ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
19
BUGÜN, AÇILIŞLAR
AĞUSTOS
Zengin Mutfağı Ege ve Akdeniz’de
Zengin Mutfağı Ege ve Akdeniz’de
20:00
19 AĞUSTOS
02 EYLÜL

Şener Şen’i 14 yıl aradan sonra tiyatro sahnesine döndüren Zengin Mutfağı, Atlantis Yapım Organizasyonu ile Ege ve Akdeniz bölgelerini gezecek. Anadolu Efes’in katkılarıyla sahnelenen oyun 19 Ağustos’ta Bursa, 22 Ağustos ve 30 Ağustos’ta İzmir, 24 Ağustos’ta Ayvalık, 25 Ağustos’ta Kuşadası, 27 Ağustos’ta Denizli, 29 Ağustos’ta Antalya, 1 Eylül’de Marmaris ve 2 Eylül’de Bodrum’da sahnelenecek. Oyunun biletlerine Biletix’ten ulaşabilirsiniz.

 
SALI, AÇILIŞLAR
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
18:00
09 MART
25 AĞUSTOS

Borusan Contemporary 9 Mart tarihi itibariyle üç farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşuyor. Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi 8 Mart 2020, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” ve “Boomoon: Boğaziçi” sergileri ise 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
18:00
20 MART
21 EYLÜL

İstanbul Araştırma Enstitüsü, “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesiti konu ediniyor. Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeye odaklanan sergi Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na birçok tarihi yapıyı mercek altına alıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergide ayrıca İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olan ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme fırsatı da bulunuyor.

“Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” sergisi, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Dostun Çekmecesinden
Dostun Çekmecesinden
18:00
09 NİSAN
31 AĞUSTOS

Bozlu Art Project, 9 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında Türk resminin en özgün ve sıra dışı karakterlerinden biri olan Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenlerini “Dostun Çekmecesinden” adlı sergiyle ağırlıyor. Sanatçılarla olan dostlukları, grafik çalışmalarından afiş tasarımlarına ve tiyatro dekorlarına kadar farklı alanlardaki başarılı eserleriyle tanınan Mengü Ertel’in adeta müzeye benzeyen evindeki bir çekmecede ortaya çıkan bu desenler, bugün her ikisi de hayatta olmayan iki sanatçının ve dönemin samimi, çıkarsız, dostane ilişkilerinin de nişanesi niteliğinde.

​Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği sergide, resim, edebiyat, müzik, sinema gibi farklı sanat dallarındaki disiplinlerarası ilişkinin önemi vurgulanmaya çalışılırken, sergi dolayısıyla hazırlanan kitabın yazarlığını ise Oğuz Erten yapıyor. Cihat Burak’ın seksene yakın yapıtının yer aldığı sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar ve Mengü Ertel’in oğlu BaBa ZuLa’nın kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları eşlik ediyor.

 
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
18:00
01 MAYIS
25 AĞUSTOS

Baksı Müzesi, 1 Mayıs – 25 Ağustos tarihleri arasında yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın “Nuri Bilge Ceylan Baksı’da” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi Ceylan’ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarının bulunduğu iki bölümden oluşuyor. Babamın Dünyası ve Sinemaskop Türkiye serileri izleyicilere olağanüstü bir görsel şölen sunuyor.

Sergi Nuri Bilge Ceylan’ın sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine şekilleniyor. Ceylan, sinemasındaki gibi fotoğraflarında da yaşamı bir zamanlar katmanı olarak anlatıyor. Sanatçının yakın ilişki kurduğu kırsal, kırsal bir alanda var olma kararlılığı taşıyan sergisi Baksı Müzesi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
18:00
11 MAYIS
24 KASIM

Venedik Bienali’nin 11 Mayıs – 24 Kasım tarihleri arasında düzenlediği 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu bu hafta açılıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu’nda sanatçı İnci Eviner’in Biz, Başka Yerde başlıklı eseri sergilenecek.

Biz, Başka Yerde ile pavyonu bir sahneye dönüştürecek Eviner, sahne üzerinde, kendi çizdiği desenlerden yola çıkarak yeniden biçimlendirdiği mimari ögelere, videolara, ses yerleştirmelerine ve objelere yer vererek duyusal ve görsel katmanlar oluşturuyor. Türkiye Pavyonu için yaratılan mekân, Hannah Arendt’in 1943 yılında kaleme aldığı Biz Mülteciler adlı metindeki mücadele anlatılarına benzer bir hikâye anlatıyor. Yapıtın küratörlüğünü Zeynep Öz yapıyor. Farklı disiplinlerden birçok ismin çalıştığı projenin mimari tasarımını Birge Yıldırım Okta ve Gürkan Okta; ses tasarımını Tolga Tüzün üstleniyor. Türkiye Pavyonu’nun içerisinde yansıtılacak videolardaki karakterleri performans sanatçısı ve dansçı Canan Yücel Pekiçten, Melih Kıraç ve Gülden Arsal canlandırıyor. Videoların görüntü yönetmenliğini Aydın Sarıoğlu, post prodüksiyonu ise Cem Gökçimen ve Cem Perin üstleniyor. Ziyaretçiler ile buluşacak yeni yayının tasarımı ise Okay Karadayılar ve Ali Taptık’a (ONAGÖRE) ait. 

 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
18:00
17 MAYIS
10 KASIM

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” ve “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

“Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 yılından Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’daki günlerini fotoğraf ve hikâyelerle kronolojik olarak sunuyor. Cengiz Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar yer alıyor. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği fotoğraflar gazetelerden derlenen hikâyelerle izleyiciye sunuluyor. Sergi 17 Mayıs – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galeri katında ise Turhan Selçuk’un 1940’larda başlayıp 2000’li yıllara dek süren yetmiş yıllık sanat yaşamının bütün dönemlerinden en seçkin çizgileri bir araya getiren “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi yer alıyor. Selçuk’un “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ın yer aldığı sergide 400 civarında orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, kendi yaptığı satranç takımı ve Nasrettin Hoca hatıra parası, posta pulu, Abdülcanbaz resimli sigara tabakası, kapak resimlerini çizdiği kitaplar, çeşitli portre fotoğrafları ve gazete kupürleri gibi birbirinden ilginç koleksiyon parçaları bulunuyor. “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs – 9 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

 
Beykoz Kundura Yaz Programı
Beykoz Kundura Yaz Programı
10:00
01 HAZİRAN
31 AĞUSTOS

Beykoz Kundura yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak ve özel hazırladığı programı ile sanatın farklı disiplinlerini izleyicilerle buluşturacak. 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 6 Temmuz’da RYMDEN (Bugge Wesseltoft, Dan Berglund, Magnus Öström), Nubiyan Twist, Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet, Barış Demirel–Barıştık Mı konserlerine ev sahipliği yapacak.

“Bir Yaz Gecesi Sineması” başlıklı program, 11-14 Temmuz tarihlerinde özel ikramlarla beraber klasik filmlerden oluşan bir seçkiyi ağırlayacak. Usta yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın mentörlük ettiği sanat ve oyunculuk akademisi Famelog Academy, haziran ve temmuz aylarında Sanat Yönetmenliği Atölyesi, Bir Yönetmen Yorumuyla Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi, Sahne Dövüş Teknikleri Tanıtım Dersi, Cep Telefonu ile Kısa Film Çekme Atölyesi ve Müzikal Oyunculuk Yaz Okulu eğitimleri verecek.

Kundura Sinema sezonun son gösterimleri ile Terry Gilliam’ın 1985 yapımı Brazil filmi; Ridley Scott’ın 35 yıl arayla çektiği 1982 yapımı Blade Runner: The Final Cut ve 2017 yapımı Blade Runner 2049 filmleri; Jean Luc Godard’ın 1965 siyah-beyaz yapımı Alphaville ve Leonhard Müllner ve Robin Klenger’in 2018 yapımı Operation Jane Walk filmi izleyiciyle buluşacak. 28 Haziran’da ise son özel gösterim filmi olarak yönetmeliğini Charles Vidor’un yaptığı, Rita Hayworth’ün nefes kesen oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran Gilda filmi gösterilecek.

Beykoz Kundura’da gerçekleşen tüm etkinlikler hakkında detaylı bilgiye www.beykozkundura.com adresinden ulaşılabilir.  

 
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
Sanatçılar Güç Temasına Farklı Bakış Açılarından Yaklaşıyor
Sanatçılar Güç Temasına Farklı Bakış Açılarından Yaklaşıyor
10:00
29 TEMMUZ
22 EYLÜL

22 Eylül’e kadar Galleria Continua, Les Moulins 24 farklı sanatçının eserini “güç” teması altında topluyor. “Pouvoir & Pouvoir” (Güç & Güç) adlı koleksiyon “güç” kavramına iki ayrı yönden yaklaşıyor. Herkesin günlük hareketlerini gözlemleyen teşkilatlı otorite olarak “mutlak güç” ve her insanın içinde yatan, içten gelen dayanma gücü olarak “içsel güç”. 

 
Geçmiş ile Gelecek Arasında Bir Yolculuk
Geçmiş ile Gelecek Arasında Bir Yolculuk
10:00
01 AĞUSTOS
01 EYLÜL

Polat Canpolat’ın daha önceki sergisi “Apocalypse”nin devamı olan “Apocalypse Continues” adlı sergi, 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında Gergedan Galeri’de sanatseverlere kapılarını açıyor. Sergi, distopik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Tanıdık gelen imgeler, izleyiciyi geçmiş ve gelecek hakkında düşünmeye teşvik ediyor.

 
Assos’tan İstanbul’a Eksiğiyle Tamam
Assos’tan İstanbul’a Eksiğiyle Tamam
20:00
01 AĞUSTOS
31 AĞUSTOS

Küratörlüğünü Performistanbul’un üstlendiği, Leman S. Darıcıoğlu’nun B2 evinde gerçekleştireceği Eksiğiyle Tamam adlı performans, 01-31 Ağustos tarihlerinde canlı yayınla Bilsart’ta yayımlanacak.

