ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
19
BUGÜN, AÇILIŞLAR
OCAK
Jeremy Underground İstanbul’daki Dinleyicileriyle Buluşuyor
Jeremy Underground İstanbul’daki Dinleyicileriyle Buluşuyor
22:00
19 OCAK
19 OCAK

House, funk ve disco müziği harmanlayan ve yılları aşan plak koleksiyonerliğiyle bilinen Fransız DJ/Prodüktör Jeremy Underground, Red Bull Music ve Minimüzikhol iş birliğiyle İstanbul’daki dinleyicileriyle buluşacak. Kerri Chandler ve Motor City Drum Ensemble gibi isimlerle gerçekleştirdiği back-to-back setleriyle adından söz ettiren sanatçı, Love is Underground çalışmasıyla elektronik müzik platformu Resident Advisor’da “En İyi Toplama Sıralaması”nda birinci olmuştu.

19 Ocak Cumartesi akşamı Minimüzikhol’de gerçekleşecek etkinlikte Jeremy Underground’tan önce Barcelona Sonar, Southern Soul Festival, Brainfeeder, Boiler Room London etkinliklerinde yer alan Ahu, Türkiye’de birçok mekân ve festivalde performans sergileyen Lee Burridge ve Matthias Meyer, Oscar and The Wolf gibi farklı disiplinlerden sanatçılarla aynı sahneyi paylaşan Enes Gül sahne alacak. 

 
PAZAR, AÇILIŞLAR
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
Tsinandali Festival Pan-Caucasian Youth Orchestra Genç Müzisyenleri Çağırıyor
Tsinandali Festival Pan-Caucasian Youth Orchestra Genç Müzisyenleri Çağırıyor
08:00
21 OCAK
25 OCAK

8 Eylül 2019’da başlayacak klasik müzik festivali Tsinandali Festival, festival için özel olarak oluşturulacak yerleşik konser topluluğu Pan-Caucasian Youth Orchestra (Pan-Kafkas Gençlik Orkestrası) ile genç Türk müzisyenlere kapılarını açıyor.

Gürcistan Hükümeti ve Silk Road Group ortak projesi olan festivalin direktörlüğünü David Sakvarelidze; kuruculuğunu Avi Shoshani, Martin Engström ve George Ramishvili; müzik direktörlüğünü ise ünlü şef Gianandrea Noseda üstleniyor.

Seçilen müzisyenler, Fazıl Say’ın da yer alacağı güçlü bir programa sahip olan festivalde orkestranın parçası olmalarının yanı sıra ünlü şefler Gianandrea Noseda, Jukka-Pekka Saraste, Omer Weir Wellber, Lahav Shani ve ünlü müzisyenler Ying Fang, Ketavan Kemoklidze, Lahav Shani, Fenis Kozhukhin, Yuja Wang ve Misha Maisky ile çalışma fırsatı bulacaklar.

Ağustos ve eylül aylarında yapılacak orkestra çalışmaları altı hafta sürecek ve toplamda beş konser gerçekleştirilecek. Başvuru, katılım ve tüm masraflar (seyahat, konaklama, yemek dahil) festival tarafından ödenecek.

Türkiye seçmelerinin bilgileri:


Ankara

21 Ocak 2019 Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

22 Ocak 2019 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı


İstanbul

24-25 Ocak 2019 Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı

 
DEVAM EDENLER
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
Zorlu PSM’den Yeni Sezonun İlk İsimleri
20:30
06 EYLÜL
23 ŞUBAT

Zorlu PSM’nin yeni sezon programından ilk isimler açıklandı. Programda her sene olduğu gibi bu yıl da sanat ve müzik dünyasından pek çok isim bulunuyor. Zorlu PSM yeni sezonda Alice Merton, Empyrium, Damien Jurado, Rodrigo Amarante gibi farklı tarzdan isimleri müzikseverlerle buluşturacak. Ayrıca farklı müzik türlerini bir araya getiren MIX Festival 16 - 17 Kasım tarihlerinde, müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan Sónar Istanbul ise 8 - 9 Mart 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

 
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif
10:00
11 EYLÜL
31 MART

Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri - Murat Germen: Kesit Retrospektif” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Murat Germen’in 52 eserinin bulunduğu sergi, 31 Mart 2019’a dek Sakıp Sabancı Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
Akışkan Bedenler ve Üvercinka
10:00
15 EYLÜL
17 ŞUBAT

Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

 
Gerçek Bir Hikâye
Gerçek Bir Hikâye
18:00
24 EKİM
01 ARALIK

Sanatçı İlgen Arzık’ın ilk kişisel sergisi “Gerçek Bir Hikâye” 24 Ekim’de kapılarını açtı. Arzık’ın ağırlıklı olarak siyah ve beyazı kullandığı yapıtlarını 1 Aralık tarihine kadar Bozlu Art Project’te görebilirsiniz. 

 
İş Sanat Konserleri
İş Sanat Konserleri
20:30
08 KASIM
09 MAYIS

Bu yıl 19’uncu yılını kutlayan, “Hep Sanat, Her Renk Sanat” sloganıyla programını sunan İş Sanat konserleri yeni sezonu 8 Kasım’da Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile açıyor.

 
Şiir Her Yerdedir
Şiir Her Yerdedir
10:00
21 KASIM
20 OCAK

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iki önemli sergiye ev sahipliği yapıyor. 21 Kasım’da kapılarını açacak olan İlhan Berk’in 100. doğum yıl dönümü için hazırlanan “Şiir Her Yerdedir” sergisi 20 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
Tombak: Altından Süzülen Zarafet
10:00
21 KASIM
28 NİSAN

Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan “Tombak: Altından Süzülen Zarafet” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta 28 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

 
Pozitif Alanı Odağına Alan Bir Sergi
Pozitif Alanı Odağına Alan Bir Sergi
18:00
01 ARALIK
02 ŞUBAT

Alper Turan’ın küratörlüğü yaptığı, video, yağlı boya, kolaj, heykel, yerleştirme ve fotoğraf gibi farklı medyaları kullanan sanatçıların “anlamlar epidemiği” olan HIV/AIDS’i deşifre etmeyi amaçladığı “Pozitif Alan” başlıklı grup sergisi Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”da gerçekleşiyor.

1980’lerde ölümcül ve epidemik bir hastalık hâline gelen AIDS ve yaygın bulaşma yolları, tüm dünyada muhafazakâr kitlenin karşıtlığını kazanmış ve kısa zamanda hastalığın marjinalleşmesine sebep olmuştur. Kuzey Amerika’da Reagan yönetiminin salgına sessiz kalması, ölen arkadaşlarının yaslarını tutan ve seslerini duyurmaya çalışan aktivistlerin ve sanatçıların birlikte hareket etmelerini sağlamıştır. AIDS sanatı belli bir sanat dönemini ve demokratikleşmeye çalışan pratikleri anlatmak amacıyla kullanılmaya başlamıştır.

Türkiye’de kamuoyunda yalnızca skandallarla anılan virüs, tabu olarak kalmaya devam etmektedir. AIDS dönemi aktivist sanat pratiklerinden esinlenen sergi, negatif alan sunmaya karşı çıkıyor, “Pozitif Alan”ı odak noktası olarak kullanıyor. Sergi, kaydeden, ayrıştıran, kabul eden, reddeden, bulaşan ve yayılan öznel bedenlerin karşısında ideolojik ve medikal bedeni; ayrıca görünürlük ve damgalanma, kurban ve suçlu halleri, haz ve hastalık gibi HIV/AIDS’le doğrudan ilişkilenen konuları da tartışıyor.

Ardıl Yalınkılıç, Artık İşler, Can Küçük, Ceren Saner, Furkan Öztekin, Elmgreen&Dragset, Güneş Terkol, İz Öztat, Leyla Gediz, Nihat Karataşlı, Onur Karaoğlu, Özgür Erkök Moroder, Pınar Marul, Sabo Akdağ, Sadık Arı, Serdar Soydan ve Ünal Bostancı’nın katıldığı sergi, 1 Aralık-2 Şubat tarihleri arasında Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

 
“Nejad’ın En Büyük Erdemi Nejad Olmaktır”
“Nejad’ın En Büyük Erdemi Nejad Olmaktır”
18:00
12 ARALIK
12 ŞUBAT

Galeri Nev, yalnızca bir eserin ve eser etrafında galerinin sahip olduğu sanat tarihi ve sanat eleştirisi hakkındaki birikimin görülebileceği yeni bir sergi dizisine başlıyor. Sergi dizisinin ilki, Nejad Devrim’in Château de Chambord. Symétrie Française isimli tablosuna ev sahipliği yapıyor. 1954 tarihli yağlı boyaya, bu tarihin öncesi ve sonrası dönem hakkında Galeri Nev arşivlerinde korunan gazete/dergi kupürü, sergi davetiyesi, önemli resimlerin ve resimsel yolculukların eskizleri, mektuplar, kartpostallar, tanıklıklar, ses/video kayıtları ve fotoğraflar eşlik ediyor. Sergi, Nejad Devrim’in sanatını etkileyen 1923-1995 yılları arasındaki dönemi konu alıyor. Serginin bir başka ayağı olarak bir araya getiren belgeler NEVARŞİV sitesinde yayımlanacak. Eleştirmen Michel Seuphor’un “Le grand mérite de Néjad c’est d’être Néjad” (Nejad’ın en büyük erdemi Nejad olmaktır) cümlesi internet arşivinin başlığı olarak benimseniyor.

Nejad Devrim’in çocukluğunu konu alan Şakir Paşa ailesinin hikâyesinden İkinci Dünya Savaşı sonrası Paris’teki atmosfere, sanatçının seyahatlerinden Polonya yıllarına dair birçok izi barındıran sergi, 12 Aralık-12 Şubat tarihleri arasında Galeri Nev’de görülebilecek.

 
Farklı Kuşak ve Sanat Anlayışlarından İstanbul Resimleri
Farklı Kuşak ve Sanat Anlayışlarından İstanbul Resimleri
18:00
12 ARALIK
25 OCAK

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG) “İKÜ Akıngüç Sanat Koleksiyonu’ndan İstanbul Resimleri” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide Türk resim sanatının önemli sanatçılarından Hoca Ali Rıza, Faruk Nafiz Çamlıbel, Kaymakam Remzi, Mustafa Pilevneli, Naci Kalmukoğlu, Diyarbakırlı Tahsin ve Pertev Boyar gibi sanatçıların yaklaşık 25 eseri bulunuyor. İstanbul’u konu alan sergide klasik ve izlenimci sanat anlayışları kapsamında birçok İstanbul manzarası yer alıyor. Sergi 25 Ocak tarihine kadar İKÜSAG’da ziyaret edilebilir.

 
Zamanı Sorgulatan Sergi
Zamanı Sorgulatan Sergi
18:00
13 ARALIK
17 MART

Pera Müzesi, zaman kavramını sorgulamayı amaçlayan “Zaman Değişmeli” sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlediği sergide üç farklı coğrafyadan -Çin, Türkiye ve Hindistan- sanatçıların çizim, video, fotoğraf, yerleştirme ve yeni medya çalışmaları bulunuyor.

Sergide Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective zaman algısının prangalarından kurtulmak amacıyla alternatif yollar üretiyor. Labirent niteliği taşıyan bu sergi nereye gittiğinizi kontrol ediyor, tıpkı zaman gibi. İzleyiciyi zamanı bir ölçü birimi olarak değil de bireylerin kendini anlamalarının bir yolu olarak değerlendirmeye çağıran “Zaman Değişmeli” sergisi, 17 Mart tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

 
Feminist Mekânsal Ütopyalar
Feminist Mekânsal Ütopyalar
18:30
14 ARALIK
26 OCAK

Aslı Serbest ve Mona Mahall tarafından düzenlenen, küratörlüğünü T. Melih Görgün’ün üstlendiği “Alice’in Yaptığı Ev” sergisi Riverrun’da gerçekleşiyor. “50 yıl sonra 50 yıl Bauhaus 1968” projesinin “Female Futures/Feminist Gelecekler” bölümü sergi ile İstanbul’a geliyor. Sergide sanatçı ve mimar Aslı Serbest ve Mona Mahall’in (m-a-u-s-e-r) projeden yola çıkarak modernite ve Bauhaus bağlamında feminist mekânsal ütopyalar üzerine yaptıkları araştırmalar yer alıyor.

“Alice’in Yaptığı Ev” isimli araştırma moderniteler, bütünsel indirgeme ve tabula rasa’ya (bütünsel indirgemenin sıfır noktası) yönelik yaklaşımlar üzerine odaklanıyor. Aslı Serbest ve Mona Mahall, modern yaşam mekânlarını feminist teori ve pratikleriyle yeniden üretiyor ve spekülasyonlar yapıyorlar. Sergi 26 Ocak tarihine kadar Riverrun’da ziyaret edilebilir. 

 
Horizona Ulaşabilmek
Horizona Ulaşabilmek
18:00
15 ARALIK
21 OCAK

Farklı medyalarda çalışan yerel sanatçıları bir araya getiren, Özgür Biber, Gül Demirdağ, Delememed, Şahin Domin, Eda Emirdağ, Osman Nuri İyem, Gizem Kahya İyem, Begüm Cânâ Özgür ve Ali Tansu Turhan'ın eserlerinin yer aldığı “Horizon” sergisi Fotini’de gerçekleşiyor.

Sergi, üzerine bastığımız -karanlık ve kirli- fiziki dünyadan parlak ve berrak olana -gökyüzüne ve denize- kaçış üzerine odaklanıyor. Sanatçılar gerçekte ne istediğimizi ve ne yaşadığımızı sorguluyor, “Horizon”a ulaşabilmeyi talep ediyorlar. Herhangi bir yönelimden zamansız olarak ayrılmış olan sergi, 21 Ocak tarihine kadar Fotini’de ziyaret edilebilir.

 
“Yaşam Çiçeği” ile Op-Art Esintileri
“Yaşam Çiçeği” ile Op-Art Esintileri
10:00
20 ARALIK
20 OCAK

Emel Karakozak’ın “Yaşam Çiçeği” isimli fotoğraf sergisi artgalerimBEBEK’te gerçekleşiyor. Sanatçı “Yaşam Çiçeği”ni serginin küratörlüğünü üstlenen Özlem Alıcı’ya ithaf ediyor. Sergi 1960’lı yıllarda optik yansıma ile oluşturulan ve çağdaş bir sanat olan Op-Art’tan (Optical Art) esinleniyor.

Eserlerinde gerçekliğe gönderme yapan ve andaki biçilen değeri sorgulayan sanatçı, kişinin perspektifinin değişimiyle algıladığı gerçekliğin yanılgısı üzerine odaklanıyor. “Yaşam Çiçeği” sergisi 20 Ocak tarihine kadar artgalerimBEBEK’te ziyaret edilebilir.

 
Farklı Kuşaklardan Sanatçılar Aynı Sergide
Farklı Kuşaklardan Sanatçılar Aynı Sergide
11:00
21 ARALIK
26 OCAK

Farklı kuşaklardan güncel sanatçılar Berat Işık ve Sarkis’in iş birliğiyle oluşturduğu “Başlangıçta Göz Kamaştıran Gece” sergisi, Merdiven Art Space’de sergileniyor.

Berat Işık’ın daveti üzerine Sarkis’in katılımıyla gerçekleşen sergide eserler Jose Saramago’nun Körlük isimli kitabından referanslar barındırıyor. Sergide video, fotoğraf, enstalasyon ve heykel gibi çeşitli medyumlarda eserleri bulunan Berat Işık’ın Göz Kamaştıran isimli duvar yerleştirmesi ve iş üretim aşamasındayken kavramsal çerçeveyi güçlendirmek adına davet ettiği Sarkis’in 1997 tarihli Au Commencement la Nuit (Başlangıçta Gece) videosu yer alıyor.

Yılın en uzun gecesinde izleyiciyle buluşan sergi, 26 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 
Deus Ex Machina Sergisi CerModern’de
Deus Ex Machina Sergisi CerModern’de
18:00
21 ARALIK
20 ŞUBAT

CerModern Sezer ve Ali Ak koleksiyonundan 94 baret-tuvalden oluşan seçki ile oluşturulan “Deus Ex Machina” sergisine ev sahipliği yapıyor. 89 sanatçının 94 eserinden oluşan sergi gündelik yaşam, klişeler ve olaylar dizini arasındaki dramatik ilişkiyi sorguluyor aynı zamanda sanatçının tasarım ve biçimlendirme yetisini izleyiciye açıyor.

Çarpmaya karşı direnç oluşturan, savaş, afet, hastalık, yangın, radyasyon, kimyasal etki altındaki durumlarla başa çıkmak amacıyla kullanılan maskeler ve baretler sanatsal üretime ilham veriyor. Tragedyalarda sorunları bitirici güç olarak kurtarıcıyı betimleyen yöntem olan “Deus ex machina” terimi sergide makine-toplumun heykel portreleri olarak dışarıdaki “yabancıyı” kabullenmemize aracı oluyor. 

 
Sanatçılar ve Konuk Sanatçıları Bir Arada
Sanatçılar ve Konuk Sanatçıları Bir Arada
18:00
21 ARALIK
26 OCAK

artSümer tarafından iki yılda bir düzenlenen “Sanatçılar ve Konuk Sanatçıları” (Artists Picks Artists) sergi serisinin dördüncüsü gerçekleşiyor. Sergi kapsamında galerinin temsil ettiği sanatçılar galeri dışından sanatçıları seçiyorlar. Sergide ortaya çıkan tasarım ile izleyici, sanatçıları üretimini sevdiği, etkilendiği, takip ettiği, benzer ve farklı disiplinlerde çalışan başka sanatçıların eserleriyle birlikte görebiliyor. artSümer sanatçılarının yeni üretimlerinden birer eser ve seçtikleri konuk sanatçının birer eseri birlikte sergileniyor.

Sergide artSümer sanatçılarını Bahar Yürükoğlu, Deniz Aktaş, Erdal Duman, Gözde İlkin, Merve Çanakçı Brill, Onu Gülfidan, Serkan Demir ve Yasemin Özcan temsil ediliyor. Alex Sarkisian, Hasan Pehlevan, Can Akgümüş, İlhan Sayın, Güneş Terkol, Nalan Yırtmaç, Tanzer Arığ ve Sevim Sancaktar ise davet edilen sanatçılar arasında yer alıyor. Sergi 26 Ocak tarihine kadar artSümer’de ziyaret edilebilecek.

 
Parmaklıkların Arkasında Özgür Bir Yaşam Olabilir mi?
Parmaklıkların Arkasında Özgür Bir Yaşam Olabilir mi?
18:00
22 ARALIK
05 ŞUBAT

Stephan King’in yazdığı ve Frank Darabont’un yönettiği, sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak anılan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından ilk kez tiyatroya uyarlandı. Oyunun yönetmenliğini Şakir Gürzumar, müziklerini Orhan Enes Kuzu, dekor tasarımını Tayfun Çebi ve kostüm tasarımını Dilek Kaplan üstleniyor. 25 kişilik büyük bir kadroya sahip olan oyunda Red karakterini Kerem Alışık, Andy karakterini Kaan Taşaner ve Müdür Stammas karakterini İştar Gökseven canlandırıyor.

Andy Dufresne masumluğunu kanıtlayamaması ile karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan iki kez müebbet hapis alır ve Shawshank hapishanesine girer. Uzun yıllardır burada olan Red ile güçlü bir dostluk kurar. Kötü hapishane şartlarına karşı dirençli olan Andy hayata bağlılığı ve umuduyla diğer mahkumları da etkilemeye başlar. Andy, mahkumları parmaklıkların arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır.

Esaretin Bedeli, 22 Aralık ve 5 Ocak’ta Zorlu PSM’de, 25 Aralık’ta Sabancı Üniversitesi’nde, 15 Ocak’ta CKM’de, 23 Ocak ve 5 Şubat’ta UNIQ’te izlenebilir.

 
Klasikten Çağdaşa Kapsamlı Bir Seçki
Klasikten Çağdaşa Kapsamlı Bir Seçki
18:00
27 ARALIK
26 OCAK

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde “Klasikten Çağdaşa Türk Resminden Seçkiler” sergisi başladı. 36 sanatçının eserlerinin görüleceği ve organizasyonunu Mine Gülener’in yaptığı serginin açılışı 27 Aralık’ta gerçekleşti.

Türk resim sanatı tarihinden bir seçki niteliği taşıyan sergi, Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne geçişle beraber Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın öncüleri olan ve Türk Sanatı’na katkılar sağlayan sanatçıların eserlerini içeriyor. Sergide Nadide Akdeniz, Erol Akyavaş, M. Sadık Altınok, Fethi Arda, Maide Arel, Ruhi Bey (Arel), Aydın Ayan, Cafer Bater, Bedri Baykam, H. Vecih Bereketoğlu, Şefik Bursalı, İlhan Berk, Nurullah Berk, Sabri Berkel, Cihat Burak, Şefik Bursalı, Gül Derman, Abidin Dino, Feyhaman Duran, Devrim Erbil, Turan Erol, Leyla Gamsız, Hamit Görele, Mehmet Güleryüz, Mürşide İçmeli, Ergin İnan, Zeki Faik İzer, Ercüment Kalmık, Oya Zaim Katoğlu, Mustafa Pilevneli, İbrahim Safi, Süleyman Saim Tekcan, Berna Türemen, Burhan Uygur, Eşref Üren, Turgut Zaim’in eserleri yer alıyor.

Sergi 26 Ocak’a kadar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

 
Egzotik Öznenin Algılanışı
Egzotik Öznenin Algılanışı
18:00
03 OCAK
23 ŞUBAT

Faslı sanatçı Soufiane Ababri’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Memories of a Solitary Cruise” The Pill ev sahipliğiyle gerçekleşiyor. Fantaziye, Batılı temsillere ve Doğu’nun ne olduğu ile ilgili gösterimlere odaklanan serginin başlangıç noktası ABD’de 2015 yılında yapılan bir kamuoyu yoklaması. Disney’in Aladdin karakterinin kurgusal ulusu “Agrabah”ı bombalamayı destekleyen Cumhuriyetçiler ve Demokratların trajik-komik haberi kolektif inanç mekanizmaların gücünü açığa çıkarıyor. Egzotizm ile “egzotik öznenin” algılanışını ve nasıl ötekileştirildiğini anlatan sergide çok katmanlı ve parodik araçlarla oluşturulan eserler Batılı bir izleyicinin gözünde egzotizmin nasıl olması gerektiğini sorguluyor. Sergi 23 Şubat tarihine kadar The Pill’de ziyaret edilebilecek. 

 
“Yuka”nın Anlamları
“Yuka”nın Anlamları
18:30
05 OCAK
02 MART

Pi Artworks İstanbul, Yuşa Yalçıntaş’ın “Yuka” isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi ismini aldığı Yuka* kelimesinin anlamlarını şifreli bir dille izleyiciye veriyor. Sanatçının 2016 yılında Pi Artworks İstanbul’da gerçekleşen sergisi “Causa Sui”de ezoterik ögeler, ritüel-oyun ilişkisi ve ikonografi yer alırken, “Yuka”da günlük eylemler bulunuyor. Özel kompozisyonlarla oluşturulan teatral kurgu sergi mekânı ve mimari ile mistik bir uyum yakalıyor.

*Yuka; 1. Hafif, ince, 2. Derin olmayan su, 3. İnce açılmış hamurdan yapılan sac ekmeği, 4. Japonca’da evin zemini.

 
Şener Şen Zengin Mutfağı ile Yeniden Sahnede
Şener Şen Zengin Mutfağı ile Yeniden Sahnede
20:30
05 OCAK
24 OCAK

Şener Şen 14 yıl aradan sonra ilk kez, 1978’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynadığı ve Türk Tiyatrosu’nun klasiklerinden olan Zengin Mutfağı oyunuyla tiyatroya geri dönüyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının bir köşkün çalışanlarına etkilerini ve zengin bir ailenin mutfağına yansımasını konu edinen oyunda Şen aşçı Lütfü Usta’yı canlandırıyor. Yıllar sonra aynı rolde izlediğimiz Şener Şen’e Kutay Sandıkçı, Onay Kara, Gizem Ergün ve Uğur Arda Başkan’dan oluşan genç bir kadro eşlik ediyor. Vasıf Öngören tarafından tiyatroya aktarılan ve yönetmenliğini Şener Şen ve Doğu Akal’ın üstlendiği oyun, DasDas Sahne’de seyircilerle buluşuyor.

 
Bizleri Kendimizle ve Varoluşumuzla Buluşturan Sergi
Bizleri Kendimizle ve Varoluşumuzla Buluşturan Sergi
10:00
08 OCAK
27 OCAK

City’s Nişantaşı Mahalle, Şemben Kutal & Duygu Tekin organizasyonuyla ve Galeri Artists Editions iş birliğiyle düzenlenlediği sergide, Bahri Genç & Barış Sarıbaş’ın eserlerini bizlerle buluşturuyor. Son dönemde çalışmalarını portre üzerine yoğunlaştıran ve insan yüzündeki ifade derinliğini soyutlamacı tavırla dile getiren Bahri Genç ve Ege, Anadolu coğrafyasından, mitoloji ve arkeolojiden, sanat tarihinden beslenen, doğa, uzam ve ışık ile oluşturduğu yalın resimleriyle insanın anlam arayışlarını ve kendine olan yolculuğunu ifade eden Barış Sarıbaş’ın eserleri 27 Ocak tarihine kadar City’s Nişantaşı Mahalle’de ziyaret edilebilir.

 
Düşsel Mekânların Kasnakları
Düşsel Mekânların Kasnakları
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

KRANK Art Gallery Ekim ayı başında taşındığı yeni mekânı Le Meridien Etiler’de Damla Yalçın’ın solo sergisi “Hatırlanamaz Olanın Hafızası”’nı ağırlayacak. Sergide sanatçının çocukluk evinin büyülü kozmozu ve düşsel mekânlardan oluşan kasnakları sergilenecek. Eserlerinde fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini sunan sanatçı, mekâna duygusal birikimlerin cisimleşmiş hâli olan nesneler yerleştiriyor. Eski fotoğrafların oluşturduğu imgelerin içine kendini yerleştiren sanatçı sonsuzlaşan bekleyişinin bulunduğu odaları temaşa mekânlarına dönüştürüyor.

“Hatırlanamaz Olanın Hafızası” sergisi 9 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında KRANK Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Seçimsiz Bir Varoluş Olarak “Çocuk” Olmak
Seçimsiz Bir Varoluş Olarak “Çocuk” Olmak
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

Kasa Galeri 9 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında “Başka Gün Başka Hayat” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Dejan Kaludjerovic’in The First of May, 1977/ 1 Mayıs 1977 isimli dialar ve ses yerleştirmesinden oluşan çalışması, Ferhat Özgür’ün Hiçlik Ükesi / Nowhere Land isimli hazır ve atık malzemelerden oluşan mekâna özgü yerleştirmesi ve Knutte Wester’in A Bastard Child / Piç Kurusu isimli videosu yer alıyor.

Sanatçıların siyasi, ekonomik ve toplumsal paradoksları çocuk ve çocuk olmak nosyonları ile ilişkilendirdikleri eserler seçimsiz bir varoluş olarak “çocuk” olma durumunu anlatıyor. Güzel bir gelecek için gereken görevlerin yetişmekte olan kuşaklara aktarıldığı, siyasi doktrinlerin buharlaştığı, küresel çalkantıların toplumu her yönden etkilediği bir düzlemde gelen neslin “bölüşmek mi, bölünmek mi?” sorusuna ne yanıt vereceği bilinemez. Bitmeyen savaşların, önyargıların, ayrışmaların ortasında hak ve özgürlüklerinden mahrum kalan, sürülen ve duvarlar arasına sıkışan çocukları anlatan sergi sanatın iyileştirici gücünü, izleyiciyi düşündürmeyi, hissettirmeyi ve sezdirmeyi amaçlıyor. Sergi, 9 Ocak – 23 Şubat tarihleri arasında Kasa Galeri’de ziyaret edilebilir.

 
Cemal Süreya’yı Sevmek
Cemal Süreya’yı Sevmek
18:00
09 OCAK
24 OCAK

İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden Cemal Süreya, ölümünün yirmi dokuzuncu yılında, adının yaşatıldığı sokakta yer alan Galeri Mod’daki “Cemal Süreya’yı Sevmek” isimli sergiyle anılıyor. Cemal Süreya’nın Kadıköy’de yaşadığı evin bitişiğinde bulunan Galeri Mod’da gerçekleştirilecek sergide babazula’nın kurucusu Murat Ertel, Esma Ertel ve tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya, Cemal Süreya’nın şiirlerinden oluşturdukları performansları sergileyecekler. 12 Ocak’ta şair ve psikiyatrist Yusuf Alper’in “Psikodinamik açıdan Cemal Süreya ve Şiiri” üzerine bir söyleşisi gerçekleşecek.

Sergide geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Ara Güler’in çekmiş olduğu Cemal Süreya Portresi, heykel, seramik, resim, video ve kavramsal işler ile birlikte yer alacak. “Cemal Süreya’yı Sevmek” sergisi, 24 Ocak tarihine kadar Galeri Mod’ta ziyaret edilebilecek. 

 
Düşlerin Dünyasına Davet
Düşlerin Dünyasına Davet
18:00
09 OCAK
23 ŞUBAT

İş Sanat Kibele Galerisi, heykel sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu’nun “Evrenin Nabzı” isimli retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Heykel yapmaya babası Doğu Avrupalı ünlü Bulgar heykeltraş Dimitir Dimov’un atölyesinde başlayan sanatçı, eğitim sebebiyle Batı’dan etkilendi. Yıllar içerisinde yüzünü Mezopotamya’ya çeviren sanatçının AnaŞeytanMelekÖpücük gibi eserleri form arayışının temsili oldu.

Helenistik tarzda ürettiği taş, balmumu ve bronz heykellerde sürrealist ve fantastik ögeler kullanan sanatçı eserlerinde düş gücü ve sanatı birleştiriyor. İzleyicileri düşlerin dünyasına davet eden sergi, 23 Şubat tarihine kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Parajanov Filmleri ile Kültürler Arası Yolculuk
Parajanov Filmleri ile Kültürler Arası Yolculuk
19:00
09 OCAK
17 MART

“Parajanov, Sarkis ile” sergisi kapsamında “İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov” film programı izleyicilerle buluşuyor. Pera Film ev sahipliğinde gerçekleşecek program izleyicileri Kafkasya’dan Ortadoğu’ya kültürler arası bir yolculuğa çıkaracak. Parajanov’un 20. yüzyılın büyük başyapıtlarından gösterilen Narın Rengi, eski bir Sovyet Gürcü halk masalı olan Suram Kalesi Efsanesi ve Andrey Tarkovski’ye ithaf ettiği Âşık Garip filmleri program dahilinde gösterilecek. Parajanov filmlerinin yanı sıra yönetmenden ilham alan sanatçıların yer aldığı belgesellerin de bulunduğu film programı 09 Ocak – 17 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilecek. 

 
Boyutları Aşan Bir Yolculuk
Boyutları Aşan Bir Yolculuk
18:00
10 OCAK
23 ŞUBAT

Versus Art Project, SABO’nun “Paracetamol” isimli ilk kişisel sergsine ev sahipliği yapıyor. Sergide çocukluğundaki bir hikâyeden yola çıkan sanatçı, bellekteki imgenin zaman içerisindeki değişimine odaklanıyor. Sanatçının çocukluktan bugüne belleğinde yer etmiş imgeler ile deneyimlerini birleştirdiği eserler, herkes için farklı anlamlar ifade edebilecek kompozisyonlardan oluşuyor. Gerçeklik payı taşıyan, aynı zamanda kurgusal görünen yağlı boya kompozisyonlar fantastik, kurgusal, öykücü ve hatta oyuncu özellikler taşıyor.

Figürlerin ön planda olduğu kompozisyonlarda mekân ve atmosfer en az figürler kadar tamamlayıcı bir rol oynuyor. İzleyici, figürlerle hikâyenin içerisine çekilirken içerideki mekân ve objelerle tek boyutlu olmayan bir yolculuğa davet ediliyor. “Paracetamol” sergisi 23 Şubat tarihine kadar Beyoğlu Hanif Han’da bulunan Versus Art Project’te ziyaret edilebilecek. 

 
Almanya’nın Kültür Sanat İklimi Etkisinde Sanat Eserleri
Almanya’nın Kültür Sanat İklimi Etkisinde Sanat Eserleri
18:00
10 OCAK
09 ŞUBAT

 

Millî Reasürans Sanat Galerisi, küratörlüğünü Ursula Zeller’in üstlendiği “The Art Space Germany” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. İFA ve Goethe Institut-İstanbul iş birliğinde gerçekleşen sergide, yıllar içerisinde Almanya’nın kültür sanat ikliminden beslenen sanatçıların son otuz yılda verdikleri örnek eserler yer alıyor.

1950’li yıllarda Paris’e, 1960’lı yıllardan itibaren de New York’a göç eden Alman sanatçılara karşılık, diğer ülkelerin sanatçıları yaşam ve çalışma düzenlerini Almanya’da kurdular. Bu sanatçılar Almanya’daki yaratıcı hayata şekil ve yön verdiler. Bu sergide de ArmandoCandice BreitzTony CraggMarianne EigenheerAyse ErkmenChristine HillMagdalena JetelováPer KirkebyJoseph KosuthMarie-Jo LafontaineNam June PaikGiuseppe Spagnulo ve Herman de Vries gibi uluslararası boyutta eserler üreten isimler yer alıyor. Sergi temalar, medya ve günümüz sanat söylemlerinin ifade biçimlerine odaklanıyor.

“The Art Space Germany” sergisi, 9 Şubat tarihine kadar Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilir. 

 
Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil
Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değil
19:00
10 OCAK
16 ŞUBAT

Ethem Onur Parlar ve Şinasi Göktürkler’in “Göründüğü gibi değil!” isimli sergisi, 10 Ocak - 16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Ethem Onur Parlar eserlerinde geleneksel motifleri yeniden üreterek görsel bir arka plana dönüştürüyor. Bedenden ayrılıp soyutlanan detayların bir araya gelmesiyle güncel olanın hapsedildiği ve yeni bir biçim algısı oluşturulduğu eserler şaşırtıcı bir birliktelik sunuyor. Şinasi Göktürkler ise eserlerinde içimizdeki durdurulamayan, güdüsel ve doyumsuz taraf id; bilincin orta aşaması olan doğa, çevre ve id arasındaki dengeyi oluşturan benlik; kural ve değerler bütünlüğü içinde insana yön veren vicdan bölümü üst benlik konularını ele alıyor.

Beden, toplumsal cinsiyet, cinsellik gibi konuları alternatif bakış açıları ve farklı medyumlarla işleyen sanatçının işleri Labirent Sanat’ta ziyaret edilebilir.

 
SALT Araştırma Fonları Başvuruları Başladı
SALT Araştırma Fonları Başvuruları Başladı
19:00
10 OCAK
12 ŞUBAT

2013’ten bu yana toplam 42 projeye destek sağlayan Salt Araştırma Fonları’nın 2019 başvuruları başladı. Yerel örneklerin çeşitli bilgi alanlarıyla harmanlanarak incelenmesine ve genelgeçer kanıların yeni bulgularla sorgulanmasına olanak sağlayan fon, imparatorluktan cumhuriyete Türkiye’nin iki yüzyıllık sosyal-ekonomik tarihi ve 1950’ler sonrası mimarlık, tasarım ve sanat üretimleri hakkında özgün belge edinimi ve araştırmayı teşvik ediyor.

11 Şubat Pazartesi saat 18.00’e kadar süren ön başvuruda konu ve dönem bakımından içeriğin uygunluğu değerlendirilecek. Aşamayı geçen aday projeler için son başvuru 18 Mart Pazartesi, sonuçların duyuru tarihi ise 19 Nisan Cuma günü olacak. Seçici Kurul, Farah Aksoy (SALT), Doç. Dr. Alev Erkmen (Yıldız Teknik Üniversitesi), Dr. Bora Gürdaş (Hacettepe Üniversitesi), Prof. Dr. Alp Yücel Kaya (Ege Üniversitesi) ve Lorans Tanatar Baruh’tan (SALT) oluşuyor. 

 
İktidar Mekanizmalarına Karşı Bir Anlam Aramak
İktidar Mekanizmalarına Karşı Bir Anlam Aramak
18:00
12 OCAK
09 ŞUBAT

Manolya Çelikler’in “İyiyim ama değilim” isimli ilk kişisel sergisi, 12 Ocak-9 Şubat tarihleri arasında Pg Art Gallery’de gerçekleşecek. Eserlerinde teorik ve tarihsel bağlamda kültürel kimlik, iktidar mekanizmaları, cinsiyet teorileri, kültürel/toplumsal bellek ve ideoloji kavramlarını odak noktası olarak seçen sanatçı, malzeme seçimi ve kavramlara yaklaşımyla anlattığı meselenin temelini oluşturuyor.

Sergide yer ala Sütun isimli çalışmasında tarihsel, ideolojik ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin sorgulamaya giren Çelikler, Roma imparatorlarının gücünü, iktidarını, sürekliliğini inşa etmeye yarayan propaganda aracı “dikili taş” formunu yeniden kurguluyor. Ortası delik seramik çiçekli tabaklarla oluşturulan eser, kırılgan ve yıkılabilen bir bağlama oturtuluyor. Sanatçı toplumu etkisi altına alan iktidar mekanizmalarına karşı bir anlam arıyor ve yerleşik bilinci bozmayı amaçlıyor.

 
Sergey Parajanov’un Benzersiz Dünyası
Sergey Parajanov’un Benzersiz Dünyası
10:00
13 OCAK
17 MART

Doğumunun 95. yıldönümünde ünlü yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’un eserleri Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’nde “Parajanov, Sarkis ile” adlı sergi ile izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

Pera Müzesi ve Sergey Parajanov Müzesi iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının gelenekselden pop-art’a, resimleri, kolajları, desenleri, film sahnesi eskizleri, kostüm tasarımları, mozaikleri, objeleri, fotoğrafları ve yerleştirmelerinden oluşuyor.

Küratörlüğünü Zaven Sargsyan’ın, sergi tasarımını Bülent Ekmen’in üstlendiği sergide, çalışmalarını Paris’te sürdüren sanatçı Sarkis’in Parajanov’dan esinlenerek yarattığı ve ona adadığı işleri de yer alıyor. Sarkis; neonlar, ekranlar ve yerleştirmeler ile Parajanov’u selamlıyor. “Şiirsel Sinema”nın ustalarından Parajanov’un benzersiz dünyasına ışık tutan “Parajanov, Sarkis ile” sergisi 17 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

 
Başka Bir Yere Sürüklenmek
Başka Bir Yere Sürüklenmek
13:00
13 OCAK
09 ŞUBAT

Gama Art Gallery yeni yılın ilk sanat etkinliğinde genç kuşağın yetenekli sanatçılarından Halit Demirel’in “Başka Bir Yer” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergideki eserler eş zamanlı olarak Beyoğlu Gama Gallery ve aynı galerinin Londralı sanatseverlerle buluşacağı “Confluence” adlı karma sergide sergilenecek.

Halit Demirel’in eserleri zihnin birer topografyası hissini uyandırıyor. Dış bükey metalin üzerine suluboya ve akrilik tekniğiyle üretilen eserler farklı metalik tonlar ile katmanlanıyor. Detaylar ve dokuların hâkim olduğu yüzeyler izleyiciyi farklı yerlere sürüklüyor.

“Başka Bir Yer” sergisi 13 Ocak-9 Şubat tarihleri arasında Gama Art Gallery’de ziyaret edilebilecek.

 
Kimlik Çatışmasının Farklı Bir Boyutu
Kimlik Çatışmasının Farklı Bir Boyutu
20:00
13 OCAK
24 OCAK

Tiyatro Öteki Hayatlar, doğumunun 100. yılında İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 1966 tarihli filmi Persona’nın tiyarto uyarlamasıyla seyirciyle buluşuyor. 13 Ocak’ta NoAct Sahne’de, 24 Ocak’ta Kadıköy Theatron’da sahnelenecek olan oyun, iki karakter arasındaki kimlik çatışmasını farklı bir seyir boyutuna taşıyor.

Saint Benoît Lisesi’nin destekleriyle Yiğit Tuna tarafından sahneye konulan oyun, yazar ve dramaturg H. Can Uyku tarafından tiyatroya uyarlandı. Berrin Dinçer ve Eda Erman’ın rol aldığı oyun, sezon boyunca farklı sahnelerde seyirciyle buluşacak.

 
Bedensel Özgürleşmeye Çağrı
Bedensel Özgürleşmeye Çağrı
14:00
15 OCAK
20 OCAK

Ece Nada’nın yoğun bir deneyim alanı yaratan, göstermek yerine hissetmek üzerine olan “The Other Wall” sergisi pre- artspace’de sergileniyor.

Kan kırmızısının hâkim olduğu alan, bir suç mahalli ya da fantezi alanı olabilirken, arzulanan ve korkulan bir deneyim de sunuyor. Tek bir enstalasyon gibi okunabilecek sergideki işler, bedensel özgürleşmeye çağrıda bulunurken bedenin ya da hazzın arızalı yönlerini gösteriyor. İşlerinde hiçlik, delilik ve cinsellik gibi konulara odaklanan; kurguları, hikâyeleri ve sahneleriyle kaotik evrenler yaratan sanatçının eserleri 20 Ocak tarihine kadar pre- artspace’de görülebilir. 

 
Endüstriyel Parçalardan Tasarım Nesnelerine
Endüstriyel Parçalardan Tasarım Nesnelerine
18:00
15 OCAK
12 ŞUBAT

Galeri / Miz, Aynur Önürmen’in “Dönüşüm” isimli ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide yıllar önce yaptığı seramik objelerden yola çıkan sanatçının motif ve formları, sünger ile yeniden soyutladığı dekonstrüktif tavırla kurgulanan bir seri yapıtı sergileniyor. Eserlerde renk etkileri mistik bir atmosfere dönüşüyor, form ve renk ayrılmaz bir bütün oluyor. Organik ve geometrik soyutlamalar arasında kendi sentezini oluşturan sanatçı, endüstriyel parçaları tasarım nesnelerine dönüştürüyor.

“Dönüşüm” sergisi 12 Şubat tarihine kadar Galeri / Miz’de ziyaret edilebilecek. 

 
Anadolu ve Mezopotamya Efsaneleri Güneşin Doğuşu’nda Buluşuyor
Anadolu ve Mezopotamya Efsaneleri Güneşin Doğuşu’nda Buluşuyor
18:00
15 OCAK
15 MART

Ahmet Güneştekin, yedi yıldan sonra “Güneşin Doğuşu” isimli kişisel sergisiyle Güler Sanat’ta Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Güneştekin’in sanat pratiğinden önemli örnekler sunan sergide sanatçının önceki dönem eserlerinin yanı sıra son dönem optik degradeleri, optik kafesleri, sınır duvarları serileri ile seramik ve kırkyama çalışmaları bulunuyor. Anadolu ve Mezopotamya efsaneleri eşliğinde gerçekleşen sergide, Hipokrat’tan Kayyam’a, Pegasus’tan Mem’u Zin’e birçok söylence sanatçının diliyle yeniden canlanıyor.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Kemal Orta’nın üstlendiği “Güneşin Doğuşu” sergisi, 15 Mart’a kadar Güler Sanat’ta ziyaret edilebilecek. 

 
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Aidiyet İçin Geçici Çareler
Aidiyet İçin Geçici Çareler
18:00
16 OCAK
02 MART

Damla Özdemir’in son dönem eserlerinin bulunduğu “Geçici Çare” isimli kişisel sergisi Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda açıldı. Sanatçı eserlerinde yaşadığı aidiyet duygusundaki boşluğa, çevresinde yaşanan olayların sahteliğine ve kadının toplumdaki sosyo-kültürel konumuna odaklanıyor.

Ait olma hissine yeniden ulaşabilmek amacıyla iki sene boyunca İspanya’ya seyahatler gerçekleştiren sanatçı, Malaga, Cadiz ve Madrid’de sergiler açtı. Bu his yeniden oluşsa da Türkiye’den tamamen kopamadığını belirten sanatçı, hayatını idame ettirebilmek için “geçici çareler” arıyor. Bir kadın olarak yaptığı gözlemleri, kaygı ve düşüncelerini, dijital, analog ve çok boyutlu kolajlarla ifade eden Özdemir, belirsiz ve gerçeküstü mekânlara yerleştirdiği kültleşmiş kadın figürleriyle ataerkil toplumlardaki kadın figürünün yapı içerisinde yer edinememesini eleştirel olarak sunuyor.

“Geçici Çare” sergisi, 2 Mart tarihine kadar Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda ziyaret edilebilecek. 

 
İran Bahçelerinde Yanlış Giden Ütopyalar
İran Bahçelerinde Yanlış Giden Ütopyalar
18:00
16 OCAK
04 ŞUBAT

MERKUR, İranlı genç sanatçı Saghar Daeiri’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Yut Öp Yan”a ev sahipliği yapıyor. Eserlerinde kültürel deformasyon, kimlik krizi ve aşırılık gibi konuları ironi ile ele alan sanatçı “Yut Öp Yan” sergisinde toplumsal deformasyonları resmediyor. Dünyadaki cennet metaforu olarak İran Bahçeleri (Persian Gardens) tasvirinde kemerli bitkiler, yeşil labirentler, güller, fıskiyeler ve havuzlar gibi ayırt edici imgeleri, yanlış giden ütopyaları ve sembolik manzaraları oluşturuyor.

İlk bakışta büyük bir coşku uyandıran sulu boya eserleri detaylara indikçe yerini sorgulamaya bırakıyor. Hurilerden esinlenilmiş figürler geleneksel olmayan kıyafetlerle, cinsiyetleri uyumsuz bir şekilde, çitleri sarkık, fazla kilolu ve yaşlı resmediliyor. Resimlerin arka planları ise sakince bekleyen kıyamet yıkıcılığının sahnelerini barındırıyor. Eserlerinde yaşadığımız toplumun yansımalarına yer veren Daeiri, sosyo-kültürel açıdan çelişkili meseleleri, toplumsal alışkanlıkları ve insanları, grotesk ve ironik bir mizahla gösteriyor.

Saghar Daeiri’nin “Yut Öp Yan” sergisi 4 Şubat tarihine kadar MERKUR’de görülebilir.

 
Yerelden Evrensele Sanat Yolculuğu
Yerelden Evrensele Sanat Yolculuğu
18:00
17 OCAK
12 ŞUBAT

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Şükrü Karakuş’un düzenlediği “İstpanya” sergisi Galeri ARK’ta gerçekleşiyor. Yakın tarihin küreselleşmesiyle sanatsal anlamda kültürlerarası ilişkilerin artması ve yapıcı yönde gelişmesi üzerine odaklanan sergi, sanatın yerelden çıkıp evrensele ulaşan serüveni üzerinde duruyor.

20 yılı aşkın İspanya’da yaşayan Karakuş; Bask, İspanyol ve Fransız sanatçılardan oluşan 15 kişilik bir sanatçı grubunun resim, baskı, fotoğraf, desen ve rölyeflerinden oluşan 30 civarında eserini bu sergi ile İstanbul’a getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Nagore Amenabarro, José Ramón Amondarain, Javier Balda, Alfredo Bikondoa, Martina Dasnoy, Verónica Domingo Alonso, Sylvie Estaynou, Aitor Etxeberria, Txaro Fontalba, Nisa Goiburu, Şükrü Karakuş, Joseba Lacadena, Mari Jose Lacadena, Juan Ignacio Mendizabal ve Iñigo Royo yer alıyor.

“İstpanya” sergisi 12 Şubat tarihine kadar Galeri ARK’ta ziyarte edilebilir.

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Audioban Ocak Ayında Müziğin Etkili İsimlerini Ağırlıyor
Audioban Ocak Ayında Müziğin Etkili İsimlerini Ağırlıyor
21:30
17 OCAK
20 OCAK

Müzik sahnesinin farklı alanlarında çalışan isimlerini ve Türkiye’den yeni sesleri dinleyiciyle buluşturmayı amaçlayan ve sosyal yaşamın her alanını farklı deneyimlerle canlandırmayı hedefleyen yeni müzik platformu Audioban, ocak ayında pek çok mekândan kurguladığı etkinliklerle müziğin etkili isimlerini ağırlıyor.

Seri kapsamında 17 Ocak Perşembe, Mentha Nova’da Audioban Present: Coparate Trio etkinliği gerçekleşecek. 18 Ocak Cuma günü Audioban’ın Red Bull Music ile birlikte düzenlediği etkinliğinde Jtamul, AffetRobot, RedRice b2b Fosil, Robogeisha ve TKO’nun canlı performansları izlenebilecek. 20 Ocak Pazar günü ise Audiban tarafından her ay düzenlenen “Plakçıda Buluşmalar” serisi kapsamında Jethro Tull’dan Led Zeppelin’e dev isimlerin plaklarının Türkiye’deki kapaklarını kazırlayan çizer Betül Atlı ile bir sohbet gerçekleşecek.

Düzenlenecek etkinlik takvimi şöyle:


17 Ocak Perşembe

Audioban Presents: Corporate Trio

Lokasyon: Mentha Nova

Saat: 21.30


18 Ocak Cuma

Audioban meets Red Bull Music

Lokasyon: Pan’s Social House

Performanslar: Jtamul, Affet Robot, RedRice b2b Fosil, Robogeisha ve TKO

Saat: 22.00


20 Ocak Pazar

Plakçıda Buluşmalar: Betül Atlı

Lokasyon: Kontra Record Store

Saat: 16.00