ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
23
BUGÜN, AÇILIŞLAR
TEMMUZ
SALI, AÇILIŞLAR
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
18:00
03 MART
19 AĞUSTOS

Borusan Contemporary’de 3 Mart günü iki yeni sergi ziyarete açılacak. Sergilerden ilki “Mika Tajima: Esir”; Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini Borusan Contemporary ve New Museum iş birliği ile Perili Köşk’e taşıyor.

“Alacakaranlık” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğlu’nu anıyor.

Ünlü Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini 3 Mart–19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’a taşıyacak “Mika Tajima: Esir” sergisi, Margot Norton’ın küratörlüğünde hazırlandı. Borusan Contemporary ve New Museum iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

 
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
REM
REM
10:00
04 NİSAN
03 AĞUSTOS

Akın Ekici’nin dördüncü kişisel sergisi “REM”, 3 Ağustos’a dek Karbon Gallery’de ziyaret edilebilir. Sergide bulunan eserler sanatçının hayallerinin ve rüyalarının rem uykusunda dönüştüğü rengarenk desen, doku ve imgelerin soyutlamalarını yansıtıyor. ​Windowist Tower’ın bünyesinde bulunan Karbon Gallery ve Art Lounge sergi alanlarında yirmiyi aşkın eserin görülebileceği “REM” sergisinde sanatçının “rem”inden doğan renkleri deneyimlemek mümkün.

 
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji
18:00
05 NİSAN
26 AĞUSTOS

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” adlı sergi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına ışık tutan plaj kavramını ele alıyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.

5 Nisan tarihinde açılacak olan, “İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” sergisi 26 Ağustos tarihine kadar görülebilecek.

 
Eşikler
Eşikler
18:00
16 MAYIS
29 TEMMUZ

Mat Collishaw’un ilk gösterimi 2017’de Londra’da Somerset House’da gerçekleşen “Eşikler” adlı sanal gerçeklik sergisi ilk yurt dışı gösterimini  Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yapıyor.

Sergi, İngiliz bilim adamı William Henry Fox Talbot’ın 1839 yılında Birmingham’daki King Edward’s School’da açtığı dünyanın ilk fotoğraf baskı sergisini deneyimleme fırsatı sunuyor. “Eşikler” sergisi dijital ve üç boyutlu olarak inşa edilmiş bir mekândan oluşuyor. Aynı zamanda sergi içerisinde ziyaretçiler, kızılötesi sensörlerle görüntüler üzerinde oyunlar oynayabiliyor.

​Mat Collishaw’un “Eşikler” sergisini, 29 Temmuz tarihine kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta deneyimleyebilirsiniz.

 
Fotomorfoz ve Aydınlatan Heykeller Vol. II
Fotomorfoz ve Aydınlatan Heykeller Vol. II
18:00
30 MAYIS
01 AĞUSTOS

42 Maslak Art!SPACE Gallery, sanatsal etkinliklerine Çağla Cabaoğlu Gallery sanatçılarından Şenol Altun’un sergileri “Fotomorfoz” ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” ile devam ediyor. Aynı anda iki farklı disiplinden iki büyük sergi ile eserlerini sanatseverlerle buluşturacak olan Şenol Altun, tasarımlarında bir araç olarak kullandığı ışığı ön plana çıkararak hem iki hem üç boyutlu eserlerini sergileyecek.

“Tasarımlarıma, doğaçlama yöntemler ve içgüdülerimle başlıyorum ve onları sadece kişisel el emeğim ile olabildiğince eski usullerle, doğallığı sonuna kadar koruyarak, aslında zor yolu tercih ederek yapıyorum.” diyen Şenol Altun, bu eserlerin en önemli özelliğinin hiçbir zaman kendilerini tekrar edememeleri olduğunu söylüyor.

