17 NİSAN, PERŞEMBE, 2014

İTEF Şehir ve Yolculuk

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin altıncısı Vehbi Koç Vakfı’nın ana sponsorluğunda 5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Şehir ve Yolculuk teması altında gerçekleşecek. İTEF kapsamında edebiyatseverler, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin uluslararası bölümünde sevdikleri yerli ve yabancı yazarlarla bir araya gelecekler. Okurlar 5-8 Mayıs tarihleri arasında söyleşiler, atölye çalışmaları, çocuk etkinlikleriyle dopdolu bir festival programını takip etme imkanı bulacaklar. Festival aynı zamanda bu yıl bünyesine iki yeni programı da katarak 9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk etkinliklerini başlatıyor. 

İTEF Şehir ve Yolculuk

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin altıncısı Vehbi Koç Vakfı’nın ana sponsorluğunda 5-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Şehir ve Yolculuk teması altında gerçekleşecek. İTEF kapsamında edebiyatseverler, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin uluslararası bölümünde sevdikleri yerli ve yabancı yazarlarla bir araya gelecekler. Okurlar 5-8 Mayıs tarihleri arasında söyleşiler, atölye çalışmaları, çocuk etkinlikleriyle dopdolu bir festival programını takip etme imkanı bulacaklar. Festival aynı zamanda bu yıl bünyesine iki yeni programı da katarak 9-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk etkinliklerini başlatıyor.

İTEF Kapsamında İki Yeni Program: İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk!

9-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk programları festivalin uluslararası programını takiben İstanbul’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Suadiye sahilinde gerçekleşecek. Koçtaş’ın mutfak sponsorluğunda düzenlenen İTEF-Mutfakta Edebiyat programı Türkiye’nin kültürel çeşitliliğinin öne çıktığı zengin yemek kültürünü ele alacak, edebiyat yazarlarını yemek kültürü yazarları ve uzman şeflerle bir araya getirecek. İTEF-Mutfakta Edebiyat Çadırı’nda aynı zamanda 24Kitchen kanalının sevilen şefi Gabriele Sponza, İTEF takipçilerine özel bir mutfakta edebiyat etkinliği gerçekleştirecek.

İTEF-Çocuk programında sevilen çocuk yazarları yaratıcı okuma, yaratıcı drama, eş zamanlı çizim atölyeleri ve söyleşilerde minik okurlarla buluşacaklar. Komşufırın’ın catering sponsoru, Liv Hospital’ın Sağlık Sponsoru olduğu İTEF-Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk programları festivalin uzun soluklu yenilikleri arasına 2014 yılında katılıyorlar.

İnsan Kitabevi’nin katkılarıyla kurulacak olan İTEF-Kitap Çadırı’nda ise katılımcı yazarların kitapları festival alanında hazır bulunacak, okurlar sevdikleri yazarlara kitaplarını imzalatma ve burada gerçekleşecek olan söyleşilere katıma olanağı bulacaklar.

İTEF-Mutfakta Edebiyat Programı’nın açılışı Sahan Restoran’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek, açılış programında « Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri » kitabının yazarı ve Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği'nin kurucu başkanı olan Tahir Tekin Öztan ile Ahmet Ümit Gaziantep mutfağı üzerine bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Polonya Edebiyatı Mercek Altında

Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları çerçevesinde Polonya’nın önde gelen yeni jenerasyon yazarları, Polish Book Institute işbirliğinde İTEF’in davetlisi olarak festival yazarları arasındaki yerlerini alacaklar. Polonya’nın Thomas Pynchon’u tabir edilen yazar ve sinemacı Andzrej Bart, Newsweek-Polonya’nın yayın yönetmeni Zygmunt Miloszewski, yeraltı edebiyatının güçlü ismi Wojciech Kuczok, çocuk edebiyatı yazarı ve eleştirmeni Joanna Olech ve akademisyen-çizer Adam Pekalski festival takipçileri için çağdaş Polonya edebiyatının kapılarını aralayacaklar.

Yabancı Yazarlar Okullarda

İTEF, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Yabancı Yazarlar Okullarda Programı çerçevesinde yabancı çocuk yazarları ile devlet okullarında etkinlikler düzenliyor. 2012’de başlayan Yabancı Yazarlar Okullarda etkinlik serisi 2014 yılında 8 ülkeden 8 çocuk yazarının katılımıyla 20 devlet okulunda devam ediyor.