 
Fransız Sinemasının En Güzel Örnekleri Başka Sinema’da
Fransız Sinemasının En Güzel Örnekleri Başka Sinema’da
10:00
02 AĞUSTOS
31 AĞUSTOS

Fransız sinemasının son dönemlerdeki en güzel filmleri ağustos ayı boyunca Başka Sinema’ya konuk oluyor. 2 Ağustos’ta vizyona giren François Ozon’un By the Grace Of God (Yüzleşme) adlı filmini, 9 Ağustos’ta vizyona girecek Louis Garrel’in hem yönetip hem oynadığı filmi A Faithful Man (Sadık Bir Adam) izliyor. Romantizm ve komedinin başarılı bir biçimde harmanladığı filmde Garrel’e başrolde Laetitia Casta ve Lily Rose Depp eşlik ediyor. Little White Lies’ın (Küçük Beyaz Yalanlar) devamı olan Little White Lies 2 (Küçük Beyaz Yalanlar 2) ise 16 Ağustos’ta vizyona giriyor. Başrolünde Marion Cotillard’ın yer aldığı filmde ekip, arkadaşlarının doğum günü için seneler sonra yeniden bir araya geliyor. Türk oyuncu Melisa Sözen’i de izleyebileceğiniz Adopt a Daddy (Acil Baba Aranıyor) 23 Ağustos’ta sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. İstanbul Film Festivali’nde Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan film, çocuk bile olsalar mültecilerin Fransa’da çektikleri zorlukları esprili bir dille anlatıyor. Ayın son iki filminde ise Çin yapımı So Long, My Son (Elveda Oğlum) ve başrollerini Timothée Chalamet ve Elle Fanning paylaştığı, Woody Allen’ın yeni filmi A Rainy Day (Yağmurlu Bir Gün) yer alıyor. 

 
Bale ve Modern Dans Bodrum’da Buluşuyor
Bale ve Modern Dans Bodrum’da Buluşuyor
20:00
03 AĞUSTOS
21 AĞUSTOS

Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtları, 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında 3 – 21 Ağustos tarihleri arasında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde buluşacak. Her temsili kapalı gişe oynamış 4 çok özel eserin yanı sıra yabancı konuk toplulukların sahneleyecekleri 2 eserle birlikte, toplam 6 eserin 8 temsilinin sergilenecek.

 
Klasik Müzik Severler Bahçede Yaz Festivali’nde Buluşuyor
Klasik Müzik Severler Bahçede Yaz Festivali’nde Buluşuyor
20:00
05 AĞUSTOS
05 EYLÜL

Hakan Erdoğan Productions tarafından 1998’den beri düzenlenen İstanbul Bach Günleri ve Konserleri saraylar, müzeler gibi pek çok sıra dışı mekânda gerçekleşiyor. Bu sene ikinci kez düzenlenen “Bahçede Yaz Festivali’’, 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek. 

 
Yazı Sanatının Nâdîde Örnekleri Sanatseverleri Bekliyor
Yazı Sanatının Nâdîde Örnekleri Sanatseverleri Bekliyor
10:00
08 AĞUSTOS
22 KASIM

Kitap sanatları ve hat koleksiyonlarından oluşan “Yazıda Âhenk ve Renk’’ adlı sergi, çarşamba günleri hariç her gün 22 Aralık’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebiliyor. Kitap sanatları konusunda uzman Prof. Dr. Zeren Tanındı’nın küratörlüğünü yaptığı sergide nâdîde el yazması Kur’ân-ı Kerîm, dua kitapları, ferman, berat ve vakfiye gibi belgelerle Osmanlı döneminin ünlü hattatlarının elinden çıkma Hilye-i Şerif, veciz sözleri ve duaları içeren hüsn-i hat levhalardan oluşan 200 eser yer alıyor. 

 
Su Mitoslarından İlham Alan Sergi
Su Mitoslarından İlham Alan Sergi
10:00
09 AĞUSTOS
09 EYLÜL

Ressam İdil Berf’in “Knidos Melekleri” adlı sergisi Eski Datça Astrantia Galeri’de sanatseverlerle buluşacak. 9 Ağustos’ta başlayan sergi bir ay boyunca devam edecek. “Knidos Melekleri” her biri birbiriyle ilişki hâlinde uzun bir şiirin dizilerinden oluşan, renkli döngüsel yapılar kurarak bilinenin ötesine geçmeyi hedefleyen monobaskı tekniğiyle yapılmış resimlerden oluşuyor. 

 
Karadeniz’den İstanbul’a Uzanan Bir Yolculuk: ‘’Burada ve Nerede’’
Karadeniz’den İstanbul’a Uzanan Bir Yolculuk: ‘’Burada ve Nerede’’
10:00
16 AĞUSTOS
20 EYLÜL

Bu sene 7’ncisi düzenlenecek Sinop Bienali, Aslı Serbest ve Mona Mahall’in küratörlüğünde gerçekleşecek. Bir konum politikası olarak ‘’Burada ve Nerede’’nin inceleneceği bienal, 16 Ağustos – 20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.