ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
26
BUGÜN, AÇILIŞLAR
EKİM
Bülent Ortaçgil 26 Ekim’de IF Performance Hall’de
Bülent Ortaçgil 26 Ekim’de IF Performance Hall’de
21:00
26 EKİM
26 EKİM


Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahip olan Bülent Ortaçgil 26 Ekim akşamı IF Performance Hall sahnesinde Ankaralı müzikseverlerle buluşacak.

Son olarak 2010 yılında Sen isimli albümünü yayımlayan Ortaçgil, konserde bugüne kadar imza attığıDeğirmenler, Sensiz Olmaz, Eylül Akşamı, Benimle Oynar mısın? gibi klasikleşmiş şarkılarına da yer verecek.

 
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
Ev
Ev
18:00
27 EKİM
26 KASIM

Engin Konuklu’nun x-ist’te gerçekleşecek ikinci kişisel sergisi “Ev”, 27 Ekim’de açılıyor. Eski fotoğraf karelerinden aldığı kadrajları tuval üzerine aktaran sanatçı, geçmiş zaman hatıraları ve bu hatıraları en yoğun olarak çağrıştıran kavram olan eve odaklanıyor.

İnsanların savaş, soykırım ve salgınlarla geçen yıllarda evlerine duydukları özlemin dayanılmaz boyutlarını ve onları ölüme sürükleyen bir melankoli halini anlatan Konuklu, aynı zamanda insanların öznel nostalji arayışını da sorguluyor.

Sanatçının airbrush kullanarak oluşturduğu çalışmaların yer aldığı “Ev” 26 Kasım tarihine kadar x-ist’te ziyaret edilebilecek.

 
Eskizler ve Defterler
Eskizler ve Defterler
19:00
27 EKİM
27 EKİM

Zoom Tpu ekibi 3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler kapsamında 27 Ekim Perşembe günü saat 19:00’da açık bir sohbet düzenliyor. Etkinlik çerçevesinde “Eskizler & Defterler” başlığı altında eskizin Zoom Tpu tasarım sürecindeki etkilerini bu yolculukta tutulan defterlerinin üzerinden tartışacaklar.

Etkinlik adresi : Rem Art Space 
Tarih : 27 Ekim 2016 / Perşembe
Saat : 19:00-21:00

Not : Etkinlik kapasitesi sınırlıdır. Rezervasyon alınmamaktadır. Katılımcıların etkinlik öncesinde mekanda olmaları rica olunur.

 
Kör Bakış Üzerine Söyleşi
Kör Bakış Üzerine Söyleşi
19:00
27 EKİM
27 EKİM

Versus Art Project, 20 Ekim - 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Rafet Arslan’ın “Kör Bakış” sergisi paralelinde bir söyleşi düzenliyor. Derya Yücel moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide Can Batukan ve Rafet Arslan konuşmacı olarak yer alacaklar. Söyleşi 27 Ekim akşamı saat 19:00’da Versus Art Project’de gerçekleşecek.

Sanatçı Rafet Arslan arşivcilik ve toplayıcılığı temeline oturttuğu sanat üretiminde basılı her türlü materyal ve üretilmiş nesneler arasında tuhaf ve daha önce hiç düşünülmemiş bağlar kurarak kendi imgelerini örüyor. İnsanın basılı hafızası üzerinden yeni sorular sorarak ürettiği düşünceleri, çarpışmalar yaratarak estetik formlar ve çağdaş anlatılar geliştiriyor.

 
CUMA, AÇILIŞLAR
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
20:00
28 EKİM
21 MAYIS

Geçtiğimiz günlerde yeni sezon programını açıklayan Zorlu PSM, kült filmlerin müziklerini canlı orkestralar eşliğinde “Music In Concerts” serisiyle izleyicilerle buluşturacak. Seride orkestralar, sinema tarihine hikâyeleriyle olduğu kadar müzikleriyle de damga vuran Titanic, Alien, Amadeus veLord of the Rings gibi filmlerin müziklerini canlı olarak çalacak.

Orkestralar eşliğinde hazırlanan film müzikleri arasından bir seçki yapan Zorlu PSM, bu sezon 1997 yapımı Titanic ile başlayacağı konser serisinde ayrıca, korku gerilim serisi Aliens, Mozart’ın hayatını konu alan 1984 yapımı film Amadeus ve bol ödüllü fantastik film serisi Lord of the Rings – Two Towers’ı ağırlayacak.

Serinin programıysa şöyle:

Titanic Live - 28-29 Ekim 2016

Amadeus Live - 24-25 Şubat 2017

Aliens Live - 22-23 Nisan 2017

Lord of the Rings in Concert – The Two Towers - 20-21 Mayıs 2017

 
Umut Fısıldar
Umut Fısıldar
19:00
28 EKİM
04 ARALIK

Sanatçı Atilla Galip Pınar’ın beşinci kişisel sergisi “Umut Fısıldar” 28 Ekim’de Galeri İlayda’da açılıyor.

Sanatçının insan ve doğa ilişkisi, varoluş ve birey, zaman ve mekân gibi kavramlara odaklandığı resimlerinde, duygusal ve güncel durumların etkisiyle farklılaşan formlar ve renkler kendini gösteriyor.

Cehalet, kin ve açgözlülükle savaşarak yorgun düşen insan için umudun varlığını sorgulayan Atilla Galip Pınar’ın bir yılı aşkın sürede ürettiği eserlerden oluşan “Umut Fısıldar” 4 Aralık tarihine kadar Galeri İlayda’da görülebilecek.

 
Sahte Cennet
Sahte Cennet
18:30
28 EKİM
10 KASIM

Sanatçı Özgür Öztürk’ün ilk kişisel sergisi “Sahte Cennet”, 28 Ekim saat 18:30’da Rem Art Space’te açılıyor.

Bireyin varoluşsal boşluktaki anlam arayışını sorgulayan sanatçının illüstratif bir dille oluşturduğu baskı çalışmaları serginin ana bölümünü oluştururken, serginin merkezindeki resim ise sanatçının portresi niteliğinde.

Eserleriyle bize her şeyin o kadar da mükemmel olmadığını ve tasarlanmış mükemmelliğin insan varoluşunu anlamsızlaştırdığını anlatan  “Sahte Cennet”, 10 Kasım tarihine kadar Rem Art Space’te görülebilecek.

 
DEVAM EDENLER
İş Kuleleri Arasında Yükselen Heykeller
İş Kuleleri Arasında Yükselen Heykeller
17:00
31 MAYIS
12 KASIM

Elgiz Müzesi, yaz sezonunu "Teras Sergileri"nin sekizincisi “Kaçak Gölge” ile açıyor.

Bir Elgiz Müzesi klasiği haline gelen "Teras Sergileri", sanatçı başvuruları arasından danışma kurulunun seçtiği eserlerden oluşuyor. Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu’nun bu seneki misafir kurul üyeleri ise Cumhuriyet Gazetesi’nin kültür-sanat editörü Evrim Altuğ, Nazlı Pektaş ve Gökhan Zeybek idi.

“Kaçak Gölge” teras sergisinde eserleri sergilenmeye hak kazanan sanatçılar ise: Ali Kanal, Arif Çekderi, Bülent Çınar, Caner Şengünalp, Cem Özkan, Ceylan Dökmen, Çağdaş Erçelik, Emre Özçaylan, Ergin Soyal, Ersin Uysal, Furkan Depeli, Hakan Yarman, Hande Şekerciler, Levent Ayata, Mahmut Aydın, Mehmet Kemal İçden, Mert Çıkılmazkaya, Müjgan Sağlam, Pınar Yılmaz Aydın, S.Tuğçe Aytürk Korkmaz, Sanem Tufan, Semra Özümerzifon, Serap Bulat, Sesil Beatris Kalaycıyan, Şahin Domin, Şenay Ulusoy Orhan, Tülay Özkul, Carole Turner.

​Maslak’ta iş kulelerinin arasından yükselen heykellerin sergisi 31 Mayıs – 12 Kasım arasında ziyaret edilebilir.

 
Nermin Ülker: Pencereler
Nermin Ülker: Pencereler
18:00
18 AĞUSTOS
18 KASIM

Sanatçı Nermin Ülker, “Pencereler” adını verdiği sergisinde hastanelerin kapalı ve karanlık ortamlarından dışarı bakma isteğiyle başlayan macerayı; düş ve gerçeğin geçişkenliğiyle heykel formunda ortaya koyuyor.

Küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı soyut-somut form ilişkisini sorgulayan “Pencereler”, 18 Kasım’a kadar Şekerbank Levent Genel Müdürlük binasında ziyarete açık olacak.

 
Kıvılcım Güngörün: Gelişi Güzel
Kıvılcım Güngörün: Gelişi Güzel
16:00
26 AĞUSTOS
16 KASIM

Fotoğraf sanatçısı Kıvılcım Güngörün’ün fotoğraf seçkisini toprak, tuval, tente, pleksiglas gibi malzemelerle mekana özel üreterek yeniden yorumladığı sergisi “Gelişi Güzel”e Galeri 5 ev sahipliği yapıyor.

Analog çekimin anlık ve tesadüfi özelliğinden ilham alan sanatçı, 16 Kasım’a kadar devam edecek olan sergisini şehrin yapay, sıkışık, geometrik formlarıyla doğanın dağınık, asimetrik ve öngörülemez hali ikilemi üzerine kurguluyor.

 
Tek ve Çok
Tek ve Çok
18:00
06 EYLÜL
13 KASIM

1955 yılından 1995’e kadar olan zamanı kapsayan bir araştırmayı temel alarak Türkiye’de çeşitli eşyaların üretim ve dolaşımı üzerine odaklanan “Tek ve Çok” sergisi 6 Eylül’de SALT’ta açılıyor.

Otomotiv, beyaz eşya, mobilya, oyuncak, kırtasiye, hazır giyim, tekstil, gıda, züccaciye ve temizlik endüstrilerinden objelerin sergilendiği “Tek ve Çok” 13 Kasım tarihine kadar SALT Galata’da görülebilecek.

 
Loop Blok Art Space'te
Loop Blok Art Space'te
18:00
22 EYLÜL
31 EKİM

Çalışmalarını Köln’de sürdüren Alman sanatçı Vera Drebusch ile İstanbul’da yaşayan sanatçı Özge Enginöz’ün çalışmalarından derlenen sergi “Loop?: Turning Wold- Fragments and Questions” 22 Eylül’de Blok Art Space ev sahipliğinde açılıyor.

Eve Liedtjens küratörlüğünde düzenlenen sergi, sanatçıların derlenmiş eserlerinin yanı sıra kolaj, video ve enstalasyon çalışmalarından oluşan yeni bir seçki de sunuyor. Daimi bir hareketle dönen dünyamız ve evrenin ritminde dönen hayatımıza dair yaratım, yıkım, aşk ve nefret gibi ikilikler üzerinden hareket eden eserler 31 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

 
Görünümler
Görünümler
18:00
22 EYLÜL
28 EKİM

Akademililer Sanat Merkezi, farklı tarzlarda eserler veren 23 sanatçının peyzaj çalışmalarından oluşan “Görünümler” adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Doğa manzaraları, şehir kadrajları ve açık alan çizimlerinden oluşan sergi, tuvalin ressamlara sunduğu alanı genişleten ve açık alanın dinginliği ile karmaşasını birleştiren farklı üsluptaki resimleri bir araya getiriyor.

Sanatçıların kendi yaşam alanlarından ve doğaya olan bakışlarından ilham alınan sergi 22 Eylül- 28 Ekim tarihleri arasında görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Songül Canerik, Akın Ekici, Gizem Enuysal, Sülemyan Erdal, Işıl Güleçyüz, Serap İskender, Cansu Kahraman, Hakan Kalay, Şükran Karabayraktar,Emre Karaoğlu, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Yasemin Kuşi, Joel Menemşe, Ahmet Merey, Murat Mizrahi, Fatma Mollaoğlu, Vasıf Pehlivanoğlu, Ercan Sert, Cengiz Uğur, Ayşe Ülgen, Yağmur Yılan, Emel Yurdakul.

