ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
07
BUGÜN, AÇILIŞLAR
ARALIK
Ormanlardan Hemen Önceki Gece Sahnede
Ormanlardan Hemen Önceki Gece Sahnede
20:30
07 ARALIK
07 ARALIK

İkinci Sezonuna başlayan Bernard-Marie Koltès’in yazdığı Ormanlardan Hemen Önceki Gece oyunu UNIQ Hall Sahne’de tiyatroseverlerle buluşuyor.

 
PERŞEMBE, AÇILIŞLAR
CUMA, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
“Çağdaş Hikayeler” 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de
“Çağdaş Hikayeler” 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de
18:00
16 AĞUSTOS
07 ARALIK

Sanatı Maslak semalarına taşımaya devam eden 42 Maslak Art!SPACE Gallery, 16 Ağustos itibariyle Çağla Cabaoğlu Gallery’nin "Çağdaş Hikayeler” sergisini ağırlamaya hazırlanıyor. 26 sanatçının 60’a yakın eserinin yer alacağı sergi, birbirinden yetenekli sanatçıları sanatseverlerle buluşturacak.

Sanatçıların tarihsel, kültürel, mitolojik, lirik ve/veya politik temalarla ilişkilerini/ilgilerini ortaya koymayı amaçlayan "Çağdaş Hikayeler”; farklı yaş, cinsiyet, etnisite ve kültür gruplarından gelen ve farklı medium’larla iş üreten sanatçıları aynı çatı altında buluşturacak. Sergi 16 Ağustos – 16 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alacak sanatçılar: Kerem Ağralı, Nadide Akdeniz, Rengin Altınalmaz, Hasan Araptarlı, Fulya Asyalı, Necip Baykara, Beyza Boynudelik, Kurt Bullend, Uğur Çakı, Güneş Çınar, Hakan Çınar, Gökhan Deniz, Evren Erol, Serpil Kapar, Fatmagül Karadeniz, Hakan Bilal Karakaya, Hakan Kırdar, İlke Kutlay, Levent Morgök, Barış Sarıbaş, Rüchan Şahinoğlu, Varol Topaç, Gökte Tunç, Ayla Turan, Olgu Ülkenciler ve Gülce Yelken.

 
Modern Africa/ A Rainbow Nation
Modern Africa/ A Rainbow Nation
18:30
13 EKİM
13 ARALIK

New York ve Londra’da büyük yankı uyandıran “Modern Africa/ A Rainbow Nation” sergisi, 13 Ekim tarihinde Global Karaköy’de açılıyor.

Klasik sanat galerisi anlayışını kırma amacıyla kurulan No LaB’in ilk temalı sergisi olan “Modern Africa/ A Rainbow Nation”, Afrika sanatını İstanbul ile buluşturuyor. Politik ve sert bir geçmişe sahip olmasına rağmen mizah dolu ve renkli eserleriyle sanat dünyasını etkisi altına alan Afrika sanatı, No LaB’in özgün sunumu ile iki ay boyunca Global Karaköy’de görülebilecek.

 
Heykeltraş Abdülkadir Öztürk Sergisi
Heykeltraş Abdülkadir Öztürk Sergisi
09:00
14 EKİM
31 ARALIK

Soyut sanatın ülkemizdeki öncülerinden olan Abdülkadir Öztürk’ün eserleri Nişantaşı’nın yeni sanat galerisi Neva Art Gallery’de. Sanatçının heykel ve tablolarından oluşan sergi, 14 Ekim- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Abdülkadir Öztürk’ün tarafından Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi’nde kurulan Neva Art Gallery’ de sanatçı üç aylık zaman dilimleriyle sergiler düzenleyecek.

Eserlerinde antik dönemin değerleriyle çağdaş sanatın değerlerini birleştiren sanatçı, günümüz insanının iç boşluğunu görsel formlarla dile getiriyor. Çivi ve ağacı farklı anlamlarda kullanarak değişik biçimlerde heykeller yaratan Abdülkadir Öztürk, bütün malzemelerle heykel yapmayı sevdiğini, heykellerindeki soyut ifadelerin antik dönemlerden günümüze ulaşan insan değerlerinin bir ifadesi olduğunu söylüyor. Teşvikiye’de bulunan Neva Art Gallery’nin internet sitesinde sergide yer alan eserleri görebilirsiniz.

 
Abdülkadir Öztürk Sergisi Neva Art Gallery'de
Abdülkadir Öztürk Sergisi Neva Art Gallery'de
18:30
14 EKİM
31 ARALIK

Neva Art Gallery, ünlü heykeltraş Abdülkadir Öztürk’ün heykel ve tablolarından oluşan bir sergi ile kapılarını 14 Ekim tarihinde ilk kez Nişantaşı’nda açıyor!

Abdülkadir Öztürk tarafından Nişantaşı Hüsrev Gerede Caddesi’nde kurulan mekân, üç aylık dönemlerle yeni sergilere ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanatın form değerini ve estetik anlayışını sevdirmek isteyen sanatçı, soyut sanat ifadelerini yeniden benimsetmeyi amaçlıyor.

Antik çağ ile çağdaş sanatı harmanlayan Öztürk, soyut bir formla insanın evrelerini ele aldığı eserleriyle dikkat çekiyor. Sanatçının çivi ve ağacı farklı yöntemlerle kullanarak yarattığı ve Anadolu yaşamından esinlenilen heykellerinin de yer aldığı sergisi, 31 Aralık tarihine kadar Neva Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Kayıt Dışı
Kayıt Dışı
19:00
14 EKİM
15 OCAK

Küratörlüğünü Eda Berkmen’in üstlendiği ve Nil Yalter’in Türkiye’deki en geniş kapsamlı sergisi olan “Kayıt Dışı” sanatçının yapıtlarındaki ana tema ve motiflere genel bir bakış niteliği taşıyor.  İşçiler, kadınlar ve göçmenler gibi toplumun görünmeyen üyelerinin varoluş mücadelelerini işlerinin odağına alan Yalter’in resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye’de ilk kez sergileniyor. Sergi 15 Ocak tarihine kadar Arter'de görülebilecek.

 
Sözcükler, Sayılar, Çizgiler
Sözcükler, Sayılar, Çizgiler
19:00
14 EKİM
15 OCAK

Küratörlüğünü Mira Friedlaender ile Işın Önol’un ortaklaşa yaptığı “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” ise Bilge Friedlaender’in 1970 – 1983 yılları arasında basit malzemelerle mütevazı bir görsel dili hedeflediği eserlerini bir araya getiriyor. Merkezinde çizgi ve kare gibi insan eliyle yaratılmış formlar ve insanın doğa ile olan ilişkisi bulunan sergi de, daha önce Türkiye’de sergilenmeyen eserlerden oluşuyor. İki sanatçının eşzamanlı gerçekleşecek sergisi de 15 Ocak tarihine kadar pazartesi dışında haftanın her günü Arter’de görülebilecek.

 
Gündüz, Işık, Gece
Gündüz, Işık, Gece
19:00
19 EKİM
22 OCAK

TEPTA Aydınlatma’nın 25. yılına özel Türkiye’nin ilk ışık sergisi “Gündüz, Işık, Gece”, 19 Ekim’de İstanbul Modern’de açılıyor. Küratörlüğünü Alman ışık tasarımcısı Ulrike Brandi’nin üstlendiği sergi, doğal ışık kavramına odaklanıyor.

Aydınlatma odaklı çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden oluşan sergide birçok mimar, tasarımcı ve sanatçının eserleri bulunuyor. Brandi’nin farklı saatler ve hava şartlarındaki ışıkla, bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği “Gündüz, Işık, Gece”, 22 Ocak tarihine kadar İstanbul Modern’de ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu, Emre Arolat, Tanju Özelgin, Önder Kaya, Bilgehan Şenel, William Brand, Enzo Catellani Refik Anadol, Christine Brandi.

 
Atölye Modern: Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Seminerleri
Atölye Modern: Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Seminerleri
19:30
19 EKİM
27 ARALIK

İstanbul Modern’nin atölye programı Atölye Modern, sonbahar programında Aica ile işbirliği yaparak sanat tarihi seminerleri düzenliyor.

Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi başlıklı programda 19. Yüzyıldan günümüze Batı sanatının evreleri, sanat üretimi ve estetik kaygılardaki değişim ile sanat, sanatçı ve sanat izleyicisi arasındaki ilişki konu ediliyor. Ayrıca çağdaş sanatın tematik olarak da inceleneceği seminerler katılımcılara sanat tarihine giriş yapma, tarihsel bağlamlar oluşturma ve sanatta yeni okuma biçimleri geliştirme olanağı sunuyor.

Toplam 10 hafta sürecek seminerler gündüz ve akşam olmak üzere iki ayrı program halinde tasarlandı. Akşam programı 19 Ekim-21 Aralık tarihleri arasında her Çarşamba 19:30-21:30 saatleri arasında gerçekleşecek. Gündüz programı ise 25 Ekim-27 Aralık tarihleri arasında salı günleri sabah 10:30-12:30 arasında İstanbul Modern Sinema’da düzenlenecek.

 
İki Taraf
İki Taraf
19:00
23 EKİM
17 ARALIK

BLOK art space, Çukurcuma’da bulunan ana merkezinin bünyesine farklı sanatsal çalışma, proje ve etkinlikleri destekleyecek yeni bir alan katıyor. 17. Yüzyıl’da Kösem Mahpeyker Valide Sultan’ın Mahmutpaşa’da yaptırdığı, İstanbul’un en büyük hanı olarak bilinen Büyük Valide Han’ın içinde bulunan 210 odadan birini (53 numara) dönemsel güncel sanat projeleri, performanslar, mekana özgü yerleştirme ve araştırmalar, seminer ve sanatçı atölye programları için sanatseverlere açıyor.

BLOK art space Büyük Valide Han açılışı sanatçı Cansu Çakar’ın “İki Taraf” adlı sergisi ile gerçekleşiyor. 23 Ekim tarihinde açılacak olan sergi 17 Aralık’a kadar haftanın belirli günlerinde ziyaretçilere açık olacak.

 
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
20:00
28 EKİM
21 MAYIS

Geçtiğimiz günlerde yeni sezon programını açıklayan Zorlu PSM, kült filmlerin müziklerini canlı orkestralar eşliğinde “Music In Concerts” serisiyle izleyicilerle buluşturacak. Seride orkestralar, sinema tarihine hikâyeleriyle olduğu kadar müzikleriyle de damga vuran Titanic, Alien, Amadeus veLord of the Rings gibi filmlerin müziklerini canlı olarak çalacak.

Orkestralar eşliğinde hazırlanan film müzikleri arasından bir seçki yapan Zorlu PSM, bu sezon 1997 yapımı Titanic ile başlayacağı konser serisinde ayrıca, korku gerilim serisi Aliens, Mozart’ın hayatını konu alan 1984 yapımı film Amadeus ve bol ödüllü fantastik film serisi Lord of the Rings – Two Towers’ı ağırlayacak.

Serinin programıysa şöyle:

Titanic Live - 28-29 Ekim 2016

Amadeus Live - 24-25 Şubat 2017

Aliens Live - 22-23 Nisan 2017

Lord of the Rings in Concert – The Two Towers - 20-21 Mayıs 2017

 
Yazıt Borusan Contemporary'de
Yazıt Borusan Contemporary'de
18:00
29 EKİM
19 ŞUBAT

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı “Yazıt” adlı sergi 29 Ekim tarihinde Borusan Contemporary Perili Köşk'te açılıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserlerin İlhan Berk şiirleriyle birlikte ele alınmasıyla eserlere farklı bir yorum getiren sergi, aynı zamanda İlhan Berk’e ait desen çalışmaları ve el yazıları da yer alıyor. 

 
 Edward Burtynsky: Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki
Edward Burtynsky: Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki
18:00
29 EKİM
19 ŞUBAT

Sanayileşmenin doğa üzerine olan etkisini fotoğraflayan Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky'nin  “Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki” adını verdiği ve küratörlüğünü William A. Ewing’in yaptığı sergi 29 Ekim'de Borusan Contemporary'de açılıyor.

Sanatçının bugüne kadar ürettiği en iddialı işleri bir araya getiren sergi, insanlığın en vazgeçilmez doğal kaynağı olan su ile ilişkisini inceliyor. Proje için Meksika’ya giden Burtynsky, kullandığı vinç, uçak, drone ve kameralı pnömatik direk gibi sıradışı ekipmanıyla dikkat çekiyor.

 
Engellerin Zamanla Yaratıcı Sürece Dönüşümü
Engellerin Zamanla Yaratıcı Sürece Dönüşümü
09:00
09 KASIM
10 ARALIK

Zeynep Birced’in solo sergisi ‘’Obstacles’’ 9 kasım Perşembe günü Space Debris’de açılıyor. Türkçe adı ‘’engeller’’ olan sergi karışık teknik enstalasyonlardan oluşuyor.

Sergi adı sanatsal yaratım sürecindeki engellerden ilham alıyor. Birced’in bu çalışması bireyin kişisel ve profesyonel hayatındaki engellere odaklanarak engellerin zamanla yaratıcı bir sürece dönüşümünü sorguluyor. Sanatçı çeşitli etkenler tarafından ortaya çıkan engelleri günlük objeler ve imgeler üzerinden yeniden tanımlarken, maddenin var olan algısının ve yaratılışının yıkılıp galerinin içinde yeniden inşası ile bu serginin önündeki engelleri de aşmayı amaçlıyor. Sergi 10 Aralık 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 
Şehirlerin Ressamı Félix Ziem İstanbul’da!
Şehirlerin Ressamı Félix Ziem İstanbul’da!
09:00
10 KASIM
29 OCAK

19. yüzyıl resim tarihine adını yazdıran, çoğunlukla deniz ve şehrin iç içe geçtiği İstanbul, Venedik gibi merkezleri konu alan yağlı boya çalışmalarıyla tanınan Felix Ziem’in eserleri ‘’Felix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin’’ adıyla 10 Kasım-29 Ocak 2017 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde olacak.

 
Poz
Poz
19:00
15 KASIM
15 ARALIK

Adını model ile fotoğrafçı arasında saniyeler süren sessiz iletişimden alan fotoğraf sergisi “Poz” Pg Art Gallery’de bugün açılıyor!

Küratörlüğünü Merih Akoğul’un üstlendiği sergide farklı fotoğraf sanatçılarının çalışmaları yüzlerin gizi ve portre fotoğrafçılığının gelişimi üzerinden tekrar okunuyor. İzleyici 15 Aralık tarihine kadar devam edecek sergide karşılıklı verilmiş bir söz olan pozun fotoğraf geleneği içindeki evrimine şahit oluyor.

Sergide yer alan sanatçılar:  Ozan Bilgiseren, Emine Ceylan, Murat Dikmen, Abdullah Hekimhan, Işıl Arısoy Kaya, Derya Kılıç, Mehmet Ömür, Ahmet Sel, Muammer Yanmaz ve Hakan Yaşar.

 
Hacimsiz Seyir
Hacimsiz Seyir
19:00
17 KASIM
10 ARALIK

Sanatçı M. Ali Çakır’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Hacimsiz Seyir” Versus Art Project ev sahipliğinde 17 Kasım’da açılıyor.

Sanatçının son iki yıl içinde ürettiği çalışmaların yer aldığı sergide, bilinçaltının katmanları arasında gizli kalmış düşüncelerin özgürlük arayışıyla yüzeye kavuşma halleri gözler önüne seriliyor. Farklı boyutlardaki tuvalleri ve kağıt işlerini bir araya getiren Çakır, eserlerinde birer özne olabilme mücadelesi veren figürlere ve onları kuşatan ayrıntılara odaklanıyor.

Varlık ve yokluk, özne ve nesne arasında duran, birbirinin içine süzülen, eriyen ve katılaşan sahneler oluşturan figürlerin merkezde olduğu “Hacimsiz Seyir”, 10 Aralık tarihine kadar Versus Art Project’te görülebilecek. 

 
Pastoral Diyaloglar II
Pastoral Diyaloglar II
19:00
17 KASIM
31 ARALIK

C.A.M. Galeri sonbahar aylarında toprağın ve doğanın o erişilmez gizemini, gücünü ve devinimini farklı mediumlar ile aktaran sanatçılardan oluşan “Pastoral Diyaloglar II” adlı bir grup sergisi düzenliyor. Sergi 17 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 
There Was a World, Once, You Punk
There Was a World, Once, You Punk
19:00
18 KASIM
06 OCAK

“There was a world, once, you punk”, 18 Kasım 2016 – 6 Ocak 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma'da ziyaret edilebilecek. Sergide ilk olarak Andreas Greiner (GER), Lydia Ourahmane (ALG) ve Serkan Taycan (TUR) çalışmalarıyla doğanın siyasi sembolizmini ve kentsel mekânda yetersizliğini inceliyor. Dunja Herzog (CH) ve Lars Bjerre’nin (DK) işlerinde doğanın ve botaniğin estetik boyutu, doğadan motiflerin ve materyalin kullanımını içeren stratejilerle şiirsel veya kapsayıcı bir anlatıma odaklanıyor. Son olarak doğal ve yapay peyzajların zıtlığı ve yıkıcı materyallerle estetik mekanların yaratılmasıyla Florian Meisenberg (DE) ve Markus Hoffmann'ın (DE) yerleştirmeleri günümüz görsel kültüründe doğanın çoğunlukla olumlu ve ütopik sembolizmine eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

 
İntaniye
İntaniye
19:00
18 KASIM
17 ARALIK

artnivo.com project space, Sadık Arı’nın “İntaniye” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Mikrobik enfeksiyonların yayılması anlamını taşıyan “intaniye”, sergide organik yayılma biçimlerine yer veriyor. Arı’nın son üç sene içerisindeki üretimini içeren sergide, sanatçının sürreal tasvirlerini titizlikle ve hayranlık uyandırıcı detaylarla aktardığı kağıt çalışmaları yer alıyor. Sergi 18 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 
Kurgulan(an)
Kurgulan(an)
19:00
19 KASIM
31 ARALIK

Zilberman Gallery, 19 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında Zeynep Kayan’ın “Kurgulan(an)” isimli yeni sergisini ağırlıyor. Zeynep Kayan işlerinde fotoğrafın iki boyutlu yüzeyinden kaçma içgüdüsünü şans ve yine yüzey üzerinde gerçekleştirdiği deneyler aracılığıyla irdeliyor. Aynı anı tekrar tekrar yakalama üzerine kurduğu süreç ile sanatçı, sonsuz fırsatların peşinden giderek imgenin olduğu gibi kalmasından kaçma arzusunu yansıtıyor. Kayan, geçmişle ilgili anıları toplayarak ve bu anıları günümüze getirerek fotoğrafın sonsuz ve durmadan değişen durumunu, bir mecra olarak portre ve performansla ilişkilendiriyor ve imkânların sınırsız olduğunun altını çiziyor. 

 
Cankurtaran
Cankurtaran
19:00
19 KASIM
31 ARALIK

Zilberman Gallery, ayrıca Janet Bellotto’nun “Cankurtaran” adlı proje sergisine de ev sahipliği yapacak. Galerinin proje mekânında gerçekleşecek olan sergi, 19 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Janet Bellotto’nun çalışmalarında ağırlıklı olarak kendini gösteren “su” metaforu, su altında kalma ve yansıma gibi durumları yorumlar nitelikte. Bellotto’nun sanat pratiği, arada kalmış, durmadan değişen halleri yakalamaya odaklanıyor. Sanatçı, sözel tarih, başlıklar, efsaneler, ve onların günlük hayattaki yansımalarıyla ilgileniyor. “Boğulan bir dünya”yı olası hale getiren Atlantis’in hikayesi ve büyük sel, sanatçının pratiğinin merkezinde yer alıyor. Su ve kara arasındaki sınırı irdeleyen pratiğinde heykel, fotoğraf, video ve performans gibi birçok mecrayı kullanıyor.

 
Antigone Uyarlaması Sahnede!
Antigone Uyarlaması Sahnede!
20:00
19 KASIM
24 ARALIK

Sofokles’in ünlü tragedyası Antigone’un Jean Anouilh tarafından çağdaş uyarlaması Eraslan Sağlam rejisiyle 19-26 Kasım ve 10-24 Aralık Cumartesi Tatavla Sahne’de izlenebilecek.

​  
EKAV’da 25. Yıl Sergisi
EKAV’da 25. Yıl Sergisi
11:00
22 KASIM
10 OCAK

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı(EKAV), hem sanat öğrencilerine burslar sağlayarak hem de çeşitli kültür sanat projeleri üreterek sanatın geleceğini 25 yıldır destekliyor. EKAV’ın kuruluşunun 25. yılı nedeniyle Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleştirilen karma sergi ‘’25/25’,’ Ekavart Gallery’de daha önce solo veya karma sergilerde sanatseverlerle buluşan 25 sanatçıyı bir araya getirerek vakfın bugününü ve geçmişini yansıtıyor.

Klasik beyaz küp estetğine alternatif bir konsepti içeren ‘’25/25’’ sergisi, dünden bugüne yolu EKAV’dan geçen, genç ve orta kuşak sanatçıları ağırlıyor.

‘’Sanat geliştirir, sanat iyileştirir, sanat birleştirir’’ sloganıyla yola çıkan 25. yıl sergisinde yer alan sanatçılar: Ali Alışır, Ardan Özmenoğlu, Balkan Naci İslimyeli, Belkıs Balpınar, Beyza Boynudelik, Ceyhun Topçu, Dilara Mataracı, Erdal İnci, Gaye Su Akyol, Genco Gülan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İlsu Aslan, Lara Kamhi, Leyla Emadi, Mercan Dede, Muzaffer Akyol, Nesren Jake, Nezih Çavuşoğlu, Pınar Yoldaş, Refik Anadol, Server Demirtaş, Sevim Kaya, Seyyit Bozdoğan, Sezer Arıcı, Yalçın Bilgin. Sergi 10 Ocak 2017’ye kadar ziyaret edilebilecek.

 
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
18:30
24 KASIM
18 MAYIS

Günümüzde hâlâ konuşulan, üzerine düşünülen Foucault, Kant, Hegel, Nietzsche gibi filozoflardan yola çıkarak düzenlenen ‘’18. Yüzyıldan Günümüze Felsefenin Bazı Uğrakları’’ adlı seminer 24 Kasım 2016’da Akbank Sanat’ta başlıyor.