GÜNDEM
 • 23-09-2021

  URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi 28 Eylül Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta sinemaseverlerle buluşuyor.

  Prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde yapan Ahlat Ağacı, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulmak için memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikâyesine odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin yer alıyor. 28 Eylül 2021 Salı akşamı gösterilecek Ahlat Ağacı filminin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  191
 • 23-09-2021

  Sanatçı Sencer Vardarman’ın Haziran - Eylül ayları arasında İstanbul’da kamusal alanlarda ve parklarda sergilenen Gözlerime Bak projesi şimdi Berlin’de iki ayrı sergi hâlinde gösterilecek.

  Sencer Vardarman, Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programına katıldığı 2020 - 2021 döneminde, nesli tükenmekte olan hayvanlara odaklanan Gözlerime Bak başlıklı bir proje üretti. Gözlerime Bak projesi insanın dünyadaki ayak izinin büyüdüğü, doğal kaynak ve arazi kullanımının son yüzyılda giderek arttığı bilgisinden yola çıkarak doğanın insan eliyle uğradığı tahribatı, iklim değişikliğini ve ekosistemdeki bozulmayı gözler önüne seriyor. İnsan ve doğa ilişkisine odaklanan proje, izleyicileri gezegenin geleceği üzerine düşünmeye davet ediyor. Sanatçı projeyi ekolojik ekonomist Prof. Dr. Begüm Özkaynak ile uzman biyolog Kerem Ali Boyla’nın danışmanlığında ve Mümkün İletişim iş birliğiyle gerçekleştirdi. Çalışmalarını Berlin’de sürdüren Vardarman gerçekleştirdiği proje ile doğayı, ormanları ve hayvanları korumanın sadece bir “çevreyi koruma” meselesi olmadığını, varoluşlarımızın birbirine bağlı olduğunu anlatıyor. Proje nesli tehlikede olan hayvanların portrelerinden oluşuyor. Demet Ortaköylüoğlu’nun çizdiği hayvan portreleri, izleyiciyi farklı türlerle göz göze gelmeye ve ortak kader üzerine düşünmeye sevk ediyor.

  Gözlerime Bak afişleri 31 Ekim’e kadar Studio Bosporus Tarabya Kültür Akademisi’nin 10. Kuruluş Yılı Festivali kapsamında Kreuzberg’deki billboardlarda ve Kunstraum-Kreuzberg-Bethanien sergi alanında izleyicilerle buluşuyor. Demet Ortaköylüoğlu’nun orijinal hayvan illüstrasyonları ise Berlin’deki OKK-Raum 29 sergi alanında “look into my eyes!” başlıklı sergi kapsamında 26 Eylül’e kadar görülebilir. Gözlerime Bak projesi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  183
 • 23-09-2021

  Paulo Coelho'nun sadece okçuluğa değil hayatın her alanına uygulanabilecek, yolu nice erdemden geçen bir ilkeler bütününü konu aldığı kitabı Okçu'nun Yolu, Murat Kalkavan’ın illüstrasyonları ve Emrah İmre’nin çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

  Ülkenin en mahir okçusu Tetsuya bir köyde mütevazı bir marangoz olarak yaşamını sürdürmekteyken bir gün uzak diyarlardan gelen bir okçu ona meydan okur... Tetsuya bu meydan okumayı kabul ederek okçuluk felsefesini hem yabancı okçuya hem de köyün delikanlılarından birine aktaracaktır.

  ​"Kaleme aldığım bu metinde yay, ok, hedef ve okçu aynı gelişim ve sınama mekanizmasının bütünleyici birer parçası." - Paulo Coelho

  0
  0
  191
 • 22-09-2021

  Jakuzi grubuyla tanınan Kutay Soyocak’ın black metal projesi Vox in Rama’nın Erhan Kabakçı prodüktörlüğündeki ikinci teklisi “Possession” Tamar Records etiketi ve GRGDN Müzik temsilciliği ile yayımlandı.

  Mart ayında çıkan ilk teklileri “Within the Womb” ve yeni çıkan “Possession” ardından bir EP ile devam edecek projenin ismi, 9. Papa Gregory’nin kedilerin şeytani varlıklar olduğunu öne sürerek imha fetvasını verdiği mektuptan geliyor. Orta çağda kedilerin azalması ve farelerin armasından dolayı bu mektubun kara vebayı hızlandırdığı söyleniyor. 90’lar atmosferik black metal ile thrash’in bir melezi sayılabilecek şarkılarıyla hayat bulan Vox in Rama, şartlar normale döndüğünde sahnede izleyiciyle buluşmayı planlıyor.

  ​Vox in Rama’nın “Possession” isimli teklisini buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  169
 • 22-09-2021

  Pilevneli Gallery, Ahmet Güneştekin’in eserlerinin yer aldığı “Hafıza Odası” başlıklı sergisini 16 Ekim - 16 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır, Keçi Burcu’nda sanatseverlerle buluşturuyor.

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde ve Pilevneli tarafından düzenlenen sergide Güneştekin’in nesnelere biçim verişini gösteren çeşitli mecralardan çalışmaları yer alıyor. Sergi, geçmişin parçalanmış hatıralarıyla dayanışma içinde karşı belleğe alan oluşturup sanatsal hatırla(t)ma formlarını kullanarak epistemik direniş biçimlerini gösteriyor.

  Sergide tüm izlerin silinişinin getirdiği unutuluşa, yokluğa tanıklık eden, bu yokluğun yarattığı bir geçmişten doğan ve anlatılmadığında da bu unutuluşun hatırlanma ısrarıyla bugüne musallat olmaya devam edeceğini sürekli olarak izleyiciye anımsatacak nesne ve video yerleştirmeler bulunuyor. Sergi kapsamında ayrıca sanatçının mitolojiyi ve ikonografik unsurları kullanarak yeni bir anlatı olanağı oluşturduğu boyutlu çalışmaları, heykelleri ve kırkyamaları da izleyiciyle buluşuyor.

  “Hafıza Odası” sanatçının ses ve görüntüleri yeniden düzenleme biçimlerine odaklanarak şu soruları soruyor: “Tanığı olmayan tarihsel olayların hafızası nerededir? Olaylara tanık olmuş kişiler öldüğünde anıları nereye gider? Fotoğrafı çekilmeyen görüntüler nerede saklıdır? Kamera ile kaydedilmeyen olayların arkalarında bıraktığı izler nelerdir?  Onları nasıl duyulabilir hâle getirebiliriz? Yas tutma hakkı reddedilirse ne olur? Başka bir deyişle, eksik olan ölüden ziyade ölümün kendisi olduğu için yokluk bir görüntü ile telafi edilemediğinde ne olur?”

  Ayrıca sergiye Pilevneli Gallery’nin yayını olan kapsamlı bir kitap da eşlik ediyor. Kitapta Şener Özmen’in Güneştekin’in siyasi ve kültürel tarih bağlamlarıyla iç içe geçmiş araştırma ve uygulamalarına çok katmanlı bir okuma sunduğu makalesi yer alıyor. Bu makalenin yanı sıra Özmen ile Güneştekin’in serginin teorik çerçevesini ele aldıkları ve günümüz çağdaş sanat politikalarıyla ilgili önemli konuları tartıştıkları kapsamlı bir söyleşi de kitapta bulunuyor.

  ​Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” başlıklı sergisi 16 Ekim - 16 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır, Keçi Burcu’nda görülebilir.

  ​Fotoğraflar Dilan Bozyel’e ait.

  0
  0
  230
 • 22-09-2021

  Tarihçi Edhem Eldem ve yazar Orhan Pamuk tarihin romandaki yerini konuşacakları iki bölümlük “Tarih bir romana sığar mı?” adlı söyleşi için 23 ve 30 Eylül’de bir araya geliyor.

  Eldem Kitap-lık dergisinin 215. sayısında yer alan “Tarih bir adaya sığar mı?” başlıklı incelemesinde tarihin romandaki yerini şöyle açıklıyor: “O dönemde Osmanlı topraklarında yaşanan ve görülen başlıca ümitler, kaygılar, meraklar, yenilikler, gelenekler, korkular, çekişmeler ku¨çu¨cu¨k bir adada baş gösteriyor. [...] Orhan Pamuk’un Osmanlı tarihini bir adaya sığdırmayı, sıkıştırmayı başardığını söyleyebiliriz. Aslında Minger’e sığan sadece Osmanlı tarihi değildir; du¨nya tarihidir, hatta da genel anlamda tarihtir.”

  Edhem Eldem ve Orhan Pamuk Veba Geceleri’nden yola çıkarak “Peki tarih nasıl başladı?”, “Edebiyattan ne zaman ayrıldı?”, “Tarihçiyi yazardan ayıran özellikler neler?”, “Bildiğimiz anlamda tarih yazımı nasıl ortaya çıktı?”, “Tarihi roman türü içerisinde tarih nerede duruyor?”, “Romancı ve tarihçi arasındaki “güç dengesi” hakkında ne söylenebilir?” ve benzeri soruların yanıtlarını arayacaklar.

  23 Eylül Perşembe saat 19:00 ve 30 Eylül Perşembe saat 19:00’da Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabında iki bölüm olarak yayımlanacak söyleşi yayının ertesi günü Yapı Kredi Yayınları’nın YouTube kanalında da izlenebilecek.

  İlk görsel Orhan Pamuk’un Veba Geceleri için hazırladığı çizimlerinden alınmıştır.
  ​İkinci görsel Orhan Pamuk ve Edhem Eldem'dir.

  0
  0
  791
 • 22-09-2021

  Umut Evirgen’in Kimya isimli ikinci uzun metrajlı filmi, 8 - 17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 37. Varşova Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

  Umut Evirgen’in yazıp yönettiği Kimya, dünyanın önde gelen festivallerinden biri olan 37. Varşova Film Festivali’nin “Competition 1-2” bölümünde yarışacak. Film, fiziksel olarak iç içe geçmiş mekânlarda bulunan iki yalnız insanın kesişen gecesinin hikâyesini ele alıyor. Kimya, 50’li yaşlardaki beyaz yakalı bir adam ve 20’li yaşlardaki bir kızın beraber geçirdikleri saatler boyunca sınırlarını aşmadan ve rahatsız olmadan birbirlerine yalnızlıklarını unutturmalarını sıcak ama melankolik bir dille izleyiciye aktarıyor.

  ​Melisa Şenolsun, Levent Üzümcü, Belçim Bilgin, Bora Akkaş’ın başrollerini paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda İrem Sak, Necip Memili, Alican Yücesoy, Müge Bayramoğlu, Celil Nalçakan, Esra Ruşan ve Gürberk Polat yer alıyor. Kimya filminin müzikleri de Korhan Futacı üstleniyor.

  0
  0
  231
 • 22-09-2021

  Pi Artworks, Özer Toraman’ın “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” başlıklı kişisel sergisine 23 Ekim’e kadar ev sahipliği yapıyor.

  Özer Toraman’ın doğadan, devinimden ve hayalden güç almaya dair kişisel sergisi ismini Pulitzer Ödüllü Amerikalı şair Mary Oliver’ın Wild Geese (Yaban Kazları) başlıklı şiirindeki bir mısradan alıyor. Sergi Oliver’ın şiirindeki gibi insana umutsuzluk ve yalnızlık hislerinden özgürleşebilmesi için doğaya ait olduğunu hatırlamak, doğanın akışına uyumlanmak ve sunduğu hayal gücünün farkına varmak gibi birkaç anahtar sunuyor. Sergide doğanın öne çıktığı, figürlerin daha çok tamamlayıcı unsur olarak yer aldığı ve fotoğraf gibi belli anların yakalandığı “manzara” serisi bulunuyor.

  Seçtiği imgelerle insanın doğadaki varoluşunu naif bir şekilde resmederken, izleyicinin hayal ve gerçek arasında bir ilişki kurmayı amaçlayan sanatçı, tuval yüzeyini dengede tutan üç yatay düzlem üzerinde bir uzam oluşturuyor ve zamanın sürekli akışına dikkat çekerek izlenimlerini tuvale aktarıyor. Daha önceki kişisel sergilerinde kimlik kavramından yola çıkarak insanın hayal etme, düşleme ve kendi gerçeğini bulma eylemlerini vurgulayan sanatçı, yeni sergisinde izleyicinin doğayla ilişkisi üzerinden hayal dünyasında bir perde aralayarak bilinçli bir rüya görmeye davet ediyor.

  Özer Toraman’ın “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” başlıklı kişisel sergisini 23 Ekim’e kadar Pi Artworks’te ziyaret edebilirsiniz.

  Künye:
  1. Özer Toraman, A Dream of Light, 2021, tuval üzerine yağlıboya, 120 x 180 cm
  ​2. Özer Toraman, The Sand Terrace, 2021, tuval üzerine yağlıboya, 40 x 60 cm

  0
  0
  164
 • 22-09-2021

  Rita Mae Brown’ın kariyerinin değil Amerikan edebiyatının da dönüm noktalarından biri olan kitabı Yakut Orman, Dılşa Ritsa Eşli’nin çevirisiyle tam kırk sekiz yıl sonra Umami Kitap tarafından dilimizde yayımlandı.

  Dünyanın dört bir yanında  milyonlarca okura ulaşan Yakut Orman’ı en iyi 1980 yılındaki kapağında yer alan bir not tanımlıyor: Farklı olmaya ve bunu sevmeye dair bir roman.

  Brown’ın cesur ve akıcı üslubuyla hayat bulan Yakut Orman, Molly Bolt’un çocukluğuyla başlayıp genç bir kadın olarak kendini ve dünyadaki yerini bulmasına uzanan bir büyüme hikâyesi anlatıyor. 

  Ön satıştaki kitabı satın almak için buraya tıklayınız.

  0
  0
  522
 • 21-09-2021

  Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları, farklı türlerden yetişkin oyunlarını Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro’da 25 Eylül’e kadar tiyatroseverlerle buluşturuyor.

  Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları son haftasında komedi, dram, kara komedi türlerinde yetişkin oyunlarını Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro’da sahneleyecek. 20 Eylül’de Yapıcı Tiyatro’nun Benimle Delirir Misin? oyunu ile başlayan program kapsamında 22 Eylül’de Apartman Sahne’nin Evin Kokusu, 23 Eylül’de Yolcu Tiyatro’nun Kürklü Venüs ve 24 Eylül’de Tiyatro D22’nin Hakikat, Elbet Bir Gün adlı oyunları tiyatroseverlerle buluşacak. Programın kapanışını ise 25 Eylül’de Altsahne’nin Sıfırla Bir Arasında adlı oyunu yapacak.

  Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları Fenerbahçe Parkı’nda çocuk oyunlarını daha sonra da Caddebostan Sahil Amfi Tiyatro’da yetişkin oyunlarını seyirciyle buluşturdu. Ataşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin katkıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mekân desteğiyle düzenlenen etkinliğin Caddebostan programını Anadolu Efes destekledi. Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları’ndan elde edilen gelir, etkinlikte yer alan tiyatrolara verilecek. Ayrıca tiyatrolara güç vermek ve bu dayanışmanın bir parçası olmak isteyenler, etkinlik bileti satın alırken destek kategorilerini seçerek belirledikleri miktarda destek verebiliyor ya da sahnelenecek bir oyunun destekçisi olarak dayanışmaya adını yazdırabiliyorlar.

  Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları kapsamında sahnelenecek oyunların biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  289
DAHA FAZLA
Geldanlage