konser / Babylon

Kendi tabirleriyle “en iyi albümleri” Ahi’yi eylül ayında yayımlayan Taksim Trio, Babylon sahnesinde yer alacak. Grup kaynağını Dorantes ve Carles Brevant ile 2015 senesinde gerçekleştirdikleri müzikal projenin heyecan ve motivasyondan alan bu üçüncü albümlerinde, kendi üsluplarınca yorumladıkları bazı Flamenko şarkıları ve kendi besteleriyle müzikseverlerle buluşacak. 

02 Kasım Çarşamba

Sevdaliza

21:30 / Konser / Babylon

Müziğini tek bir türle sınırlamanın mümkün olmadığı İran doğumlu şarkıcı Sevdaliza Babylon’un yeni projesi “Güneş'in Kadınları” kapsamında Babylon sahnesinde olacak. Esrarengiz dünyası ve mistik vokalinin mekanik enstrümanlar üzerinde yarattığı kaosla müzik dünyasında kendine has bir yer edinen Sevdaliza, şarkılarında başka bir dünyanın mümkünlüğünün peşinden gidiyor. 

Yoldan Çıkan Oyun

21:00 / Tiyatro / Zorlu PSM

Zincirleme aksiliklerin ardının kesilmediği Yoldan Çıkan Oyun geçen sene sahnelendiğinde hayli ilgi görmüştü. Cornley Polytechnic Drama Society isimli tiyatro topluluğunun 1920’lerde gerçekleşen bir cinayeti sahneye koymak istemesiyle başlayan oyun, oyuncuların başına gelen, bitmek tükenmek bilmez tersliklerle bir güldürüye dönüşüyor. İngiltere’nin West End Sahnesi’nin son dönem en meşhur oyunun yerli uyarlamasının yönetmenliğini Lerzan Pamir üstleniyor. Oyunun kadrosunda yer alan isimler ise: Bartu Küçükçağlayan, Defne Koldaş, Gökçen Gökçebağ, Güliz Gençoğlu, Kemal Kayaoğlu, Kubilay Çamlıbağ, Sarp Apak ve Öner Erkan.

Albüm


21:00 / Sinema / Kadıköy Rexx

Otuzlu yaşlarının sonlarına merdiven dayamış ve Antalya’da yaşayan Cüneyt ve Bahar çiftinin doğal yollardan çocuk sahibi olamadıkları için evlat edinmeye karar vermeleriyle başlayan maceraları, çocuklarının kendilerini biyolojik ailesi sanmasını istemeleriyle trajikomik bir hikayeye dönüşür. Düzmece bir hamilelik oluşturmaya çalışan bir çiftin hikayesini anlatan Albüm, bu sene Cannes Film Festivali’nde seyirciyle buluşmuş ve Saraybosna Film Festivali’nden En İyi Film ödülüyle dönmüştü. Adana Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni ödülleriyle dönen filmin yönetmenliğini Mehmet Can Mertoğlu üstleniyor. Filmin başrolünü üstlenen isimler ise: Murat Kılıç ve Şebnem Bozoklu. Filmin gösteriminin yer ve saatlerine dair detaylı bilgiyi Başka Sinema’nın ana sayfasından edinebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=8tQeH6FeKUY&feature=youtu.be

03 Kasım Perşembe

İnci Kolye, Levrek ve “Turşu Yapma Sanatı”

20:30 / Tiyatro / Craft Kadıköy

“Bu mümkün olabilir mi? Aşk bir kez gitti mi bir daha geri gelmez ki!” İnci Kolye, Levrek ve “Turşu Yapma Sanatı” Josianne, Abby, Beth, Linda, Kyle ve inci kolyenin 35 yıllık hikayesini anlatıyor. 

Cihan Mürtezaoğlu

22:30 / Konser / Beyoğlu Hayal Kahvesi

Cihan Mürtezaoğlu 30 Eylül tarihinde satışa çıkan ilk solo albümü Bitsin Bu Delilik’in ardından Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde. 2015 senesinde yayımladığı ilk single çalışması Sarı Söz ile hayatımıza giren; fakat öncesinde Gevende, Can Güngör, Ceylan Ertem, Mabel Matiz, Yasemin Mori ve Burcu Tatlıses gibi isimlerle ürettiği projelerle de aşina olduğumuz Mürtezaoğu, melankolik şarkı sözleri, yürek titreten melodilerini müzikseverlerle paylaşacak. 

04 Kasım Cuma

Tüy Kalemler – Marquis de Sade

20:30 / Tiyatro / Uniq Hall

18. yüzyılın en iflah olmaz yazarlarından Marquis de Sade’in yaşamının bir bölümüne odaklanan Tüy Kalemler, Erdal Beşikçioğlu rejisiyle sahnede olacak. Döneminin en aykırı isimlerinden Sade’in hapishane ve akıl hastanesi arasında gidip gelen yaşantısından bir kesit sunan oyunun yazarı Doug Wright. Kadrosunda Erdal Beşikçioğlu, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun gibi isimlerin yer aldığı oyun, bundan böyle Tatbikat Sahnesi’nin yeni mekânında İstanbul’da da izleyiciyle buluşacak.

Lubomyr Melnyk & Fennesz

21:00 / Konser / Zorlu PSM – Drama Sahnesi

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, dünyanın en hızlı piyanisti Lubomur Melnyk ve elektronik müzik sanatçısı Fennesz’i aynı sahnede buluşturuyor. Münih doğumlu Ukraynalı Melnyk, çocukluğunda aldığı klasik müzik eğitimini sonrasında minimalist müzik akımından etkilenerek öncüsü olduğu Continous Music türüne dönüştürdü. Kariyeri boyunca Peter Broderick, Nils Frahm ve Robert Raths gibi pek çok isimle çalışan ve 22 albümlük diskografisiyle müzik dünyasının en üretken isimlerinden olan Melnyk, piyanosuyla bütünleştiği unutulmaz performansıyla sahnede olacak.

Kadebostany

21:00 / Konser / Zorlu PSM- Ana Tiyatro

Zorlu PSM aynı gece bir başka sahnede son dönemin en hit gruplarından birini ağırlayacak. Yayımladıkları iki albümle özgün tarzlarıyla kendi Pop Cumhuriyeti’ni ilan eden ve dünyanın en küçük ülkesini kuran İsviçreli grup Kadrbostany, sahnenin tozunu attırmaya geliyor. Vurucu müziğini şahane bir sahne şovuna dönüştüren ve Avrupa’nın en iyi canlı performanslarından biri olarak kabul edilen Kadebostan ve üniformalı arkadaşlarının akordeon, saksafon, gitar, banjo ve fagot gibi enstrümanları elektronik altyapıyla birleştirdikleri sahne şovu cuma gününün en iddialı etkinliklerinden.

Acid Pauli

22:00 / Konser / Babylon

70’ler Almanya’sının çocuğu Martin Gretschmann’ın elektronik müzik dünyasına yeni bir soluk getiren projesi Acid Pauli, Babylon sahnesine konuk olmaya hazırlanıyor. Tulum’daki Boiler Room performansı ve Ibıza’daki Acid Sundays performanslarıyla hatrı sayılır üne erişen Gretschmann, tekno ve house arasında köprüler inşa ettiği müziğiyle İstanbul’da. 

05 Kasım Cumartesi

Metot

20:00 / Tiyatro / Çevre Tiyatrosu

“ ‘Bütün dünya bir sahnedir’ demiş yazar. Hepimizin oyuncusu olduğu uçsuz bucaksız bir sahne! Kuralları başkaları tarafından belirlenen, sözleri başkaları tarafından yazılan, kurgusu başkaları tarafından tasarlanan bir büyük oyunun sahnelendiği doğal şano.” Hayatta kalmanın tek yolunun oyunu başarıyla oynamak olduğu, İspanyol yazar Jordi Galceran’ın 2003’te yazdığı ve günümüz iş dünyasının acımasız yönlerini ortaya koyan Metot, bir şirketin toplantı odasında iş görüşmesine gelen dört kişinin tüm hünerlerini sergileyip işi kapmak için girdikleri mücadeleyi anlatıyor. 

Vivaldianno City of Mirrors

21:00 / Konser / Ülker Sports Arena

Barok dönemin dahi çocuğu Antonio Vivaldi’nin eserlerine getirdiği çağdaş yorumla seyircisine üç boyutlu bir deneyim vadeden Vivaldianno City of Mirrors, Vivaldi’nin klasikleşmiş eserlerini yeniden ele alıyor. Prodüktörlüğünü Çek besteci ve söz yazarı Michael Dvorak’ın üstlendiği etkinlik, kemanda Çek virtüöz Jaroslav Sveceny ve muhteşem orkestrasıyla sahnede. 

Dünyaya Gözlerimden Bak

19:00 / Tiyatro / D22 Köşk

Tiyatro D22, bu sezon farklı mekânları tiyatro salonuna dönüştürdüğü yepyeni ve heyecan verici bir projeye imza atıyor. Alman yazar Lothar Kittstein’in kalminden çıkan ve Frank Heuel’in yönettiği Dünyaya Gözlerimden Bak, Fringe Ensemble ile gerçekleştirilen ortaklığın ürünü. Üç bölümden oluşan ve üç askerin savaş deneyimlerinden yola çıkarak hazırlanan oyun Kadıköy Hasanpaşa’da tarihi bir köşkün odalarında seyircisini dolaştıracak. 

Hey Douglas

22:00 / Konser / 6:45 KK Ankara

70’lerin saykodelik, funk, soul şarkılarını bugünün ritmiyle bir araya getiren VEYasin’in ya da tam adıyla Yasin Vural’ın projesi Hey Douglas Ankara’da sahne alacak. Kulaktan kulağa yayılarak son dönemin en popüler projelerinden biri haline gelen Hey Douglas’ı canlı dinlemediyseniz bu fırsatı kaçırmayın. 

06 Kasım Pazar

Stu Hamm Band Feat. Greg Howe

21:00 / Konser / Salon İKSV

Veteran bas gitarist Stu Hamm ve ünlü gitarist Greg Howe’u aynı sahnede buluşturan Salon İKSV, bas ve gitar müziğinin ulaşabileceği sınırları yeniden belirliyor. Şimdiye dek Joe Satriani, Steve Vai, Frank Gambale gibi pek çok isimle çalışan Hamm ve bugüne dek sekiz solo albüm yayımlayan ve Michal Jackson’ın 1996 senesinde gerçekleştirdiği dünya turnesinin gitaristliğini üstlenen Howe’a sahnede progressive rock grubu The Flower Kings’in eski davulcusu Zoltan Csorz eşlik edecek. 

0
3327
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage