ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
22
BUGÜN, AÇILIŞLAR
KASIM
CUMA, AÇILIŞLAR
Işıklı Düşlerim
Işıklı Düşlerim
18:00
23 KASIM
10 ARALIK

Resim ve fotoğraf gibi sanatın iki önemli dalında üretimlerini sürdüren sanatçı Pınar Ervardar’ın “Işıklı Düşlerim” adlı sergisi, 23 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gezilebilecek. 

 
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
Number 3: Grit
Number 3: Grit
18:00
24 KASIM
29 ARALIK

Multimedya sanatçısı Ahmet Civelek’in yeni sergisi “Number 3: Grit”, 24 Kasım-29 Aralık tarihleri arasında Pi Artworks’te ziyaretçilerini bekliyor. 

 
Kaynak
Kaynak
18:00
24 KASIM
30 ARALIK

Sanatçı Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek hayata geçirdiği mekâna özgü yerleştirmesi Kaynak, 24 Kasım- 30 Aralık tarihleri arasında Kale Grubu’nun desteğiyle, Galata Rum Okulu’nun altındaki tarihi mekânda ziyaretçilerle buluşacak. 

 
DEVAM EDENLER
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
Osman Hamdi Bey Sergisi
Osman Hamdi Bey Sergisi
10:00
05 HAZİRAN
31 ARALIK

Sakıp Sabancı Müzesi, Bank of America Merrill Lynch’in dünya çapında yürüttüğü “Sanatı Koruma Projesi” kapsamında, “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” adlı bir sergiyle sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. 5 Haziran tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, “Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizleri ve Konservasyonu” projesinin süreçleri çevresinde gelişiyor.

 
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
20:30
06 EYLÜL
23 ŞUBAT

Zorlu PSM’nin yeni sezon programından ilk isimler açıklandı. Programda her sene olduğu gibi bu yıl da sanat ve müzik dünyasından pek çok isim bulunuyor. Zorlu PSM yeni sezonda Alice Merton, Empyrium, Damien Jurado, Rodrigo Amarante gibi farklı tarzdan isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Ayrıca farklı müzik türlerini bir araya getiren MIX Festival 16 - 17 Kasım tarihlerinde, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan Sónar Istanbul ise 8 - 9 Mart 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

 
Salon Yeni Sezonda Dopdolu Geliyor!
Salon Yeni Sezonda Dopdolu Geliyor!
20:00
08 EYLÜL
23 KASIM

2010 senesinde müzikseverlerin gönlünü çalan ve o zamandan beri vazgeçilmez duraklardan biri olan Salon, 8 Eylül’de başlayacak yeni sezonunda sanatın her alanına yer ayırırken dopdolu bir program sunuyor. Salon’un yeni sezon konserlerinin biletleri 5 Ağustos Pazar günü satışa çıkıyor. ​Salon, sezon açılışında, 8 ve 9 Eylül’de iki müthiş konserle Rhye’ı ağırlayacak. Balthazar ile tanıdığımız Maarten Devoldere’nin solo projesi Warhaus, Okkervil River, Cecilia Krull, Mashrou’ Leila, Joep Beving ve daha birçok isim yeni sezonun merakla beklenenlerinden.

 
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
Evrenin Titreşen Işıkları
Evrenin Titreşen Işıkları
10:00
12 EYLÜL
30 ARALIK

SALT Beyoğlu; Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ın şimdi algısını sorgulayan işlerinden oluan “Evrenin Titreşen Işıkları” başlıklı sergiye, 12 Eylül- 30 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 
Horst: Moda ve Portreler
Horst: Moda ve Portreler
10:00
13 EYLÜL
24 KASIM

Moda ve portre fotoğrafçılığında “Işık Ustası” olarak tanınan Horst P. Horst’un “Horst: Moda ve Portreler” adlı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 13 Eylül’de ziyaretçilerle buluşacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlenen sergi, Leica Gallery İstanbul’da 24 Kasım'a dek görülebilecek.

 
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
SPOT.TER’de Sonbahar Dönemi Başlıyor
10:00
14 EYLÜL
15 OCAK

SPOT Projects’in üyelik platformu SPOT.TER’ın Sonbahar 2018 dönemi etkinlikleri 14 Eylül 2018 - 15 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeni dönemin içeriğinde seminerler, özel koleksiyon gezileri, sanatçı atölyesi ziyaretleri ve galeri turları gibi pek çok etkinlik bulunuyor. Pek çok üyelik paketi bulunan SPOT.TER, üyeleri ya da üyelik hakkında bilgi almak isteyen sanatseverleri yeni mekânı olan Juma Art Karaköy’de ağırlayacak. 

 
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
10:00
15 EYLÜL
17 ŞUBAT

Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

 
Kaybolan Aracı
Kaybolan Aracı
10:00
15 EYLÜL
30 ARALIK

20 sanatçının eserlerinden oluşan “Kaybolan Aracı” başlıklı sergi, 15 Eylül’de Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli proje ve sergilerin gerçekleştiği ArtOda’da sanatseverlerle buluşacak. Sergi 30 Aralık’a dek ziyaret edilebilecek.

 
1001 Gece
1001 Gece
10:00
25 EYLÜL
30 ARALIK

Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren, İzmir’de yer alan Arkas Sanat Merkezi bu kez de 1001 Gece Masalları’nın büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. 25 Eylül – 30 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “1001 Gece” temalı sergi ile ziyaretçiler, masalların görsel, dekoratif ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanıklık ediyor.

 
Yeni Olasılıklar ve Keşifler Peşinde
Yeni Olasılıklar ve Keşifler Peşinde
10:00
27 EYLÜL
22 KASIM

İstanbul Asmalımescit’te yeni açılan Labirent Sanat, “Labirent: Bilinmeyen Ada” isimli ilk sergisiyle sezona “merhaba” diyor. Barış Cihanoğlu, Beyza Boynudelik, Burçin Erdi ve Özge Enginöz’ün labirent kavramından yola çıktıkları sergi, 27 Eylül’den beri ziyaret edilebiliyor.

 
İçinden Caz Geçen Filmler
İçinden Caz Geçen Filmler
17:30
30 EYLÜL
30 ARALIK

Garanti Caz Yeşili, İçinden Caz Geçen Filmler serisi ile sinema ve müziği bir araya getiriyor. Caz Geçen Filmler serisi kapsaında, ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilham alan Inside Llewyn Davis filmi izleyiciyle buluşacak. Müzik ve dramın harmanlandığı film, 30 Eylül Pazar günü saat 17.30’da bomontiada Alt’da gösterilecek. Başka Sinema işbirliğiyle gerçekleşecek İçinden Caz Geçen Filmler kapsamında film gösterimleri Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son Pazar günlerinde bomontiada Alt’da gerçekleşecek.

 
Kazı Resim
Kazı Resim
18:00
03 EKİM
22 KASIM

Sanatçı Gündüz Gölönü’nün, geçtiğimiz günlerde açılan “Kazı Resim” başlıklı sergisi, 22 Kasım tarihine dek Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde olacak.

 
Enka Müzik Buluşmaları
Enka Müzik Buluşmaları
20:30
09 EKİM
18 ARALIK

Kültür ve sanat alanında akla ilk gelen sahnelerden ENKA Kültür Sanat, 30. Yıl Müzik Buluşmaları’nın açılışını 9 Ekim’de dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın konseriyle yaptı. Buluşmalar, Türkiye’nin dünya çapında tanınmış sanatçılarını 18 Aralık tarihine kadar keyifli bir seçkiyle ağırlayacak.

 
Biçimlendirilmiş Resimlerin Dili
Biçimlendirilmiş Resimlerin Dili
18:00
10 EKİM
01 ARALIK

Fransız sanatçı ikilisi İda Tursic & Wilfried Millie, 10 Ekim – 1 Aralık tarihleri arasında “Melankolik Gün Batımı” adlı sergileriyle Dolapdere’deki Pilevneli Galeri’de olacaklar. Resim sanatının tarihine ve belli başlı türlerine odaklanan sanatçı ikilisi, kendilerine ait sanatsal sorumluluğu hiç unutmadan, tutkudan eleştirel bir mesafeye uzanan çok geniş bir yelpazede birbirinden farklı duyguları ve düşünceleri eserlerinde ele alıyorlar.

 
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek
10:00
18 EKİM
31 ARALIK

Sabancı Holding katkılarıyla düzenlenen “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi, 18 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak. Rusya ve dünya tarihinin dönüm noktalarıyla ivme kazanan ve şekillenen Rus Avangardı’nın sanat tarihindeki zengin yerini 500’den fazla eserle yansıtan serginin küratörlüğünü Maria Tsantsanoglou üstlenecek.

 
Layover
Layover
18:00
18 EKİM
24 KASIM

Farklı köken ve kültürlere sahip beş ülkeden, beş kadın sanatçıyı bir araya getiren “Layover” adlı sergi, 18 Ekim-24 Kasım tarihleri arasında Versus Art Project’te olacak. 

 
Garanti Caz Yeşili
Garanti Caz Yeşili
21:30
23 EKİM
22 KASIM

Dünyanın farklı bölgelerinden ve farklı tarzları harmanladığı bir caz seçkisi sunan “Garanti Caz Yeşili” Ekim ve Kasım ayları boyunca esmeye geliyor. Eşsiz tınılar ve renkli sahne performansları sunacak konserler Nardis Jazz Club, Babylon ve Zorlu PSM’de bizleri bekliyor.

 
Gerçek Bir Hikâye
Gerçek Bir Hikâye
18:00
24 EKİM
01 ARALIK

Sanatçı İlgen Arzık’ın ilk kişisel sergisi “Gerçek Bir Hikâye” 24 Ekim’de kapılarını açtı. Arzık’ın ağırlıklı olarak siyah ve beyazı kullandığı yapıtlarını 1 Aralık tarihine kadar Bozlu Art Project’te görebilirsiniz. 

 
Ben Esareti
Ben Esareti
18:00
31 EKİM
30 KASIM

Kültürel, sosyal, ekonomik ve benzeri dış faktörlerin insan psikolojisi üzerindeki tesirlerini araştıran Seda Gazioğlu, 31 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında “Ben Esareti” ismini verdiği kişisel sergisiyle Pg Art Gallery’de olacak.

 
99 Kare
99 Kare
18:00
01 KASIM
29 ARALIK

100’ün üzerinde sanatçının eserine yer verecek “99 Kare” sergisi, Art On İstanbul ve Sezer Tansuğ Sanat Vakfı iş birliğiyle 1 Kasım tarihinde Art On İstanbul’da gerçekleşecek. 

 
Günler Üzerimize Yığılıyor
Günler Üzerimize Yığılıyor
18:00
02 KASIM
01 ARALIK

Adını The Weather kitabındaki şiirden alan “Günler Üzerimize Yığılıyor” adlı sergi, 2 Kasım’da Galeri Nev’de sanatseverlerle buluşuyor. Kâğıdı ve mürekkebi başlıca malzemeleri olarak kullanan Nermin Er, işlerinde malzemenin sınırlarını ve olanaklarını arayarak bizlere farklı kapılar açıyor.

 
Saklı
Saklı
18:00
07 KASIM
22 ARALIK

Sanat üretimine sızan gizemci bir açığa çıkarma eylemini merkezine alan “Saklı” başlığındaki sergi, 7 Kasım-22 Aralık tarihlerinde Kasa Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

 
Sınırların Ötesi
Sınırların Ötesi
19:00
07 KASIM
28 KASIM

Pera Film’in Sınırların Ötesi film programı, 7-28 Kasım tarihlerinde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. 

 
Berlin Üzerindeki Gökyüzü
Berlin Üzerindeki Gökyüzü
18:00
08 KASIM
15 ARALIK

Çağrı Saray’ın “Berlin Üzerindeki Gökyüzü” isimli sergisi, 8 Kasım – 15 Aralık tarihlerinde Pilot Galeri’de olacak. 

 
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Kassandra
Kassandra
20:30
08 KASIM
30 KASIM

Krops Tiyatro yeni oyunu Kassandra ile 8-9-17-30 Kasım tarihlerinde, Endless Art Taksim’de izleyiciyle buluşuyor. 

 
Şefkatsiz
Şefkatsiz
18:00
09 KASIM
08 ARALIK

Çalışmalarında sosyolojik katmanlar, şehir, kadın, kentsel dönüşüm gibi temaları işleyen Neriman Polat, “Şefkatsiz” adlı sergisiyle 9 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında Merdiven Art Space’te izleyiciyle buluşacak.

 
Chaosmos
Chaosmos
18:00
09 KASIM
15 ARALIK

Emin Altan’ın kişisel sergisi “Chaosmos”, 9 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında The Empire Project iş birliğiyle .artSümer’de ziyaretçilerle buluşacak.

 
Kör Baykuş
Kör Baykuş
20:30
12 KASIM
25 KASIM

Sermet Yeşil, İran’ın yasaklı yazarı Sâdık Hidâyet’in dünyaca ünlü romanı Kör Baykuş’u sahneye taşıyor. ​Oyunun prömiyeri 12 Kasım akşamı Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılacak. Ardından 17 Kasım’da Bursa’da bulunan Konak Kültürevi’nde ve 25 Kasım’da İstanbul’da Artısahne’de oynanacak. 

 
Haram in Harem
Haram in Harem
18:00
13 KASIM
07 ARALIK

İranlı sanatçı Maryam Salahi’nin “Haram in Harem” isimli sergisi Galeri/Miz ev sahipliğinde, 13 Kasım tarihinde kapılarını açtı. 

 
Kesik ve Çukur
Kesik ve Çukur
12:00
14 KASIM
13 ARALIK

“Kesik ve Çukur” adlı sergi 14 Kasım tarihinde Uniq Gallery’de kapılarını açıyor. Küratörlüğünü Ezgi Yıldız’ın yaptığı 12 sanatçının katılımıyla gerçekleşen sergi, 13 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

 
Batlamyus'a Övgü
Batlamyus'a Övgü
18:00
15 KASIM
10 ARALIK

Eserlerinde masalsı ve ütopik kurgulara, hükümdar figürlerinin eksenine, etkilerine, tarihi şekillendirmelerine odaklanan sanatçı AnsenCodex Seragliensis: Batlamyus’a Övgü” ismini verdiği sergisiyle 15 Kasım tarihinde Karaköy Juma x-ist’te olacak.

 
Evrenin Teni
Evrenin Teni
18:00
15 KASIM
15 ARALIK

Çağdaş Türk ressamlarından Fatma Tülin’in otuz sekizinci kişisel sergisi olan “Evrenin Teni”, 15 Kasım- 15 Aralık tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe’de olacak. 

 
Üç Farklı Sergi
Üç Farklı Sergi
18:00
15 KASIM
06 OCAK

Anna Laudel Contemporary üç farklı kişisel sergiyi 15 Kasım-6 Ocak tarihleri arasında bir araya getiriyor. Sanatçı Ekin Su Koç, Tuğçe Diri ve Tülay İçöz, farklı malzeme ve tekniklerle çalışan üç sanatçı olarak karşımıza çıkıyor.

 
Yan Yana
Yan Yana
18:00
15 KASIM
18 ARALIK

Sanatçı Semra Göney ve Selim Altan, “Yan Yana” isimli sergileriyle 15 Kasım-18 Aralık tarihleri arasında Galeri Ark’ta izleyiciyle buluşacaklar. 

 
Scouring The Press, Tutunma Noktası
Scouring The Press, Tutunma Noktası
18:00
16 KASIM
29 KASIM

Bilsart, 2-14 Kasım tarihleri arasında Fatma Bucak’ın “Scouring The Press” adlı sergisine, 16-29 Kasım tarihleri arasında ise Tuba Merdeşe’nin “Tutunma Noktası” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

 
22. İstanbul Tiyatro Festivali
22. İstanbul Tiyatro Festivali
10:00
17 KASIM
04 ARALIK

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve “Tiyatro Bir Kez Yaşanır” sloganıyla karşımıza çıkan İstanbul Tiyatro Festivali, 22. kez 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde bu yıl, yurt dışından 12, Türkiye’den 12 olmak üzere 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 52 temsilinin yanı sıra okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de olacak. Şehrin iki yakasında 21 farklı mekânda seyirciyle buluşacak olan 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yılki Onur Ödülleri’nden ilki Zeliha Berksoy’a takdim edildi. Diğer ödülün sahibi ise Hamlet I Collage oyununda oyuncu olan Evgeny Mironov’a 22 Kasım Perşembe akşamı takdim edilecek.

 
Signe
Signe
18:00
17 KASIM
09 ARALIK

Gama Art Gallery, 17 Kasım-9 Aralık tarihleri arasında Fransa’nın son dönemlerde yıldızı parlayan çağdaş sanatçılarından Chris Calvet’in “Signe” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 

 
Şiir Her Yerdedir
Şiir Her Yerdedir
10:00
21 KASIM
20 OCAK

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor. 21 Kasım’da kapılarını açacak olan İlhan Berk’in 100. doğum yıl dönümü için hazırlanan “Şiir Her Yerdedir” sergisi 20 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Aylin Örek Sergisi
Aylin Örek Sergisi
18:00
21 KASIM
15 OCAK

Sanatçı Aylin Örek sanat yolculuğundaki 100 eseri, 21 Kasım tarihinde CerModern ve Art Gallery Cyprus iş birliğiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Kıbrıslı sanatçı biçim ve benzetmelerinde Kıbrıs kültürünü masalsı bir dille betimlemeyi başarıyor.