 
O Zaman Renk!
O Zaman Renk!
19:00
22 EYLÜL
11 KASIM

Selen Sarıoğlu’nun küratörlüğünü yapacağı “O Zaman Renk!” sergisi 22 Eylül’de artvino.com Project Space’te açılıyor.

Sergi Türkiye ve dünya gündeminin yoğun ve gerilimli hatlarında dolaşırken gerçeklere biraz mola verip sanatseverleri hayal gücüne sığınmaya davet ediyor. İsmini karikatürist Yiğit Özgür’ün ünlü çiziminden alan sergide, içinde bulunduğumuz durumla mücadele çabasını karikatürize etme düşüncesi taşıyan 12 sanatçının çalışmaları bulunuyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Selin Balcı, Basako, Zeynep Beler, Burçak Bingöl, Elif Boyner, Ahmet Civelek, Sibel Diker, Alican Leblebici, Lara Ögel, Ardan Özmenoğlu, Nejat Satı, Güneş Terkol.

 
Roman Uranjek ve Radenko Milak’tan “Tarihsel Karşılaşmalar”
Roman Uranjek ve Radenko Milak’tan “Tarihsel Karşılaşmalar”
17:00
23 EYLÜL
19 KASIM

Krank Art Gallery, IRWIN grubunun kurucularından sanatçılar Roman Uranjek ve Radenko Milak’ın “Tarihsel Karşılaşmalar” adını verdikleri sergileri ile 23 Eylül’de yeni sezonu açıyor.

Tarihin olaylar dizisinden ibaret olmaması üzerine düşündüren “Tarihsel Karşılaşmalar” 19 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 
Elif Uras'tan Hayal Meyal
Elif Uras'tan Hayal Meyal
19:00
23 EYLÜL
06 KASIM

Resim ve seramik çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçı Elif Uras’ın İstanbul’da düzenlenecek üçüncü kişisel sergisine 23 Eylül- 6 Kasım tarihleri arasında Galerist ev sahipliği yapıyor.

Uras’ın son dönem resim ve heykellerinden oluşan sergi, toplumda kadın temsili temasına odaklanıyor. “Hayal Meyal” adını verdiği sergisinde sanatçı, eserleriyle kadının evcil, üreten ve iş gücüne dayalı temsiliyetini yansıtırken; kadın öncülüğünde gelenek, sekülarizm ve liberalizm gibi modernist ilkelere dair bir diyalog başlatıyor. Kamusal ile özel alan arasındaki çizginin durmaksızın yeniden belirlendiği eserlerinde sanatçı, figürasyon ve soyutlama arasında gidip geliyor.

Seramik heykellerini, geleneksel çini işçiliğini püskürtme boyanın grafiti benzeri dışavurumcu desenleriyle birleştirerek yaratan sanatçı, tarihi kaynaklardan esinlendiği motiflerle çağdaş ve renkli desenleri birleştirerek özgün bir görsel dile ulaşıyor.

 
Zero/1960-2016
Zero/1960-2016
17:00
26 EYLÜL
09 KASIM

Roma’nın tarihi galerisi Galleria Russo’nun İstanbul’daki mekânı Russo Art Gallery, uluslararası sanatçı Gencay Kasapçı’nın “Zero/1960-2016” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Zero akımıyla kendi özgün dilini harmanlayan Kasapçı, resimlerinde durağan ve değişken, kütle ile boşluk gibi ikilemlere odaklanıyor. New York, Milano, Roma, Venedik, Londra, Pekin gibi önemli şehirlerde kişisel sergiler açan sanatçının son sergisinde 1960 yılından bu yana ortaya çıkardığı eserleri bulunuyor.

26 Eylül tarihinde açılan ve düzenlinin içinde ince değişimler, tekdüzeliğin içinde farklılığın varlığını bize fark ettiren “Zero/1960-2016” 9 Kasım tarihine kadar Russo Art Gallery’de görülebilecek.

 
Maddenin Halleri 4
Maddenin Halleri 4
18:00
27 EYLÜL
04 ARALIK

Genç sanatçı ve tasarımcıları destekleme amacıyla kurulan ARMAGGAN Art&Design Gallery’nin sergisi “Maddenin Halleri 4” 27 Eylül’de 10 Karaköy A Morgans Original’da açılıyor.

İlham ve yaratıcılığa odaklanan sergide farklı disiplin, malzeme ve bakış açılarına sahip sanatçılar ortak bir amaç için bir araya geliyor. Daha önce birbirini tanımayan sanatçıların beraber bir eser üretmesi için eleştirildiği kurgusuyla dikkat çeken “Maddenin Halleri 4”, 18 sanatçı grubunun çalışmalarından oluşuyor. Ayrıca altı bireysel projenin de yer aldığı ve 4 Aralık tarihine kadar açık olacak serginin küratörlüğünü ise Şanel Şan Sevinç üstleniyor.

Sergide Aysun Bozuklu, İrem Çamlıca, Neşe Çoğal, Meğer Değer gibi ARMAGGAN Art&Design sanatçılarının yanı sıra Cem Lokmanhekim, Ayşe Deniz Yeğin, Kunter Şekercioğlu, Melis Alphan, Melis Ağazat, Selda Okutan, Studio Radbad ve Giray Sepin gibi yeni isimler de yer alıyor.

 
GIRLS GIRLS GIRLS
GIRLS GIRLS GIRLS
18:00
28 EYLÜL
05 KASIM

Ardan Özmenoğlu, Nebahat Karyağdı, Seçil Erel, Funda Alkan, Zeynep Solakoğlu, Pınar Du Pre ve Gözde Başkent’in eserlerini bir araya getiren sergi “GIRLS GIRLS GIRLS” 28 Eylül’de Karbon Gallery’de açılıyor.


Tümü kadın sanatçılardan oluşan ve 5 Kasım tarihine kadar açık olacak sergide Özmenoğlu’nun post-it notlardan hazırladığı enstalasyonları ile Karyağdı’nın iyi, kötü, mutluluk, özgürlük ve umut gibi kavramları sorguladığı eserlerinin yanı sıra Erel’in resim, yaşam, mekân ve zaman ilişkisinde mimari ve varoluşa odaklandığı eserleri ve Alkan’ın saten iplik ve orlon işleme ile yaptığı çalışmalar bulunuyor. Ayrıca Solakoğlu’nun kağıt üzerine karışık desenlerle yarattığı karakterler ve onları canlandırmak için kurguladığı hikayeler sergiye farklı bir renk katarken, Pınar Du Pre’nin sanal ortamı gerçek hayat ile birleştirdiği işleri ile Başkent’in evren ve insana dikkat çektiği çalışmaları izleyiciye farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

 
İkâme / Replaced
İkâme / Replaced
18:00
29 EYLÜL
12 KASIM

Rampa İstanbul’un yeni sergisi “İkâme / Replaced” 29 Eylül’de kapılarını açıyor. Nicole O’Rourke ve Esra Sarıgedik Öktem’in küratörlüğünü üstlendiği sergi; Judith Butler ile Athena Athanasiou’nun birlikte geliştirdikleri yoksunlaşma kavramı ve kaçınılmaz bir şekilde bu kavramın peşinden gelen ikâme pratikleri üzerine yoğunlaşıyor.

Bellek ile unutuş, zaman ile mekân, bireysel ve kolektif kavramları arasında örülen fikirlerin sanatseverleri yeniden düşlemeye ve ikâme etmeye davet ettiği sergi 12 Kasım tarihine kadar görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Murat Akagündüz, Vahap Avşar, Hera Büyüktaşçıyan, Cansu Çakar, Aslı Çavuşoğlu, Hakan Gürsoytrak, Huo Rf, Servet Koçyiğit, Civan Özkanoğlu, Hasan Özgür Top,Michael Rakowitz, Pipilotti Rist, Erinç Seymen, Yaşam Şaşmazer, Seçil Yersel, Clemens von Wedemeyer.

 
Burası Neresi?
Burası Neresi?
18:00
29 EYLÜL
12 KASIM

Seneca’nın Herkül’ün Deliliği adlı eserinde sorduğu “Burası Neresi?” sorusundan yola çıkılarak son dönemde yaşadığımız toplumsal çalkantılara gönderme yapan sergi “Burası Neresi?” 29 Eylül- 12 Kasım tarihleri arasında Kare Sanat’ta!

Değişen şehir politikaları, zorunlu göçler, yersiz yurtsuzlaşmalar, çatışma ve toplumsal karmaşa ortamının akla getirdiği bu sorudan esinlenen “Burası Neresi?”, farklı disiplinlerden birçok çalışmayı bir araya getiriyor. Bu kaotik kültürel ortam içinde kendi perspektiflerini sunan sanatçılar, çoğulcu bir ifade özgürlüğüne katkıda bulunuyor. Sanatın dönüştürücü etkisine inanarak yaratılan eserler hem mevcut duruma farklı bakış açıları sunuyor; hem de yakın gelecekte yaşanabilecek ihtimallere odaklanıyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Antonio Cosentino, Arda Diben, Arzu Eş, Barış Sarıbaş, Erdoğan Zümrütoğlu, Fatih Gürbüz, Güneş Terkol, Mehmet Öğüt, Mehwish Iqbal, Memed Erdener, Monika Bulanda.

 
Sanat Rastlantısı / Rastlantının Sanatı
Sanat Rastlantısı / Rastlantının Sanatı
18:00
29 EYLÜL
03 ARALIK

Akbank Sanat 29 Eylül-3 Aralık tarihleri arasında Hasan Bülent küratörlüğünde “Sanat Rastlantısı / Rastlantının Sanatı” adlı sergiyi ağırlıyor. Sergide yer alan anatçılar: Elif Boyner, Fırat Engin, Burak Eren Güler, Erdal İnci, Seydi Murat Koç, Doruk Kumkumoğlu, Kıvanç Martaloz, Ardan Özmenoğlu, Eda Soylu, Nurtaç Ulutürk.

“İnsan sanat üretir. Sanat üretimi bilinçli bir edimdir. Bilincin bir uzantısıdır sanat. Bilinç yeryüzüne aittir. Bilincimizi doğadan türetiriz. Onu geliştirirken nesneleri izleriz. Nesnelerden kavramlar ve olgular türetiriz. Nihayet gerçekliğe ulaşırız. Gerçeklikler, nesneler, olgular ve kavramlar arasında bağlar kurarız. Bu soyutlamadır. Sanat soyutlamadır. Varlıksal olarak gerçek olabilir sanat. Ama anlam ve varlık olarak soyutlamaya dayanır. Soyutlayan bilincin ürünüdür. Kendisi de doğayı, evreni ve nihayet bilinci soyutlar.”

 
Sentetik
Sentetik
18:00
29 EYLÜL
29 EKİM

Sinan Tuncay’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Sentetik”, sanatçının son üç yıl içinde hazırladığı fotoğraf ve video çalışmalarını bir araya getiriyor. Çekilen ve bulunan imajlarla oluşturulan detaylı kolajlar, ataerkil yapının şekillendirdiği toplumsal cinsiyete, melankolik bir Türk nostaljisi üzerinden yaklaşıyor.

“Sentetik”, minyatür sanatından esinlenerek tek kaçışlı perspektife ters duran, iki ve üç boyut arasında seyreden, fotografik hiyerarşi dünyaları sunuyor. Gerçeği, minyatüre; kamuyu, özele dahil eden imajlar, seyirciyi, cinsiyetin modernite ve muhafazakarlık çelişkilerini deneyimlemeye davet ediyor. Sinan Tuncay’ın C.A.M. Galeri’deki ilk kişisel sergisi 29 Eylül-29 Ekim tarihleri arasında galerinin yeni mekânında görülebilir.

 
Kuşu
Kuşu
18:00
30 EYLÜL
26 KASIM

MARSistanbul sezonun ilk sergisinde Vahap Avşar’ın Kuşu isimli video yerleştirmesini izleyicilerle paylaşıyor.

Kuşu, Vahap Avşar'ın anne ve babasının doğduğu, 1610 yılında kurulmuş, Avşar'ın da çocukken yazlarını geçirdiği bir Alevi köyü. Avşar, dört yıl önce, köydeki iki kuzeninin hayatta kalma mücadelesini kaydetmeye başlamış.

Vahap Avşar MARSistanbul'daki 3 kanallı video yerleştirmede akrabası olan iki ana karakteri takip edip, günlük yaşamlarından ve köyden kesitler sunuyor. Video yerleştirmesini 30 Eylül Cuma itibariyle izleyebilirsiniz.

 
Her Yerde, Hiçbir Yerde
Her Yerde, Hiçbir Yerde
18:30
30 EYLÜL
12 KASIM

Sanatçı Azade Köker’in yeni sergisi “Her Yerde, Hiçbir Yerde” 1 Ekim’de Zilberman Gallery’de!

Yüzey katmanlama ve yeniden işlemeyle görüntünün okunaklığını bozan ve resimlerin odaklarını yorumlayan sanatçı, sergide yer alan eserlerinde geçmiş çalışmalarından farklı olarak doğayı kültürel bir yapı olarak ele alıyor. Her geçen gün daha da bulanıklaşan sınırlar üzerinden zorunlu göçe ve bu güncel sorunun sonuçlarına odaklanıyor.

Sınırları belirsiz doğal mekânları ve politik sınırlar üzerinden doğanın sınırsızlığını betimlediği çalışmalarıyla Köker’in Zilberman Gallery’deki dördüncü kişisel sergisi “Her Yerde, Hiçbir Yerde” 12 Kasım’a kadar Mısır Apartmanı üçüncü katta görülebilecek.

 
Geceden Karanlık
Geceden Karanlık
18:30
30 EYLÜL
05 KASIM

Ressam Fulya Çetin’in kişisel sergisi “Geceden Karanlık” 30 Eylül tarihinde Sanatorium’da açılıyor!

Yağlıboya resim ve video yerleştirmeleriyle toplumun en büyük diktası olan erkek hegemonyasının nasıl meşrulaştırıldığı ve desteklendiğinin altını çizen sanatçı, kadının bu sistem içerisindeki mücadelesini görünür kılan eserlere imza atıyor.

Erkek şiddetine karşılık yaşamak için öldürmek zorunda kalan kadın mahkumların hikayelerinden esinlenerek bir kutlamaya ait imgeleri sessiz bir mateme dönüştüren Çetin’in sergisi “Geceden Karanlık”, 5 Kasım tarihine kadar Sanatorium’da görülebilecek.

 
Superfluous
Superfluous
19:00
01 EKİM
12 KASIM

Sanatçı Pınar Yoldaş’ın “Superfluous” adlı sergisi 1 Ekim’de Zilberman Gallery’de açıldı.

Filozof Elizabeth Grosz’un Kaos, Toprak, Sanat: Deleuze ve Dünyanın Yapısı adlı kitabında açıkladığı teorilerden esinlenen sergi, ses yerleştirme ve sentetik estetiği bir araya getiriyor. Grosz’un mitoloji, estetik ve hayatın geleceği hakkındaki teorilerinin bağlantı noktalarını açığa çıkaran eserlerde, güzellik anlayışımızın hayvanlar dünyasından geldiği vurgulanıyor.

İnsana sanat ilhamı veren ilk olgunun doğa olduğunu ve doğadaki enerjinin cinsellikle ilişkisini ortaya koyan “Superfluous” 12 Kasım’a kadar Zilberman Gallery’de görülebilecek. 

 
Küba ve Montreal
Küba ve Montreal
18:30
04 EKİM
29 EKİM

Galeri Işık fotoğrafın iki ustası Merih Akoğlu ve İhya Bozkurt’u aynı sergide buluşturuyor. Bugün açılışı yapılacak sergi iki önemli fotoğraf sanatçısının iki ülke ve yedi şehirde yakaladığı karelerden oluşuyor.

Akoğlu’nun “Montreal’da Bir Mevsim” ve Bozkurt’un “Bir Yalnız Ada: Küba” isimli sergileri, dünyanın iki ayrı coğrafyasından insanların günlük yaşamlarından kesitler sunuyor.

Küba sakinlerinin yalnızlığına ve Montreal’in yaz ışıkları altındaki görüntüsüne şahit olunabilecek “Bir Yalnız Ada: Küba” ve “Montreal’de Bir Mevsim” sergisi 29 Ekim tarihine kadar Galeri Işık’ta görülebilecek.

 
Sınırlı
Sınırlı
18:30
04 EKİM
29 EKİM

İstanbul Fotoğraf Galerisi’nin gerçekleştirdiği ilk edisyon sergisi olan “Sınırlı” Fotoİstanbul 2016 kapsamında bugün açılıyor!

Toplam 16 fotoğraf sanatçısının yer aldığı sergide sanatçılar eserlerinin kaç adet basılacağını belirleyip baskıyı sınırlandırıyor. Sergide bulunan eserlerin edisyon sayıları 1 ile 20 arasında değişmekle beraber bu sayılar, fotoğrafın bir sanat eseri olarak değerlendirilmesine ve orijinal birer eser olmalarına katkı sağlıyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Stanko Abadzic, Haşim Aygün, Sevil Alkan, İlknur Can, Hakan Çınar, Dincer Dökümcü, Emrullah Eyvallah, Onur Korkmaz, Mehveş Lelic, Timurtaş Onan, Tamer Serbay, Imre Szabo, Erhan Şermet, Tuncer Tunç, Cem Turgay ve Erdem Varol.

 
Ready ReMade
Ready ReMade
19:00
04 EKİM
13 KASIM

Vis Sanat, sezonu genç sanatçı Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” adlı sergisiyle 4 Ekim’de açıyor! Sanatçı Ready-ReMade olarak kavramlaştırdığı yaklaşımıyla, sanatın içinde biçim ve düşünce düzlemindeki ayrıştırmalara odaklanıyor.

Günlük olarak kullanılan nesneleri tüketilip terk edildikleri noktalardan devralarak bu nesnelere kendine has çizgilerle müdahale eden Sağdıç, bu objelere yeni biçimler ve içerikler kazandırıyor. Bu yöntemle düşünce ile yaratıcı eylem arasında ilişki kuran sanatçı, hazır yapım nesneleri sanatın doğasında yeniden var etmeyi amaçlıyor.

Işık Gençoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek sergide evrensel insan davranışlarını sorunsallaştıran eserler yer alıyor. Aynı zamanda yaşamın güncel pratiklerine eleştiri niteliği taşıyan eserlerin de bulunduğu sergi “Ready-ReMade” 13 Kasım’a kadar görülebilecek.

 
1960’dan 2016’ya... Fasa Fiso
1960’dan 2016’ya... Fasa Fiso
19:00
05 EKİM
03 ARALIK

Sanatçı Tosun Bayrak’ın “1960’dan 2016’ya... Fasa Fiso”  adlı sergisi Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde bugün açılıyor! 3 Aralık tarihine kadar devam edecek sergi sanatçının yapıtları kadar hayat felsefesinden de kesitler içeriyor.

Dönemin Amerika’sında herkesi şaşırtan Türk olarak tanınan Tosun Bayrak, o yıllarda Türkiye’de hayal edilemeyecek derecede avangart kimliği ve sıra dışı yaşam öyküsüyle 1960’dan günümüze kadar olan eserlerini sanatseverlerle paylaşıyor.

 
Yüz Her Şeydir
Yüz Her Şeydir
18:00
08 EKİM
19 KASIM

Horasan’ın yüzü merkeze aldığı kompozisyonları ve 20 yıllık bir üretim sürecine ait 25 parçalık portre yerleştirmelerinin yer aldığı “Yüz Her Şeydir” sergisi 8 Ekim’de Art On İstanbul’da açılacak.

Kağıt yüzeyler ve tuval üzerine çalışmalardan oluşan sergi, sanatçının insan ifadelerine odaklandığı bir tema etrafında şekilleniyor. Yüz olgusuna geleneksel tanımların ötesinde bir yorumla yaklaşan Horasan, insan yüzünün belirgin, alışılmadık, sembolik ve ifadesel unsurlarını yakaladığı çizimlerle tanıdık olanı yabancılaştırarak sunarken, tanımlanamaz gibi görüneni de tanıdık hale getiriyor.

İmgeye dayalı çizimlerin yüz ifadelerinden hareketle duyguları anlattığı sergi “Yüz Her Şeydir” 19 Kasım Cumartesi gününe kadar görülebilecek.

 
Birer Birer
Birer Birer
18:00
08 EKİM
11 KASIM

Sanatçı Zeynep Perinçek Signoret’in Galeri Apel’deki beşinci kişisel sergisi “Birer Birer” 8 Ekim’de sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide yer alan resimlerinde insan figürü bulunmasa da çalışmalarını birer portre olarak tanımlayan sanatçı, bu sergisinde doğadan ilham alıyor. Ağaçlar, evler ve dağların kendi özgü duruşlarını eserlerine yansıtan Signoret, her birinin dünyaya sessiz bakışlarından duygusal yoğunluğu yüksek resimler ortaya çıkarıyor.

8 Ekim Cumartesi saat 18:00’de Galeri Apel’de açılacak “Birer Birer”, 11 Kasım tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

 
12 Sanatçı, 12 Söyleşi
12 Sanatçı, 12 Söyleşi
12:00
11 EKİM
29 EKİM

Türkiye’nin önde gelen resim ve heykel sanatçılarını buluşturacak sergi “12 Sanatçı, 12 Söyleşi” 11 Ekim tarihinde Akasya Kültür Sanat’ta başlıyor.

Adnan Çoker, Nur Koçak, Güngör Taner, Seyhan Topuz, Meriç Hızal, Halil Akdeniz, Ergin İnan, Adem Genç, Mustafa Ata, Balkan Naci İslimyeli, Bubi ve Bedri Baykam gibi isimlerin yer alacağı sergi, bu önemli sanatçıları geniş kitlelerle buluşturmayı hedefliyor.

Sergide yer alan isimlerle kendi atölyelerinde yapılan beşer dakikalık söyleşilerden oluşan bir belgesel de hazırlayan Akasya Kültür Sanat, bu projeyi daha sonra kitap haline getirip sanatçıların kendi deneyimlerini kendi ağızlarından kayıt altına aldı. 29 Ekim’e kadar görülebilecek sergi 12:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Eser: Güngör Taner, Fantasia

 
Modern Africa/ A Rainbow Nation
Modern Africa/ A Rainbow Nation
18:30
13 EKİM
13 ARALIK

New York ve Londra’da büyük yankı uyandıran “Modern Africa/ A Rainbow Nation” sergisi, 13 Ekim tarihinde Global Karaköy’de açılıyor.

Klasik sanat galerisi anlayışını kırma amacıyla kurulan No LaB’in ilk temalı sergisi olan “Modern Africa/ A Rainbow Nation”, Afrika sanatını İstanbul ile buluşturuyor. Politik ve sert bir geçmişe sahip olmasına rağmen mizah dolu ve renkli eserleriyle sanat dünyasını etkisi altına alan Afrika sanatı, No LaB’in özgün sunumu ile iki ay boyunca Global Karaköy’de görülebilecek.

 
Modern Sanat Kamu Koleksiyonu
Modern Sanat Kamu Koleksiyonu
19:00
13 EKİM
06 KASIM

Manuel Pelmuş ve Alexandra Pirici’nin seçili modern sanat eserlerini fiziki olarak canlandırmaya dayalı performatif işi Modern Sanat Kamu Koleksiyonu, bugünden itibaren 6 Kasım tarihine kadar SALT Galata’da!

Mustafa Karadağ, Buyan Yağmur Memişoğulları ve Müge Olacak tarafından Türkçe olarak gerçekleştirilecek performans, modernitenin söylemler tarihi ile önemli anları arasında bir diyalog oluşturarak modern sanata özgün bir bakış sunuyor.

Maddi olmayan üretimler ve bunların ekonomisine ilişkin soruları irdeleyen çalışma, Hollanda’daki Van Abbemuseum’un “Confessions of the Imperfect, 1848 – 1989 – Today [Kusursuzluk İtirafları, 1848 – 1989 – Bugün]” adlı sergisi için üretildi. SALT’ta 13 Kasım’a kadar devam edecek “Tek ve Çok” sergisi kapsamında sergilenen eserle beraber, bugün saat 19:00’da Manuel Pelmuş performans üzerine bir konuşma yapacak.

 
Abdülkadir Öztürk Sergisi Neva Art Gallery'de
Abdülkadir Öztürk Sergisi Neva Art Gallery'de
18:30
14 EKİM
31 ARALIK

Neva Art Gallery, ünlü heykeltraş Abdülkadir Öztürk’ün heykel ve tablolarından oluşan bir sergi ile kapılarını 14 Ekim tarihinde ilk kez Nişantaşı’nda açıyor!

Abdülkadir Öztürk tarafından Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi’nde kurulan mekân, üç aylık dönemlerle yeni sergilere ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanatın form değerini ve estetik anlayışını sevdirmek isteyen sanatçı, soyut sanat ifadelerini yeniden benimsetmeyi amaçlıyor.

Antik çağ ile çağdaş sanatı harmanlayan Öztürk, soyut bir formla insanın evrelerini ele aldığı eserleriyle dikkat çekiyor. Sanatçının çivi ve ağacı farklı yöntemlerle kullanarak yarattığı ve Anadolu yaşamından esinlenilen heykellerinin de yer aldığı sergisi, 31 Aralık tarihine kadar Neva Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Kayıt Dışı
Kayıt Dışı
19:00
14 EKİM
15 OCAK

Küratörlüğünü Eda Berkmen’in üstlendiği ve Nil Yalter’in Türkiye’deki en geniş kapsamlı sergisi olan “Kayıt Dışı” sanatçının yapıtlarındaki ana tema ve motiflere genel bir bakış niteliği taşıyor.  İşçiler, kadınlar ve göçmenler gibi toplumun görünmeyen üyelerinin varoluş mücadelelerini işlerinin odağına alan Yalter’in resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye’de ilk kez sergileniyor. Sergi 15 Ocak tarihine kadar Arter'de görülebilecek.

 
Sözcükler, Sayılar, Çizgiler
Sözcükler, Sayılar, Çizgiler
19:00
14 EKİM
15 OCAK

Küratörlüğünü Mira Friedlaender ile Işın Önol’un ortaklaşa yaptığı “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” ise Bilge Friedlaender’in 1970 – 1983 yılları arasında basit malzemelerle mütevazı bir görsel dili hedeflediği eserlerini bir araya getiriyor. Merkezinde çizgi ve kare gibi insan eliyle yaratılmış formlar ve insanın doğa ile olan ilişkisi bulunan sergi de, daha önce Türkiye’de sergilenmeyen eserlerden oluşuyor. İki sanatçının eşzamanlı gerçekleşecek sergisi de 15 Ocak tarihine kadar pazartesi dışında haftanın her günü Arter’de görülebilecek.

 
İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay
İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay
00:00
19 EKİM
18 KASIM

Ressam Burhan Doğançay’ın “İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay” sergisi Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu’nda!

İnsanların kent duvarlarında bıraktığı izleri inceleyen Doğançay, silinen yazıları, üstü örtülü panoları, popüler kültürden semboller ve zamanın katmanları ile beraber tuvale taşıdığı eserleriyle tanınıyor.

Ayrıca içinde sanatçının eşi Angela Doğançay’ın ve New York’taki atölyesinin fotoğrafları ile Aubusson duvar halısının da yer aldığı sergi, 18 Kasım’a kadar görülebilecek.

 
Why
Why
00:00
19 EKİM
30 EKİM

Ressam Maria Kokkini'nin özgün eserlerinden oluşan sergisi "Why?" 30 Ekim tarihine kadar Galeri Selvin'de görülebilecek.

Resimlerinde belirli bir ironik bakış açısı ile modern gündelik yaşama göndermeler yapan sanatçı, sanatını toplumsal krizlerle savaşmak için bir araç olarak kullanıyor. Kullandığı parlak renkler ve geniş çizgilerle hem yakınlaşma hem de üstünlük duygularına odaklanan Kokkini, modern resmin yanı sıra çizgi roman gibi alternatif sanat formlarından da etkileniyor.

Hem iç hem de dış mekan referanslarıyla görüntülerin geometrisi, doğa ile modern şehir yaşamı arasındaki etkileşimi gösteren sanatçı; duygu yoğunluğu fazla olan güçlü semboller kullanıyor.

 
Gündüz, Işık, Gece
Gündüz, Işık, Gece
19:00
19 EKİM
22 OCAK

TEPTA Aydınlatma’nın 25. yılına özel Türkiye’nin ilk ışık sergisi “Gündüz, Işık, Gece”, 19 Ekim’de İstanbul Modern’de açılıyor. Küratörlüğünü Alman ışık tasarımcısı Ulrike Brandi’nin üstlendiği sergi, doğal ışık kavramına odaklanıyor.

Aydınlatma odaklı çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden oluşan sergide birçok mimar, tasarımcı ve sanatçının eserleri bulunuyor. Brandi’nin farklı saatler ve hava şartlarındaki ışıkla, bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği “Gündüz, Işık, Gece”, 22 Ocak tarihine kadar İstanbul Modern’de ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu, Emre Arolat, Tanju Özelgin, Önder Kaya, Bilgehan Şenel, William Brand, Enzo Catellani Refik Anadol, Christine Brandi.

 
Atölye Modern: Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Seminerleri
Atölye Modern: Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Seminerleri
19:30
19 EKİM
27 ARALIK

İstanbul Modern’nin atölye programı Atölye Modern, sonbahar programında Aica ile işbirliği yaparak sanat tarihi seminerleri düzenliyor.

Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi başlıklı programda 19. Yüzyıldan günümüze Batı sanatının evreleri, sanat üretimi ve estetik kaygılardaki değişim ile sanat, sanatçı ve sanat izleyicisi arasındaki ilişki konu ediliyor. Ayrıca çağdaş sanatın tematik olarak da inceleneceği seminerler katılımcılara sanat tarihine giriş yapma, tarihsel bağlamlar oluşturma ve sanatta yeni okuma biçimleri geliştirme olanağı sunuyor.

Toplam 10 hafta sürecek seminerler gündüz ve akşam olmak üzere iki ayrı program halinde tasarlandı. Akşam programı 19 Ekim-21 Aralık tarihleri arasında her Çarşamba 19:30-21:30 saatleri arasında gerçekleşecek. Gündüz programı ise 25 Ekim-27 Aralık tarihleri arasında salı günleri sabah 10:30-12:30 arasında İstanbul Modern Sinema’da düzenlenecek.

 
Aşk Bulundu!
Aşk Bulundu!
19:00
20 EKİM
29 KASIM

Birim Erol’un, mitolojik tanrı hikayelerinin ilham kaynağı olduğu, ‘’Gaia’nın Aşkı” temasında oluşturduğu 10. kişisel sergisi “Aşk Bulundu!/ Founded Love”un açılışı 20 Ekim Perşembe 19.00’da La Boom’un ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Sergi 29 Kasım’a dek ziyaret edilebilir.

 
Tipsiz
Tipsiz
18:30
21 EKİM
27 KASIM

Ali Cabbar’ın yeni sergisi “Tipsiz”, Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’nin demokratik yapısını esprili bir bakış açısıyla sorguluyor. Sanatçı, siyasi parti amblemlerini ve seçim afişlerini yeniden yaratarak ülkenin 70 yıla yayılan demokrasi serüveniyle bugünü arasında paralellik kuruyor. Tek partili dönemin sona erdiği 1946’dan bu yana 300’ü aşkın parti kuruldu ama baştan savma amblem ve afişleri demokratik bir platform oluşturabildi mi? Bu sorudan hareketle “Tipsiz”, faaliyetini sürdüren, kapanan ya da kapatılan partilere ait grafik öğelerle izleyiciyi ülkenin yakın geçmişinde keşfe çıkarıyor. 21 Ekim Cuma akşamı 18:30’da Depo’da açılacak olan sergi 27 Kasım’a dek ziyaret edilebilecek.

 
 3. İstanbul Tasarım Bienali
3. İstanbul Tasarım Bienali
00:00
22 EKİM
20 KASIM

İKSV tarafından 22 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin katılımcıları açıklandı.

Beatriz Colomina ve Mark Wigley’in küratörlüğünü üstlendiği bienal, insan ve tasarım arasındaki ilişkiye odaklanıyor. “Biz İnsan Mıyız?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla düzenlenecek etkinlikte 13 ülkeden farklı tasarımcı, mimar, sanatçı ve bilim insanının 70’in üzerinde projesi sergilenecek.

Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X İstanbul ve DEPO, Bomonti’de yer alan Alt Sanat Mekanı ve girişin müze biletiyle yapılacağı İstanbul Arkeoloji Müzeleri bu yıl bienalin gerçekleşeceği mekânlar olacak.

 
İKSV 3. İstanbul Tasarım Bienali
İKSV 3. İstanbul Tasarım Bienali
00:00
22 EKİM
20 KASIM

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de başlıyor!

Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde düzenlenecek bienalin bu yılki başlığı “Biz İnsan Mıyız? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” olacak. İnsanın yüzyıllar boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimariye, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen bienalde 13 ülkeden 250 katılımcı ve 70’ten fazla proje yer alıyor.

20 Kasım tarihine kadar devam edecek 3. İstanbul Tasarım Bienali sergileri, İstanbul’da 5 ayrı mekânda eşzamanlı düzenlenecek. Bienal sergileri ücretsiz olarak Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, DEPO, bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekânı ve girişin müze biletiyle yapılacağı Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gezilebilecek.

 
3. İstanbul Tasarım Bienali
3. İstanbul Tasarım Bienali
17:00
22 EKİM
20 KASIM

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali 22 Ekim’de başlıyor.

13 ülkeden tasarımcı, mimar, sanatçı, tarihçi, arkeolog ve bilim insanının 70’in üzerindeki projesinin sergileneceği bienalin bu seneki teması “insan ile tasarım arasındaki” ilişki olacak ve 20 Kasım tarihine kadar Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X İstanbul ve DEPO, Bomonti Alt ve Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi mekânlarda devam edecek.

 
İki Taraf
İki Taraf
19:00
23 EKİM
17 ARALIK

BLOK art space, Çukurcuma’da bulunan ana merkezinin bünyesine farklı sanatsal çalışma, proje ve etkinlikleri destekleyecek yeni bir alan katıyor. 17. Yüzyıl’da Kösem Mahpeyker Valide Sultan’ın Mahmutpaşa’da yaptırdığı, İstanbul’un en büyük hanı olarak bilinen Büyük Valide Han’ın içinde bulunan 210 odadan birini (53 numara) dönemsel güncel sanat projeleri, performanslar, mekana özgü yerleştirme ve araştırmalar, seminer ve sanatçı atölye programları için sanatseverlere açıyor.

BLOK art space Büyük Valide Han açılışı sanatçı Cansu Çakar’ın “İki Taraf” adlı sergisi ile gerçekleşiyor. 23 Ekim tarihinde açılacak olan sergi 17 Aralık’a kadar haftanın belirli günlerinde ziyaretçilere açık olacak.

 
Erime Noktası-Yolda
Erime Noktası-Yolda
18:30
25 EKİM
20 KASIM

Sanatçı Aslı Kutluay’ın “Erime Noktası-Yolda” sergisi,  Venedik Mimarlık Bienali ve Güney İtalya Altamura’da sergilendikten sonra 25 Ekim’de Elgiz Müzesi’nde açılıyor. IKSV İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleşecek sergi, mekân ve eser arasında bir bağ kurmayı hedefliyor.

Sanatçının yeni tasarımları ekolojik dengeye verdiğimiz zarar kadar insan ilişkilerinde kaybettiğimiz kaliteye de dikkat çekiyor. “Erime Noktası” projesinin üçüncü durağında sanatçı, altın rengine boyayarak yenilediği enstalasyonu “If we can fly or give buds…(Kanatlansak ya da tomurcuklanabilsek...)” olarak adlandırıyor.

Çatlayan ve eriyen buz kütlelerini anlatan sehpaların parçalarının penguen formunu anımsattığı çalışma, Vittorio Urbani küratörlüğündeki “Erime Noktası-Yolda” sergisiyle beraber 20 Kasım’a kadar Elgiz Müzesi’nde görülebilecek.