ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
26
BUGÜN, AÇILIŞLAR
ŞUBAT
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
SALI, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
Kült Filmlerin Müzikleri Music In Concerts Serisinde
20:00
28 EKİM
21 MAYIS

Geçtiğimiz günlerde yeni sezon programını açıklayan Zorlu PSM, kült filmlerin müziklerini canlı orkestralar eşliğinde “Music In Concerts” serisiyle izleyicilerle buluşturacak. Seride orkestralar, sinema tarihine hikâyeleriyle olduğu kadar müzikleriyle de damga vuran Titanic, Alien, Amadeus veLord of the Rings gibi filmlerin müziklerini canlı olarak çalacak.

Orkestralar eşliğinde hazırlanan film müzikleri arasından bir seçki yapan Zorlu PSM, bu sezon 1997 yapımı Titanic ile başlayacağı konser serisinde ayrıca, korku gerilim serisi Aliens, Mozart’ın hayatını konu alan 1984 yapımı film Amadeus ve bol ödüllü fantastik film serisi Lord of the Rings – Two Towers’ı ağırlayacak.

Serinin programıysa şöyle:

Titanic Live - 28-29 Ekim 2016

Amadeus Live - 24-25 Şubat 2017

Aliens Live - 22-23 Nisan 2017

Lord of the Rings in Concert – The Two Towers - 20-21 Mayıs 2017

 
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
Akbank Sanat’ta Ücretsiz Felsefe Seminerleri
18:30
24 KASIM
18 MAYIS

Günümüzde hâlâ konuşulan, üzerine düşünülen Foucault, Kant, Hegel, Nietzsche gibi filozoflardan yola çıkarak düzenlenen ‘’18. Yüzyıldan Günümüze Felsefenin Bazı Uğrakları’’ adlı seminer 24 Kasım 2016’da Akbank Sanat’ta başlıyor. 

 
Yokyerler
Yokyerler
18:00
16 ARALIK
04 MART

“Yokyerler” sergisini oluşturan işler mekân algımızla oynamayı ya da beğenimiz için hiper-reel mekânlar yaratmayı hedefliyor; bizim mekânı fiziksel olmayan, sosyal olmayan, geleneksel olmayan şekillerde algılamamıza ve deneyimlememize imkân veriyor. Dünyaca ünlü sanatçılar Felix Luque, Iñigo Bilbao, LIA, Paul Myoda, Ryoichi Kurokawa, Sougwen Chung, Youki Hirakawa ve sanatçı ekipleri Field, LAb(au), Onformative, Semiconductor’ın yanı sıra; İstanbul’un yükselen yetenekleri Can Büyükberber, İdil İlkin ve Ouchhh’un da aralarında bulunduğu 14 sanatçının işlerinden oluşan “Yokyerler” sergisi, 04 Mart 2017 tarihine dek Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

 
Roger Ballen: Retrospektif
Roger Ballen: Retrospektif
18:30
28 ARALIK
04 HAZİRAN

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ı konuk ediyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” diye nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirdi. Yapıtlarında çizim, resim, kolaj ve heykel tekniklerinden de yararlanan sanatçı, çok disiplinli olmakla birlikte, fotoğraf köklerine derinden bağlı, yeni bir estetik meydana getirdi. Sergi, sanatçının 1980’lerden itibaren yaptığı üretimlerin izini sürmeyi hedefliyor. Demet Yıldız küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergiyi 28 Aralık 2016-4 Haziran 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 
The Doors of Perception
The Doors of Perception
18:00
13 OCAK
04 MART

Galeri Nev İstanbul Maro Michalakakos’un İstanbul’daki ilk kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi, sanatçının farklı dönemlerde yaptığı işleri bir araya getiriyor ve üç metre uzunluğundaki kadife yerleştirmesini ilk kez seyirciye sunuyor.

Sergide yer alan suluboya desenini seyirciler geçen sene İstanbul Modern’de gerçekleşen Yok Olmadan sergisinden hatırlayacaktır. Serginin eş küratörü Paolo Colombo bu eserleri, “türler arası çoğalmadan meydana gelen mitolojik hayvanlar, günümüzün canavarları” olarak yorumlar.

Michalakakos’un işleri, güzellik ve korku, gerçeklik ve hayaller, aşk ve itaat, bağ ve zincirler, şehvet ve zulüm, domestik mekanların koruyuculuğu ve yarattıkları baskı gibi daimi tezatları konu alır. Sanatçı, eserleri ile ilgili açıklamada bulunmaz, fakat kendi dünyasının kapılarını tüm zarafetiyle açar. Bu dünyada bizlere, duygularımızın ışığından bakıp, paylaşmak üzere illüzyonlar ve mecazlar sunar.

 
Botanik Üzerine
Botanik Üzerine
18:30
17 OCAK
10 MART

“Botanik Üzerine” sergisi on sanatçının botanik ve sanat ilişkisini irdeledikleri çalışmalarını bir araya getiriyor; sanatçılar sergi üzerinden bitkibilimine hem arşivsel hem de hikayesel yaklaşarak bitkiler üzerine farklı alanlarda ve coğrafyalarda yapmış oldukları araştırmalarını sunuyor. Bu araştırma sürecinin de bir parçası olan izleyiciler seçili bitki türlerini farklı estetik açılardan inceleme olanağı buluyorlar. Bitkibilimini farklı alanlar üzerinden inceleyen bu on sanatçı botaniğin yan ve alt araştırma dallarından olan bitki biyolojisi, bitki geometrisi, doğa üzerinden yapılan estetik araştırmaları, bitkilerle tedavi yöntemleri, bitkilerin evrimi gibi farklı alanlarda ürettikleri eserleriyle araştırma alanlarıyla ilgili yeni sorular da üretiyor. Dünya-dışı bitkilerin tasvirlerinden, dünyada soyu tükenmek üzere olan bitkilere uzanan bu yolculukta sergi aynı zamanda botanik terminolojisinin de sınırlarını genişletmeyi amaçlıyor.

İki ay sürecek olan “Botanik Üzerine” sergisi ile sanatçıların yanı sıra konuk araştırmacıların da ele aldıkları botanik ve sanat ilişkisine odaklanan konuları BLOK art space Çukurcuma’da farklı günlerde buluşarak tartışmaya açıyoruz. Serginin seminer ve konuşma programı Ocak ayı içerisinde açıklanacaktır. “Botanik Üzerine” sergisi 17 Ocak – 10 Mart 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma’da gezilebilir.


 
Kadının Kendi Olma Hali
Kadının Kendi Olma Hali
19:00
31 OCAK
02 MART

Sanatçı Aslı Özok’un “Kadın” isimli sergisi, 31 Ocak tarihinde Merkur Galeri’de açılıyor!

Eserlerde yer alan kadın figürleri resimlerin en önemli plastik ögesini oluşturuyor. Sanatçı, eserlerini içinde yaşadığı dönemin onda yarattığı etkilerinin ifade bulması ile ortaya koyuyor.

Başörtü ve yazmalardan yola çıkan Özok’un kadının kendi olma halini, aile ve toplum içindeki özgürlüğünü estetik bir yorumla sunduğu sergisi, 2 Mart tarihine kadar Merkur Galeri’de görülebilecek.

 
Victor Vasarely İstanbul’da
Victor Vasarely İstanbul’da
18:30
02 ŞUBAT
31 MART

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden ve op art akımının öncülerinden olan sanatçı Victor Vasarely, retrospektif sergisiyle 2 Şubat’tan itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

Arkas Holding sponsorluğunda Victor Vasarely Vakfı, Peç, Victor Vasarely Müzesi, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Renault Kurumsal Koleksiyonunun katkılarıyla gerçekleşecek sergide, sanatçının farklı dönemlerine ait 50’den fazla resim, heykel, tasarım ve duvar halısı yer alıyor.

Küratörlüğünü sanatçının torunu ve Vasarely Vakfı’nın direktörü Pierre Vasarely üstlenirken, 31 Mart’a kadar görülebilecek sergi daha sonra İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

 
Omelas’ı Bırakıp Gidenler
Omelas’ı Bırakıp Gidenler
18:30
02 ŞUBAT
05 MART

Adını Ursula LeGuin’in 1973 yılında yazdığı kısa hikayeden alan “Omelas’ı Bırakıp Gidenler” sergisi, 2 Şubat tarihinde 44 A Sanat Galerisi’nin ev sahipliğinde açılıyor.

Küratörlüğünü Özlem Ünsal ve Gülben Çapan’ın yaptığı sergi, birbirinden bağımsız araçlar kullanarak LeGuin’in hikayesini yorumlayan farklı kuşak sanatçıları bir araya getiriyor. Sosyal ve politik zıtlıkları mikro ve makro perspektiften ele alan ve günümüzdeki güncel sorunları da irdeleyen sergi, 5 Mart tarihine kadar 44 A Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Ahmet Elhan, Murat Morova, Erdağ Aksel, Ali Elmacı, Berat Işık, Berkay Tuncay.

 
Nefesinizi Nasıl Tutarsınız Şubat Ayında Sahnede!
Nefesinizi Nasıl Tutarsınız Şubat Ayında Sahnede!
20:00
02 ŞUBAT
25 MART

Salkım Hanımın Taneleri filmiyle ve Hırsız Polis dizisindeki rolleriyle tanınan, in-yer-face akımı oyunlarını Türkçe olarak ilk kez sergileyen ve aynı zamanda DOT'un kurucularından olan Murat Daltaban’ın yönettiği Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? oyunu yeni sezonda DOTKANYON’da sahnelenecek. Zinnie Harris tarafından 2015 yılında Royal Court için yazılan oyun, modernizmin yok oluşunun eşiğindeki dört insanın hikayesini anlatıyor.

 
Nefesten Tül
Nefesten Tül
19:00
07 ŞUBAT
28 ŞUBAT

Sanatçı Nezihe Bilen Ateş’in yeni kişisel resim sergisi “Nefesten Tül”, Galeri/Miz ev sahipliğinde 7 Şubat’ta açılıyor.

Çoğunlukla kağıt üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarında ekolin, pastel, akrilik ve yağlı boya kullanan sanatçı, eserlerinde yok olmuş bir mekân duygusu ve tekil figürlere odaklanıyor. Eserlerinde özneyi saklamayan Ateş, foto-realistlerin aksine özneyle birlikte desen ve pentürü de öne çıkarıyor ve izleyiciye görünenin ötesinde bir içsel durum yansıtıyor.

Kendi sessizliği içinde bir şeyler söyleyerek lirizmi öne çıkaran sanatçının kişisel sergisi “Nefesten Tül”, 28 Şubat tarihine kadar Galeri/Miz Teşvikiye’de görülebilecek.

 
Aldanma!
Aldanma!
18:30
09 ŞUBAT
11 MART

Genç sanatçı Hüseyin Arıcı’nın üç farklı seriden oluşan enstalasyon sergisi “Aldanma!”, 9 Şubat’ta x-ist’te sanatseverlerle buluşuyor.

Bir, Hazır Nesne ve Omurgasızlar adlı serilerin yer aldığı seçki, sanatçının gerçeklik ve yanılsama ile kurduğu ilişkiyi taklitten öte bir kandırmacaya nasıl dönüştürdüğünü yansıtıyor. Enstalasyonlarında ihtiyaç duyduğu hazır nesneleri her zaman kendi üreten sanatçı, sergisinde tuval ve modelaj hamuru üzerine yağlı boya kullanımıyla mükemmel bir gerçeklik algısı yaratıyor. 

Arıcı’nın kullandığı farklı malzemelerle ürettiği enstalasyonların yer aldığı sergi "Aldanma!", 11 Mart tarihine kadar x-ist’te görülebilecek. 

 
SANAT 7 / 24
SANAT 7 / 24
18:30
09 ŞUBAT
25 MAYIS

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan Armaggan Art & Design Gallery’nin, beşinci kez düzenlediği “SANAT 7 / 24” adlı karma sergi, 9 Şubat’ta açılıyor.

“Sanat Her Zaman Her Yerde” başlığıyla açılacak sergi, 18 sanatçının “sanat gündelik hayata nasıl dahil olur? “sorusuna yanıt aradığı eserlere yer veriyor. Küratörlüğünü galeri koordinatörü Şanel Şan Sevinç’in üstlendiği sergi, kavramsal özelliklerinin yanı sıra iyileştirici bir işlev yüklenen sanat eserlerinden bir seçki sunuyor. “SANAT 7 / 24”, 25 Mayıs tarihine kadar Armaggan Art & Design Gallery’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Tan Taşpolatoğlu, Yiğit Altıparmakoğulları, Recep Batuk, Yiğit Yazıcı, Tan Mavitan, Güven Kıraç, Bora Çetin, Mat Art, Canan Cankaya, Can Özal, Ayhan Tomak, Nergiz Yeşil, Arden Oluk, Emine Kürkçü, Ali Abayoğlu, Ferit Yazıcı, Levent Aygül ve Aylin Özmete Ak.

 
Şimdinin Kırılganlığı
Şimdinin Kırılganlığı
19:00
09 ŞUBAT
01 NİSAN

Daire Galeri ile işbirliğiyle düzenlenen sergi “Şimdinin Kırılganlığı”, 9 Şubat’ta 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açılıyor!

Farklı tekniklerle çalışan 10 sanatçıyı buluşturan sergi, son yıllarda giderek yükselen şimdi kavramını ele alıyor. Hiç bitmeyecekmiş hissi uyandıran şimdiki zamanın ne denli kırılgan olduğunu vurgulayan sergi, Daire Galeri’nin Daire Projects kapsamında galeri mekânı dışında projelendirdiği ilk sergi olma özelliğini de taşıyor.

Açılışına Galata Perform ekibinin de performansları ile katılacağı ve farklı açılardan zamanın uçuculuğuna odaklanan “Şimdinin Kırılganlığı”, 1 Nisan tarihine kadar 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar: Özgür Demirci, Zeynep Akgün, Sümer Sayın, Ayla Turan, Sayat Uşaklıgil, Hayal İncedoğan, Ahmet Duru, Berkay Tuncay, Sibel Horada ve Nesren Jake.

 
Streptopelia Decaocto
Streptopelia Decaocto
19:00
09 ŞUBAT
26 MART

Sanatçı Şifa Girinci’nin yeni kişisel sergisi “Streptopelia Decaocto”, Gaia Gallery ev sahipliğinde 9 Şubat’ta açılıyor.

Göç kavramını kitleleri iten ve çeken etkilerden bağımsız, dürtüsel bir kırsal cennet arayışı olarak ele alan sanatçı sergisini; resim, neon, taş heykel, metin ve video gibi çeşitli formlar üzerine kuruyor.  Dünyada olup bitenleri imgelerle ve gerçek verilerle anlatan Girinci, bu şekilde veri sanatının kapılarını aralıyor.

Sanatçının kendi köklerinden, coğrafyasından ve derlediği verilerden hareketle yola çıkarak günümüzün majör konularından göç kavramına odaklanan “Streptopelia Decaocto”, 26 Mart’a kadar Gaia Gallery’de görülebilecek.

 
Anlamsızlık Âleminde
Anlamsızlık Âleminde
18:30
10 ŞUBAT
07 MAYIS

Arter 10 Şubat - 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında İngiliz sanatçı ikilisi Jake ve Dinos Chapman'ın “Anlamsızlık Âleminde” isimli sergisine yer veriyor.

“Anlamsızlık Âleminde” İngiliz sanat dünyasının en tartışmalı isimlerinden olan Chapmanların Türkiye'deki ilk kişisel sergisi olacak.

 
Ve yine de maskem kudretli
Ve yine de maskem kudretli
19:00
15 ŞUBAT
16 NİSAN

Açılış resepsiyonu: 15 Şubat Çarşamba, 19.00 – 21.00
Sergi tarihi: 15 Şubat-16 Nisan 2017
Serginin açık olduğu saatler: Salı-Cumartesi 13.00 – 21.00, Pazar 11.00 – 19.00

Alt Sanat Mekânı, Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme’nin yeni yerleştirmesi, Ve yine de maskem kudretli’yi (2016) sunar. Mitoloji, ekoloji ve sömürgeye karşı direniş arasındaki ilişkiyi irdeleyen iş ile sanatçılar tamamlanmamış yeni anlatımlar hayal ediyor.

 
Denize Doğru Bakış
Denize Doğru Bakış
19:00
22 ŞUBAT
25 MART

Sanatçı Vasıf Pehlivanoğlu’nun içinde taşıdığı deniz tutkusunu, deniz insanlarını, yaşadığı şehrin denizle olan ilgisini kendine ait bir figür anlayışıyla anlattığı sergisi “Denize Doğru Bakış”, 22 Şubat’ta Akademililer Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Küratörlüğünü Denizhan Özer’in üstlendiği sergide sanatçı, üzerine düşündüğü şehir olarak İstanbul'u sorunsallaştırıyor. Unuttuğumuz, göremediğimiz yada görmek istemediğimiz yanları ile bir kent mekânı olarak deniz kıyısını tuval üzerine aktaran sanatçı, gerçekleştirdiği iç derinliğe sahip kurgularla zamanın ruhunu yakalıyor.

Özgün üslubuyla çevresini tek başına izleyen, gözlem yapan ve karşılaşmalarını içtenlikle görselleştirerek anlamlandıran Vasıf Pehlivanoğlu'nun "Denize Doğru Bakış" sergisi, 25 Mart’ta Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilecek. 

 
Değerler Listesi
Değerler Listesi
18:00
23 ŞUBAT
19 MART

Bu bir liste ; değerler listesi…Kendine ve kendinden doğan amaca yaklaşmak, yakınlaşmak için yapılması gereken bir muhakeme listesi. Düşük profilli toplum yaratma anlayışına karşı bir farkındalık hali. Önceliklerinden, varlık sebebinden uzaklaşmış bilincin, yeniden ve tam da şimdi gereken sorgulama ve uyumlama süreci.

Sanatçı Yücel Kale kendi değerler listesini seyirciyle paylaşırken, kurduğu bu çatı isim altında herkesi kendine doğru keşfe davet ediyor; çoğalmak, renklenmek ve belki de yeniden değerlenmek için…

23 Şubat - 19 Mart tarihleri arasında Yücel Kale'nin “Değerler Listesi” isimli heykel sergisini iki galerimizde de görebilirsiniz.