ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
26
BUGÜN, AÇILIŞLAR
MART
ÇARŞAMBA, AÇILIŞLAR
ENKA Sahnesinde Dünya Tiyatro Günü Heyecanı!
ENKA Sahnesinde Dünya Tiyatro Günü Heyecanı!
20:30
27 MART
27 MART

ENKA Kültür Sanat, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü Sahnelerden Aşk Şarkıları konseriyle kutluyor. ENKA’nın deneyimli tiyatro müzisyeni Çiğdem Erken ile birlikte hayata geçirdiği ve gelenekselleşen Sahnelerden Aşk Şarkıları konseri, 27 Mart Çarşamba akşamı saat 20.30’da ENKA Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

Tiyatro için şarkıların söyleneceği gecede, Çiğdem Erken ve orkestrasının seslendireceği şarkılara Asu Maro, Birce Akalay, Celil Nalçakan, Devrim Yakut, Doğan Duru, Fırat Tanış, Gonca Vuslateri, Hatice Aslan, Nuri Harun Ateş, Özge Borak, Salih Bademci, Tolga Tekin, Tuğrul Tülek ve sürpriz konuklar eşlik edecek.

Etkinlik biletlerine Biletix.com, Biletix satış gişeleri, Çağrı Merkezi ve ENKA Kültür Sanat Gişesi’nden ulaşılabilir.

 
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
23. İstanbul Tiyatro Festivali Başvuruları Devam Ediyor
23. İstanbul Tiyatro Festivali Başvuruları Devam Ediyor
18:00
15 OCAK
29 MART

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ve Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen, 2019 yılında yirmi üçüncü kez gerçekleşecek olan İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılmak için başvurular devam ediyor. Daha önce İstanbul’da sahnelenmemiş yerli yapımlar ve başvuru aşamasından önce telif haklarını tamamlamış olan oyunlar, festivalin internet sayfasından başvuru formunu doldurup, en geç 29 Mart Cuma günü saat 18.00’e kadar tiyatro.basvuru@iksv.org adresine gönderebilir.

Danışma Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından sonuçlar mayıs ayında katılımcılara e-posta ile bildirilecek. Daha önce İstanbul’da sahnelenen oyunlar ve üniversitelerin kulüpleri tarafından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

İstanbul Tiyatro Festivali, ünlü tiyatro ve dans topluluklarını ve Türkiye’den gösterileri İstanbul’daki izleyicilerle buluşturacak. İstanbul’un gündemine tiyatroyu taşıyacak festival, söyleşiler, ustalık sınıfları ve atölyelerden oluşa ücretsiz yan etkinliklere de ev sahipliği yapacak.  

 
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
Bangladeş Tarihi Üzerinden Üçüncü Dünya Enternasyonalizminin Sorgulaması
18:00
23 OCAK
28 NİSAN

Salt Beyoğlu, sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in “Makbul Tarihin Tutsakları” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. İşlerinde Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihini anlatan sanatçı bu konu üzerinden “üçüncü dünya enternasyonalizmi”ni sorguluyor.

Adını Bengalce’de “makbul tarih” anlamına gelen “shothik itinash” teriminden alan sergi, kültür kurumlarını ulus ötesi bir tarih kitabının sayfaları gibi kurguluyor. Geleceğe umutlu ve siyaseten ihtiyatlı bir bakışla toplumsal kayıp ve hüsran hikâyeleri anlatan sanatçı, hikâyelerinde anlattığı karakterlerin devlet kontrolündeki tarih yazımının yöneticileri mi tutsakları mı olduğunu sorgulatıyor.

Farah Aksoy tarafından programlanan ve Kunsthalle Basel’de gerçekleştirilen serginin devam niteliğinde olan “Makbul Tarihin Tutsaklar”, 23 Ocak – 28 Nisan tarihleri arasında Salt Beyoğlu’nda ziyaret edilebilecek.  

 
İstanbul Fringe Festival’e Başvurular Devam Ediyor
İstanbul Fringe Festival’e Başvurular Devam Ediyor
10:00
07 ŞUBAT
31 MART

1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan, alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkânı sunan Fringe Festival’e başvurular devam ediyor.

Dünyanın farklı noktalarındaki oluşumların ardından, bu yıl 18-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek festival, Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar için açık çağrı yayımlıyor. Tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde işler üreten sanatçılar, 31 Mart tarihine kadar festivalin web sitesinden başvuru yapabilecekler.

Kentin farklı sahne ve mekanlarında gerçekleşecek festival, gösteri sanatları etkinliklerine, atölyelere, sanatçı buluşmalarına ve partilere ev sahipliği yapacak. 

 
Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar
Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar
18:30
07 ŞUBAT
07 NİSAN

Esas amacı çağdaş sanat üretimlerinin ve diyaloglarının gerçekleşeceği bir sergi alanı yaratmak olan Evliyagil Dolapdere, 7 Şubat Perşembe günü açılıyor. 2019 yılında gerçekleşecek sergilerinin küratörlüğünü Beral Madra’nın üstleneceği galeri ilk olarak “Karmaşık Sorular, Büyüleyici Yanıtlar” isimli açılış sergisini ağırlayacak. Sergide yer alan sanatçılar arasında Aikaterini Gegisian, Aret Gıcır, Bengisu Bayrak, Ferhat Özgür, Fulya Çetin, Hakan Kırdar, Hera Büyüktaşçıyan, İlhan Sayın, Jakob Gautel, Murat Balcı, Ömer Faruk Şimşek, Reysi Kamhi ve Temür Köran bulunuyor. Serginin açılışını ise Jakob Gautel'in Big Brother (Diktatör) isimli performans videosu yapacak.

 
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
18:00
15 ŞUBAT
15 HAZİRAN

Yirmi altı sene Artuklu Sarayı’nın başmühendisliğini yapan, modern mekaniğin babası kabul edilen, Anadolu’nun en büyük mucitlerinden Cezeri’nin olağanüstü makineleri 15 yıllık bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” Orta Çağ’ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin çalışmaları üzerinden mekanik tarihinin görkemli hikâyesini sunuyor. Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tariflere uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelar arasında dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlen kullanılan 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili yer alıyor. Boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alet, makine ve düzeneğin bulunduğu sergi her yaş grubuna ilham kaynağı oluyor.

“Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında UNIQ Expo’da ziyaret edilebilecek. 

 
Güncel Seçki-Miz
Güncel Seçki-Miz
18:00
15 ŞUBAT
30 MART

artgalerim BEBEK "Güncel Seçki-Miz" isimli karma sergisi ile seçkin sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor.Erkan Karagöz, Gamze Zorlu, Gürsel Soyel, Mine Zabcı ve Şeyda Cesur’un eserlerinin yer aldığı sergi farklı tekniklerin kompozisyonunu izleyiciye sunuyor.

"Güncel Seçki-Miz" sergisi, 30 Mart tarihine kadar artgalerim BEBEK’te ziyaret edilebilecek. 

 
#workinprogress
#workinprogress
11:00
16 ŞUBAT
06 NİSAN

Daire Sanat’ta Ahmet Aydın Atmaca, Mehmet Öğüt ve Fırat Arapoğlu’nun kolektif projesi olan “#workinprogress” isimli etkinlik ile izleyiciyle buluşuyor. Etkinlik sanatçının ve küratörün günümüzde sanat dünyasındaki konumunu tespit ediyor, sanatçının aldığı formasyonla konvansiyonel bir üretim alanından gelme gerçekliğini ve çağdaş sanat dünyasının beğeni kodları arasındaki sıkışmışlığı masaya yatırıyor. Etkinlik sanat olarak görülen işlerden değil de sanatçının edimlerinin arkasındaki girift süreçlerinin sanat işleri, dokümanlar, ses kayıtları ve görüntülerle bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Sanatçıların üretim süreçlerinden hareketle sanata dair sorgulamaları içeren “#workinprogress”, 16 Şubat – 6 Nisan tarihleri arasında Daire Sanat’ta ziyaret edilebilecek. 

 
Geçici Aynılık
Geçici Aynılık
18:00
16 ŞUBAT
04 MAYIS

Zilberman Gallery-Istanbul Zeynep Kayan’ın galerideki üçüncü kişisel sergisi “Geçici Aynılık”a ev sahipliği yapıyor. Sanatçının sanatsal pratiği, portre ve performansla bağlantılı olarak fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurgunun varyasyonlarını araştırmaya odaklanıyor.

Önceki çalışmalarında görüntünün yüzeyine uyguladığı müdahalelerle üretim sürecindeki değişimi ve hareket arzusunu görünür kılan Kayan, “Geçici Aynılık” sergisi için ürettiği çalışmalarında bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı deniyor ve süreçteki hareketleri bu kez görüntünün yüzeyinden “içeri”sine taşıyor. Performatif tavırla oluşturulan videolarda boru, ayna, makas gibi yalıtıcı nesneleri kullanan sanatçı, nesneleri taklit ediyor, oluşturdukları boşluklara sığmaya çalışıyor, kimi zamansa arkalarına gizleniyor.

“Geçici Aynılık” sergisi, 4 Mayıs tarihine kadar Zilberman Gallery–Istanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekânında ziyaret edilebilecek.

 
212 Photography Festival Fotoğraf Yarışması Başvuruları Başladı
212 Photography Festival Fotoğraf Yarışması Başvuruları Başladı
10:00
18 ŞUBAT
19 NİSAN

Bu yıl Bomontiada’da ikincisi düzenlenecek 212 Photography Festival, fotoğraf yarışmasıyla başlıyor. Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan festival, fotoğraf yarışmasını yerel ve uluslararası bir platform yaratmak amacıyla gerçekleştiriyor.

Her yaştan ve milletten profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın önemli isimlerden oluşan jürisi 212 Fotoğraf Festivali sırasında açıklanacak. Yarışmaya 19 Nisan’a kadar festivalin internet sitesinden başvuru yapılabilecek. Yarışmanın kazananı ise ödül olarak 5000 Euro’ya sahip olacak.

3 – 12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festival, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının yanı sıra yerel sanatçıların sergilerine de yer verecek. Festival atölyelere, konuşmalara, portfolyo değerlendirmelerine ve bir film programına ev sahipliği yapacak.

 
Taç Mesafesi | Crown Shyness
Taç Mesafesi | Crown Shyness
18:00
21 ŞUBAT
30 MART

Labirent Sanat, “Taç Mesafesi | Crown Shyness” başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. “Taç Mesafesi” literatürde ağaçların kendi türünü korumak adına en tepedeki dalların bıraktığı boşlukları tanımlamak için kullanılıyor. Bu boşluklar ile zararlı organizmalar bir ağaçtan diğerine geçebiliyor ve rüzgârda birbirlerine çarpmaları sonucu meydana gelecek zararları engelliyor, ortak alanda büyümeyi sınırlandırıyor ve fotosentez için gerekli ışığı maksimize ediyor.

“Taç Mesafesi” birlikte yaşamanın dinamiklerini düşündürüyor. Aynı coğrafyanın kültürel çeşitliliğinden ve kaynaklarından beslenen sanatçılara farklı medyumlar ile doğa-insan diyalektiği üzerinden bakış olanağı sunuyor. Küratörlüğünü Hande Özdilim’in üstlendiği sergide Ayşe Demirci, Hüseyin Aksoy, Murat Kosif, Serdar Oruç ve Sinan Orakçı’nın son dönem işleri yer alıyor.

“Taç Mesafesi | Crown Shyness” sergisi, 30 Mart tarihine kadar Labirent Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

 
Yeni Bir Günün Anısı
Yeni Bir Günün Anısı
18:00
22 ŞUBAT
29 MART

Seçil Büyükkan’ın “Yeni Bir Günün Anısı” başlıklı ilk kişisel sergisi, MARTCH Art Project’te gerçekleşiyor.

Son dönem üretimleri yaşam, ölüm, doğa ve insan olgularına yönelik anlam araştırması olarak ortaya çıkan sanatçı, soyut geometrik formları organik formlarla birlikte yansıtıyor. Dipsiz uçurumların huzurlu peyzajlara, derin yarıkların singin sığınaklara dönüştüğü eserler, tuvalden izleyiciye akan düşsel topografyalar sunuyor.

“Yeni Bir Günün Anısına” sergisi, 29 Mart tarihine kadar MARTCH Art Project’te ziyaret edilebilecek. 

 
“Tehlike” ve “Gelecek Program” Sergileri
“Tehlike” ve “Gelecek Program” Sergileri
18:00
26 ŞUBAT
27 NİSAN

Teşvikiye’den Tophane’ye, Narmanlı Apartmanı’ndan Ra Binası’na yer değiştiren Ariel Sanat, Riverrun’un eksi birinci katına taşındı. Açılışını Ayşe Erkmen’in “Tehlike” sergisi ile yapan galeri, sanatçının farklı zamanlarda ürettiği Chambal (1999), Deutsche Bahn (2002) ve Level Two (2006) isimli üç filmini ilk kez bir arada izleyicilere sunuyor. Filmler tehlike unsurunu zaman mekân ilişkisi üzerinden anlatıyor.

Riverrun ayrıca Bunker Sergileri kapsamında aynı gün açılan Can Aytekin’in “Gelecek Program” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sinema salonları, fuayeler, afişler, lobi fotoğrafları üzerinden bir zamanların sinemasını gözler önüne seren sergi, özellikle Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmine yoğunlaşıyor.

“Tehlike” sergisi 26 Şubat – 30 Mart tarihleri arasında, “Gelecek Program” sergisi ise 26 Şubat – 27 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 
Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri
Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri
18:00
28 ŞUBAT
30 MART

x-ist’in yeni adresi Karaköy Juma, genç fotoğrafçı Ali Bilge Akkaya’nın “Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri” başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Estetik görüşünü ve mükemmeliyetçi tavrını rastlantılar ile buluşturan sanatçı kadrajlarında simetriye yer veriyor ve illüzyonlar yaratıyor. Eserler mekân ve insan ilişkisini konu ediniyor. Sanatçı fotoğrafın sınırlarını kendine has geometrik düzenlemelerle yeniden biçimlendiriyor. Sergide ayrıca Akkaya’nın Check-in, Antalya isimli video eseri de yer alıyor.

“Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri” sergisi, 28 Şubat – 30 Mart tarihleri arasında Karaköy Juma’da ziyaret edilebilecek.

 
Yokgün
Yokgün
18:00
28 ŞUBAT
27 NİSAN

Operation Room üretimlerinde desen, resim ve yeni medya gibi farklı teknikler kullanan İzmirli sanatçı Etem Şahin’in Ilgın Deniz Akseloğlu’yla iş birliği içinde ürettikleri ilk projeleri “Yokgün”e ev sahipliği yapıyor. Sergi çeşitli mecralarla etkileşime girerek aynı zaman parçası içinde bulunmaya, aynı imgeleri görmeye çalışan iki kişinin iletişim ve anlaşma hikâyesini konu ediniyor.

Etem Şahin’in kâğıt üzerine karma tekniklerle oluşturduğu işleri, projenin yazarı ve küratörü Ilgım Deniz Akseloğlu ile diyalog içerisinde üretildi. Eserler izleyiciyi olabilirliği aranan, ara ara sorgulanan ve bazen hiç yorulmadan zihinlere konuveren imgelerin çoğunlukla uzam ve zamanın dışına taşmaya meylettiği bir coğrafyaya davet ediyor.

“Yokgün” sergisi, 27 Nisan tarihine kadar Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

 
iş
18:00
28 ŞUBAT
31 MART

SANATORIUM, Zeyno Pekünlü’nün galerideki dördüncü sergisi “iş”e ev sahipliği yapıyor. Zeyno Pekünlü eserlerinde sanat işinin üretiminin güncel koşullarını ve çalışma deneyiminin kendisini eş zamanlı ele alıyor. Sanatçı yakın zamanlı çalışmalarında YouTuber’ların kadrajını ödünç alıp kamerayı kendisine döndürüyor. Çalışmalar, izleyiciyi teknolojinin düşmanımız olabileceğine dair kaygıların ayyuka çıktığı ve kişisel verilerin toplanmasının bir endişe kaynağı hâline geldiği bir zamanda, sanatçının bilgisayar başındaki tüm aktivitesini izlemeye davet ediyor. Olağan bir iş gününün temsili olarak kurgulanan dokuz saatlik video günlük meşguliyetin ve üretim sürecinin sıradanlığını ifşa ediyor.

“iş” sergisi, 31 Mart tarihine kadar SANATORIUM’da ziyaret edilebilecek. 

 
Aphrodisias
Aphrodisias
18:30
28 ŞUBAT
28 MART

Fotoğraf sanatının önemli ismi Ara Güler ve kültür ve sanata katkılar sağlayan Doğuş Grubu’nun iş birliğiyle hayata geçirilen Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi “Aphrodisias” sanatseverlerle buluştu.

Sergide Ara Güler’in bugün Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescilli ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş Geyre Köyü ve civarında çekmiş olduğu fotoğraflar, orijinal karanlık oda baskıları, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notları ve kendi hazırlamış olduğu Aphrodisias kitap maketi ilk kez sergileniyor.

Müzenin ilk yayını Islık Çalan Adam ve sergiye özel hazırlanan Aphrodisias kitabı Ara Güler Müzesi içerisindeki mağazadan temin edilebilir. 

 
“Yürüme Mesafesi” ve “Dört Mevsimlik Mayıs”
“Yürüme Mesafesi” ve “Dört Mevsimlik Mayıs”
18:00
01 MART
07 NİSAN

Mixer 1 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında “Yürüme Mesafesi” ve “Dört Mevsimlik Mayıs” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Duru, Doğu Özgün, Emre Baykal, Ozan Atalan ve Umut Toros’un eserlerinden oluşan grup sergisi “Yürüme Mesafesi”, medeniyetin ilk kıvılcımını başlatan ve ilk insanı var olduğu yerden doğrultup tüm dünyaya yayılmasına sebep olan “yürüme” kavramını konu ediniyor. Sanatçılar yürüme eylemini üretim süreçlerinin bir parçası olarak görüp bunu eserlerine yansıtıyorlar.

Furkan Öztekin’in “Dört Mevsimlik Mayıs” isimli ilk kişisel sergisi, Ülker Sokak, Eryaman ve Meis Sitesi gibi LGBTİ+ direniş tarihinde önemli yeri olan olayları konu ediniyor. Kiralık evlerin emlak fotoğrafları ve buluntu nesneler üzerinden yeni hikâyeler kurgulayan sanatçı, olaylara kazı ve keşif ruhu ile günümüzden bir bakış açısı sunuyor.

“Yürüme Mesafesi” sergisi galerinin ana sergi mekânında, “Dört Mevsimlik Mayıs” sergisiyse galerinin proje odasında ziyaret edilebilecek. 

 
Chinatown
Chinatown
18:00
01 MART
31 MART

Aslı Aydemir’in “Chinatown” isimli sergisi The Circle’da gerçekleşiyor. Sanatçının seramik için yeni bir deney sahası açan işlerinden oluşan sergi, seramiğe dair yapılacak tartışmalara katkı sağlama amacı taşıyor.

Aslı Aydemir son yıllarda seramiğin yerleşik kullanımlarından uzaklaşarak rastlantısal olasılıklarını değerlendiriyor ve kusurları birer estetik ögeye dönüştürüyor. Sergideki Chinatown çalışmasında antika tabakların üzerine “made-in-china” ibaresini ekleyen sanatçı, seri üretim ve nesnelerin kaybolan aurası üzerine düşünmeye davet ediyor.

“Chinatown” sergisi, 31 Mart tarihine kadar Avci Architects öncülüğünde kurulan The Circle’da ziyaret edilebilecek.

 
Mart Ayında Kundura Sinema
Mart Ayında Kundura Sinema
13:30
02 MART
30 MART

Kundura Sinema, Beykoz Kundura’nın geçmişini ve endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde yeni filmler, özel gösterimler ve belgesellerden oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapıyor.

Mart ayı programında Wim Wenders’in Alice KentlerdeParis, Teksas ve Berlin Üzerindeki Gökyüzü; dünya festivallerinde gösterilen Sompot Chidgasornpongse’in Demiryolu Sakinleri; Jim Jarmusch’un Gizem Treni ve Wes Anderson’un The Darjeeling Limited; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü seçkisinde Ridley Scott’un Thelma & Louise ve Yang Mingming’in Kadın Yönetmenler; Jacques Rivette’nin Paris Bize Aittir Yürüyen ve Merdiven’in canlı müziği eşliğinde Georg Wilhelm Pabst’ın Pandora’nın Kutusu filmleri yer alıyor.

Juho-Pekka Tanskanen’in Barcelona’yı Beklerken, Jim Jasmush’un Dünyada Bir Gece, Martin Scorsese’nin Taksi Şöförü, Micheal Mann’ın Tetikçinin Gecesi ve Billy Wilder’ın Bazıları Sıcak Sever filmlerinin gösterimleri mart ayında da devam ediyor.

Güncel film programı, bilet satın almak ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 
Olasılıkları Deneyimleyen Bir Laboratuvar
Olasılıkları Deneyimleyen Bir Laboratuvar
18:00
03 MART
31 MART

Tab Galeri, Serkan Sökmen’in “Bakarlar” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. “Bakarlar” sergisi, Serkan Sökmen’in Creative Coding araçları kullanarak geliştirdiği uygulama çalışmalarından oluşuyor. Sanatçı düşünce hayatına yön veren geometri, fizik, yapay zekâ, arttırılmış gerçeklik gibi konulara sanatsal sürecinde de yer veriyor ve bu olasılıkları deneyimleyebileceği bir laboratuvara dönüştürüyor.  “Bakarlar” sergisi, 31 Mart tarihine kadar Tab Galeri’de ziyaret edilebilecek.

 
STRATUM
STRATUM
18:00
05 MART
30 MART

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, Ekavart Gallery’de İnci Ertuğ’un “STRATUM” başlıklı 15’inci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“STRATUM” sergisi, İnci Ertuğ’un son dönem ürettiği, karışık teknik ve çeşitli materyalle hazırlanmış eserlerinden oluşuyor. Sanatçı; renk, doku ve desen katmanları aracılığıyla oluşturduğu tuvallerle zaman, mekân ve hafıza katmanlarını sorguluyor.

“STRATUM” sergisi, 30 Mart tarihine kadar Ekavart Gallery’de ziyaret edilebilecek. 

 
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!
17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!
10:00
07 MART
28 NİSAN

17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 7-30 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Festival İstanbul’un yanı sıra 9-10 Mart’ta Giresun’da, 6-7 Nisan’da İzmir’de, 13-14 Nisan’da Mersin’de, 20-21 Nisan’da Antalya’da ve 27-28 Nisan’da Diyarbakır’da olacak.  Festival programı kapsamında film gösterimleri, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşiler gerçekleşecek.

Filmmor Kadın Kooperatifi, Akademiden Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Destek Topluluğu, UNESCO Toplumsal Cinsiyet E​ş​itliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlenmesi Kürsüsü, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Adana Kadın Platformu ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği dayanışması ile yapılan 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciler  Agnès Varda Retrospektifi’ne salonlardan alınan biletlerle ve Filmmor Kartlarıyla, diğer gösterimlere ve etkinliklere ücretsiz katılabilecekler.

Kadınların SinemasıBedenimiz BizimdirCins-iyet-lerRetrospektif: Agnès Varda “Agnès Hakkında Her Şey” ve Film+ bölümleri kapsamında sinemaya ve hayata özgün/feminist kadrajlar açan filmler gösterilecek. Hikâye Anlatıcısı KadınlarSinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmaları yapılacak.

Festivalde Türkiye prömiyerlerini yapacak filmler arasında 2018 Toronto Hot Docs’un açılış filmi olan ve 2019 Berlin Film Festivali Culinary Cinema bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Maya Gallus imzalı Hararet: Mutfak (D)evrimi belgeseli, 2019 Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini ve Berlin Film Festivali Panorama bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Esther Rots imzalı Mâzi/Retrospekt filmi, orman içinde bir yangın gözetleme istasyonunda çalışan iki kadının işini bir metafor olarak kullanarak aile içi şiddetin nasıl gözetlenebileceğini anlatan Fransız yapımı Hotel Echo filmi, İzlanda’dan iki dünya snowboard şampiyonunun yaptığı Kadınların Şekillendirdiği Ülke belgeseli, Hollanda sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden Nanouk Leopold’un geçen yıl Berlin Film Festivali Generation bölümünde dünya prömiyerini yapan ve Crossing Europe Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Cobain filmi ve Danimarka sinemasının sıra dışı canlandırma yönetmeni Sara Koppel’dan sadece 2 dakika içinde ne kadar yaratıcı olunabileceğini kanıtlayan İlk Gün ve Bir Dakika Sonra yer alıyor.

Program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
18:00
07 MART
09 HAZİRAN

Salt Galata, 7 Mart-9 Haziran tarihleri arasında “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi imparatorluğun son döneminde yetişen portre ressamı Mihri’yi (1885-1954) konu ediniyor.

29 yaşındayken kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurulmasını sağlayan toplumsal dönüşümün kayda değer aktörleri arasında yer alan Mihri, ömrünün bir kısmını yurt dışında geçirmesi nedeniyle sanat tarihi yazımında arka planda kalmıştır. Sergide “Mihri Rasim” ya da “Mihri Müşfik”in hayatı ve yeniden kurguladığı kimliği yerleştiği ülkelerdeki zamanın ruhuna göre anlatılıyor.

 
Future Unforgettable
Future Unforgettable
18:00
07 MART
13 NİSAN

Bulgar sanatçı Krassimir Terziev’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Future Unforgettable”, Versus Art Project’te gerçekleşiyor. Krassimir Terziev eserlerinde insanın Ay’a ilk ayak bastığı günden içinde bulunduğumuz “Mars’a Seyahat” dönemine yarım yüzyıllık süreci kendi lensleri üzerinden izleyiciyle paylaşıyor.

Üretimlerinde kendini derin bir araştırma sürecine adayan sanatçı medenileştirilmiş bir uzay yaratma çabasının çelişkilerini görünür kılıyor. Çalışmalarında kullandığı an motifler arasında kozmik atıklar, teknolojik unsurlar, astronot üniformaları ve ikonları, insan ve makine arasındaki felsefi çalışma yer alıyor.

“Future Unforgettable” sergisi, 7 Mart-13 Nisan tarihleri arasında Versus Art Project’te ziyaret edilebilecek.

 
İçinde Uyuyup Kabullendiğimiz Rüyalar
İçinde Uyuyup Kabullendiğimiz Rüyalar
18:00
07 MART
31 MART

MAKERY 41, Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Nilgün İrmikçi’nin “Düş 28” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Sergi aramızdan on sene önce ayrılan, 60 kuşağının tarihsel yaşanmışlığına kadın sanatçı ve yalnız bir anne olarak tanıklık eden Nilgün İrmikçi’nin sanat hayatı boyunca ürettiği eserlerden özel bir seçki sunuyor.

Nigün İrmikçi’nin soyut figür üretim pratiğini özetleyen sergi, sanatçının yaşadığı dönem ile kurduğu takıntılı ilişkiye dayanıyor. İrmikçi eserlerlerinde içinde uyuyup kabullendiğimiz rüyaları alt üst etmek ve karmaşık insan ilişkilerini irdelemek konularına odaklanıyor.

“Düş 28” sergisi, 31 Mart tarihine kadar MAKERY 41’de ziyaret edilebilecek.

 
Archway Project
Archway Project
18:00
08 MART
28 NİSAN

Kare Sanat Galerisi, İranlı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Barış Sarıbaş’ın ortak projesi “Archway Project” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçıların 2016 yılında kurduğu iş birliğinin sonucunda ortaya çıkan proje, fiziksel eylem olarak resim yapma ya da heykelsi biçimler yaratmaya odaklanan üslupsal atölye pratiklerine dayanıyor.

İran’da Safeviler Dönemi’nde sanatçıların işlerini bir tür ciltleme aracılığıyla birbirine bağlayan “Murakkâ” sergide kullanılıyor. Kamusal kültürel eylemler, edebiyat, müzik, mimari gibi sanatsal pratikleri bir araya getiren proje, sanatçıların tanışma, konuşma ve yapma eylemlerine dair dünya görüşlerini yansıtıyor. Sanatçılar “ciltlenmiş” yaratımlarını sergilemek üzere saray sponsorluğunda İstanbul’daki hayali bir atölyede bir araya geliyor.

“Archway Project” sergisi, 28 Nisan tarihine kadar Kare Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Değişen Perspektifler: Kadın Yönetmenden Kısalar
Değişen Perspektifler: Kadın Yönetmenden Kısalar
19:00
08 MART
30 MART

Pera Film, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 18 kadın yönetmenin öykülerinin sunulduğu Değişen Perspektifler isimli programa ev sahipliği yapıyor. Kadın yönetmenlerin kısa filmlerinden derlenen program “Yedi Kadın, Yedi Günah”, “Dünyadan Kısalar” ve “Türkiye’den Kısalar” başlıkları altında gösterilecek.

“Yedi Kadın, Yedi Günah” başlığı altında geleneksel kurgusal anlatım, deneysel video, müzikal, radikal belgesel de dâhil olmak üzere çeşitli türlerden oluşan hikâyeler anlatılıyor. Seçkide Helke Sander’in Oburluk, Bette Gordon’ın Açgözlülük, Maxi Cohen’ın Öfke, Chantal Akerman’ın Tembellik, Valie Export’un Şehvet, Laurence Gavron’un Kıskançlık ve Ulrike Ottinger’in Gurur filmleri yer alıyor.

“Dünyadan Kısalar” başlığı altında Sydneyli bir anne ile kızı arasındaki yakın bağın, annenin genç kızına bir parti düzenlemesi konusunda yardımcı olmasıyla tehlikeye girmesini konu alan Yumaklar ve Düğümler; bir erkekle aynı anda hem çekici hem de itici olan, yorucu bir ilişki içindeki bir kadının portresini çizen III; remix filmin yaratıcısı olarak gösterilen Esfir Shub'u konu alan Gerçeklerden Sonra; yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen iki yakın arkadaşın, ergenlik döneminde aralarındaki bağın değişmesine odaklanan Bloei Sok. No: 11; bir yılbaşı sabahı güneş doğarken Sofia’nın kimseye anlatmadığı bir rüya görmesinin ardından yaşadıklarını anlatan Hector Malot: Yılın Son Günü ve 12 yaşındaki Rain’in cinselliği keşfetmeye dair merakının izini süren Nasıl Başlar filmleri yer alıyor.

Türkiye’den Kısalar seçkisinde Almanya’da yaşayan orta yaşlı ev hanımı Nebile’nin, gündelik yaşamının rutininden kaçmak için yan komşuya açılan gizli bir tünel kazmaya başlamasıyla yaşadıklarını konu alan Nebile Hanım'ın Solucan Deliği; cenaze evinde maaş istemek ahlaki bir sınır ihlali midir yoksa bir hak talebi mi sorusunun peşinde giden Kot Farkı; Amazon Savaşçısı kadınlar hakkında yazılmış mitleri, bir kadın ve bir erkek anlatıcının birbiriyle çelişen sözleriyle aktaran Androktones; yaşlı ve alımlı Nedret, kocasının gizemli ölümünün ardından, ev ve şehir kozasından kaçıp, dönüşü olmayan bir yolculuğa başlamasına odaklanan Nedret Bugün Kaybolur ve 1990’ların Türkiye’sinde yetenekli bir buz patenci genç kızın, zorlu kariyerine devam edebilmek için mücadele ettiği durumları anlatan Titanyum filmleri yer alıyor.

Film gösterimleri ücretsizdir ve rezervasyon alınmamaktadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 
Kan Görünce Rüya Bozulur Mu?
Kan Görünce Rüya Bozulur Mu?
10:00
09 MART
20 NİSAN

Art On İstanbul, resim ve heykel çalışmalarıyla kuşağının önemli temsilcilerinden Ali Elmacı’nın “Kan Görünce Rüya Bozulur” isimli beşinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Üç katlı sergileme alanına sahip Art On İstanbul, sergi ile birlikte tek bir mekâna dönüşen büyük bir yerleştirme olarak izleyiciye sunuluyor.

İsmini halk arasında yaygın biçimde kullanılan “kan görünce rüya bozulur” deyişinden alan sergi, sanatçının ilk defa birlikte sergilediği rölyef, heykel ve resimleri ile günümüz kutsalını sorguluyor. Eserlerde yer alan figürler, iktidarın, güç sembollerinin, şöhretin kutsandığı bir zamanda içinde bulundukları koşullar ile tezat bir kompozisyonda resmediliyor.

Sergide “Rabbim Beni Baştan Yarat”, “Yaralarımla Yaşıyorum” ve “Kan Görünce Rüya Bozulur” isimli üç seriden eserlerin yer alıyor. “Rabbim Beni Baştan Yarat” serisi yaşanan ve yansıtılan hayatlar arasındaki tezadı Lady Gaga, Rihanna, Freddie Mercury gibi ünlüler üzerinden anlatıyor. “Yaralarımla Yaşıyorum” serisi Hıristiyan ikonografilerinde yer alan İsa betimlemelerinden çıkıyor, figürler açık yaralarıyla ve memnun ifadeleriyle iktidarın mağdur fakat daima güçlü yönlerine odaklanıyor. “Kan Görünce Rüya Bozulur” serisi bir av ödülünü andıran kadın büstlerinden oluşan yerleştirmeden oluşuyor.

“Kan Görünce Rüya Bozulur” sergisi 9 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek. 

 
Açık Diyalog İstanbul’dan Çocuk Sanat Atölyeleri
Açık Diyalog İstanbul’dan Çocuk Sanat Atölyeleri
11:30
09 MART
23 NİSAN

Teşvikiye’de bulunan kültür sanat merkezi Açık Diyalog İstanbul, mart ayında birçok çocuk atölyesine ev sahipliği yapacak.

Program kapsamında 9, 16, 23 Mart tarihlerinde İstanbul Satranç Derneği Başkanı Arno Garabetyan 7-16 yaş grubundaki çocuklara satrançta mantık yürütme, hafıza geliştirme ve risk yönetimi konusunda eğitecek. 16 Mart’ta sanatçı ve deneyimli eğitmen Elçin Ekinci, 6-15 yaş grubu çocukları “Göbeklitepe’yi Keşif: Kil Atölyesi” ile Göbeklitepe’nin derinlikli dünyasında yolculuğa çıkaracak. 17 Mart’ta sanatçı ve eğitmen Pınar Yıldız, 5-10 ve 11-15 yaş grubundaki çocuklarla ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin hayatı, sanatı ve çalışmalarından ilhamla iki ve üç boyutlu atölye çalışmaları yapacak. 23 Mart’ta fotoğraf sanatçısı ve eğitmen Tuğba Özer, 6-10 yaş grubundaki çocuklarla optik ve kinetik sanata katkıları ile bilinen sanatçı Yaacov Agam’ın agamograf adı verilen farklı açılardan görünen üç boyutlu resim ve heykellerinden ilhamla kendi agamograf çalışmalarını yapacak.

Atölye çalışmalarına info@opendialogueistanbul.com adresi ve 0212 232 7662 nolu iletişim numarasından başvurabilirsiniz.

 
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
18:00
09 MART
25 AĞUSTOS

Borusan Contemporary 9 Mart tarihi itibariyle üç farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşuyor. Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi 8 Mart 2020, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” ve “Boomoon: Boğaziçi” sergileri ise 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Füg
Füg
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Müze Evliyagil, Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği “Füg” sergisine ev sahipliği yapıyor. “Füg” sergisi Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışı üretimlerden 16 sanatçının eserini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Albert Bitran, Canan Tolon, Erol Akyavaş, Gülçin Akbaş, İlhan Koman, Kuzgun Acar, Merve İşeri, Mithat Şen, Murat Akagündüz, Mübin Orhon, Nevzat Sayın, Nuri Kuzucan, Ömer Uluç, Semiha Berksoy, Seta Hidiş ve Ülgen Semerci yer alıyor.

Sergi ismini “uçmak, kaçmak” anlamlarına gelen “fuga” sözcüğünden türeyen füg deyişinden alıyor. Sözcük zaman içinde başka anlamlar yüklenen kaçak (fugitive), sığınak (refuge), sığınmacı (refugee) gibi kelimelerin oluşmasını sağladı. Mekânsal anlam taşıyan bu sözcükler zamansal bir kaçışa da işaret ediyor.

“Füg” sergisi, 14 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil’de ziyaret edilebilecek.

 
Zamansız Ölümsüzlüğü
Zamansız Ölümsüzlüğü
10:00
16 MART
13 NİSAN

Ahmet Güneştekin’in “Zamansız Ölümsüzlüğü” isimli sergisi, 16 Mart – 13 Nisan tarihleri arasında Berlin’de bulunan Galerie Michael Schultz’da sergilenecek. Sergide sanatçının, kumaşın ve kullanım biçimlerinin hikâye anlatıcılığı ve mitoslarla olan bağından yola çıkarak ürettiği kırkyama işleri görülebilecek.

Görsel bir dil ve kadınlara özgü bir kültür olan kırkyama, kadınların yaşamları hakkındaki gerçeği dile getiren bir araç olarak algılanır. Güneştekin kırkyama işleriyle kadınlarla ilişkilenen bu pratiğe yeniden bakıyor. Eserler görsel bir doygunluk biçimine içkin bir saygı göstergesi oluşturuyor.

 
Film Atölyesi: Film Estetiği, Felsefesi ve Film Eleştirisi
Film Atölyesi: Film Estetiği, Felsefesi ve Film Eleştirisi
15:00
17 MART
14 NİSAN

Halka sanat projesi sinema akademisyeni Prof. Dr. Defne Özonur ile birlikte filmin estetik ve felsefi okumasının yapılacağı dört haftalık bir film atölyesi gerçekleştiriyor. Filmin derin anlamındaki felsefi düşünceyi ortaya çıkarmayı amaçlayan atölye, egemen/ana akım sinema (gişe filmleri), sanat/yönetmen sineması (bağımsız filmler ya da festival filmleri) ve üçüncü sinema (politik filmler) üzerinden okumalar yapacak. Atölye katılımcılarına filmleri analiz edebilecekleri teorik ve pratik çerçeve sunulacak.

Atölye Tarihleri:

17 Mart 2019 Pazar, 15:00 -18:00

24 Mart 2019 Pazar, 15:00 -18:00

7 Nisan 2019 Pazar, 15:00 -18:00

14 Nisan 2019 Pazar, 15:00 -18:00

Kontenjan: 15 kişi

Atölye ücreti: 400 TL / 300 TL (öğrenci)

Detaylı bilgi ve kayıt için: atolyehalka@gmail.com / 0541 733 42 83

 
“Yaralarım Aşktandır” 18 Mart’ta Prömiyerini Yapıyor
“Yaralarım Aşktandır” 18 Mart’ta Prömiyerini Yapıyor
21:00
18 MART
28 MART

DasDas 18 Mart’ta usta oyuncu Nazan Kesal’ın tek kişilik yeni oyunu Yaralarım Aşktandır’ın prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Yaralarım Aşktandır, İran şiirinin isyankâr sesi Furuğ Ferruhzad’ın hikâyesini sahneye taşıyor. Oyun aynı iklimde açıp solan, baskı altında yaşayan, hep eksik bulunan ve her şeye rağmen yaşamaya devam edip sözünü esirgemeyenlerin hikâyesini sunuyor.

Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini Berfin Zenderlioğlu üstleniyor. Sezon boyunca DasDas’ın Metropol İstanbul’daki yeni yerinde sahnelenecek oyunun 21-28 Mart tarihleri biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

 
Be Mobile – Create Together! Projesine Açık Çağrı
Be Mobile – Create Together! Projesine Açık Çağrı
10:00
20 MART
30 NİSAN

Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği, Goethe Enstitüsü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Avrupa’daki misafir sanatçı programlarını bir araya getiren kültürler ve disiplinler arası proje Be Mobile – Create Together! için güçlerini birleştiriyor. Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye’den 16 farklı misafir sanatçı programını bir araya getiren proje, genç yetenekleri teşvik etmeyi ve Türkiye ile Avrupa arasındaki sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye’den dijital ve görsel sanatlar, performans sanatları veya edebiyat alanlarında faaliyet gösteren, kariyerlerinin başındaki sanatçı ve yazarlar, 20 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında başvuru formu ve portföyleriyle Be Mobile – Create Together! projesine başvurabilecek. Temmuz 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek proje ile Türkiye’den 13 sanatçı farklı zamanlarda ve sürelerle Fransa’da Paris, Cassis, Issy-les-Moulineaux; Almanya’da Dresden, Berlin ve Stuttgart; Hollanda’da Amsterdam, Maastricht ve Lahey şehirlerinde misafir sanatçı programlarında ve sanatçı evlerinde kalacak. Fransa, Hollanda ve Almanya’dan 13 sanatçı ise Türkiye’de İstanbul, Ayvalık, Bursa ve Şirince’de şehirlerinde projeye katılacak.

Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
18:00
20 MART
21 EYLÜL

İstanbul Araştırma Enstitüsü, “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesiti konu ediniyor. Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeye odaklanan sergi Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na birçok tarihi yapıyı mercek altına alıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergide ayrıca İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olan ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme fırsatı da bulunuyor.

“Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” sergisi, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Sziget Talent Turkey 2019 Başvuruları Başladı
Sziget Talent Turkey 2019 Başvuruları Başladı
10:00
21 MART
19 NİSAN

Sziget Türkiye ve IF Performance Hall iş birliğiyle düzenlenen Sziget Talent Turkey yarışması için başvurular başladı. Yarışma sonucunda seçilen en yetenekli ve en iyi sahne performansına sahip olan grup, 7-13 Ağutos tarihlerinde gerçekleşecek Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek ve Foo Fighters, Ed Sheeran, Florence + The Machine, The National ve daha birçok isimle aynı festivalde yer alacak.

İki aşamalı gerçekleşecek seçim sürecinde müzisyenler ilk olarak canlı performans videosunu YouTube’a #SzigetTalentTurkey2019 - (isim ve parça ismi) başlıklı olarak yükleyip szigettalentturkey@gmail.com adresine göndererek yarışmaya başvurabilecekler. 19 Nisan tarihine kadar süren başvurular herkese açık olacak. Aralarında Elif Erdost, Gaye Su Akyol, Kaan Düzarat, Murat Ertel, Tolga Akyıldız ve Yonca Temizocak O’Mahony’nin bulunduğu yarışma jürisi tarafından seçilen on finalist 29 Nisan’da IF Performance Hall Beşiktaş’ta gerçekleşecek final gecesinde sahne alacak. Kazanan isim 2019 Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Başvuru detaylarına ve kurallara buradan ulaşabilirsiniz. 

 
Bazaart Projesi ile Sanatseverler Bir Araya Geliyor
Bazaart Projesi ile Sanatseverler Bir Araya Geliyor
10:00
25 MART
28 MART

“Her Eve Bir Sanat” ana fikrinden yola çıkan Bazaart Projesi, sanat öğrencilerini, sanatseverleri ve koleksiyonerleri bir araya getiriyor. 25-28 Mart tarihleri arasında The St. Regis Hotel’de gerçekleşecek proje ile sanat öğrencilerinin eserleri sanatseverler ve koleksiyonerlerle buluşacak.

Bazaart Projesi programı kapsamında ayrıca Yeniköy Rotary Kulubü desteğiyle Bazaart Panel Programı gerçekleşecek. İlk kez 2018 yılında Melike Bayık küratörlüğünde gerçekleşen Bazaart Talks bu yıl da değerli konukları ağırlayacak. Panel programı kapsamında Leyla Emadi, Ferhat Özgür ve Orhan Cem Çetin’in katılımıyla, Marcus Graf’ın moderatörlüğünde “Sanatsal pratikler ve teoriler üzerine”; Feride İkiz, Gökşen Buğra ve Ayşegül Yazıcı’nın katılımıyla, Esra Aliçavuşoğlu’nun moderatörlüğünde “Türkiye sanat ortamı ve güncel ekonomik piyasa açısından koleksiyonerlik; Hüsamettin Koçan’ın katılımı ve Melike Bayık’ın moderatörlüğünde “TUTKU: Hüsamettin Koçan ile hayal etmek ve gerçekleştirmek üzerine bir sohbet” konuşmaları gerçekleştirilecek.