GÜNDEM
 • 10-08-2022

  Luigi Ballerini'nin okuru gerilim dolu bir distopyaya davet ettiği romanı Mira Her Şeyi Bilir, Tülin Sadıkoğlu’nun çevirisiyle ON8’den çıktı.

  Bilimkurgu romanı Adı Sıfır'la çok sevilen, çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü yazarlarından Ballerini kapımızdaki distopyayı, yapay zekâyı romanının odağına alıyor. Okuru, teknolojiyle biçimlenen karanlık bir yolculuğa çıkarıyor. Teknolojinin sınırlarını sorgulatan, hür irade ve özgürlük gibi kavramları çarpıcı örneklerle işleyen Ballerini, geleceğin dünyasından bir soru soruyor: Distopya ne kadar uzakta?

  ​Yaşam; gözetleyen, izleyen, her sorunu çözen, her soruyu cevaplayan bir yapay zekânın, Mira’nın kontrolünde! Dijital ağlarla örülü “mükemmel” topluma ayak uydurmakta zorlanan dört gencin arkadaşlığı, aşkı sorgulayışları, onları özgürlüğe kavuşturacak bir başkaldırının kıvılcımını yakıyor. Kendilerine dayatılan sanal Rejim’e karşı çıkanlarla birlikte onlar da edebiyatın, kitapların gücüne tutunuyor.

  0
  0
  305
 • 09-08-2022

  Çağdaş/kavramsal dans alanında bireysel hareket üzerine farklı bir bakış sunmayı amaçlayan Uluslararası Çağdaş Dans Festivali bu yıl beşinci kez 26, 27 ve 28 Ağustos tarihlerinde CerModern Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek.

  CerModern, Uluslararası Çağdaş Dans Festivali ile günümüz dans sanatının en özgün yorumlarından olan bireysel dans kategorisine özel bir alan yaratıyor. Uluslararası Çağdaş Dans Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası dans sanatçılarının gösterimleri, atölye programları, seminer, konser ve film gösterimleri izleyiciyle buluşacak. Festivalde ünlü koreograf ve dans eğitmeni Aydın Teker’in söyleşisi de yer alacak.

  Festival ülkemizde modern dansın gelişimine katkıda bulunmak, tanıtmak, uluslararası düzeyde iş birliği yaratmak ve en önemlisi çağdaş sanatın toplumsal bir etkinlik olmasını amaçlıyor. CerModern tarafından yürütülen programın danışma ekibinde bu alanda öncü çalışmalar yapan Deniz Alp, Özgür Adam ve Galip Emre bulunuyor.

  ​Festival kapsamında Finlandiya, Amerika, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya, Almanya, İsrail, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İtalya, Güney Kore, Ukrayna, İsviçre, Meksika, Belçika, Avusturya’dan dans sanatçıları CerModern Açık Hava Sahnesi’nde performanslarını sergileyecek.

  0
  0
  592
 • 09-08-2022

  Fatih Zeyrek’te bulunan The Çinili Hamam, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 17 Eylül - 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceği 17. İstanbul Bienali kapsamında ziyarete açılacak.

  Osmanlı hamam mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olarak 1540’lı yıllarda, Kaputan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan The Çinili Hamam, önümüzdeki sene planlanan açılışından önce İstanbul Bienali kapsamında deneyimlenebilecek. The Çinili Hamam’ın 2010’dan beri The Marmara Group tarafından gerçekleştirilen koruma, onarım ve sağlıklaştırma çalışmalarının ardından 2023 yılında müze-hamam kompleksi olarak faaliyete geçmesi planlanıyor.

  Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ilk ve en büyük hamamlardan biri olan The Çinili Hamam, İstanbul’un tarihi alanları kapsamında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan dört semtinden biri olan Zeyrek’te yer alıyor.

  ​The Çinili Hamam’da 17 Eylül - 20 Kasım tarihleri arasında Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali kapsamında Hakö dil grubunun Nakas klanının soyundan gelen Taloi Havi ve Torino’da yaşayan sanatçı Renato Leotta’nın eserleri sanatseverlerle buluşacak.

  ​Künye: The Çinili Hamam, Murat Germen, 2022

  0
  0
  394
 • 09-08-2022

  Bu yıl dördüncü kez Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturacak Istanbul Fringe Festival, 17 - 24 Eylül tarihleri arasında şehre yayılacak.

  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğu’nda ve Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto varlık işlem platformu Paribu’nun Resmi Sponsorluğu’nda gerçekleşecek olan festival, Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Brezilya, Fransa, Hollanda, İsrail, İtalya, Rusya, Singapur, Slovakya ve Yunanistan’dan ekipleri ağırlayacak.

  Festivalin programında yine atölyeler, konuşmalar, partiler yer alacak ve hepsi fiziksel olarak düzenlenecek. Uluslararası Fringe Topluluğu'nun bir parçası olan festivalin bu yılki mekân sponsorları Akbank Sanat, BeReZe Gösteri Evi, DasDas, ENKA Sanat, Fişekhane, Fugamundi, Hann Sahne, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Müze Gazhane, Nor.Kadıköy, Sakıp Sabancı Müzesi, Tuhafier ve Yerebatan Sarnıcı olacak.

  ​17-24 Eylül’de gerçekleşecek Istanbul Fringe Festival 2022’nin biletlerine tiyatrolar.com.tr'den, festivalle ilgili ayrıntılara internet sitesinden ulaşılabilirsiniz.

  0
  0
  317
 • 09-08-2022

  İstanbul Sinema Müzesi (İSM) tarafından düzenlenen “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi için başvurular başladı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Gelecek Gençlerde” destek program kapsamında İSM tarafından hayata geçirilen eğitim programına 21 Ağustos’a kadar başvuru yapılabilecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek projede uzman isimler eğitmen olarak yer alacak. “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi ile nitelikli sinemanın gelişmesi için proje ön yapım ve tasarım aşamalarının iyi çalışılması, yol haritasının iyi çizilmesi ve sektörün bir kültür olarak da gelişmesi amaçlanıyor.

  Atölye tasarımının ve koordinatörlüğünü Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan’ın üstendiği “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi çalışmaları beş ay sürecek.  Atölyeye 16 - 26 yaş aralığındaki gençler başvuru yapabilecek. “Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’nin %80’ine katılım sağlayanlara katılım belgesi verilecek. Atölye sonunda seçilen en başarılı ilk üç film sunum dosyası sahibi staj imkânı kazanacak.

  “Fikirden Filme Giden Yol”, “Logline, sinopsis, treatman, senaryo”, “Bir filmin sahne analizi”, “Moodboard”, “İş akışı,planlama ve bütçeleme”,”Meslek birlikleri, marketler,fonlar”, “Sunum dosyasının sırrı”, “Proje Sunumu”, “Film ve Teorik Evren”, “Medya Hukuku”, “Kitlesel Fonlama Pazarlama, Dağıtım, Ürün Geliştirme” gibi başlıklarda eğitimlerin verileceği proje kapsamında “Ustalarla Buluşma” bölümünde de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve oyuncularıyla buluşmalar düzenlenecek.

  ​“Gelecek Sinemada” Proje Geliştirme Atölyesi’ne 21 Ağustos tarihine kadar buradan başvuru yapabilirsiniz.

  0
  0
  465
 • 09-08-2022

  Decollage Art Space; Mahir Güven, İbrahim Örs, Zekai Ormancı, Altan Çelem ve Ekrem Kadak’ın çalışmalarından oluşan 13 eserlik bir seçkiyi 15 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

  Decollage’ın yaz seçkisinde; kasım ayında kişisel sergisi ile Decollage Art Space’te izleyiciyle buluşacak olan Mahir Güven; bir ay önce hayatını kaybeden İbrahim Örs; mekanizm, devinim ve denge unsurlarına çalışmalarında yer veren Zekai Ormancı; kendine özgü resimsel gerçeklik diliyle Altan Çelem ve çalışmalarında ten, an ve boşluk temalarına yoğunlaşan Ekrem Kadak’ın eserleri yer alacak.

  Decollage Art Space’in 14 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklanan sergisiyle başlayacak yeni sezon programı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  ​Adres: Suadiye Mahallesi, Müzeyyen Sokak, No:4/1, 34740, Kadıköy/İstanbul

  0
  0
  400
 • 09-08-2022

  Alman çocuk edebiyatının sevilen kalemi Gudrun Mebs’in çocuk klasikleri arasında yer alan ''Anneanne ile Frieder'' serisinin üçüncü kitabı Anneanne ile Frieder'in Yepyeni Maceraları, Rotraut Susanne Berner’in resimleri ve Ayşe Sarısayın’ın çevirisiyle Can Çocuk’tan çıktı.

  Afacan Frieder ile anneannesi 6 yaş ve üzeri tüm okurlara bu kitapla da incelikli ve neşeli bir anneanne-torun portresi çiziyor. Frieder odasının duvarlarını reçelle kırmızıya boyamak isterse, bahçeyi çöle çevirmeye karar verirse ya da anneannesinin ördüğü çorapları yanlışlıkla sökerse... Anneannesi ona birazcık kızabilir. Ama sonuçta ne Frieder'in muzip fikirleri tükenir ne de anneannesinin ona olan sevgisi!

  Anneannesi çamaşır yıkamayı daha çok seviyor, Frieder bunu anladı. Düğmeye bastığında makine gürültüyle su alıyor, çamaşırlar dönmeye başlıyor. Anneannesi hâlâ memnun değil, çamaşır sepetinde kalan kirlileri ayırmaya devam ediyor.

  Frieder sessizce odasına gidip kapıyı kapatıyor. Ama sessizce, çünkü kapıyı çarpmak istemiyor. Bugün Frieder'in canı sevmek istiyor, bu da sessiz bir iş. Ayrıca çamaşır makinesi tangır tungur dönerken o kadar gürültü çıkarıyor ki kapı çarpsa da anneannesi duymaz zaten.

  Frieder derin bir iç çekerek etrafına bakınıyor. Odası çok büyük ve bomboş. Sadece mobilyalar var: dolap, masa, sandalye ve yatak. Bir de kitaplıkla oyuncak sepeti. İnsan bunları sevemez ki, hepsi de köşeli. Sevmek daha yuvarlak bir şey!”

  0
  0
  371
 • 08-08-2022

  Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından 2013’ten beri düzenlenen AIMA Müzik Festivali’nin sekizincisi 16 - 22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

  1998 yılında Prof. Filiz Ali öncülüğünde kurulan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi, 24 yıldır düzenlediği uzmanlık sınıflarıyla yüzlerce genç müzisyenin yetişmesine katkıda bulunuyor. Bu yılki festivalin programında AIMA’nın çeyrek asır boyunca Türkiye sanat yaşamına yaptığı katkıların öne çıkarılması amacı doğrultusunda çoğunlukla AIMA mezunlarının ve eğitmenleri yer alıyor. Sabancı Vakfı’nın ana destekçiliğinde; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ayvalık Belediyesi destekleri ile Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı (AKSV) tarafından düzenlenen festival, altı farklı konsere ev sahipliği yapacak. Allianz Türkiye, Milliyet Sanat Dergisi ve Pınar’ın konser sponsoru olduğu festivale Mey|Diageo ve Sabancı Üniversitesi de destek veriyor.

  Festivalin açılış konseri 16 Ağustos Salı günü dünyaca ünlü İsrailli keman virtüözü Prof. Hagai Shaham ve MSGSÜ Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı Prof. Pelin Halkacı Akın’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Mendelssohn Octet’in çalınacağı konserde, Shaham ve Akın’a çoğu eski AIMA Masterclass mezunları olan kemanda Ilgın Ülkü ve Eylül Umay Taş, viyolada Çılga Barok Bostancı ve Yağmur Tekin, viyolonselde ise Umut Sağlam ve Beliz Güney eşlik edecek.

  17 Ağustos Çarşamba günü geçekleştirilecek festivalin ikinci konserinde piyanist Tolga Atalay Ün, çellist Umut Sağlam ve kemancı Ilgın Ülkü’den oluşan Nükleus Trio yer alacak.

  Festivalin üçüncü konseri, Ankara’dan çıkan ve eğitim ve müzik kariyerlerini Almanya’da sürdüren dört genç Türk müzisyenden oluşan yaylı dörtlü Quartet Parantez tarafından 18 Ağustos Perşembe günü verilecek. AIMA Masterclass mezunu üç müzisyenin de yer aldığı Quartet Parantez; Dörtlü, Umut Sağlam, Mustafa Orkun Pala, Çılga Barok Bostancı ve Kerem Tunçer’den oluşuyor.

  AIMA Piyano Masterclass eski mezunlarından, piyanist ve dizi-film müziği bestecisi Güldiyar Tanrıdağlı, festivalin dördüncü konserinde “Rachmaninov Anatolian Project” projesi ile müzikseverlerle buluşacak. 19 Ağustos Cuma günü gerçekleştirilecek konserde Tanrıdağlı’ya vokalde, opera sanatçısı ve vokalist Erkut Cantürk eşlik edecek.

  20 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirilecek festivalin beşinci konserinde MSGSÜ Devlet Konservatuarı, Marmara Üniversitesi GSF ve YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları Prof. Ayla Uludere, Prof. Dr. Ece Emine Karşal ve Dr. Şebnem Uşen tarafından kurulan ve tamamı kadın müzisyenlerden oluşan İstanbul Flüt Topluluğu sahne alacak.

  ​22 Ağustos Pazartesi günü festivalin kapanış konseri kapsamında Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan Golden Horn Brass sahnede olacak. Golden Horn Brass, Bilkent Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olan beş müzisyenden oluşuyor.

  0
  0
  624
 • 08-08-2022

  Through The Window (TTW) projesi kapsamında hayata geçirilen “ÇARK” başlıklı sergi, Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkileri ile eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşacak.

  Türkiye, Hollanda ve ötesinden queer sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını çevrim içi olarak bir araya getiren Through The Window (TTW) projesi dayanışma ve iş birliği olanaklarını geliştirmeyi amaçlıyor. "ÇARK” başlıklı sergi, 2 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda, 3 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Koli Art Space’de ziyaret edilebilecek.

  Through The Window, “ÇARK” ile gördüğünüz anda kendinizi görülmüş hissedeceğiniz bir karşılaşmayı hedefliyor. Farklı disiplinlerden sanatçılar benzer kapsayıcılıklarla ördükleri ağ içinde ve yakınlık kurmayı hatırlatan çeşitlilikleriyle bir araya gelmeyi kutluyor. Sergi kapsamında Koli Art Space ve Karşı Sanat Çalışmaları’nda cevapsız sorulara, boşluklara ve çatlaklara yer bırakan samimi bir sorgulama alanı yaratılmaya çalışılıyor.

  Bedenin üretken rolüne ve onun (queer) arzularına hitap eden “ÇARK”, sabit tanımlara meydan okuyan bir tavırla, çeşitli performans araçlarını kullanarak cinsellik ve toplumsal cinsiyetin bir ifadesini, politik bir hareket ve bir duyarlılık olarak queerliği araştırıyor. "ÇARK” kapsamında ayrıca atölyeler, sanatçı konuşmaları ve kapanış partisi de gerçekleştirilecek.

  Karşı Sanat Çalışmaları’nda yer alan seçki Melis Bektaş küratörlüğünde Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer, Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne, Yasemin’in eserlerini bir araya getiriyor.

  Elçin Acun ve Yasemin küratörlüğünde gerçekleşen Koli Art Space seçkisinde ise 71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris, Syntia eserleriyle yer alıyor.

  "ÇARK", 2 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda, 3 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Koli Art Space’de ziyaret edilebilir.

  Karşı Sanat Çalışmaları Adres: Asmalı Mescit, İstiklal Cd. No:108, 34430 Beyoğlu/İstanbul
  ​Koli Art Space Adres: Rasimpaşa Mh, Yurttaş Sk. No:14/A, 34716 Kadıköy/İstanbul

  0
  0
  470
 • 08-08-2022

  Senaristliğini ve yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği, başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Settar Tanrıöğen’in paylaştığı bir baba ve oğul hikâyesi anlatan Âşıklar Bayramı’ndan görseller ve fragman paylaşıldı.

  Kemal Varol’un ödüllü kitabı Âşıklar Bayramı’ndan uyarlanan filmde avukat Yusuf (Kıvanç Tatlıtuğ) ile saz âşığı babası Heves Ali (Settar Tanrıöğen)'nin yolu, 25 yıllık ayrılıktan sonra çıktıkları uzun ve belki de son yolculukta kesişir. Kırşehir’den Kars’a uzanan yolculukta baba ve oğul bir yandan geçmişleriyle diğer yandan gelecekleriyle olan sorunlarını çözmeye çalışırlar. Âşıklar Bayramı, bağışlamak ve affedilmek, hayata yeniden tutunmak için çıkılan bu dokunaklı yolda, aynı zamanda insanın pişmanlıklarla örülmüş ruhuna bir yolculuk vadediyor.

  ​Yapımcılığını OGM Pictures'ın üstlendiği Âşıklar Bayramı, 2 Eylül’de tüm dünyayla aynı anda Netflix’te izleyicilerle buluşacak. Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=H6SM2A0UkGc

  0
  0
  1065
DAHA FAZLA
Geldanlage