ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
23
BUGÜN, AÇILIŞLAR
EYLÜL
ANAMED Çatalhöyük Performansı
ANAMED Çatalhöyük Performansı
17:00
23 EYLÜL
23 EYLÜL

ANAMED ve Performistanbul iş birliğiyle, Nazlı Gürlek imzalı “BİR” isimli performans projesi gerçekleşecek. 23 Eylül Cumartesi günü 17.00-20.00 saatleri arasında görülebilecek.

 
PAZAR, AÇILIŞLAR
İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali New York’ta!
İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali New York’ta!
18:00
24 EYLÜL
15 AĞUSTOS

İstanbul’74 tarafından düzenlenen İst. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali, 2017’den itibaren iki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleşecek.

​​Bu yılın sonbaharında New York’ta The American Turkish Society iş birliğiyle düzenlenecek olan festival, üç gün boyunca kentin farklı noktalarında sürecek. Festival; sanat, performans, moda, tasarım, mimari, müzik ve edebiyat gibi alanlardan önde gelen bir çok ismi sanatın tüm dallarında kültürlerarası diyaloglara öncülük etmek ve inovasyonu sürdürmek üzere bir araya getirecek. İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali geçtiğimiz yıllarda Zaha Hadid, Tilda Swinton, Franca Sozzani gibi isimlerden oluşan katılımcılarıyla karşımıza çıkmıştı.

 
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Dirimart'ta Franz Ackermann
Dirimart'ta Franz Ackermann
18:00
07 EYLÜL
14 EKİM

Dünyanın çeşitli yerlerinde seyahat eden ve seyahatlerinden sonra kendine bir dizi düşünceyi not alan sanatçı Franz Ackermann, bunları seyahat, turizm, küreselleşme ve kent yaşamı temaları eksenindeki coşkulu resimlere ve yerleştirmelere çeviriyor. Şimdi de Dirimart Dolapdere’deki sergisinde, son üç yılda seyahat edip uzun vakit geçirdiği şehirlerden manzaraları bir araya getiriyor. Dirimart Dolapdere’de 14 Eylül’de açılacak olan “Come on!” adlı sergi 15 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

 
Mixer'de Otomata
Mixer'de Otomata
18:00
07 EYLÜL
07 EKİM

Mixer, 7 Eylül’de yeni sezonu “o+oma+a” isimli teknoloji ve insan arasındaki organik sınırların ince çizgisinde ilerleyen sıra dışı bir sergi ile açıyor.

Adını insan ve makinelerin matematiksel etkileşimini inceleyen Otomata teorisinden (Automata Theory) alan sergi, fiktif bir makinenin hikâyesini konu alıyor. İzleyiciyi göremediği, fakat varlığını içten içe hissettiği ve sanatçıların üretim süreci ile doğrudan ilgili olan bu makinenin nasıl işlediğine ve neye benzediğine dair bir keşif süreci ile baş başa bırakıyor.

 
TUNCA Galerist'te
TUNCA Galerist'te
18:00
07 EYLÜL
14 EKİM

TUNCA, eylülde Galerist’teki ilk kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşuyor. 07 Eylül – 14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekelşecek olan, başlığını Avrupa’da Neandertal’lerin barınak inşa ettiği ilk tarih öncesi yerleşim olarak bilinen Terra Amata’dan alan sergi, en temel barınak biçimleri üzerinden mimari ve arazi arasındaki ilişkiye odaklanıyor. TUNCA’nın son dönemde ürettiği kağıt üzerine çizimler ve heykelleri bir araya getiren sergide aynı zamanda galerinin mimarisini sorgulayan, mimari yapıyı hem bir nesne hem de bir mekân olarak ele alan bir müdahale sunuluyor.

 
Ev Meselesine Dair Bir Çalışma
Ev Meselesine Dair Bir Çalışma
18:00
07 EYLÜL
14 EKİM

Didem Erk, bir performans sanatçısı. Yerleştirme ve metni araç olarak kullanıyor. Şimdi ise x-ist’te ilk kişisel sergisini gerçekleştirecek. Sanatçı yeni sergisi "Ev İmkansız Denen Yerdir" ile dil, hafıza, göç ve sınır kavramlarını inceliyor. Erk’in son sergisinde Datça ve Kıbrıs koylarında yarattığı 7 çalışması yer alacak. Sergi, 7 Eylül- 14 Ekim 2017 tarihleri arasında görülebilir.

 
Room for An Image
Room for An Image
18:00
08 EYLÜL
28 EKİM

Roman Uranjek, KRANK Art Gallery’deki ikinci sergisinde, 1.1.2002 tarihi-Avrupa Birliği’nin Euro sürecine girmesi- itibariyle başlattığı ve 15 yıllık aralıksız süregelen projesinin çalışmalarını sergiliyor. Afiş, baskılar, kitaplar ve kolajlar, serginin görselliğini oluşturmakta.

 
Resimsiz Bir Dünya Denemesi
Resimsiz Bir Dünya Denemesi
18:00
09 EYLÜL
07 EKİM

Pg Art Galeri, yeni sezona ilginç bir sergiyle başlıyor. İsmini Kirk Varnedoe’nun aynı isimli kitabından alan “Hiçbir Şeyin Resimleri” isimli sergide resimlerin olmadığı bir dünyada yaşama denemesi ve temsiliyetin tüketilmesi koşuluyla yüz yüze kalmakla ilgili çalışmalar yer alacak. 9 Eylül ile 7 Ekim tarihleri arasında görülebilecek olan serginin küratörlüğünü Arie Amaya-Akkermans üstlendi.

 
Fabrikasyon Sergisi
Fabrikasyon Sergisi
18:00
11 EYLÜL
07 EKİM

“Fabrikasyon” mekâna özgü kumaş bazlı yerleştirmeler yapan üç görsel sanatçı; Gili Avissar, Stephanie Müller ve Lisa Simpson’nın katılımıyla, Tuçe Erel’in küratörlüğünde, İstanbul’un tarihi mahallesi Galata’da yer alan Schneidertempel Sanat Merkezi’nde açılacak. Stephanie Müller ve Lisa Simpson’ın kıyafet dikerek müzik yaptıkları Amfilenmiş Dikiş Makinaları Duosu’nun canlı müzik performansının da olacağı açılış, 11 Eylül’de gerçekleşecek. Sergi 7 Ekim 2017’ye kadar açık kalacak.

 
Komşuda Pişer Bize de Düşer
Komşuda Pişer Bize de Düşer
18:00
14 EYLÜL
14 EKİM

Sergilerin yanı sıra içinde ekolojik davranışlardan gastronomik tadımlara, atölye çalışmalarından video gösterimlerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan “Komşuda Pişer Bize de Düşer”, 14 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında görülebilir. 

 
Metropolismo
Metropolismo
18:00
14 EYLÜL
13 EKİM

Timur Kerim İncedayı ve kızı İrem İncedayı "Batının İzdüşümleri: İstanbul" başlıklı ortak bir sergide buluşuyor. İkilinin üslubu, Metropolizm akımına dayanıyor.


Hayatını Roma’da sürdüren ve beş sanatçı ile birlikte dünyada Metropolizm adlı yeni akımı başlatan ressam Timur Kerim İncedayı kızı İrem İncedayı’nın sergisi Ekavart Gallery’de 14 Eylül - 13 Ekim tarihleri arasında görülebilecek. 

 
adidas Originals Ruhu Şehre Yayılıyor
adidas Originals Ruhu Şehre Yayılıyor
15:00
16 EYLÜL
23 EYLÜL

adidas Originals, bu ay altı farklı etkinlik ile adidas Originals Nişantaşı Mağazası’nın merkezinde olduğu İstanbul’un orijinal ruhlu mekânlarında, sokağın ruhunu şehre yayıyor. Ücretsiz katılabileceğiniz konser, söyleşi ve atölyelerin ilham kaynağı; tasarım hikâyesi “esas olan her şey, olmayan hiçbir şey” felsefesine dayanan EQT.


Performance: Bubituzak


İkinci albümlerini, Ağustos ayında katıldıkları Sziget Festivali’ndeki performansları ile kutlayan Bubituzak, alaturka ve rock tınılarını birleştirdikleri müzikleri ile yerli sahnenin en takdir edilen isimlerinden.


16.09.2017 | 15:00

adidas Originals Nişantaşı Mağazası


Inspiration: Tamer Nakışçı


Uluslararası platformda ürün tasarımlarından enstalasyonlara kadar çeşitli üretimlerde bulunan sanatçı, tasarımda “esas olan her şey, olmayan hiçbir şey” fikrinden bahsedecek.


16.09.2017 | 17:00

adidas Originals Nişantaşı Mağazası


Take Over: EQT Night


Orijinalin asla sona ermediği İstanbul, Arnavutköy’ün kült olmaya aday mekânı Alexandra Cocktail Bar’da adidas Originals’ın EQT felsefesinden ilham alan bir gece yaşayacak. Gecenin ev sahibi, orijinal ruhunu mekâna taşıyacak.


19.09.2017 | 21:00

Alexandra Cocktail Bar


Talk: Originals

Selin Brecht & Erman Aykurt


Geçmişten ilham alıp geleceği yaratan, emsalsiz stili ile sokağa ilham verip sokaktan ilham alan adidas Originals’ın tasarım ruhunu, adidas Originals Global Ürün ve Sürdürülebilirlik Projeleri Müdürü Selin Brecht ve adidas Originals Kıdemli Tasarım Direktörü Erman Aykurt anlatacaklar.


21.09.2017 | 18:00

Kolektif House Levent


Performance: Agabando Akustik


Funk altyapısı ve sakin rapiyle Ankara’nın hip hop sahnesinden çıkarak Türkçe rap müziğin gelecek vaat eden müzisyenlerinden biri olan Aga B, akustik konseriyle yakında çıkacak olan ikinci albümünün ilk konserini verecek.


23.09.2017 | 15:00

adidas Originals Nişantaşı Mağazası


Workshop: Tattoom Gallery / Yeliz Özcan


Suluboya yumuşaklığını, sert çizgileri ile birleştirip dövme sanatı icra eden Yeliz Özcan, soruları cevaplamak ve kalıcı izler bırakmak için stüdyosunu bir günlüğüne adidas Originals Nişantaşı Mağazası’na taşıyacak.


23.09.217 | 17:00

adidas Originals Nişantaşı Mağazası

 
15. İstanbul Bienali
15. İstanbul Bienali
18:00
16 EYLÜL
12 KASIM

15. İstanbul Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda 16 Eylül - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. 

 
Borusan Contemporary'de 2 Sergi
Borusan Contemporary'de 2 Sergi
18:00
16 EYLÜL
18 ŞUBAT

Borusan Contemporary Eylülü 2 sergiyle karşılıyor. Sergiler konusunu iki vazgeçilmez tema olan doğa ve edebiyattan alıyor.

İlk sergi, Diane Thater’ın soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığı inceleyen “A Runaway World – Kaçak Dünya” isimini alıyor. İkincisi ise Oktay Rifat’ın izinde, Ağaç, Gölge, Deniz, Ay” isimli sergi. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı bu sergi Oktay Rifat’ın şiirinden adını alıyor. Sergiler, 18 Şubat 2018’e kadar ziyaret edilebilir.

 
Nereden Geldik? Biz Kimiz? Nereye Gidiyoruz?
Nereden Geldik? Biz Kimiz? Nereye Gidiyoruz?
18:00
19 EYLÜL
10 EKİM

Yıl boyu çağdaş sanatın güçlü mesajlarını izleyicilerle buluşturan 42 Maslak Art!SPACE Gallery, “Nereden geldik? Biz kimiz? Nereye gidiyoruz?” sergisini Contemporary İstanbul’un ardından Maslak’a taşıyarak yeni sezona dinamik bir giriş yapıyor.
​Üç başlık altında işlenecek sergide “Nereden Geldik?” başlığı altında Beril Gülcan ve Havva Marta’nın, “Biz kimiz?” başlığı altında Yiğit Dündar, Emile Gotmann ve Burcu Urgut’un, “Nereye gidiyoruz?” başlığında ise Nilay Özenbay, Melike Uçku ve Yiğit Yazıcı’nın eserleri yer alıyor. Sergi 19 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 
Kurtuluş Semtine Tarihi Bir Bakış
Kurtuluş Semtine Tarihi Bir Bakış
18:00
22 EYLÜL
01 EKİM

“70TK" sergisi Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Paros Dergisi ortaklığı ile Kurtuluş semtinin,  17. yüzyılda küçük bir yerleşim olarak kurulmasından bu yana ve özellikle son 100 yılına ışık tutuyor. Uzun yıllar Tatavla olarak adlandırılan bu yerleşimin son yüzyılda geçirdiği dönüşümleri farklı medyalar üzerinden sunarak, geçmişinden kalan izlerini bugüne aktarıyor. “70TK” sergisi semtin Tatavla’dan Kurtuluş’a evrilişinin yolculuğunu temsil ediyor.