Uluslararası edebiyat arenasında ve ülkemizde popüler olan İsveçli yazar Asa Lind, Acar Hafiye serisiyle küçük okurların kalplerinde taht kuran Alman yazar Jürgen Banscherus, Astrid Lindgren Ödülü’ne iki kez aday gösterilen Lübnanlı yazar Fatima Sharafeddine, Hollanda’nın prestijli çocuk edebiyatı ödülü Gümüş Kalem’in sahibi Maritgen Matter’in de aralarında bulunduğu 8 ülkeden 8 çocuk yazarı Şişli, Beykoz, Bahçelievler, Beylikdüzü, Ümraniye, Bakırköy, Zeytinburnu, Bağcılar gibi ilçelerde 20 devlet okulunu ziyaret edecek.

Hayatımın Öyküsü

İTEF’ta bu yıl festival takipçilerini bekleyen bir diğer sürpriz, “Hayatımın Öyküsü” etkinliği.

Hayatımın Öyküsü’nde Türk öykücülüğünün önde gelen ismi, 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı'na, 2010'da hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne değer görülen Yekta Kopan, romanlarındaki cinayet ve gerilim dozunu 04.00’te fantastik bir boyut kazandıran yazar Hikmet Hükümenoğlu, oyunculuk kariyerine Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmiyle adım atan, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerinin senaristi ve Peri Gazozu’nun yazarı Ercan Kesal, dinleyenlere, kendilerini en çok etkilemiş yapıtlardan bölümler okuyacak ve bu yapıtlardan nasıl ilham aldıklarını aktaracaklar.


İTEF 2014 Festival Kitabı

İTEF etkinliklerinin sona ermesinin ardından İTEF 2014 yazarlarının metinlerle katkıda bulundukları Şehir ve Yolculuk İTEF Festival Kitabı yayınlanacak. 2010’dan bu yana UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kağıt sponsorluğuyla yayınlanan, ulusal ve uluslararası kitap fuarlarında ücretsiz olarak dağıtılan bu antoloji, çoğunluğu özel sipariş edilen metinlerden oluşan, festivalin kalıcılığını ve üretkenliğini simgeleyen bir kitap olarak tasarlandı.

***

Festival, Kanada, Toronto merkezli International Festival of Authors (IFOA) ile işbirliği çerçevesinde ikinci romanı Far to Go ile Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Alison Pick ve Kanada’nın en prestijli edebiyat ödülü olan Governor General’s Award’a aday gösterilen Vincent Lam’i ağırlayacak. IFOA heyetine dâhil olan Kanada’nın popüler radyo programcısı Eleanor Watchel festival kapsamında Ece Temelkuran'ın da yer alacağı bir etkinliğin moderatörlüğünü üstlenecek.

***

İTEF kapsamında bu yıl, Fabisad- Fantazya ve Bilimkurgu Sanatçıları Derneği ile ortaklaşa düzenlenen etkinlik serisinde distopyalar, bize has korkular ve yerli fantazya tarihimiz üzerine konuşulacak. Ayrıca GİO Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler kitabı yazarlarının katılımıyla yerli fantazyanın yeni sesleri ve dikkat çeken yazarları kitabın editörlerinin moderatörlüğünde ele alınacak.

***

Şehir ve Yolculuk teması altında düzenlenen İTEF 2014 kapsamında Türkçe edebiyatta gezi yazının dünü ve bugünü masaya yatırılacak. Sırtçantalılar Grubu işbirliğinde çağdaş edebiyatta seyahat anlatılarına değinilecek olan “Yolda” etkinliğini, Murat Belge ve Sevengül Sönmez’in konuşmacı olarak yer alacağı “Türkçe Edebiyatta Yol ve Yolculuk” söyleşisi takip edecek. Festival kapsamında ayrıca PEN Türkiye işbirliğinde "Türkiye’de Lazca, Ermenice ve Kürtçe edebiyatların ve bugünü", çok dilli yayıncılıkta güncel politikalar ve pratikler masaya yatırılacak.

***

İTEF Dünya yayıncılık profesyonellerini bir araya getiriyor!

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Fellowship programı, dünyanın dört bir yanından yayıncılar, festival organizatörleri, gazeteciler dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 15 yayıncılık profesyoneline Türk yayıncılık sahnesi tanıtılacak.

Ülkenin önde gelen uluslararası edebiyat festivali olan İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, yazarlar, yayıncılar, ajanslar, çevirmenler, gazeteciler, edebiyat fonu yöneticileri, edebiyat festivali koordinatörleri ve yayıncılık ateşine kapılmış olan herkes için bir buluşma noktası olma özelliğini Profesyonel Buluşmalar Programıyla perçinliyor.

İTEF-Profesyonel Buluşmalar Programı, 2013 yılında yurtdışından gelecek olan 20 edebiyat profesyonelini Türkiye’deki meslektaşlarıyla buluşmak üzere Yunus Emre Enstitüsü ve Timaş Yayınları’nın destekleriyle İstanbul’da ağırlayacak. Açık çağrı yöntemiyle belirlenen katılımcılarına Türk edebiyat sahnesinin geniş bir panoramasını sunmayı amaçlayan program çerçevesinde festivalin ilk iki günü boyunca grup toplantıları, ofis ziyaretleri ve edebiyat partileri düzenlenecek.

