12 HAZİRAN, ÇARŞAMBA, 2024

Fatih Akın’ın Unutulmaz Filmi “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” MUBI’de

MUBI, Fatih Akın imzalı İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek belgeselini, 19 yıl sonra, 4K kalitesinde yenilenen versiyonuyla 5 Temmuz’dan itibaren sinemaseverlerle buluşturacak.

MUBI, Türkiye-Almanya ortak yapımı İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek’in yayın haklarını satın aldı. 4K kalitesinde yenilenmiş versiyonuyla 5 Temmuz’da MUBI’de gösterime girecek olan Fatih Akın imzalı belgeselde, Baba Zula, Ceza, Duman, Mercan Dede, Aynur Doğan, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Selim Sesler, Brenna MacCrimmon ve Ayben gibi pek çok müzisyen yer alıyor.

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek, Avrupa ile Asya arasında köprü kurarak Doğu ve Batı’yı buluştururken, çok kültürlü bir kentin benzersiz bir fotoğrafını çekiyor. Alman müzisyen Alexander Hacke’nin İstanbul’a gelişiyle başlayan belgeselde Hacke, akla gelebilecek her yerde profesyonel müzik kaydı yapmayı sağlayan, “sokak kaydı” adını verdiği bir yöntemle İstanbul’un müzik çeşitliliğini kaydediyor. Böylece yerel müzik türlerini modern elektronik müzikten rock’a, hip hop’a, arabeske ve klasik Türk müziğine uzanan geniş bir yelpazede izleyiciye sunuyor.

​​Yönetmen Fatih Akın belgeselin yeniden gösterime girmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Yenilenmiş bu belgesel, Türkiye’de yirmi yıl öncesinin net bir portresini çiziyor. Film, farklı kültürlerin kendilerini ifade edebilmelerinin ve özgürlüğün önemini vurguluyor. Bu filmi, MUBI ile yeniden geniş kitlelere ulaştıracağımız için çok heyecanlıyız.”

0
970
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage