ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
24
BUGÜN, AÇILIŞLAR
MART
PAZAR, AÇILIŞLAR
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
Atölye|Pasaj / İyilik İçin Sanat
Atölye|Pasaj / İyilik İçin Sanat
18:00
26 MART
26 NİSAN

İyilik İçin Sanat Derneği’nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yeni mezun gençleri desteklemek üzere kurguladığı Atölye|Pasaj’da bir yıllık çalışmalarını tamamlayan ilk genç sanatçı grubu eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, her kesimden pek çok sanatseverin sanat paydasında buluştuğu bir köprü. “İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor.

Yaklaşık 1 yıl süren atölye çalışmalarını tamamlayan projenin ilk grup genç sanatçıları, 26 Mart 2018 Perşembe akşamı Esentepe’deki GaleriDeniz’de açılacak olan sergiyle sanatseverlerle buluşacak. 6 genç sanatçının 72 eserle katılacağı sergi, 26 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

​Genç sanatçı adayları Cansu Kahraman, Elif Aydemir, Elifko, Hatitze Achmet, Mehmet Ali Dinçer ve Tünay Tunç’un eserlerinin yer aldığı Atölye|Pasaj yıl sonu sergisi, hafta içi 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 16.00, hafta sonu ise 14.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


​Kapak Görsel: Hatitze Achmet

 
DEVAM EDENLER
Nostospektif
Nostospektif
18:00
07 KASIM
07 NİSAN

1998 yılında Beyoğlu’nda açılan ve günümüze kadar varlığını sürdüren Galeri Apel, 20. yılını karma bir sergi ile taçlandırdı. “Nostospektif” adlı bu sergi, 7 Nisan tarihine kadar görülebilecek.

 
Bir Asteorid'ten Duvar Kilimi
Bir Asteorid'ten Duvar Kilimi
18:00
24 OCAK
31 MART

The Pill, Raphael Barontini’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. 24 Ocak’ta açılacak olan “Bir Asteorid'ten Duvar Kilimi” adlı sergi, tarihsel ve fütüristik olayları birleştiriyor.

​Raphael Barontini’nin “Bir Asteorid'ten Duvar Kilimi” adlı sergisi, 31 Mart tarihine kadar The Pill’de görülebilir.

 
Balmumu Arıların Alın Teridir
Balmumu Arıların Alın Teridir
18:00
10 ŞUBAT
28 MART

Osman Dinç'in kişisel sergisi “Balmumu Arıların Alın Teridir”, 10 Şubat – 28 Mart tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul'un Karaköy'deki yeni yerinde açılıyor. Dinç; çelik, alüminyum, taş ve daha birçok malzemeyi kullanarak form verdiği heykellerinde çeşitli pratiklerden besleniyor. Kavramları heykelleriyle şekillendiren sanatçı, bu sergisinde insan emeğinin değerini hatırlatarak, yüceltiyor ve şiirsel bir dizilim ile sunuyor.

 
Eğik
Eğik
18:00
23 ŞUBAT
28 NİSAN

Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi, 23 Şubat - 28 Nisan tarihleri arasında Pavlos Nikolakopoulos’un “Eğik” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Atinalı sanatçı Pavlos Nikolakopoulos’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “Eğik”; 1990’lardan beri düzenli olarak çizimli defterler tutan sanatçının, 2001 yılında zorunlu askerlik hizmetini vicdanen reddetmesi sonucu otomatik olarak uygulanan bir devlet prosedürüyle gönderildiği akıl hastanesinde geçirdiği 17 günden ilham alıyor.

 
Evvel Zaman İşi
Evvel Zaman İşi
18:00
01 MART
13 NİSAN

Anna Laudel Contemporary, Ramazan Can’ın 1 Mart günü açılacak olan “Evvel Zaman İşi” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 2013-2018 yılları arasında, ölüm ve yaşam; beden ve ruh; ritüeller ve totemler ve Şamanizm konuları üzerine ürettiği resim, enstalasyon, heykel, halı ve dokuma çalışmaları farklı başlıklar altında sunuyor.

​Sergi 13 Nisan tarihine kadar görülebilir.

 
Anniversary of Memories
Anniversary of Memories
18:00
01 MART
31 MART

Gülfem Kessler imzalı “Anniversary of Memories” sergisi, 1 Mart tarihinde RenArt Gallery & Art Consultancy’de sanatseverlerle buluştu.

Sanat eğitimini Hollanda Kraliyet Akademisi’nde tamamlayan Kessler, uzun yıllar Hollanda, ardından New York ve Meksika’da yaşadı. Anılarından yola çıkarak ürettiği, son dönem portre ve desen çalışmalarının yer aldığı “Anniversary of Memories”, sanatçının Türkiye’ye döndükten sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisi.

​Gülfem Kessler’in “Anniversary of Memories” sergisi, 31 Mart tarihine kadar RenArt Gallery & Art Consultancy’de ziyaret edilebilir.

 
Günlük II
Günlük II
18:00
01 MART
31 MART

Altan Çelem’in Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı “Günlük II” sergisi, 1 Mart tarihinde kapılarını sanatseverlere açtı.

Millî Reasürans Sanat Galerisi’ndeki bu sergisi için iki seneyi aşkın süredir ürettiği resimlerinde mekân olarak kente, yaşam olarak burada varlığını sürdüren insan tiplemeleri ve ilişkilerine günümüzü biçimlendiren ögelerle bakmayı başaran Çelem, eserlerini bu bakışın duyarlılığıyla şekillendiriyor.

​​Altan Çelem’in “Günlük II” sergisi, 31 Mart tarihine kadar Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilir.

 
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
Mika Tajima: Esir / Alacakaranlık
18:00
03 MART
19 AĞUSTOS

Borusan Contemporary’de 3 Mart günü iki yeni sergi ziyarete açılacak. Sergilerden ilki “Mika Tajima: Esir”; Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini Borusan Contemporary ve New Museum iş birliği ile Perili Köşk’e taşıyor.

“Alacakaranlık” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğlu’nu anıyor.

Ünlü Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajima’nın eserlerini 3 Mart–19 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’a taşıyacak “Mika Tajima: Esir” sergisi, Margot Norton’ın küratörlüğünde hazırlandı. Borusan Contemporary ve New Museum iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

 
Odyssey
Odyssey
18:00
06 MART
30 MART

Pg Art Gallery, 6 – 30 Mart tarihleri arasında Emre Namyeter’in üçüncü kişisel sergisi “Odyssey”e ev sahipliği yapacak. Işık kaynağına göre farklı renklere dönüşen, kendi ürettiği boyaları kullanarak çok katmanlı soyut çalışmalar ortaya koyan sanatçı, bu sergisinde resimlerinin yanı sıra ışıklı kutularını da izleyiciyle buluşturuyor.


​Namyeter, söylemini somut imgeler ve nesneler yerine, titreşerek yüzeye yayılan dairesel formlar üzerinden oluşturuyor. Bu nedenle sanatçı, her bir zihinde başka türlü tezahür eden çalışmaları üzerine sınırsız yorumlama imkânı sağlıyor.

 
Beş Harf
Beş Harf
18:00
06 MART
07 NİSAN

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği “Beş Harf” adlı sergi, 6 Mart - 7 Nisan tarihleri arasında Ekavart Gallery’de izleyiciyle buluşuyor.

Tarih boyunca kadına yüklenen sıfatların altını çizen sergi, “Bir kadında bin kadının hikâyesini anlatabilir miyiz?” sorusu üzerinden gelişerek, yapıtlar üzerinden kadınlara atfedilen tüm kimlikleri sorguluyor; onun hikâyesini sanatın sesiyle anlatıyor.

​Küratörlüğünü Döne Otyam ve Yasemin Bay’ın üstlendiği “Beş Harf” sergisinin sanatçıları ise: Ahmet Müderrisoğlu, Ali Şentürk, Alp Sime, Ardan Özmenoğlu, Aykut Cömert, Banu Birecikligil, Banu Kaplancalı, Cengiz Özer, Eda Gecikmez, Fatma Çakmak, Fatma Tülin, Gökçe Er, Gözde Baykara, İlhan Berk, Kezban Arca Batıbeki, Mehmet Güleryüz, Melike Kılıç, Necla Rüzgar, Nur Gürel, Ramize Erer, Sena, Tomur Atagök, Yunus Tonkuş şeklinde sıralanıyor.

 
Huzursuz Anıtlar
Huzursuz Anıtlar
18:00
06 MART
28 MART

Zilberman Gallery, Bettina Klein ve Naz Cuguoğlu küratörlüğünde gerçekleşen “Huzursuz Anıtlar” grup sergisine ev sahipliği yapacak. Guido Casaretto, Vajiko Chachkhiani, Antonio Cosentino, Lara Ögel, Mykola Ridnyi, Walid Siti ve Christine Würmell’in çalışmalarından oluşan sergi, 6 Mart tarihinde kapılarını açıyor.

​​“Huzursuz Anıtlar” sergisi, 28 Nisan tarihine kadar, Zilberman Gallery’de görülebilecek.

 
Beyond the Horizon/ Ufkun Ötesinde
Beyond the Horizon/ Ufkun Ötesinde
19:00
08 MART
07 NİSAN

42 Maslak Art!SPACE Gallery #1, Ahmet Tükenmez’in “Beyond the Horizon/ Ufkun Ötesinde” sergisine ev sahipliği yapıyor. 8 Mart tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, insanın kendisini farklı uzamlarda nasıl algılayabileceğine odaklanıyor.

“Beyond the Horizon / Ufkun Ötesinde” sergisinde Ahmet Tükenmez, mukavvayı farklı şekillerde kullanarak yarattığı imgelerle ve renk kullanımıyla gündelik hayatta gördüğümüz objeleri kendi gerçekliğiyle yansıtıyor. Hangi parçanın ne zaman ve hangi koşullarda doğru yeri bulacağı kişinin hayal gücüne, pratikliğine ve tahmin gücüne bırakılıyor. Ufkun ötesine geçildiğinde doğru parçanın doğru yeri en kısa zamanda bulabileceğini vurgulayan sergide; var olanı değil “öte”de olanı görmenin önemli olduğunun altı çiziliyor. Bu bağlamda bir yapbozu andıran sergide yapbozun parçalarını birleştirmek izleyiciye kalıyor ve izleyicinin kendi etkisini kurgulayıp kurgulamadığı mercek altına alınıyor. Böylelikle farklı perspektifler ortaya çıkarılıyor.

​Küratörlüğünü İsmet Doğan’ın yaptığı, görsel dilin sonsuzluğuna vurgu yapan Ahmet Tükenmez’in “Beyond the Horizon / Ufkun Ötesinde” adlı sergisi 7 Nisan tarihine kadar, 42 Maslak Art!SPACE Gallery #1’de görülebilir.

 
Kara Kum
Kara Kum
18:00
09 MART
21 NİSAN

Galerist, Nil Yalter’in “Kara Kum” adlı kişisel sergisine, 9 Mart - 21 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yalter’in yeni ürettiği işleri bir araya getiren sergi, başlığını Hasköy Mahallesi’ndeki bir kalıp atölyesinde kumun yakılınca siyaha dönmesiyle ortaya çıkan malzemeden alıyor. Bu özel maddenin karalığı ve içinde yakıldığı alevden yola çıkan sanatçı, Karakum Çölü’nün ortasındaki alevli Cehennem Kapısı kraterinden de esinlenerek karanlık ve kapalılık imgeleri üzerine çalışıyor.

 
Notre Dame de Paris Müzikali
Notre Dame de Paris Müzikali
21:00
09 MART
25 MART

Victor Hugo’nun unutulmaz aşk hikâyesi Notre Dame’ın Kamburu’ndan uyarlanan, Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnelenecek olan Notre Dame de Paris müzikali, bugün İstanbullu izleyicilerle buluşacak.

 
16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
20:30
10 MART
10 MAYIS

Kadınlarla, kadınlar için sinema yapmak üzere kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, bu yıl Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 16.’sını düzenliyor. 

 
Bulut
Bulut
18:00
13 MART
21 NİSAN

Murat Germen, Bozlu Art Project’e “Bulut” isimli sergisiyle konuk oluyor. Sanatçı, yıllardır bir günlük tutar gibi biriktirdiği, doğanın yüceliği ve bağımsızlığını ihtişamlı bir şekilde yansıtan fotoğraflarını izleyicilerle paylaşıyor.

Sergide yer alan çalışmalar, tecrübeli bir fotoğrafçının yıllar boyunca, farklı coğrafyalardaki seyahatleri esnasında tanıklık ettiği, doğanın belki de en etkileyici ve değişken görselliğini oluşturan bulutlara odaklanıyor. Germen’in mimarlık ve kent plancılığı birikiminin hissedildiği fotoğraflarının aksine, izleyiciyi sanatçının başka bir yönüyle buluşturan bu çalışmalar bizleri tam da en çok ihtiyaç duyduğumuz anda gökyüzüne bakmaya davet ediyor. İnsana dair veya ait olmayan bulutlar, belirgin bir metafizik etki yaratırken, sanatçının salt belgesel bir tavırla bulutlar üzerinden doğanın kendi eşsiz güzelliğini ve gücünü vurgulaması, seriye ait siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardaki ortak dili oluşturuyor.

​​13 Mart tarihinde açılacak olan sergi, 21 Nisan tarihine kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda izlenebilir.

 
Painted Images
Painted Images
18:00
15 MART
14 NİSAN

“Painted Images” sergisi, SANATORIUM ve Galerie Michael Schultz Berlin I Seoul I Beijing iş birliğiyle, Galerie Michael Schultz’un dört sanatçısının çalışmalarını İstanbul’a konuk ediyor. 15 Mart tarihinde açılacak olan sergi; SEO, Andy Denzler, Jean Y. Klein ve Jochen Proehl’i bir araya getiriyor.


1915 yılında, Kasimir Malewitsch, beyaz zeminde Siyah Kare adlı eserini sergilediğinde sanki bir cümlenin sonuna konmuş bir nokta gibiydi – resim sanatı tarihinin sonunda kocaman bir nokta. Zira şeklin ve rengin daha güçlü bir indirgenmesi düşünülemezdi; resim sanatının bundan öteye gelişmesi hayal edilemezdi. Fakat buna rağmen resim sanatının cazibesi ve uyandırdığı ilgi asla azalmadı.


Malewitsch’den beri sanatçıların, sadece fotoğraf ve video gibi yeni sanatsal araçlarını kapsamayan sanat kavramlarını birçok kez genişlettiği ve yenilediği görülmüştür. Deneysel kategorilerilerle sınırlanmayan ve kavramsal ifade biçimleriyle tanımlanan bir ortamda resim, “her şeye karşın yine de mümkün olanlar”ın üzerinde güçlü bir tez gibi durur. Sanatçıyı ve gözlemciyi büyüleyen, ressamın gözü ile eli arasındaki etkileşim ve görülebilenle resmedilen arasındaki ilişkidir. Bu büyülenme; resim sanatının, ana disiplin olarak görsel sanatlar arasındaki yerini sağlamlaştırır.


SEO, Andy Denzler, Jean Y. Klein ve Jochen Proehl’ın, çağdaş sanat resminin örneklerini sunduğu “Painted Images” sergisi, 14 Nisan tarihine kadar görülebilecek. Bu sergi, İstanbul ve Berlin arasında bir köprü kurarken, iki şehir arasındaki sanat etkileşimini de güçlendirmeyi amaçlıyor.

 
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler
18:00
17 MART
30 ARALIK

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini ağırlayacak. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonu’ndan bir araya gelen 23 sanatçının üretimlerinden oluşuyor. Evliyagil Müzesi Koleksiyonu’ndan seçilmiş̧ yapıtlarla oluşturulan bu sergi, epistemolojik krize karşı savunma ve direnme seçeneği olarak düşünme eylemi ile sanat üretimi arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

​“Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisi, 17 Mart – 30 Aralık tarihleri arasında Müze Evliyagil’ de görülebilir.

​​Kapak Görseli: Nejad Devrim - İsimsiz (Untitled), Kağıt üzerine guaj, Gouache on paper, 27x56 cm

 
Becoming: Cure as Care [Olagelen: İhtimam]
Becoming: Cure as Care [Olagelen: İhtimam]
18:00
17 MART
21 NİSAN

Daire Sanat, 17 Mart tarihinden itibaren, sanatçı Cemre Yeşil Gönenli küratörlüğünde düzenlenen “Becoming: Cure as Care [Olagelen: İhtimam]” isimli sergiye ev sahipliği yapacak.

“Becoming: Cure as Care [Olagelen: İhtimam]” isimli sergi, farklı ülke ve kuşaklardan 24 sanatçının eserlerini deneysel bir sergileme modeli ile bir araya getiriyor. Cemre Yeşil Gönenli; sanatçı, akademisyen, fotoğrafçı ve belki de “olagelen” bir küratör olarak, bu sergi ile kendilerinden bir şeyler öğrendiği birçok kişiyi; öğrencilerini, öğretmenlerini, sanatçı akranlarını ve onların fotoğraflarla “olagelmek” üzerine anlattığı nice öyküyü bir araya getirerek, “paylaşmanın” ve “olagelmenin” gölgesinde, “öğrenecek” ve “öğretecek” bir alan yaratmayı umuyor. Serginin aynı zamanda sınırlı sayıda üretilmiş bir kitabı da basılacak.

​“Becoming: Cure as Care [Olagelen: İhtimam]” isimli sergi, 21 Nisan tarihine kadar görülebilecek.

 
Prevantoryum
Prevantoryum
18:00
21 MART
02 MAYIS

Elif Çelebi ve Çağrı Saray’ın kolektif üretim yöntemiyle ortaya çıkardıkları bir sergi olan "Prevantoryum", 21 Mart tarihinden itibaren Kasa Galeri’de izleyiciyle buluşacak. İstanbul Anadolu yakasının ikinci en büyük yeşil alanı ve birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu’nu tarihsel, kentsel ve ekolojik bir akıbet deneyimi olarak merkezine alan "Prevantoryum", Validebağ Korusu’nu uygun bir karşılaşma uzaklığında keşif, kayıt, araştırma, hatırlama, belgeleme ve temsil sahnesi olarak ele alıyor.

Desen, fotoğraf, video ve mekân düzenlemesi ile araştırma ve dökümantasyon seçkisinden oluşan sergide Çağrı Saray, Validebağ Korusu’na öznel sanat pratiğindeki ana akslar çerçevesinde yaklaşıyor. Sanatçı, mekânın dönüşümünde iktidar mekanizmaları ve meta ekonomisi ilişkisi, kolektif hafıza ve tarihin parçalanmasında kamusal alana yönelik müdahalelerin etkisi çerçevesinde bir okuma öneriyor. Elif Çelebi ise Validebağ Korusu’nu sanat pratiğinde etkin olan canlı türler arasındaki hiyerarşi-üstü bakış açısı perspektifinde ele alıyor. Sanatçı, geçişgenlik, geçicilik ve akışkanlık fikrinin yansıdığı üretimleriyle Validebağ Korusu’nu değişimin doğal süreçleri, ekolojik süreklilik ve insan-doğa ilişkisine yönelik olarak bir araştırma sahası hâline getirerek parkın ekosistemine yakından bakıyor.

​"Prevantoryum"da, Elif Çelebi ve Çağrı Saray aynı anda hem birbirinden farklı hem de ortak bir anlatı yöntemini paylaşarak dökümantasyon-sanatsal yorumlama pratikleri arasında hassas bir dengeyi gözetiyorlar. Sergi, 2 Mayıs tarihine kadar Kasa Galeri’de görülebilir.