İTEF-2014 Şehir ve Yolculuk Katılımcıları

Adam Pekalski
Alison Pick
Andzrej Bart
Asa Lind
Ayşe Ünal Ersönmez
Ayşegül Devecioğlu
Barış Müstecaplıoğlu
Belma Fırat
Burhan Sönmez
Can Evrenol
Carl Johan Vallgren
Cem Erciyes
Devrim Kunter
Doğu Yücel
Douwee Draaisma
Ece Temelkuran
Eleanor Watchel
Elif Tanrıyar
Ercan Kesal
Fatma Sharafeddine
Fehim Işık
Galip Dursun
Gülay Er Pasin
Gülbike Berkkam
Hakan Bıçakcı
Halil İbrahim Özcan
Hikmet Hükümenoğlu
Honggyu Son
Inka Parei
İkna Sarıarslan
Johanna Olech
Jürgen Bascherus
Levent Şenyürek
Maritgen Matter
Mehmet Berk Yaltırık
Milan Jazbec
Murat Belge
Murat Menteş
Nermin Yıldırım
Nihan Sayın
Nükhet Eren
Onat Bahadır
Sabri Gürses
Sedat Demir
Sevengül Sönmez
Sevin Okyay
Sezgin Kaymaz
Sophie Dieueaide
Tarık Günersel
Vincent Lam
Wojciech Kuczok
Yekta Kopan
Yiğit Değer Bengi
Zygmunt Miloszewski

İTEF-Mutfakta Edebiyat Katılımcıları

Artun Ünsal
Aylin Öney Tan
Bahri Vardarlılar
Ece Vahapoğlu
Defne Koryürek
Gabriele Sponza
Gül İrepoğlu
İlhan Eksen
Kemalettin Kuzucu
Maksut Aşkar
Marianna Yerasimos
Mario Levi
Priscilla Mary Işın
Mustafa Duman
Nazlı Pişkin
Nedim Atilla
Nevin Halıcı
Nilhan Aras
Özge Samancı
Sabri Koz
Sahrap Soysal
Sevim Gökyıldız
Sula Bozis
Tangör Tan
Tuba Şatana
Yavuz Dizdar

İTEF-Çocuk Katılımcıları

Ayda Kantar
Aytül Akal
Çiğdem Gündeş
Çiğdem Odabaşı
Esra Düzdağ
Fatih Erdoğan
Görkem Yeltan
Handan Durgut
İpek Kuşçu
Melek Özlem Sezer
Mustafa Delioğlu
Sara Şahinkanat
Sedat Girgin
Seza Kutlar Aksoy
Simla Sunay
Toprak Işık
Tülin Kozikoğlu

İTEF 2014 İstanbul Etkinlik Mekanları

İTEF Mutfakta Edebiyat ve İTEF-Çocuk Çadırları:
Suadiye Mahallesi, Sahil Yolu, Çetin Emeç Bulvarı (Suadiye Oteli hizasında, Sahil Şeridi)

Sismanoglio Megaro
İstiklal Caddesi No 60, 34433, Galatasaray-Beyoğlu, İstanbul

Karga Pub - kargArt
Kadife Sokak no: 16 Kadıköy- İstanbul

İstanbul Atatürk Kitaplığı
Gümüşsuyu Mh., 34437 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

İTEF 2014’ü Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar

İTEF 2014 Ana Sponsoru Vehbi Koç Vakfı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
24Kitchen
Atlas Çocuk
Consulate General of Sweden
Consulate Genereal of Greece in Istanbul
Danish Arts Council
Dedalus Yayınları
Dergâh Yayınları
Everest Yayınları
FABİSAD
FKM Fransız Kültür Merkezi
Goethe Enstitüsü
Guide İstanbul
Hayy Kitap
Hollanda Edebiyat Fonu
Hollanda İstanbul Konsolosluğu
İnsan Kitabevi
Institut Ramon Llull
International Festival of Authors- Canada
KargArt
Koçtaş
Komşufırın
Literature Translation Institute of Korea
Liv Hospital
Martı Yayınları
Mavi Bulut
Nar Çocuk
Pen Türkiye
Polish Book Institute
Polonya Kültür Bakanlığı
Roxy
Sahan Restoran
Sırt Çantalılar
Slovenya Ankara Büyükelçiliği
Sofra Dergisi
Swedish Arts Council
TİMAŞ Yayınları
UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Yapı Kredi Kültür ve Sanat Yayıncılık
Yemek Zevki Dergisi
Yunus Emre Vakfı

0
3867
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage