ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
18
BUGÜN, AÇILIŞLAR
KASIM
Formicarium
Formicarium
18:00
18 KASIM
15 ARALIK

Hasan Pehlevan, kişisel sergisi “Formicarium” ile Pg Art Galeri’de sanatseverlerle buluşacak.

Sergide, Pehlevan’ın son dönemlerde gerçekleştirdiği “Fikirtepe Müdahale” projesi için topladığı duvar resimlerinin fotoğrafları, kazı alanı nesneleri, video ve resimler bir araya geliyor.

Sergi, 18 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 
Bereket
Bereket
18:00
18 KASIM
09 ARALIK

Şükrü Karakuş “Bereket” adlı kişisel sergisi ile Galeri Diani’ye konuk oluyor.

Sanatında birleştirici kimliğini tüm yaşamının odak noktası yapan Şükrü Karakuş iki ülke arasında adeta bir sanat köprüsü oluşturuyor.

​Sergi 18 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında görülebilir.

 
PAZAR, AÇILIŞLAR
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
Metal Tuvaller
Metal Tuvaller
18:00
20 KASIM
10 OCAK

Bihrat Mavitan “Metal Tuvaller” adlı heykel sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. Serginin ev sahipliğini Galeri Selvin üstleniyor. Aynı tarihlerde oğlu Tan Mavitan’ın da sergisi Galeri Selvin 2’de açılacak ve “Mavitan Çetesi” işleri olarak izlenebilecek.

 
DEVAM EDENLER
Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” İsimli Yeni Sergisi
Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” İsimli Yeni Sergisi
18:00
08 EYLÜL
02 ARALIK

Leica Gallery Istanbul, 8 Eylül – 2 Aralık tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” başlıklı fotoğraf ve videolardan oluşan kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 15. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşecek sergi, son yıllarda toplumsal cinsiyet çalışmalarının gündeminde olan erkeklik sosyolojisini konu ediniyor.

 
Ses ile Sessizlik Arasındaki Karmaşık İlişki
Ses ile Sessizlik Arasındaki Karmaşık İlişki
18:00
09 EYLÜL
18 KASIM

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu ses ile sessizlik arasındaki karmaşık ilişkiyle ilgilenen bir güncel sanat projesi olan "Siyah Gürültü" (Black Noise) ile açıyor.

Küratörlüğünü Ekmel Ertan ve Işın Önol’un yaptığı; Burak Arıkan, Servet Cihangiroğlu, Didem Erk, Richard Jochum, Mirko Lazović, Cengiz Tekin ve Anna Vasof’un eserlerinden oluşan "Siyah Gürültü", 18 Kasım tarihine dek Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

 
Estetik Zıtlıkları artSümer'de!
Estetik Zıtlıkları artSümer'de!
18:00
11 EYLÜL
25 KASIM

Gözde İlkin`in “Gaipten Gösteri” başlığı altında açılacak olan sergisi, toplumsal ilişkilerdeki çatışma süreçlerinin, yeni yöntemler keşfetme ve birlikte yaşam pratiklerine dönüşme ihtimaline odaklanıyor.Erdal Duman’ın “Casus Belli” başlığı ise çalışmalarında sıkça karşılaştığımız bir kelime oyununu içeriyor. İngilizce tanımı savaş nedeni, savaşı meşrulaştıran sebepken Türkçe’deki anlamı da serginin bir parçası olarak kullanılıyor.

Gözde İlkin’in “Gaipten Gösteri”, Erdal Duman’ın “Casus Belli” başlıklı sergileri 11 Eylül – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor.

 
Kaf Dağı’nın Ardında
Kaf Dağı’nın Ardında
18:00
12 EYLÜL
24 ARALIK

Arter’de 12 Eylül – 24 Aralık tarihleri arasında CANAN’ın “Kaf Dağı’nın Ardında” başlıklı sergisi izleyici ile buluşacak. Arter’in tüm katlarına yayılan ve sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış niteliğini taşıyan “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisinin küratörlüğünü Nazlı Gürlek üstleniyor. “Kaf Dağı’nın Ardında”, CANAN’ın bu sergi için ürettiği yeni yapıtlarla bazıları daha önce hiç sergilenmemiş erken dönem eserlerini bir araya getiriyor.

 
Borusan Contemporary'de 2 Sergi
Borusan Contemporary'de 2 Sergi
18:00
16 EYLÜL
18 ŞUBAT

Borusan Contemporary Eylülü 2 sergiyle karşılıyor. Sergiler konusunu iki vazgeçilmez tema olan doğa ve edebiyattan alıyor.

İlk sergi, Diane Thater’ın soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığı inceleyen “A Runaway World – Kaçak Dünya” isimini alıyor. İkincisi ise Oktay Rifat’ın izinde, Ağaç, Gölge, Deniz, Ay” isimli sergi. Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı bu sergi Oktay Rifat’ın şiirinden adını alıyor. Sergiler, 18 Şubat 2018’e kadar ziyaret edilebilir.

 
Taktiksel Duruş
Taktiksel Duruş
10:00
04 EKİM
03 ARALIK

CerModern, Mekan Atölye sergi dizisinin dördüncüsünü “Taktiksel Duruş” adlı tema ile açıyor.

​“Taktiksel Duruş” sergisi genç sanatın kuramsal birikimini ve düşünsel işlevselliğini sorguluyor. Sanatçının yaşadığı çevreyi tanımlarken kurguladığı müdahale yöntemleri ön plana çıkarılıyor. Serginin proje yöneticiliği ise Zihni Tümer tarafından yürütülecek. Sergi 4 Ekim – 3 Aralık tarihleri arasında gezilebilir.

 
Mimar Nazimî Yaver Yenal’ın 50. Yılı
Mimar Nazimî Yaver Yenal’ın 50. Yılı
12:00
04 EKİM
03 MART

Türkiye’de 20. yüzyıl mimarlığının önde gelen isimlerinden olan Nazimî Yaver Yenal’ın 50 yıllık kariyeri, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan bir sergi ile anılıyor. Küratörlüğünü Büke Uras’ın üstlendiği sergi “Bir Kağıt Mimarın Hayali Dünyası: Nazimî Yaver Yenal” adını taşıyor.

 
Doğanın Yaralara Dokunuşu
Doğanın Yaralara Dokunuşu
16:00
04 EKİM
18 KASIM

Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu, Leyla Emadi’nin “Yaralar” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. ​Leyla Emadi, kendi yaralarını, travmalarını ve kırgınlıklarını bir araya topluyor. “Yaralar” adını verdiği sergisinde tüm bu süreçte yaşadıklarına karşılık olarak, koruma içgüdüsüyle örülen sınırları kaldırıyor ve içsel dünyasını izleyiciyle buluşturuyor.

​Sergi 4 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

 
Sanata Sanatçıdan Müdahale
Sanata Sanatçıdan Müdahale
11:00
11 EKİM
29 ARALIK

Karbon Galeri, bu sezonu “Sanatsal Müdahaleler” adlı sergi ile açıyor. 11 Ekim – 29 Aralık tarihleri arasında görülebilecek sergi, Türkiye sanat dünyasının 15 usta ismini buluşturuyor.

 
Çağdaş Sanatın Suriye Savaşı
Çağdaş Sanatın Suriye Savaşı
11:00
12 EKİM
24 ARALIK

Plato Sanat Galerisi , Kelimat Koleksiyonu dahilinde olan çağdaş sanatçılara ait bir seçiki sunan “Yakın Bir Yer” adlı sergi ile sanat severlerle buluşuyor. Serginin küratörlüğünü Marcus Graf üstleniyor.


Sergi 12 Ekim – 24 Aralık tarihleri arasında görülebilir.

 
Kalıplara Girmeyen Bedenler
Kalıplara Girmeyen Bedenler
12:00
12 EKİM
18 KASIM

Çıkış noktası toplumsal cinsiyetin klişeleri olan “Paris Fashion Week: Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri” adlı sergi, 12 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında Versus Art Project’te gerçekleşecek.

 
Kaosun Resmi: Ravenous
Kaosun Resmi: Ravenous
12:00
19 EKİM
18 KASIM

Galeri  x-ist , sanatçı Burçin Başar’ı ikinci kişisel sergisi “Ravenous” ile ağırlıyor.

​“Ravenous” ile tüm evrenin varolma savaşını ve yeni düzenler ararken aslında tekrar ve tekrar bir kaos yaratıyor olmamız irdeleniyor. Sergi 19 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında izlenebilir.

 
Genç Sanatçıların Kimlik Sorgulamaları
Genç Sanatçıların Kimlik Sorgulamaları
11:00
20 EKİM
25 KASIM

Akademililer Sanat Merkezi 21 genç sanatçıyı ağırlıyor. “İdeal Bir Sanatçı Olmanın 21 Yolu” isimli bu karma sergi, ideal yani olması gerektiği gibi bir sanat eseri nasıl olmalı sorusundan yola çıkarak günümüz sanatındaki kimlik sorgulamalarına yanıt veriyor. İzleyiciye sanatçı olmanın tek yolunun bilgi ve düşünce ile üretmek olduğunu anlatıyor. 

 
Fragmental İmgeler
Fragmental İmgeler
18:00
21 EKİM
25 KASIM

Evren Sungur imzalı “Personator” adlı sergiye Art On İstanbul’un Tepebaşı’ndaki mekânı ev sahipliği yapıyor.

​Sergide prizmalara yerleştirilen fragmental imgelerle yeni seri oluşturan Sungur, büyük boyutlu tuvaller kullanmayı tercih ediyor.

​Sergi, 21 Ekim – 25 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

 
ABSTR(ACT)
ABSTR(ACT)
18:00
24 EKİM
25 KASIM

42 Shops, Maslak’ın yeni yaşam merkezi olma yolunda ilerliyor. Sanat, gastronomi, eğlence ve alışverişi harmanlayıp tek çatı altında toplayan 42 Shops, Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle, sanatçı Murat Bengüer’i ağırlıyor.

​42 Shops Art!SPACE “ABSTR(ACT)” sergisi ile 24 Ekim – 25 Kasım tarihlerinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

 
Mixer’de İki Yeni Sergi
Mixer’de İki Yeni Sergi
18:00
25 EKİM
27 ARALIK

Mixer, Ekim ayının sonunda iki büyük sergi ile sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. Sergilerden biri “Devinim Algısı” adını taşırken bir diğerinin adı ise: “Altüst”. Kürşat Bayhan, Çağdaş Erdoğan, Furkan Temir ve Murat Şaka’yı bir araya getiren “Devinim Algısı” sergisi, sanatçıların fotoğraf çalışmalarında oluşuyor.

 
Monokrom İki Sergi
Monokrom İki Sergi
18:00
26 EKİM
30 KASIM

Uniq Galeri “Kozmos” ve “Rüyanın Öte Yakası” adlı iki sergiye ev sahipliği yapıyor. Arzu Oto ve N. Pınar Özen imzalı sergiler, sanatçıların monokrom işlerinden oluşuyor.

Sergi 26 Ekim – 30 Kasım tarihleri arasında sanat severlerle buluşuyor.

 
Sleeping Girl
Sleeping Girl
18:00
26 EKİM
26 KASIM

İsmi dünyaca bilinen Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck, Pilevneli Galeri’ye konuk oluyor.


Sanatçı, “Sleeping Girl / Uyuyan Kız” adlı sergisinde, gerçek boyutlu heykelleri, enstalasyon ve çizimlerinden oluşan son dönem işlerinin yanı sıra ilk defa görülecek yeni videosu The Girl sergilenecek.

 
Cumhuriyetin Mimari: Mustafa Kemal
Cumhuriyetin Mimari: Mustafa Kemal
18:00
27 EKİM
30 KASIM

İstanbul 1881 iş birliğiyle açılacak olan “Cumhuriyetin Mimari: Mustafa Kemal Atatürk”  sergisi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak ve 10 Kasım’ı anmak için özel olarak hazırlanıyor. İstanbul, Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk hayranlığıyla tanınan ve bu temaları sıkça işleyen Pamphilon, çok ses getiren Atatürk çalışmalarını bu sergide bir araya getiriyor.

​Sergi, 42 Shops Art!SPACE Gallery'de.

 
Yıkım – Demolition
Yıkım – Demolition
18:00
31 EKİM
05 ARALIK

Kentlerde gerçekleşen ve süreklileşen değişimin hafıza ve anlam üzerindeki yıkıcı etkisi üzerinde çalışan Semih Zeki “Yıkım – Demolition” adlı sergisiyle Bozlu Art Project’te.

31 Ekim tarihinde açılan "Yıkım" sergisi, 5 Aralık tarihine kadar görülebilir.

 
Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher
Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher
19:30
01 KASIM
19 KASIM

Göbeklitepe konusunu ele alan Pamphilon, kazı alanında yaptığı incelemelerden etkilenerek bir seri oluşturuyor. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Göbeklitepe’yi sanatçının gözünden 19 Kasım tarihine kadar görebilirsiniz.


Sergi, 42 Shops Art!SPACE Gallery'de.

 
Su’yun Seferi
Su’yun Seferi
18:00
02 KASIM
25 KASIM

Su Yücel “Su’yun Seferi” adlı sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor. Türker Art’ta görülebilecek sergi, serbest fırça darbelerinin ustalığı, farklı malzeme ve tekniksel - geleneksel objelerle buluşmasıyla dikkat çekiyor.

​2 Kasım tarihinde başlayan “Su’yun Seferi” sergisi 25 Kasım tarihine dek görülebilir.

 
Duchamp Uyarlaması Galerist’te
Duchamp Uyarlaması Galerist’te
18:00
03 KASIM
02 ARALIK

​Serkan Özkaya 'nın , Galerist’te 3 Kasım itibarıyla gerçekleşecek We Will Wait sergisi fotoğraflara, videolara, bir heykele ve Duchamp’ın stüdyosunun bir SG simülasyonuna yer verecek..


Sergi 2 Aralık tarihine kadar görülebilecek.

 
Love Game
Love Game
18:00
03 KASIM
15 ARALIK

İpek Duben, LoveGame enstalasyonu ile izleyiciyle Merdiven Art Space’de buluşuyor.

​İzleyici, terk edilmiş bir kumarhanede tehlikeli bir oyuna davet eden LoveGame göz alıcı ışıkların arkasına gizlenmiş trajedilerle yüzleşmek için rulet masasının etrafına toplanacak ziyaretçilerini bekliyor. “LoveGame” enstalasyonu 15 Aralık’a dek sanatseverleri bu oyuna çağırıyor.

 
Şehrin Caz Hali Başlıyor!
Şehrin Caz Hali Başlıyor!
20:30
03 KASIM
19 KASIM

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 27. yaşını kutluyor. Geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith, Enrico Rava, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, David Sanborn gibi caz dünyasının saygın isimlerini izleyici ile buluşturan festival, 3 -19 Kasım 2017 tarihlerinde şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

 
Mirror
Mirror
18:00
06 KASIM
05 ARALIK

Danimarka Sanat Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen Danimarka Sanatçı Programı kapsamında Cai – Ulrich von Platen ve Jeanette Land Schou bir araya geliyor.

Şehre yabancı olmanın ve kentte yaşayan insanlarla birlikte şehrin kaotik halinin sorumluluklarını ele alan "Mirror" sergisi, Rem Art Space’te 5 Aralık tarihine kadar görülebilir.

 
Kent Yaşamından İnsan Manzaraları
Kent Yaşamından İnsan Manzaraları
18:00
09 KASIM
06 ARALIK

Mustafa Albayrak yirminci kişisel sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor. Sergi “Zamanın Ritmi III“ adını taşırken, ev sahipliğini Galeri ARK üstleniyor.

​“Zamanın Ritmi III” sergisi 9 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında görülebilir.

 
Storyteller
Storyteller
18:00
09 KASIM
27 ARALIK

Anna Laudel Contemporary’de gerçekleşecek olan “Storyteller” isimli sergi, farklı tekniklerle çalışan üç sanatçının güncel temalar üzerinden sundukları görsel hikâyeleri izleyiciyle buluşturuyor. Almanya’dan Ruth Biller “VisaVis”, Jan Kuck “History is Now” ve Türkiye’den Serkan Küçüközcü “Daydreamin” başlığı altında üç farklı anlatıyı bir araya getiriyor.

“Storyteller” sergisi 9 Kasım – 27 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 
21. İstanbul Tiyatro Festivali
21. İstanbul Tiyatro Festivali
20:30
13 KASIM
26 KASIM

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13-26 Kasım tarihleri arasında, zengin bir programla tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İlk kez 1989 yılında gerçekleştirilen, yerli ve yabancı tiyatro, dans ve performans topluluklarının izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali, 2002 yılından beri iki yılda bir Mayıs ayında düzenleniyordu. Festival bu sene yıllık seyrine geri dönüyor ve iki hafta boyunca ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleyiciler ile buluşturuyor.

 
Soy Ağaçları
Soy Ağaçları
18:00
14 KASIM
31 ARALIK

Özdemir Altan “Soy ağaçları” adlı sergisi ile Kare Art Galeri’nin konuğu oluyor. Sanatçı annesinin ailesinin soyağacından esinlenerek yola çıkıyor. 

​Sergi 14 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında görülebilir. 

 
Sert Zeminde İdman
Sert Zeminde İdman
18:00
14 KASIM
09 ARALIK

Ankara’nın sanat mekânlarından Arte Sanat Galerisi, Elif Yıldız imzalı “Sert Zeminde İdman” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

​Sergi 14 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında görülebilecek.

 
Kadın İmgelerin Ahşapta Can Buluşu
Kadın İmgelerin Ahşapta Can Buluşu
12:00
15 KASIM
15 ARALIK

Mahmut Karatoprak “Kırıktı Işığın Lülesi” adlı resim ve heykel sergisiyle Galeri Selvin’de sanat severlerle buluşuyor.

​15 Kasım tarihinde başlayacak olan sergi, 15 Aralık’a kadar görülebilecek.

 
Parça ve Bütün
Parça ve Bütün
18:00
15 KASIM
25 KASIM

Zihni Özil imzalı “Parça ve Bütün” adlı sergi, Galeri Eksen’de izleyiciyle buluşuyor.

​Sergi 15 Kasım – 25 Kasım tarihleri arasında görülebilir.