ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
24
BUGÜN, AÇILIŞLAR
MAYIS
CUMARTESİ, AÇILIŞLAR
Oblomovlaşma
Oblomovlaşma
20:45
25 MAYIS
31 MAYIS

Prömiyerini Nilüfer Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren, sahneleme biçimleri üzerine araştırmalar yapan Dank Laboratuvar Tiyatrosu’nun ilk araştırma oyunu Oblomovlaşma, 25 Mayıs’ta Bursa Ayşe Selen Deneme Sahnesi’nde, 31 Mayıs’ta ise İstanbul Asmalı Sahne’de izleyiciyle buluşacak.

Oyun, usta yazar Gonçavor’un Oblomov romanıyla dünya literatürüne kazandırdığı “oblomovluk” kavramından yola çıkıyor ve postmodern çağın eylemsiz bırakılan bireylerinin çaresizliğini fiziksel bir anlatımla sunuyor. Romanla paralellikleri olan oyunda seyircilerin tercihleri hikâyenin yönünü değiştiriyor.

Oyunun yönetmeliğini Ali Bircan Teke, dramaturgluğunu Tülay Yıldız Akgül, sosyoloji çalışmasını Emek Yılmaz, müzik tasarımını Erhan Can Dereçiçek, kostüm tasarımını Ceren Kayış; koreografisini Ezgi Eneç, ışık tasarımını Kutan Gökkaya ve video tasarımlarını Tugay Kayan üstleniyor. Sahnede Burak Çağatay Serinbaş’ın oyunculuğuna Ece Şenol’un piyanosu eşlik ediyor. Oyun biletleri www.tiyatrolar.com.tr adresinden, Bursa Nazım Hikmet Kültürevi gişesinden ve İstanbul Asmalı Sahne gişesinden temin edilebilir.

 
PAZAR, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri UNIQ Expo’da
18:00
15 ŞUBAT
15 HAZİRAN

Yirmi altı sene Artuklu Sarayı’nın başmühendisliğini yapan, modern mekaniğin babası kabul edilen, Anadolu’nun en büyük mucitlerinden Cezeri’nin olağanüstü makineleri 15 yıllık bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” Orta Çağ’ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin çalışmaları üzerinden mekanik tarihinin görkemli hikâyesini sunuyor. Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tariflere uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelar arasında dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlen kullanılan 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili yer alıyor. Boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alet, makine ve düzeneğin bulunduğu sergi her yaş grubuna ilham kaynağı oluyor.

“Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat – 15 Haziran tarihleri arasında UNIQ Expo’da ziyaret edilebilecek. 

 
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı
18:00
07 MART
09 HAZİRAN

Salt Galata, 7 Mart-9 Haziran tarihleri arasında “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi imparatorluğun son döneminde yetişen portre ressamı Mihri’yi (1885-1954) konu ediniyor.

29 yaşındayken kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurulmasını sağlayan toplumsal dönüşümün kayda değer aktörleri arasında yer alan Mihri, ömrünün bir kısmını yurt dışında geçirmesi nedeniyle sanat tarihi yazımında arka planda kalmıştır. Sergide “Mihri Rasim” ya da “Mihri Müşfik”in hayatı ve yeniden kurguladığı kimliği yerleştiği ülkelerdeki zamanın ruhuna göre anlatılıyor.

 
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
Borusan Contemporary’den Üç Yeni Sergi
18:00
09 MART
25 AĞUSTOS

Borusan Contemporary 9 Mart tarihi itibariyle üç farklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon’un Boğaziçi’nde ürettiği bir dizi çalışmasından oluşuyor. Sanatçının Boğaziçi izlenimlerini ışık, form, gölge ve yansımalar üzerine kurduğu “Boomoon: Boğaziçi” fotoğraf sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yakın zamanda eklenen yeni eserler “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu” sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Sergide Leo Villareal, Kathrin Stumreich, Eelco Brand, Rick Silva, Edward Burtynsky ve Jeffrey Blondes’un eserleri yer alıyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi Turgut Uyar’dan alınan ilhamla bir seçkiyi izleyiciye sunuyor. Turgut Uyar’ın, etkisini yazıldıktan 50 yıl sonra bile kaybetmemiş, insan odaklı bakış açısını savunan dizelerinin izini süren serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.

“Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde” sergisi 8 Mart 2020, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçki” ve “Boomoon: Boğaziçi” sergileri ise 25 Ağustos 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

 
Füg
Füg
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Müze Evliyagil, Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğünü üstlendiği “Füg” sergisine ev sahipliği yapıyor. “Füg” sergisi Müze Evliyagil Koleksiyonu ve koleksiyon dışı üretimlerden 16 sanatçının eserini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Albert Bitran, Canan Tolon, Erol Akyavaş, Gülçin Akbaş, İlhan Koman, Kuzgun Acar, Merve İşeri, Mithat Şen, Murat Akagündüz, Mübin Orhon, Nevzat Sayın, Nuri Kuzucan, Ömer Uluç, Semiha Berksoy, Seta Hidiş ve Ülgen Semerci yer alıyor.

Sergi ismini “uçmak, kaçmak” anlamlarına gelen “fuga” sözcüğünden türeyen füg deyişinden alıyor. Sözcük zaman içinde başka anlamlar yüklenen kaçak (fugitive), sığınak (refuge), sığınmacı (refugee) gibi kelimelerin oluşmasını sağladı. Mekânsal anlam taşıyan bu sözcükler zamansal bir kaçışa da işaret ediyor.

“Füg” sergisi, 14 Temmuz tarihine kadar Müze Evliyagil’de ziyaret edilebilecek.

 
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
18:00
09 MART
14 TEMMUZ

Beral Madra’nın küratörlüğünü üstlendiği “Ben Her Zaman Öteki’nin Alanındayım: Agah Uğur Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi Müze Evliyagil’de gerçekleşiyor. Sergi, Agah Uğur Koleksiyonu’nda bulunan 2000’li yıllarda farklı zaman ve coğrafyalarda kadın ve erkek imgeleri üzerinden üretilmiş 20 sanatçının eserini bir araya getiriyor.

Serginin başlığı Fransız psikanalist ve düşünür Jacques Lacan’ın söylemine gönderme yapıyor. Videolardaki erkek ve kadın performansları farklı coğrafyalar, kültürler, zaman ve mekânlarda yapılmış olmasına rağmen bu performansların bir karşılıklılık ya da karşıtlık, bir söyleşi ya da tartışma barındırdığı iddiasını taşıyor. İzleyici mevcut toplumsal, siyasi ve iktisadi düzen içinde kadın ve erkek kimliklerini videolar ile irdeliyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında Füsun Onur, Adrian Melis, Zeyno Pekünlü, Nasan Tur, Mounir Fatmi, Jhafis Quintero Gonzales, Jaan Toomik, Ivan Argote, Ali Kazma, Özlem Şimşek, Nezaket Ekici, Leman Sevda Darıcıoğlu, Fatma Bucak, Farniyaz Zaker, Aslan Gaisumov, Kate Gilmore, Ferhat Özgür, İpek Duben, Marcos Avila Forero ve Didem Pekün bulunuyor. 

 
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit
18:00
20 MART
21 EYLÜL

İstanbul Araştırma Enstitüsü, “Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, sosyal, ekonomik ve fiziksel çok boyutlu bir dönüşüm geçiren Pera’dan bir kesiti konu ediniyor. Pera Müzesi’nin bulunduğu tarihi yapılar arasındaki bölgeye odaklanan sergi Rossolimo Apartmanı’ndan Büyük Londra Oteli’ne, Pera Palas’tan Odakule’ye, Bristol Oteli’nden Tepebaşı Tiyatrosu’na birçok tarihi yapıyı mercek altına alıyor. Döneme ait fotoğraf ve belgelerin bir araya getirildiği sergide ayrıca İstanbul’un 19. yüzyıl sonu önemli otellerinden biri olan ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli’ni sanal gerçeklik teknolojileri aracılığıyla deneyimleme fırsatı da bulunuyor.

“Aralıktan Bakmak: Meşrutiyet Caddesi’nden Bir Kesit” sergisi, 20 Mart – 21 Eylül tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Dostun Çekmecesinden
Dostun Çekmecesinden
18:00
09 NİSAN
31 AĞUSTOS

Bozlu Art Project, 9 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında Türk resminin en özgün ve sıra dışı karakterlerinden biri olan Cihat Burak’ın ilk kez gün yüzüne çıkan desenlerini “Dostun Çekmecesinden” adlı sergiyle ağırlıyor. Sanatçılarla olan dostlukları, grafik çalışmalarından afiş tasarımlarına ve tiyatro dekorlarına kadar farklı alanlardaki başarılı eserleriyle tanınan Mengü Ertel’in adeta müzeye benzeyen evindeki bir çekmecede ortaya çıkan bu desenler, bugün her ikisi de hayatta olmayan iki sanatçının ve dönemin samimi, çıkarsız, dostane ilişkilerinin de nişanesi niteliğinde.

​Küratörlüğünü Esma Ertel ve Oğuz Erten’in üstlendiği sergide, resim, edebiyat, müzik, sinema gibi farklı sanat dallarındaki disiplinlerarası ilişkinin önemi vurgulanmaya çalışılırken, sergi dolayısıyla hazırlanan kitabın yazarlığını ise Oğuz Erten yapıyor. Cihat Burak’ın seksene yakın yapıtının yer aldığı sergiye videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar ve Mengü Ertel’in oğlu BaBa ZuLa’nın kurucusu Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları eşlik ediyor.

 
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
18:00
11 NİSAN
28 TEMMUZ

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, 11 Nisan - 28 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

​Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergide, Çin’in farklı bölge ve şehirlerinde yaşayan on üç sanatçının otuzu aşkın eseri bir araya geliyor. Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.

 
Tapestry - Dokunmuş Hikayeler
Tapestry - Dokunmuş Hikayeler
18:00
11 NİSAN
24 MAYIS

Anna Laudel, 11 Nisan - 24 Mayıs 2019 tarihleri arasında, genç ve duayen sanatçıları “Tapestry - Dokunmuş Hikayeler” isimli karma sergide bir araya getiriyor. Sergide, farklı dönemlere ait sanatçıların geleneksel ve çağdaş yorumlarıyla ortaya çıkardıkları üretimleri, Türkiye’de dokuma sanatının geçirdiği süreci yansıtan kapsamlı bir seçkiyle sanatseverlere sunuluyor. Yüzyılların emeğini ve tanıklığını günümüze taşıyan tekstil-dokuma sanatının ifade biçimi olarak Türkiye’de sanat dünyasına dahil olması yakın geçmişe dayanıyor.

​Son yıllarda sanat dünyasında görünürlüğü artan dokuma sanatının farklı estetik ve tekniklerdeki uygulamalarını görebileceğimiz sergide; Gülçin Aksoy, Özdemir Altan, Mustafa Aslıer, Belkıs Balpınar, Ramazan Can, Devrim Erbil, Renk Erbil Martin, Fırat Neziroğlu, Zekai Ormancı, Suhandan Özay Demirkan, Ayla Salman Görüney, M. Latif Taraşlı, Tulga Tollu, Hanefi Yeter ve Jale Yılmabaşar’ın eski ve yeni dönem işleri yer alıyor.​

 
Ruhun Gerçek Sahibi
Ruhun Gerçek Sahibi
18:00
11 NİSAN
27 MAYIS

Millî Reasürans Sanat Galerisi, 11 Nisan – 27 Mayıs tarihleri arasında Kirkor Sahakoğlu’nun “PASSION” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide Sahakoğlu’nun son dönem çalışmaları arasında elliyi aşkın eseri yer alıyor.

Önceki sergisinde Adorno’nun “hakikatin yalan, yalanın hakikat gibi göründüğü dönemeçteyiz şimdi” sözünden yola çıkan ve kendi “UTOPIA”sını gerçekleştiren sanatçı bu sergisinde Schönberg’in “derine, derine, daha derine…” sözünden ilhamla haz ve tutku kavramlarından hareket ediyor. Ruhun gerçek sahibinin tutku olduğunu ileri süren sanatçı “PASSION”ı dışa vuruyor. 

 
Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri
Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri
18:00
12 NİSAN
12 HAZİRAN

Rahmi M. Koç Müzesi, sanatta 40 yılı geride bırakan usta karikatürist ve ressam Haslet Soyöz’ü, “Türk Armatörlerinin Buharlı Gemileri” başlıklı resim sergisiyle beşinci defa konuk ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Soyöz’ün “Cennetin Gemileri”, “Delkos’tan Karaburun’a”, “Vesait-i Havaiye, Berriye, Bahriye” ve “Fenerler” sergilerine ev sahipliği yapan müze, Türk ticaret donanmasının buharlı gemilerinin en güzel örneklerini sanatseverlerle buluşturuyor.

​Sanatseverlerin ziyaretine açılan sergide, Soyöz’ün aylarca süren araştırmaları sonucunda resmettiği, hurdaya giden veya ilk jenerasyon armatörlerin vefatı nedeniye el değiştiren demir efsaneler yer alıyor. Sergi 12 Nisan’da ziyarete açıldı.

 
Aşk, Hasar, Kusur: Zamanın Kopuşu
Aşk, Hasar, Kusur: Zamanın Kopuşu
18:00
18 NİSAN
01 HAZİRAN

Özge Enginöz’ün “Aşk, Hasar, Kusur: Zamanın Kopuşu” başlıklı sergisi, 18 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında Daire Sanat’ta gerçekleşiyor. Enginöz’ün sanatçı kitabının lansmanı niteliğindeki serginin kurgu ve tasarımını Borga Kantürk, kitap tasarımını Onagöre’den Ali Taptık üstleniyor.

Enginöz’ün üç sergidir süre gelen deney ve araştırmalarının final odağını oluşturan Aşk, Hasar, Kusur adlı kitap çalışması, sergi kurgusunun merkezinde yer alıyor. Sergi mekânı izleyici/okur ile kitap arasındaki bir durak (geçit/portal) oluyor. Birkaç yıldır “hasar” kavramına odaklanan Enginöz, duygusal ve bilişsel izlerden çalışmalar üretiyor. 

 
Marsyas
Marsyas
18:00
18 NİSAN
25 MAYIS

Galerist 18 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında “Marsyas” sergisine ev sahipliği yapıyor. Arda Asena ve Mia Dudek’in eserlerinin yer aldığı sergi ismini Yunan mitolojik hikâyesi Marsyas’tan alıyor.

Anadolu’da yer alan Frikya’da yaşayan Marsyas flüt çalmakta yeteneklidir. Müzik tanrısı Apollo ile hesapsızca bir düelloya girişen Marsyas, Apollo’nun hile yapmasıyla kaybeden taraf olur. Bir tanrıya meydan okumasının karşılığı olarak Apollo Marsyas’ın derisini yüzüp bir ağaca çiviler. Onun yasını tutan canlılar, nimf, tanrı ve tanrıçaların gözyaşları bugünkü Büyük Menderes nehrinin kaynağını oluşturur.

Mia Dudek son serisi Marsyas’da yüzeylere odaklanıyor, deriyi farklı biçimlerde göstermenin yollarını bir araya getiriyor. Arda Asena ise mite ve Dudek’in serisine cevaben heykeller ve enstalasyonlar serisi üretiyor. Kumaş temelli çalışmalar, yarı-soyut bedensel formları yansıtıyor. 

 
Çin Sineması Zamanı
Çin Sineması Zamanı
19:00
19 NİSAN
25 MAYIS

Pera Film, Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen “Mürekkepten” sergisi kapsamında Çin güncel sinemasının son dönem örneklerinden beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor.

19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Çin Sineması Zamanı” programında 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek filmleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak. Film programında ayrıca Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında, Wang Bing’in Acı Para ve Yi Cui’nin Gölgelerin filmi yer alıyor.

Film biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

 
Aynadan Sokaklara
Aynadan Sokaklara
18:00
25 NİSAN
25 MAYIS

Türk figür resminin ustalarından Resul Aytemür’ün “Aynadan Sokaklara” isimli 31. kişisel sergisi Akademililer Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor. Sergi portre konusunu sınırlı bir kadrajdan çıkarıp yaşamdan izler ile değişik değişik insan profillerine yakın bir bakış olarak sunuyor. Canlı renklerden oluşan eserler izleyiciyi İstanbul’un bilinmedik sokaklarına doğru yolculuğa çıkarıyor.

“Aynadan Sokaklara” sergisi, 25 Mayıs tarihine kadar Akademililer Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Baharistan: Altında Nehirler Akan Yüksek Ağaçlar ve Narin Çiçeklerin Hikâyesi
Baharistan: Altında Nehirler Akan Yüksek Ağaçlar ve Narin Çiçeklerin Hikâyesi
18:00
25 NİSAN
02 HAZİRAN

Özgür Demirci’nin “Baharistan: Altında Nehirler Akan Yüksek Ağaçlar ve Narin Çiçeklerin Hikâyesi” isimli kişisel sergisi, 25 Nisan – 2 Haziran tarihleri arasında Galeri 77’de gerçekleşiyor. Çalışmalarında Anadolu coğrafyasından beslenen Demirci, resimlerinde hem gizemli hem de oldukça net bir dünyayı yansıtıyor. Masallardan fırlamış düşsel yaratıklar, gizemli figürler, insanın varoluşunu belirten simgeler ve çeşitli hayvan formları sanatçının çalışmalarının parçalarını oluşturuyor. Sergi Türk çağdaş sanatına yeni bir soluk getiren sürreal eserlerden oluşuyor.

“Baharistan: Altında Nehirler Akan Yüksek Ağaçlar ve Narin Çiçeklerin Hikâyesi” sergisi, 2 Haziran’a kadar Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında ziyaret edilebilecek.

 
Arada Bir Seyyah / In Between Pilgrim
Arada Bir Seyyah / In Between Pilgrim
18:00
25 NİSAN
14 HAZİRAN

Küratörlüğünü Seyhan Musaoğlu’nun üstlendiği “Arada Bir Seyyah / In Between Pilgrim” başlıklı grup sergisi 25 Nisan – 14 Haziran tarihleri arasında Space Debris Art’ta gerçekleşiyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Alev Gözonar, Aylin Zaptçıoğlu, Berna Ay, Joana Kohen, Merve Morkoç, Murat Güzelgün, Öykü Aras ve Suzanne Stroebe yer alıyor.

Sergide yer alan eserler; benlikleri, toplum içinde oluşturulmaya çalışılan bireyselliğin dışında, alışıla gelmişlikleri metropol hayatin imgelerinden değil, kültürel kimliğimizin sembollerinden seçilmiş bir coğrafyanın içinde hayal eden parçalarla kurgulanıyor. Sergi modern kültürün motiflerini genişleterek, göz ardı edilen baskınlıkları hayalsi bir coğrafyada özgün seslere dönüştürüyor.

 
Pera Film ile “Hatıranın Peşinde”
Pera Film ile “Hatıranın Peşinde”
19:00
25 NİSAN
30 MAYIS

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında gerçekliğin ve toplumsal hafızanın izlerini hatıralar aracılığıyla süren karakterlerin hikâyelerinden oluşan “Hatıranın Peşinde” başlıklı yeni bir film programı sunuyor. Program kapsamında yer alan “Aidiyet ve Yoldaşlık” bölümü ile Aykan Safoğlu’nun video ve filmlerinden oluşan bir seçki ilk defa perdeye taşınıyor.

“Hatıranın Peşinde” programında Martina Kudlacek’in çığır açmış bir sanatçının büyüleyici bir portresini çizdiği Maya Deren’in Aynası; Christoffer Boe’nin 2003 Cannes Film Festivali’nden Altın Kamera ödülüyle dönen Yeniden Sev Beni; Biene Pilavcı imzası taşıyan Tek Başına Dans; Trey Edward Shults’un kendi aile bireylerine rol verdiği ilk filmi Krisha; müzisyen M.I.A. ve yakın arkadaşları tarafından 22 yıl boyunca çekilmiş görüntülerden oluşan Matangi / Maya / M.I.A. filmleri yer alıyor. “Aidiyet ve Yoldaşlık” bölümünde ise İsimsiz (Bir Berlin Portresi), Kırık Beyaz Laleler, Çile Bülbülüm, İsimsiz (Gülşen ve Hüseyin) filmleri bulunuyor. 10 Mayıs tarihinde gerçekleşecek gösterimin ardından Bilge Taş moderatörlüğünde Aykan Safoğlu konuşması gerçekleşecek. 

 
PSM Caz Festivali’nin 2019 Programı Açıklandı!
PSM Caz Festivali’nin 2019 Programı Açıklandı!
20:00
25 NİSAN
01 HAZİRAN

Bu yıl 25 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek, beş haftaya yayılan programıyla efsane sanatçıları, yetenekli genç müzisyenleri ve keşfe açık yeni isimleri bir araya getirecek PSM Caz Festivali’nin programı açıklandı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek festival blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin önemli isimlerini ağırlayacak.

Festivalde yer alacak sanatçılar arasında gitar müziğinde devrim yaratan McLaughlin & The 4th Dimension, modern klasik müziğin önemli isimlerinden Ólafur Arnalds, Grammy ödüllü trompet sanatçısı Chris Botti, dünya klasik müzik sahnesinin değerli piyanistlerinden Fazıl Say, efsanevi caz vokalisti Bobby McFerrin, BBC Jaz Awards sahibi Madeleine Peyroux, Londra merkezli ikili Morcheeba, dünya müziğinin efsanesi Enrico Macias, füzyon cazın efsane gitaristi John Scofield, modern caz grubu Portico Quartet, prodüktör ve müzisyen Christian Löffler, caz ve elektronik müziği birleştiren Belçikalı grup Stavroz, gypsy müziğin efsane ismi Estas Tonne ve dahası yer alıyor.

Biletler 21 Şubat’ta Zorlu PSM gişelerinde ve biletix.com’da satışa çıkacak. 

 
Kütleyi Çağırmak
Kütleyi Çağırmak
18:00
26 NİSAN
30 MAYIS

Burcu Erden’in Art On İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “Kütleyi Çağırmak”, 26 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Sergide Erden’in Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiği “Yarının Külleri” sergisinde ve Art On İstanbul’da katıldığı grup sergilerinde sunduğu çalışmalardan ayrılan dinamik bir serisi yer alıyor.

Genç sanatçı yeni işlerinde leke ve soyutlamaya ilişkin araştırmalarıyla figür anlayışını dönüştürüyor. Anıtsallığa mesafeli bir anlayışla yaklaşan sergide heykel ve rölyef yerleştirmeleri galerinin üç katına dağılıyor. Serideki işler sanatçının daha önce Contemporary İstanbul fuarlarında sergilenen ve büyük ilgi gören küçük boyutlu ahşap insan figürü heykellerinden daha yabani ve gergin bir enerjiyi barındırıyor.

“Kütleyi Çağırmak” sergisi, 30 Mayıs tarihine kadar Art On İstanbul’da ziyaret edilebilecek. 

 
İstanbul Devlet Operası ve Balesi’nden “3 Bale”
İstanbul Devlet Operası ve Balesi’nden “3 Bale”
20:00
27 NİSAN
25 MAYIS

İstanbul Devlet Operası ve Balesi, Dünya Dans Günü etkinlikleri kapsamında BaharNox ve Dört Mevsim isimli birer perdelik eserlerden oluşan “3 Bale” ile Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.“3 Bale” ile Bahar ve Nox eserlerinin prömiyerleri gerçekleştirilecek. Neoklasik bir bale olan Bahar eserinin koreograflığını Orkan Dann yapıyor, oyunun müziği S. Rahmaninov imzalı. Modern bir bale olan Nox’un koreografisini ise Deniz Özaydın üstleniyor, oyunun müziği Utku Şilliler’e ait. Üçüncü eser Dört Mevsim modern bir bale, A. Vivaldi’nin herkesçe bilinen müziği ile hayat buluyor. Eserin koreografisini Uğur Seyrek üstleniyor.

Eserlerin prömiyeri 27 Nisan’da yapılacak ve 28 Nisan’da da seyirciyle buluşacak. “3 Bale” 7, 16, 21 ve 25 Mayıs tarihlerinde sanatseverler tarafından izlenebilecek. 

 
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
Nuri Bilge Ceylan Baksı’da
18:00
01 MAYIS
25 AĞUSTOS

Baksı Müzesi, 1 Mayıs – 25 Ağustos tarihleri arasında yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın “Nuri Bilge Ceylan Baksı’da” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi Ceylan’ın 2003-2013 yılları arasında ürettiği fotoğraflarının bulunduğu iki bölümden oluşuyor. Babamın Dünyası ve Sinemaskop Türkiye serileri izleyicilere olağanüstü bir görsel şölen sunuyor.

Sergi Nuri Bilge Ceylan’ın sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine şekilleniyor. Ceylan, sinemasındaki gibi fotoğraflarında da yaşamı bir zamanlar katmanı olarak anlatıyor. Sanatçının yakın ilişki kurduğu kırsal, kırsal bir alanda var olma kararlılığı taşıyan sergisi Baksı Müzesi’nde ziyaret edilebilecek. 

 
Zafer Hatırası
Zafer Hatırası
18:00
02 MAYIS
30 MAYIS

Kübra Boy’un ilk kişisel sergisi “Zafer Hatırası”, MERKUR’de gerçekleşiyor. Sergi insanın doğayla kurduğu ilişkiyi farklı yönleriyle ele alıyor.

Uygarlık tarihi boyunca insanlığın ilerleyişi ile doğaya karşı gösterdiği sağduyu ters orantılı olarak azalmıştır. Prehistorik Dönem’den günümüze insanın “üstün gücü” yazı ve resimlerle vurgulanmış, mitolojik hikâyelerde ve pagan dinlerinde yarı insan yarı hayvan karakterler tasvir edilmiştir. Sanatçı buradan yola çıkarak çalışmalarında toplum ve medeniyetlerin yüzyıllar boyunca hayvanlara özgü özelliklere hayran duymasına rağmen onlar üzerinde hegemonya kurmaya çalıştığı gerçeğini vurguluyor. Genellikle çiniden eserler küreten sanatçı, bunun yanında rölyef, heykel ve kumaş baskı kullanıyor.

“Zafer Hatırası” sergisi, 30 Mayıs tarihine kadar MERKUR’de ziyaret edilebilecek. 

 
Nâzım’a Yolculuk
Nâzım’a Yolculuk
18:00
02 MAYIS
22 HAZİRAN

İş Sanat Kibele Galerisi, 2 Mayıs – 22 Haziran tarihleri arasında Türk şiirinin büyük ismi Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamından kesitler taşıyan “Nâzım’a Yolculuk” sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü Prof. Haluk Oral, tasarımını Emre Senan, proje koordinatörlüğünü ise Rûken Kızıler üstleniyor.

“Nâzım’a Yolculuk” şairin Selanik’ten Moskova’ya uzanan yolculuğunun şimdiye kadar bilinmeyen yönlerine dair izler barındırıyor. Sergi ile şairin büyük ailesi Celile, Samiye, Yahya Kemal, Piraye, Memet, İpekçi, Serteller, Naci Sadullah, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Sedat Simavi, Ahmet Emin, Münevver, Mehmet, Ekber, Vera gibi birçok isimden ve daha pek çok başka duraktan geriye kalan değerli mektup, fotoğraf, belge ve yayın bir araya geliyor. 

 
Platon’un Mağarasından Kaçış
Platon’un Mağarasından Kaçış
18:00
03 MAYIS
24 MAYIS

Kültür İçin Alan tarafından desteklenen Monitor, “Platon’un Mağarasından Kaçış” sergisinde ile Burak Delier ve Avi Krispin’i ağırlıyor. Sergi Robert Ezra Park’ın “‘Kişi’ (person) sözcüğünün ilk anlamının ‘maske’ olması büyük olasılıkla basit bir tarihsel rastlantı değildir. Daha ziyade herkesin her zaman ve her yerde, az çok farkında olarak belli bir rolü oynadığı gerçeğinin kabulüdür bu. Biz birbirimizi bu roller içinde tanırız; bu rollerde kendimizi tanırız” sözünden yola çıkıyor.

Sergide çalışmalarını ve yaşamını Amsterdam’da sürdüren İsrail doğumlu sanatçı Avi Krispin’in There Was a Time When Men Died for Honor isimli videosu yer alıyor. Video gecenin geç saatlerinden gün doğumuna dek sürdüğü aracıyla, terk edilmiş bir deponun önünde durup, az sonra bürüneceği rolüyle tutarlı olma adına hazırlık yapan birini anlatıyor. Burak Delier’in Songs of the Possessed ismini taşıyan videosunda ise işyerindeki ilişkilerin yönetiminde kullanılan bir eğitim yönteminden sahne gösteriliyor. Sergi toplumsal beklentilerin hakimiyetinden kurtulup sınırlı özgürlük alanının dışına çıkmak ve performansın sona erme olasılığını sorgulamak için çağrıda bulunuyor.

“Platon’un Mağarasından Kaçış” sergisi, 24 Mayıs tarihine kadar Originn’de ziyaret edilebilecek. 

 
Mayıs Ayında Kundura Sinema
Mayıs Ayında Kundura Sinema
16:00
04 MAYIS
31 MAYIS

Kundura Sinema mayıs ayında film seçkisine eklediği yeni filmlerle izleyiciyi distopik mekânlar üzerinden düşünmeye davet ediyor. Seçkiye eklenen filmler arasında Leos Carax’ın Kutsal Motorlar; Fransız Yeni Dalga Sineması’nın en etkili isimlerinden Jean Luc Godard’ın 1965 yapımı siyah-beyaz filmi Alphaville; Frank Miller ve Robert Rodriguez’in yönetmen koltuğunda oturduğu Günah Şehri ve Marc Singer’in Karanlık Günler’i yer alıyor. Program kapsamında Ewald André Dupont’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly, Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek.

Her yıl Amsterdam’da gerçekleşen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen Rati Oneli’nin Güneşin Kenti ile Mark Olexa ve Francesca Scalisi’nin Fukuşima’da Yaşamın Ardından filmleri seyircilerle buluşacak. İlk gösterimini kaçıranlar için yönetmenliğini Chaeles Vidor’un üstlendiği Rita Hayworth’ün oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran Gilda ikinci defa Kundura Sinema’da olacak. 

 
Oradaydı
Oradaydı
18:00
07 MAYIS
15 HAZİRAN

Küratörlüğünü Yaren Akbal’ın yaptığı “Oradaydı” başlıklı grup sergisi, 7 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında Daire Sanat’ta gerçekleşiyor. Sergide Damla Sari, Nejbir Erkol, Sedat Akdoğan ve Şener Yılmaz Aslan’ın çalışmaları bir araya geliyor. Umut arayışını temellendirmeye çalışan sergi, bu arayışın belirsiz olduğu zamanlardan anlık kesitler sunuyor.

René Le Senne’nin: “Acı, ondan yola çıkmamızı gerektiren somut noktadır. Ve acının karşısında aradığımız da mutluluktan başka bir şey değildir. Tüm düşünce, acı ve mutluluğun somut kutupları arasında kuşatılmıştır” sözünden yola çıkan sergi, fotoğraf desen ve yerleştirme gibi çeşitli sanat pratiklerine yer veriyor. Eserlerin her biri sanatçıların kendi kişisel deneyimleriyle oluşsa da serginin bütününe bakıldığında, toplumsal gerçekliğe dönüşen ve birbirlerini takip eden bir kurguyla sergi mekânında yer alıyor.

“Oradaydı” sergisi, 15 Haziran tarihine kadar Daire Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

 
Caz’lık Sinema
Caz’lık Sinema
20:00
07 MAYIS
30 MAYIS

PSM Caz Festivali, yazlık sinema ve müziği birleştirerek “Caz’lık Sinema”ya çeviriyor. Zorlu PSM’nin birçok etkinliğine ev sahipliği yapan Amfi, özel bir film seçkisini sinemaseverlerle buluşturuyor. Festival kapsamında ücretsiz gerçekleşecek açık hava gösterimlerinde GreaseJersey Boys ve Coco filmlerinin yanı sıra James Brown, Johnny Cash ve Glenn Miller gibi efsanevi müzisyenlerin biyografik filmleri yer alıyor. Seçkinin en büyük sürprizi ise festivalde konser verecek Ólafur Arnalds’ın Nils Frahm ile beraber geçirdikleri bir günü anlatan Trance Frendz belgeseli gösterimi.

Get On Up / 7 Mayıs Salı / 20.00

Jersey Boys / 14 Mayıs Salı / 20.00

Trance Frendz: An evening with Ólafur Arnalds and Nils Frahm / 15 Mayıs Cuma / 19.00

Coco / 19 Mayıs Pazar / 16.00

Grease / 23 Mayıs Perşembe / 20.00

Walk the Line / 28 Mayıs Salı / 20.00

The Glenn Miller Story / 30 Mayıs Perşembe / 20.00 

 
Yağmur Sıkıntısı
Yağmur Sıkıntısı
20:30
10 MAYIS
31 MAYIS

GRİ Sahne, 10-17-22-31 Mayıs tarihlerinde Garip Akımı’nın en önemli yazarlarından Oktay Rıfat’ın yazdığı Yağmur Sıkıntısı oyununa ev sahipliği yapıyor. Ümit Doğan ve Melis Özdemir’in sahne aldığı oyunun yönetmenliğini de Ümit Doğan üstleniyor.

Evli çift Arif ve İnci, olağan bir sabah kahvaltısıyla güne başlıyor. İnci’nin bir sırrının ortaya çıkması, Arif’in intikamına ve İnci’nin geri dönüşü olmayan çöküşüne yol açıyor. Oyun iyi ile kötü, aşk ile para, huzur ile ihtiras arasındaki kadim ve çetin çatışmayı, insanca yaşamak arzusu ile hayatta kalma dürtüsü arasındaki çekişmeyi anlatıyor.

 
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
18:00
11 MAYIS
24 KASIM

Venedik Bienali’nin 11 Mayıs – 24 Kasım tarihleri arasında düzenlediği 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu bu hafta açılıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu’nda sanatçı İnci Eviner’in Biz, Başka Yerde başlıklı eseri sergilenecek.

Biz, Başka Yerde ile pavyonu bir sahneye dönüştürecek Eviner, sahne üzerinde, kendi çizdiği desenlerden yola çıkarak yeniden biçimlendirdiği mimari ögelere, videolara, ses yerleştirmelerine ve objelere yer vererek duyusal ve görsel katmanlar oluşturuyor. Türkiye Pavyonu için yaratılan mekân, Hannah Arendt’in 1943 yılında kaleme aldığı Biz Mülteciler adlı metindeki mücadele anlatılarına benzer bir hikâye anlatıyor. Yapıtın küratörlüğünü Zeynep Öz yapıyor. Farklı disiplinlerden birçok ismin çalıştığı projenin mimari tasarımını Birge Yıldırım Okta ve Gürkan Okta; ses tasarımını Tolga Tüzün üstleniyor. Türkiye Pavyonu’nun içerisinde yansıtılacak videolardaki karakterleri performans sanatçısı ve dansçı Canan Yücel Pekiçten, Melih Kıraç ve Gülden Arsal canlandırıyor. Videoların görüntü yönetmenliğini Aydın Sarıoğlu, post prodüksiyonu ise Cem Gökçimen ve Cem Perin üstleniyor. Ziyaretçiler ile buluşacak yeni yayının tasarımı ise Okay Karadayılar ve Ali Taptık’a (ONAGÖRE) ait. 

 
Alacakaranlık Anıları
Alacakaranlık Anıları
18:00
15 MAYIS
29 HAZİRAN

Krank Art Gallery’nin yeni karma sergisi “Alacakaranlık Anıları”, 15 Mayıs’ta açılıyor. Sanatçılar Eda Aslan, Eda Gecikmez, Güneş Terkol ve Zeynep Beler, “Alacakaranlık Anıları” ile izleyiciyi hatırlama ve yeniden bütünleştirmenin puslu alanında bir gezintiye davet ediyor. Sergi 29 Haziran’a kadar Le Méridien İstanbul Etiler’de yer alan KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

KRANK Art Gallery “Alacakaranlık Anıları” adlı karma sergisinde sanatçıları Eda Aslan, Eda Gecikmez, Güneş Terkol ve Zeynep Beler’in eserlerini sergiliyor. 15 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında sergilenecek “Alacakaranlık Anıları”, izleyiciyi, hatırlama ve yeniden bütünleştirmenin puslu alanında bir gezintiye davet ediyor.

 
“İp Dokunur!” İstanbul Modern Sinema’da
“İp Dokunur!” İstanbul Modern Sinema’da
12:00
16 MAYIS
26 MAYIS

İstanbul Modern Sinema, “İplikten Çözülenler” sergisi bile birlikte “İp Dokunur!” isimli programa ev sahipliği yapıyor. Müge Turan’ın küratörlüğünde hazırlanan programda, tekstilin sinema tarihi boyunca yaptığı yolculuğa odaklanan filmlerden oluşan bir seçki yer alıyor. Filmler moda endüstrisine, sinemanın kumaş ve boyayla olan ilişkisine ve hikâyelerdeki karakterlerin oluşumunda en önemli etkenlerden biri olan kostüme odaklanıyor.

Seçkide yer alan filmler arasında bu yıl Oscar ödüllerinde “En İyi Kostüm” ödülünü kazanan Afro-fütürist süper-kahraman filmi Black Panther, İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşan Peter Strickland’ın yeni filmi Lanetli Kumaş, Muhsin Ertuğrul’un son ve Türkiye sinemasının ilk renkli filmi olan Halıcı Kız ve vizyonla aynı anda gösterime giren László Nemes’in ikinci filmi Sunset yer alıyor. 

 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
18:00
17 MAYIS
10 KASIM

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” ve “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

“Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 yılından Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’daki günlerini fotoğraf ve hikâyelerle kronolojik olarak sunuyor. Cengiz Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar yer alıyor. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği fotoğraflar gazetelerden derlenen hikâyelerle izleyiciye sunuluyor. Sergi 17 Mayıs – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galeri katında ise Turhan Selçuk’un 1940’larda başlayıp 2000’li yıllara dek süren yetmiş yıllık sanat yaşamının bütün dönemlerinden en seçkin çizgileri bir araya getiren “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi yer alıyor. Selçuk’un “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ın yer aldığı sergide 400 civarında orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, kendi yaptığı satranç takımı ve Nasrettin Hoca hatıra parası, posta pulu, Abdülcanbaz resimli sigara tabakası, kapak resimlerini çizdiği kitaplar, çeşitli portre fotoğrafları ve gazete kupürleri gibi birbirinden ilginç koleksiyon parçaları bulunuyor. “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs – 9 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.