16 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2014

“Şair Hikâyeleri”: Şair’in Davulu

Sıddık Akbayır “Şair Hikâyeleri”nde ‘Yerli Lorca’, ‘Trabzonlu Delikanlı’ Yaşar Miraç ile Yeni Türkü hakkında yazdı…

Birçok şairin ilk kitabı, Yeni Türkü Yayınları’ndan çıkar. O kitaplar üç bin adet basılır. Şairlere telif ödenir.  Kızılay’da, Yeni Türkü dergisinin ve şiir kitaplarının satış yöntemi oldukça ilginçtir. İzinli askerler, sevgiliye yazılacak, söylenecek ‘Yeni Türkü’ler niyetine alır dergiyi ve yayınları.

“Şair Hikâyeleri”: Şair’in Davulu

Şair’in Davulu

‘Yerli Lorca’, ‘Trabzonlu Delikanlı’ Yaşar Miraç; 1978’de Ankara'da aylık sanat gazetesi  Yeni Türkü’yü, tipo baskı, eski bir matbaada; yeşil, mavi, kırmızı renklerle yazı ve şiirlerin yer aldığı, küçük gazete boyutunda  4 sayfa  çıkarır. Ne yazık ki dergi, parasızlık nedeniyle 3 sayı çıkabilir. Derginin yayını olarak, sigara büyüklüğünde küçük şiir broşürleri yayımlamak düşüncesi o zaman oluşur. Gazete kapanınca bu düşünce,  biraz daha gecikmeli gerçekleşir. Ankara-İstanbul-İzmir hastahanelerinden ve özel röntgen muayenehanelerinden yeşil ve turuncu röntgen kâğıtları toplanır.

Küçük bir ofset makineyle bu kâğıtlara broşürler basılır. Birçok şairin ilk kitabı, Yeni Türkü Yayınları’ndan çıkar. O kitaplar üç bin adet basılır. Şairlere telif ödenir. Kızılay’da, Yeni Türkü dergisinin ve şiir kitaplarının satış yöntemi oldukça ilginçtir. İzinli askerler, sevgiliye yazılacak, söylenecek ‘Yeni Türkü’ler niyetine alır dergiyi ve yayınları. Türk şiirine fırtına gibi giren Yaşar Miraç’ın hedefi, Kızılay’da şiirin de satılabileceğini göstermektir. Yeni Türkü şairleri; Ulus’tan kamyona binecek, kamyonda saklanacaklardır. Birkaç da davulcu olacaktır aralarında! Tam Kızılay’a varıldığında davullar gümbürdeyecek, halk şaşkınlıkla toplanacaktır. Davullar sustuğunda, her şair, en güzel şiirini okunmaya başlayacaktır.

0
4855
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage