GÜNDEM
 • 17-05-2024

  İngiliz alternatif rock grubu Placebo, Blind Festival kapsamında, 4 Ağustos’ta KüçükÇiftlik Park’ta müzikseverlerle buluşacak.

  Blind’ın her yıl düzenlediği Blind Festival, bu yıl da heyecan verici bir line up ile 4 Ağustos akşamı KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek. Vokalist-gitarist Brian Molko ve basçı Stefan Olsdal’dan oluşan Placebo, Blind Festival kapsamında iki yıl aradan sonra İstanbullularla buluşacak. Placebo öncesinde, solo projesi ile Madrugada solisti Sivert Høyem, İngiliz punk ikilisi Big Special ve Onur Özdemir sahne alacak.

  Sivert Høyem, profesyonel müzik kariyerine 1993 yılında Robert Burås ve Frode Jacobsen ile kurduğu Madrugada grubuyla başladı. İlk solo albümü olan Ladies and Gentlemen of the Opposition 2004 yılında yayımlandı. Moon LandingLong Slow DistanceEndless Love ve Lioness albümleri müzik listelerinde bir numara oldu. 

  İngiliz punk ikilisi Big Special, Placebo’nun Güney Amerika turnesinde de ön grup olarak sahne alıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk albümü POSTINDUSTRIAL HOMETOWN BLUES’u yayımlayan Big Special, son dönemin dikkat çekici gruplarından biri hâline geldi.

  2000’li yıllarda alternatif rock grupları arasında hızlıca yükselen ve geniş bir dinleyici kitlesi elde eden Sakin grubunun solisti Onur Özdemir, hazırladığı özel seçkiyle Blind Festival sahnesinin açılışını yapacak.

  ​4 Ağustos’ta KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek Blind Festival’in biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  337
 • 17-05-2024

  Zilberman, Erinç Seymen’in “Kīpuka” başlıklı kişisel sergisini 18 Mayıs-2 Ağustos tarihleri arasında galerinin Beyoğlu, Mısır Apartmanı’ndaki ana galerisinde sanatseverlerle buluşturacak.

  Erinç Seymen’in son dönem eserlerinden oluşan “Kīpuka” sergisi; izleyiciye felaket, kontrol ve zamansallık arasında düğümlenmiş bir diyalog sunuyor. Sergi başlığını, adını Hawaii dilinde kaos ve felaketin ortasında hayatta kalan ve korunan, magma akıntılarının arasında oluşan kara parçalarına verilen isimden alıyor. Kaos ve felaketin yarattığı ikilik, dış dünyadan soyutlanma veya kopma durumu üzerine bir metafor işlevi görüyor. Seymen sergi boyunca bilgi ve gücün sınırları arasındaki belirgin uyuşmazlığın altını çiziyor. Sergi, felaketin zamansallığını araştırıyor; mitoloji ve tarihten örnekler sunarak trajedinin zamansızlığına dair bir yörünge çiziyor. Sanatçı daha önceki sergilerinde toplumsal ilişkiler üzerinden sınıfsal ayrıma odaklansa da “Kīpuka”da madalyonun diğer yüzünü inceleyerek sınıf, kontrol ve onun zamansallığı arasındaki biyopolitik ilişkiyi mercek altına alıyor. 

  “Kīpuka” felaket kavramıyla adeta iç içe geçiyor; toplumsal güç dinamiklerini ve krizler doğrultusunda açığa çıkan tepkimeleri sorguluyor. Sanatçı; Jugendglückİsimsiz ve Kīpuka isimli işlerinde felaketlerin yönetimini incelerken, Tanrılar ve Felaketler, Tantalus'un KollarıMisPrintce ve PlanC başlıklı eserlerinde ise güç ve sınıf ayrımına yer veriyor. Seymen, Herkes herkese karşıTrubadurlar ve Sigortalı isimli video eserlerinde kontrol ve zamansallık arasındaki ilişkiyi inceliyor; zamanın, toplumdaki felaketlerin ve kontrolün etkilerini nasıl değiştirdiğine dair bir harita çiziyor. 

  0
  0
  553
 • 17-05-2024

  Toko-pa Turner’ın yabancılaşmanın kökenlerine götürüp aidiyet duygusunu yeniden kazanmanın yollarını gösterdiği kitabı Aidiyet – Evin Yolunu Bul, Beyza Başer çevirisiyle İlksatır Yayınevi’nden çıktı.

  2017 Nautilus Kitap Ödülleri sahibi Turner, bu yolu gösterirken mitlerden, hikâyelerden ve rüyalardan yararlanıyor. Hem kendisinin hem de başkalarının hayat hikâyelerini ve rüyalarını kendi bilgeliğiyle bir araya getirerek aidiyet duygusunu yeniden kazanılması için rehberlik ediyor.

  “Rüyalarımız, kim olmamız gerektiğinin kanıtıdır…”

  0
  0
  407
 • 16-05-2024

  Puruli Kültür Sanat tarafından on ikinci kez gerçekleştirilecek Engelsiz Filmler Festivali, animasyon atölyesi, özel gösterim ve söyleşilerin yer aldığı programla 7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da izleyicilerle buluşacak.

  Sinemaya eşit koşullarda erişim sağlamak amacıyla hayata geçirilen Engelsiz Filmler Festivali, 7 başlıkta 41 filmden oluşan programı ile 7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut salonlarında sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festivalin etkinlik programında; 9-12 yaş grubu film meraklılarını bekleyen Stop Motion Animasyon Atölyesi, otizmli çocuk ve gençlerin ihtiyaçları gözetilerek gerçekleştirilecek Otizm Dostu Gösterim, bu yıl kaybettiğimiz usta oyuncu Ayla Algan anısına yapılacak Karanlıkta Uyananlar Açık Hava Gösterimi ve sporseverlerin heyecanla beklediği 2024 yazına sinemayla başlamak isteyenler için Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı bir de konuşma yer alıyor.

  Festivalin her yıl düzenlediği etkinlikler arasında yer alan Stop Motion Animasyon Atölyesi, canlandırma sanatçısı ve eğitmen Deniz Öcal tarafından yürütülecek. 9-12 yaş aralığında olan ve kendi filmini yapmak isteyenlerin davetli olduğu atölye, işaret dili tercümanı eşliğinde 9 Haziran Pazar günü 12.30’da Goethe-Institut’ta gerçekleşecek. Karanlıkta Uyananlar Açık Hava Gösterimi Festival programında 9 Haziran Pazar günü düzenlenecek. Mülkiyeliler Birliği bahçesinde 20.30’da gerçekleşecek gösterimde bu yıl hayatını kaybeden Ayla Algan anısına Karanlıkta Uyananlar filmi erişilebilir olarak gösterilecek. Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, Ertem Göreç’in yönettiği ve Algan’ın sinema kariyerine başladığı ilk film olan Karanlıkta Uyananlar’ın gösterimi öncesinde, sinema tarihi araştırmacısı Ali Karadoğan film üzerine kısa bir sunum yapacak.

  Goethe-Institut’ta 10 Haziran Pazartesi günü 11.00’de düşük ses seviyesi, loş ışık ve hareket serbestisi ile otizmli izleyicilere rahat bir sinema deyimi yaşatmayı amaçlayan Otizm Dostu Gösterim gerçekleşecek. Festivalin Çocuklar İçin seçkisinde yer alan animasyon filmlerinin izleneceği gösterime katılım da diğer etkinlikler gibi ücretsiz düzenlenecek.

  11 Haziran Salı günü 15.00’te ise Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı bir konuşma gerçekleşecek. Socrates Dergi ekibinden spor yazarı ve bisiklet anlatıcısı İnan Özdemir’in katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Cehennemde Bir Pazar (A Sunday in Hell) filminin Goethe-Institut’ta 13.00’teki gösteriminden sonra düzenlenecek. Cehennemde Bir Pazar filminin gösterimi ve Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı konuşma ücretsiz olarak takip edilebilecek.

  ​12. Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  955
 • 16-05-2024

  İstanbul Modern, tüm dünyada gerçekleştirdiği proje ve yapıtlarıyla büyük ilgi gören İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un 30 yıllık kariyerinden kapsamlı bir seçkiyi 7 Haziran 2024-9 Şubat 2025 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

  Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA ana sponsorluğunda hayata geçirilen “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” başlıklı sergi, sanatçının Türkiye’deki ilk sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergide, sanat yapıtlarının ancak izleyiciyle karşılaştıklarında tamamlandığını dile getiren ve bu nedenle izleyicinin aktif katılımının yapıtların ana bileşeni olduğuna dikkat çeken Olafur Eliasson’un yeni üretimler de dahil olmak üzere 40’a yakın yapıtı yer alıyor. Eliasson’un 30 yıllık sanatsal pratiği boyunca odaklandığı su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konulara odaklanan serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor.

  Olafur Eliasson’un çalışmaları, sanatın dünya genelindeki anlamını ve geçerliliğini soruşturuyor. Eliasson’un yerleştirmeler, resimler, heykeller, fotoğraflar ve filmler içeren geniş kapsamlı sergileri, 1997’den bu yana dünyanın farklı yerlerindeki önemli müzelerde yer aldı. Sürdürülebilirlik ve küresel ısınma gibi konulara her geçen yıl çalışmalarında daha da önem veren Eliasson ve stüdyosu, bu temalarla ilişkili kavramları sanatsal olarak çözümlemenin ötesinde, yapıt üretimi ve sergi düzenleme süreçlerinde de karbon ayak izini azaltmak için önlemler alıyor.

  “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” başlıklı sergiyi, 7 Haziran 2024-9 Şubat 2025 tarihleri arasında İstanbul Modern’de ziyaret edebilirsiniz.

  Künye:
  1. Olafur Eliasson, Günbatımından şafağa, Boğaziçi, 2024 - Fotoğraf: Jens Ziehe, sanatçının izniyle; neugerriemschneider; Tanya Bonakdar Gallery
  2. Olafur Eliasson, Senin beklenmedik seyahatin, 2021 - Fotoğraf: Cemal Emden
  3. Olafur Eliasson - Fotoğraf: Ari Magg

  0
  0
  563
 • 16-05-2024

  İsmail Güzelsoy’un kabadayıların hüküm sürdüğü İstanbul’dan, gen aktarımının tartışıldığı İstanbul’a uzanan, üç farklı zamanın ama aynı İstanbul’un hikâyesini anlattığı yeni romanı Rölanti Çıkmazı, Everest Yayınları’ndan çıktı.

  Güzelsoy, bu kitabında üst kurmaca düzlemini de dahil ettiği anlatısına, gerçek ve gerçek dışının birleştiği çizgiye kuruyor en büyük oyununu.

  “Kentin merkezinde olmasına rağmen gözlerden uzak, sırlarla dolu bir çıkmaz sokak, kendi zamanını yaşamaktadır. Ta ki Perizad çıkıp gelene dek. Sonra oyun başlar: gizli geçitler, müzik çalan binalar, çiçekler üzerine kumar oynayanlar, ömrü boyunca dehlizlerde saklanmak zorunda kalan bir cüce, soğuk savaş yıllarında casus olarak yetiştirilmiş hayvanlar, sirkten kaçıp İstanbul sokaklarına dehşet saçan bir kaplan... Bir kadın neden balkona çıkmaktan korkar? Bir adam intikam almak için neden yirmi yedi yıl bekler? Gözü üzerimizden ayrılmayan karga bize ne fısıldamaktadır?”

  “Kudretli insanların hikâyeleri genelde karmaşık planların, ince hesapların mahsulüdür ama gariban insanların hikâyeleri önemsiz rastlantılarla yazılır. Perizad’ınki de öyle... Ama önemsiz rastlantıların sonuçları her zaman önemsiz olmayabilir işte. Kendi hayatına bir baksana, o gün orada olmasan, o telefonu açmasan, o kişiyle tanışmasan hayatın başka bir mecrada akar giderdi.”

  0
  0
  466
 • 16-05-2024

  Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, yeni albümü The Road Back Home ardından çıktığı “The Mask and Mirror 30. Yıl Turnesi” kapsamında Pasion Turca organizasyonuyla İzmir, Ankara ve İstanbul’da konser verecek.

  30 yılı aşan kariyerinde “Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 20 milyona yakın albüm satan Loreena McKennitt; 30 Haziran’da İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda, 1 Temmuz’da Ankara Atılım Üniversitesi Atılım Sahne’de ve 2 Temmuz’da ise Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda konser verecek. Konserlerin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  ​Loreena’nın 2024 yılında yayımladığı, 10 şarkıdan oluşan yeni albümü The Road Back Home sanatçının köklerine kariyerinin başlangıcına, folk dünyasındaki ilk günlerine ve folk dünyasının karakteristik topluluk kültürüne bir tür müzikal geri dönüşü yansıtıyor. Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da da en çok satanlar arasına giren albümleri ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görüldü, Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterildi.

  0
  0
  564
 • 16-05-2024

  TurkishBank UK, 50. yıl kutlamaları kapsamında, Türkiye’nin önde gelen galerilerinin Avrupa’nın en önemli fotoğraf fuarlarından Photo London’a katılması için sponsor oldu.

  The Guardian’ın “Yılın Fotoğraf Etkinliği” olarak tanımladığı Photo London, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Londra’da Somerset House’ta gerçekleşecek. Photo London Fuarı’na bu sene Türk galeri ve sanatçılar da katılacak. Photo London kapsamında Dirimart, Galeri Nev, Galerist, Martch Art Project, SANATORIUM, Versus Art Project ve Vision Art Platform gibi Türkiye’nin önde gelen galerileri ve sanatçıları, Türk sanatını uluslararası arenada temsil edecek.

  TurkishBank UK’in 50. yıl kutlamaları 3 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen özel bir resepsiyon ile başladı. Geceye galeri sahipleri, sanatçılar, Photo London temsilcileri de katıldı.

  TurkishBank UK Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene şunları söyledi: “Bu özel senede, Grubumuzun misyonuna paralel Türk sanatının Londra pazarına ulaşmasını desteklemek istedik, sonuç çok başarılı oldu. Bu bizim için çok sevindirici bir sonuç, Türk sanatının uluslararasına açılımı için uygun şartların oluştuğunun farkındaydık ama bu kadar büyük bir ilgiyi beklemiyorduk.”

  ​50. yılı kutlama programı çerçevesinde Grubun fintek ekosistemi T-Gate, bu yıl içinde Londra’da faaliyete geçerek, Türk finteklerinin Londra pazarına ulaşımını destekleyecek. Photo London TurkishBank’ın Somerset House’ta desteklediği ikinci etkinlik oldu. TurkishBank ilk olarak, 2016 yılında Masumiyet Müzesi Sergisi’ne destek olmuştu.

  ​Photo London hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.  

  0
  0
  716
 • 16-05-2024

  Ernst Kris ve Otto Kurz’un birlikte hazırladığı Sanatçı İmgesinin Oluşumu – Efsane, Mit ve Büyü adlı kitap Sabri Gürses’in çevirisiyle Minotor Kitap’tan çıktı.

  Kris ve Kurz, bu çalışmada estetiğin psikolojisi ve sanatsal yaratımla ilgilenenler için eşsiz bir okuma sunuyorlar. Sanatçıya ve eserine farklı bir gözle bakma imkânı veriyorlar.

  ​E.H. Gombrich kitap hakkında şöyle diyor: “Bu, sıradışı bir kitap. Fikirlerinin zenginliği ve çok sayıda belgeye dayanması, başka uzmanları kalın, dipnotlarla dolu bir cilt yazmaya sürüklerdi. Ernst Kris ve Otto Kurz ise, cesur spekülasyonlardan kaçınmadan ve sunmak istedikleri kanıtların çeşitliliğini hiç azaltmadan büyük bir dil ekonomisi sergiliyorlar… Eseri yeniden okurken, her sayfada gözün gördüğünden çok daha fazlasının olduğunu fark ettim.”

  0
  0
  530
 • 15-05-2024

  Thrash metal akımının en ünlü gruplarından Testament, Epifoni organizasyonuyla 19 Kasım’da Jolly Joker Arena Ataşehir’de müzikseverlerle buluşacak.

  40 yılı aşan kariyerleri boyunca Testament, thrash metalin özgün yönlerini dinleyiciye aktararak, keskin ve büyüleyici sesler geliştirdi. 2020 yılında yayımladığı son albümü Titans of Creations’tan bu yana hala muazzam ve durdurulamaz bir enerjiyle dolu olan grup, tarzlarını bir üst seviyeye taşıyarak geleneksel thrash metalin köklerine sadık kalırken aynı zamanda yenilikçi üretimlerde bulunmaya devam ediyor.

  ​19 Kasım’da Jolly Joker Arena Ataşehir’de gerçekleşecek Testament konserinin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  487
DAHA FAZLA
Geldanlage