​“Fotomorfoz”  ve “Aydınlatan Heykeller Vol. II” sergileri, 42 Maslak Art!SPACE Gallery #1’de 30 Mayıs – 1 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Kapak Görsel: Şenol Altun - Fotomorfoz - Poster fotoğrafı

 
Türk İran Resim Sanatı
Türk İran Resim Sanatı
10:00
01 HAZİRAN
31 TEMMUZ

7 Art Gallery, Türk ve İran resim sanatının kucaklaştığı, yollarının kesiştiği ve her iki kültürün önemli ressamlarını bir araya getiren önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Devrim Erbil’in katılımıyla sanatseverlere kapılarını açan 7 Art Gallery, Türk Resim Sanatı’nın önemli isimlerinin yanı sıra İran’ın önemli ressamlarının eserlerine de yer verdiği bir koleksiyonla ziyaretçilerini bekliyor. Devrim Erbil, Ahmet Oran, Barış Sarıbaş, Yasemin Öztürk gibi önemli Türk ressamların eserlerine İranlı usta ressamlar Hamid Tolouei Fard, Kaveh Kavosi ve Mansoor Ghandriz’in ustalık eserleri eşlik ediyor.

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Açıkhava Film Festivali
Açıkhava Film Festivali
14:00
05 HAZİRAN
11 EYLÜL

UNIQ İstanbul ve Başka Sinema iş birliği ile dördüncüsü düzenlenen Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran – 11 Eylül tarihleri arasında 35 filmden oluşan seçkisiyle gerçekleşecek.

​UNIQ İstanbul, geleneksel Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran akşamı Guillermo Del Toro’nun yönettiği, 74. Venedik Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan, 90. Oscar Ödülleri’nde 13 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanan The Shape of Water (Suyun Sesi) filmiyle başlayacak. Uzun metrajların yanı sıra kısa filmlerin de seçkiye dahil edildiği festival programı kapsamında animasyon gecesi, korku gecesi ve 14 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası’na özel bir gece de düzenlenecek. Festivalde öne çıkan yönetmenler arasında ise Michael Haneke, Greta Gerwig, Yorgos Lanthimos, Michel Hazanavicius, Andrey Zvyagintsev, Christian Petzold ve Fatih Akın bulunuyor.

 
Sarsılan İmge
Sarsılan İmge
18:00
06 HAZİRAN
26 AĞUSTOS

Pera Müzesi, eğitim kurumlarıyla iş birliği yapmaya devam ediyor. Yaz aylarında Hacettepe Üniversitesi’nin lisansüstü ve sanatta yeterlik öğrencilerinin çalışmalarından bir seçki sunuyor. “Sarsılan İmge” adlı sergi, 6 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek.


Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener’in üstlendiği sergide, fakülte bünyesinde eğitimi devam eden sanatçıların, resim, heykel, yerleştirme, video, baskı, grafik ve seramik gibi çeşitli disiplin ve mecralardaki üretimleri bir araya geliyor.


54 sanatçının yer alacağı “Sarsılan İmge” sergisinin sanatçıları ise şu şekilde sıralanıyor:; Abdurrahman Coşkun, Ahu Akkan, Aydan Kılıç, Aysel Alver, Aytuna Cora, Buse Ergül, Cemil Toprak, Cumhur Coşkun, Çiğdem Doğan, E. Jessica Mckie, Elif Anbarpınar, Elif Avşar, Emrah Sezer, Emre Yenisoy, Esma Burcu Sereli, Esra Koruç, Gamze Boz Sülüşoğlu, Gamze Dökmetepelioğlu, Gökçe Kayık, Gökhun Baltacı, Gözde Çoban, Gözde Mulla, Gülşah Bayraktar, Hasan Doğan Yılmaz, Hasan Numan Suçağlar, Hilal Küçük, Hazal Ünsal, Işıl Tüfekci Ardıç, İlayda Çetin, İmre Deniz Işıktaş, İsmail Bezci, Kazım Şimşek, Maged Zaky Hassan, Mehmet Kemal İçten, Mehtap Morkoç, Melike Şerbet, Murat Atabek, Nurcan Çevik, Okan Ercan, Onur Sancu, Özgür Ballı, Pınar Baklan Önal, Rezzak İlge, Rıza Tan Buğra Özer, Sasan Baheri Rad, Semih Çınar, Sevil Seda Arapkirli, Sevinç Köseoğlu Ulubatlı, Sultan Burcu Demir, Umut Kambak, Umut Reyhanlı, Ümmühan Yörük, Zeki Zihni Kıvanç Yılmaz ve Zeynep Üçöz.


“Sarsılan İmge” sergisi, 26 Ağustos tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

 
Mixer Sessions
Mixer Sessions
10:00
08 HAZİRAN
04 AĞUSTOS

Mixer, sanat eğitimi veren fakültelerin son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yaptığı açık çağrı ile gerçekleştirdiği Mixer Sessions sergi serisinin üçüncüsünü bizlerle buluşturuyor. Gelenekleşen sergi, bu sene 8 Haziran ve 4 Ağustos tarihleri arasında izleyici ile buluşuyor.

 
Devrim’sel Ritim
Devrim’sel Ritim
10:00
16 HAZİRAN
09 EYLÜL

Art Suites Gallery Bodrum, Devrim Erbil’in “Devrim’sel Ritim” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Devrim Erbil’in ilk defa sergilenecek olan yağlı boya tabloları ve özel olarak seçilmiş serigrafi baskı eserlerinin yer aldığı sergi, 9 Eylül’e kadar görülebilir. ​Devrim Erbil resminde, armonik bir çizginin yoğun detaylar içeren örgüsü, resmin üzerinde düzenli yinelemelerden oluşan çeşitli titreşimler yayıyor ve bu titreşimlerin birleşiminden kendine özgü resim dilinde bir ritim ortaya çıkarıyor. Sanatçı kendi evreninde titreşimlerden bir ritim inşa ederken yinelediği figürlerle ritmi görünür kılmayı amaçlıyor. 

 
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
Sevgi Soysal Öykü Ödülü Başvuruları
09:00
18 HAZİRAN
24 AĞUSTOS

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin 2013 yılında Sabahattin Ali ile başlattığı geçen yıl Orhan Kemal’e adadıkları “Yılın Yazarı” serüveni bu yıl Sevgi Soysal’la sürecek. “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve o yılın adandığı yazar adına düzenlenen öykü ödülü bu yıl Sevgi Soysal anısına verilecek. Ödüle başvurular, 18 Haziran-24 Ağustos tarihleri arasında olacak.

Yarışmanın başvuru formu için buraya; yönetmelik için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler Nilüfer Kütüphane'nin sosyal medya sayfalarını takip edebilir veya 02244941954 numaralı telefondan kütüphaneye ulaşabilirler.

 
Kino der Kunst
Kino der Kunst
18:00
20 HAZİRAN
29 TEMMUZ

2013 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen “KINO DER KUNST”, ilk uluslararası ayağını 20 Haziran’da Türkiye’de gerçekleştiriyor. Sanat sergisi ve film festivalinin bir birleşimi olan “KINO DER KUNST”a Dirimart Dolapdere ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanat ve sinema arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere ortaya çıkan festival, alışılagelmiş sınırların ötesinde anlatılara odaklanıyor. Son iki festivalde öne çıkan filmlerden oluşan bir seçki 29 Temmuz’a kadar ziyaretçilerle buluşacak.

 
Anna Laudel Contemporary Koleksiyon Sergisi
Anna Laudel Contemporary Koleksiyon Sergisi
10:00
21 HAZİRAN
12 AĞUSTOS

Anna Laudel Contemporary, 21 Haziran - 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında görülebilecek. Anna Laudel Contemporary, yaz döneminde koleksiyonunda bulunan beş yerli ve yabancı sanatçının 20’nin üzerinde işini sunacağı koleksiyon sergisine ev sahipliği yapacak. 

 
İntihal mi?/Hal mi?
İntihal mi?/Hal mi?
10:00
22 HAZİRAN
29 TEMMUZ

Yapı Kredi Kültür Sanat, geçtiğimiz hafta açılan “İntihal mi?/ Hal mi?” isimli bir grup sergisiyle 29 Temmuz’a dek sanatseverlerle buluşacak. Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın yaptığı sergi intihal kavramı üzerine yoğunlaşıyor. Sergide Çağrı Saray, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Mehtap Baydu, Özlem Günyol&Mustafa Kunt ve Necla Rüzgar’ın altı eski işi ile birlikte onlardan esinlenmiş altı yeni işi bulunuyor. Daha önce yapılmış çalışmalardan yola çıkılarak yaratılan ve yeniye odaklanan sergi, sanatçıların birbirleriyle bir yılı aşan sürede gerçekleştirdiği çalışmanın ürünü.

 
Şimdi ve Burada
Şimdi ve Burada
10:00
25 HAZİRAN
28 EYLÜL

Anel Grup’un desteklediği Galeri 5, Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı sergide bir yandan beden ve zaman ilişkisini üreme, kadın ve doğum üzerinden sorgularken bir yandan da eserlerinde içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/ duran ve bilinç/ bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin arasındaki ilişkiye yoğunlaşıyor. Beden, zihin ve zaman ilişkilerini yorumlayan “Şimdi ve Burada” sergisi 28 Eylül’e kadar görülebilecek.

 
Şimdi ve Burada
Şimdi ve Burada
10:00
25 HAZİRAN
28 EYLÜL

Anel Grup’un desteklediği Galeri 5, Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı sergide bir yandan beden ve zaman ilişkisini üreme, kadın ve doğum üzerinden sorgularken bir yandan da eserlerinde içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/ duran ve bilinç/ bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin arasındaki ilişkiye yoğunlaşıyor. Beden, zihin ve zaman ilişkilerini yorumlayan “Şimdi ve Burada” sergisi 28 Eylül’e kadar görülebilecek.

 
Başka Bir Tepeden
Başka Bir Tepeden
10:00
26 HAZİRAN
28 EKİM

Elgiz Müzesi, 2000 metrekarelik açık hava alanında 10. Teras Sergisi “Başka Bir Tepeden”i sanatseverlerle buluşturuyor. Açı çağrı ile gerçekleştirilen teras sergisinde Kars, Isparta, Eskişehir, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi apayrı şehirlerden heykeltıraşlar yer alıyor. 28 Ekim’e kadar devam edecek olan serginin teması ise İstanbul. İstanbul’un sınırları belirsiz hanelerini, yükselen gökdelenlerini, daralan kişisel alanlarını, göçmenlerini, kalabalığını, metropol rehavetini anlatan sanatçılar eserlerinde günümüz İstanbul’una içeriden ve dışarıdan bir yorum getirdi.

 
Mad World
Mad World
10:00
28 HAZİRAN
25 AĞUSTOS

28 Haziran-25 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda, Oğuz Erten’in küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan “Mad World” sergisinde; Burcu Aksoy, Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Server Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Tülay İçöz, Çağatay Odabaş, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan ve Semih Zeki'nin durup günü ve geleceği düşünmeye odaklanan yapıtlarına yer veriliyor.

 
Akbank 36. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi
Akbank 36. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi
10:00
28 HAZİRAN
28 TEMMUZ

Genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ile birlikte düzenlenen “Akbank 36. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması” sonuçlandı. Jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan eserler, 28 Haziran- 28 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü Nadim Samman’ın yaptığı serginin teması ise “Yüreği Etkileyen Haklı Güç: Tutku”. Fotoğraf, resim, video ve enstalasyon gibi farklı alanlardan oluşan serginin açılışında ödül alan sanatçılar açıklanacak.

 
Sicario Day of the Soldado Filmi Vizyona Giriyor
Sicario Day of the Soldado Filmi Vizyona Giriyor
12:00
29 HAZİRAN
29 TEMMUZ

Yönetmen koltuğunda Stefano Sollima’nın yer aldığı oyuncu kadrosunda ise Josh Brolin, Benicio Del Toro, Isabela Moner, Christopher Heyerdahl, Matthew Modine, Catherine Keener, Jeffrey Donovan ve Bruno Bichir'in bulunduğu Sicario Day of the Soldado filmi 29 Haziran’da vizyona giriyor. Filmin konusu ise:

​Uyuşturucu kartelleri, teröristleri ABD sınırından kaçak yollarla geçirmeye başlayınca, federal ajan Matt Graver (Josh Brolin), Alejandro’yla (Benicio Del Toro) iletişime geçer. Ailesi bir kartel patronu tarafından öldürülen Alejandro’nun görevi, durumu kızıştırmaktır. Alejandro, durumu alevlendirmek için kartel patronunun kızını kaçırır. Fakat kız, sivil zayiat olarak görülmeye başlayacak ve kızın kaderi ise bu iki adamın ellerinde olacaktır. Chantier film ortaklığıyla ülkemizde vizyona girecek olan Sicario Day of the Soldado filminin fragmanına aşağıdan göz atabilirsiniz.

 
Matematikteki İncelik ve Zarafet
Matematikteki İncelik ve Zarafet
10:00
01 TEMMUZ
29 TEMMUZ

Basit matematiksel ilkeleri kullanarak karışık yapılar oluşturmakla ilgilenen sanatçı Ben Gooding’in üçüncü kişisel sergisi “Eşdeğer”, 1 Temmuz’da sanatseverlerle buluşacak. Çizim temelli işlerin üçüncü boyuta aktarıldığı sergi, 29 Temmuz’a kadar Tab Galeri’de görülebilecek. 2008 yılından beri görsel sanatlar çalışmalarını sürdüren sanatçının eserleri düşük teknoloji ürünü olmasına rağmen titizlikle işlenmeleri onlara kusurlu ve analog bir estetik katıyor.

 
İstanbul Modern Yaz Atölyeleri Başlıyor
İstanbul Modern Yaz Atölyeleri Başlıyor
10:00
02 TEMMUZ
31 AĞUSTOS

7-12 yaş arası çocuklar için öğretici, eğlenceli ve sanat dolu aktivitelerden oluşan bir yaz programı hazırlayan İstanbul Modern, 2 Temmuz – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki geçici mekânında çocukları ağırlayacak. Okulların tatile girmesiyle boş kalan çocuklar için hafta içi her gün sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 13.00-15.00 saatleri arasında günde iki defa, müze uzmanlarının yönetiminde atölye çalışmaları düzenlenecek. Bu atölyelerde çocukların, resimden kostüme, animasyondan heykele, mimariden fotoğrafa kadar farklı programlara katılarak yaratıcılıklarını geliştirmeleri hedefleniyor. 

 
Werner Bischof: 1936-1954
Werner Bischof: 1936-1954
10:00
04 TEMMUZ
30 AĞUSTOS

Doğuş Grubu’nun Leica Camera AG işbirliğiyle İstanbul’a taşıdığı Leica Galeri bomontiada’daki yerleşkesinde “Werner Bischof: 1936-1954” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, İkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkım üzerine yayımladığı foto röportaj ile uluslararası itibar kazanmış İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof’un eserlerinden oluşuyor.

​​1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan ilk fotoğrafçı olan Bischof, endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor. Fotografevi ve Werner Bischof Estate iş birliğiyle gerçekleşen sergi, 4 Temmuz - 30 Ağustos tarihleri arasında  sanatseverlerle buluşacak.

 
Açık Stüdyo Günleri’nden Sanatçılar İçin Açık Çağrı!
Açık Stüdyo Günleri’nden Sanatçılar İçin Açık Çağrı!
10:00
04 TEMMUZ
31 AĞUSTOS

Açık Stüdyo Günleri’nin beşincisi 5-7 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sanatçılar Açık Stüdyo Günleri kapsamında eserlerini kendi ev ve atölyelerinde sanatseverlerle paylaşma fırsatı bulacaklar. Ziyaretçilere harita aracılığıyla bir atölyeden diğerine ulaşma imkânı sağlayan projenin amacı sanatın herkese erişimine olanak sağlamak. Açık Stüdyo Günleri’ne katılmak isteyen sanatçılar için son başvuru tarihi 31 Ağustos. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video ve performans gibi farklı disiplinler üzerine çalışan Taksim, Beyoğlu, Cihangir, Galata, Karaköy, Tophane, Teşvikiye, Balat, Büyükada ve Kadıköy bölgelerinde ev, atölye ve alanları bulunan sanatçı ve bağımsız sanat mekânları başvurabilir.

 
Yaz Boyu Sanat
Yaz Boyu Sanat
10:00
05 TEMMUZ
12 AĞUSTOS

Platform A “Yaz Boyu Sanat” adlı karma sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Farklı disiplinlerde sanat eseri üreten 15 sanatçıyı bir araya getiren sergi, 12 Ağustos'a kadar görülebilecek.

 
School of Life Filmi Yarın Vizyona Giriyor
School of Life Filmi Yarın Vizyona Giriyor
10:00
06 TEMMUZ
06 AĞUSTOS

Yönetmen koltuğunda Nicolas Vanier’ın oturduğu senaryosunu ise Vanier ve Jérôme Tonnerre’in kaleme aldığı School of Life (Hayat Okulu) filmi, 6 Temmuz’da vizyona giriyor. François Cluzet, Jean Scandel, Eric Elmosnino, François Berléand ve Valérie Karsenti’nin oyuncu kadrosunda olduğu film asi çocuk Paul ile Totoche’nin kesişen hayatlarına odaklanıyor.

​Yetimhanede büyüyen Paul, Celest ve Borel’e emanet edilir. Asi bir çocuk olan Paul vahşi bölgedeki yeni hayatına alışmakta biraz zorlanır. Yetimhanedeki kuralların burada da geçerli olacağını düşünür. Fakat gerçek hiç de onun düşlediği gibi değildir. Celest'in kocası Borel, geniş bir arazinin bekçiliğini yapmaktadır. Bütün arazinin ve göletin sahibi olan ve malikanesinde tek başına yaşayan Fresnaye Kontu arazide kaçakçıların dolaşmasına göz yumar. Bu duruma karşı olan ve kaçakçıların arazide dolaşmasını önlemeye çalışan Borel arsız ve kurnaz bir kaçakçı olan Totoche’nin peşine düşer. Paul, Totoche’nin yanında orman hayatını öğrenmeye başlar. Yeni bir dünya keşfeden Paul’un burada olmasının önemli bir sebebi vardır. 

 
Untitled
Untitled
10:00
07 TEMMUZ
27 TEMMUZ

SANATORIUM, temsil ettiği bütün sanatçıların yer aldığı “Untitled” isimli etkinliği izleyicilerle buluşturuyor. Galeride bugüne kadar açılmış sergilerden seçilmiş eserlerin bir araya geldiği “Untitled”,  27 Temmuz’a dek görülebilecek.

 
Görünürün Ötesinde
Görünürün Ötesinde
10:00
10 TEMMUZ
12 AĞUSTOS

Meksikalı sanatçı İrene Zundel’in ‘‘Görünürün Ötesinde’’ başlıklı sergisi, 10 Temmuz’da sanatseverlerle buluşuyor. İtalya, İspanya ve Almanya’da çalışmaları sergilenen sanatçının eserleri ilk defa Türkiye’de izleyiciyle buluşacak. Sanatçının yeni çalışmalarını ve sanat kariyeri boyunca ele aldığı başlıca konuları yansıtan 12 heykelden oluşan seçkiyi bir araya getiren sergi, 12 Ağustos’a kadar Ağustos CerModern Güney Hangar Galerisi’nde görülebilecek.

 
17. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali Başlıyor
17. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali Başlıyor
21:00
11 TEMMUZ
25 TEMMUZ

Kadıköy Belediyesi’nin gelenekselleşen Çocuk Tiyatro Festivali, 11 Temmuz Çarşamba günü başlıyor. Bu yıl 17.’si düzenlenen festival, 15 gün sürecek ve 25 Temmuz Çarşamba akşamı son bulacak. 

Çocukları tiyatro ile tanıştırıp, onlara açık havada oyun seyretme keyfini yaşatacak olan festivalde, 15 gün boyunca her akşam farklı bir çocuk oyunu ücretsiz izlenebilecek. Uzun kuyruklar oluşmaması için davetiye uygulamasına geçilen festivalde, izleyiciler davetiyelerini Özgürlük Parkı’nda bulunan Açık Hava Tiyatro gişesinden ve Kadıköy Belediyesi Kültür Merkezleri'nden temin edebilecek. Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da yapılacak olan Çocuk Tiyatro Festivali’ndeki oyunlar her akşam saat 21.00’de başlayacak.

 
Summer Love 4
Summer Love 4
10:00
12 TEMMUZ
12 AĞUSTOS

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, 12 Temmuz itibarıyla bir yaz sergisine ev sahipliği yapıyor. Özgün tarzlarıyla dikkat çeken genç sanatçıların eserlerinden oluşan “Summer Love 4” grup sergisi, 12 Temmuz-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

 
Saklı Hazineler
Saklı Hazineler
10:00
12 TEMMUZ
27 AĞUSTOS

Şahin Paksoy’un kişisel sergisi “Saklı Hazineler” Casa dell’Arte Galeri’de sanatseverlerle buluştu. Sanatçı geleneksel kültür ögelerinden ve gündelik hayattan ilham alarak figüratif temelli, insan odaklı eserler yaratıyor. Osmanlı minyatürleri, Bizans ikonaları ve Selçuklu halılarını geleneksel ve tarihsel geçmişten yola çıkarak kendine has, özgün bir üslupla resimlerine ve heykellerine aktaran Paksoy, güncel ve geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde yansıtıyor. Resim ve heykellerden oluşan sergi 27 Ağustos tarihine kadar Bodrum Casa dell’Arte Galeri’de görülebilecek.

 
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
20:00
16 TEMMUZ
10 EYLÜL

Fransız Kültür iş birliğiyle Zorlu PSM Amfi’de yaz boyunca Fransız yapımı filmler izleyiciyle buluşacak. 16 Temmuz-10 Eylül tarihleri arasında her pazartesi saat 20.00’de dev ekranda gerçekleşecek gösterimler, ücretsiz ve herkese açık olacak.

 
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
Fransız Film Gösterimleri Başlıyor
20:00
16 TEMMUZ
10 EYLÜL

Fransız Kültür iş birliğiyle Zorlu PSM Amfi’de yaz boyunca Fransız yapımı filmler izleyiciyle buluşacak. 16 Temmuz-10 Eylül tarihleri arasında her pazartesi saat 20.00’de dev ekranda gerçekleşecek gösterimler, ücretsiz ve herkese açık olacak.

Program:

16 TEMMUZ // 20.00
9 Mois Ferme (9 Ay Hapis)

23 TEMMUZ // 20.00
Barbara

30 TEMMUZ // 20.00
Gare Du Nord (Kuzey Garı)

6 AĞUSTOS // 20.00
Le Roi Et L’oiseau (Kral Ve Kuş)

13 AĞUSTOS // 20.00
César Et Rosalie (César Ve Rosalıe)

3 EYLÜL // 20.00
Couleur De Peau: Mıel (Ten Rengi: Buğday)

10 EYLÜL // 20.00
Eldorado – Preljocaj

 
Açık Havada Film Deneyimine Yenisi Eklendi
Açık Havada Film Deneyimine Yenisi Eklendi
21:00
17 TEMMUZ
30 AĞUSTOS

Zorlu Center, özel bir yaz programı ile sinemaseverleri temmuz ve ağustos ayı boyunca her salı ve perşembe günleri saat 21:00’de açık havada film izlemeye davet ediyor. Dünyanın ilk her karesi yağlı boya tablolardan oluşan filmi Loving Vincent, 17 Temmuz Salı, romantik müzikal komedi-drama filmi La La Land, 19 Temmuz Perşembe, animasyon komedi filmi Fındık İşi 2 ise 24 Temmuz Salı akşamı sinemaseverlerle buluşacak.

 
Kozmosta Kaos
Kozmosta Kaos
10:00
18 TEMMUZ
28 TEMMUZ

Duygu Nazlı Akova’nın “Kozmosta Kaos” isimli solo sergisi 18 Temmuz Çarşamba günü “Bilsart Sanat Konuşmaları: Duygu Nazlı Akova & Ferhat Özgür” etkinliğiyle birlikte açılacak. Bilsart’ın ev sahipliği yaptığı sergi, ismini Duygu Nazlı Akova’nın 2014 tarihli video çalışmasından alıyor. “Kozmosta Kaos” isimli sergi, 28 Temmuz’a kadar görülebilecek.