ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
22
BUGÜN, AÇILIŞLAR
EYLÜL
PAZARTESİ, AÇILIŞLAR
SALI, AÇILIŞLAR
DEVAM EDENLER
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
Gizemli Bir Dijital Sergi Deneyimi
10:00
16 OCAK
31 ARALIK

British Council’ın “Duvarları Olmayan Müze” dijital sanat platformunun zaman ve mekândan bağımsız bir sanat deneyimi sunduğu sergilerinin üçüncüsü “Cadılarla Dans Etmek” sanatseverlerle buluşuyor. Küratörlüğünü Mina Kaplangı’nın üstlendiği dijital sergi, “kadın” teması üzerinden yola çıkarak sanatta cadı kavramına odaklanıyor.

“Herkes için sanat” sloganından yola çıkılarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen bu dijital sergi deneyimi ile sanatın ulaşılabilirliği artıyor, sanat bir lüks olmaktan çıkıyor. Sergide British Council sanat koleksiyonundan birçok yabancı sanatçının ve Türkiye’den sanatçıların resim, baskı, video ve fotoğraf gibi eserleri bir arada bulunuyor.

“Cadılarla Dans Etmek” sergisine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
Hayat Ağacının Çağdaş Bağlamı
18:00
17 OCAK
31 ARALIK

Çağdaş sanatın temsilcilerini ağırlamaya devam eden Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 17 Ocak itibarıyla Evren Erol’un “Kadim Zamanlardan” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Evrensel bir sembol olan Hayat Ağacı mitini çağdaş bağlamıyla ele alan serginin küratörlüğünü Begüm Alkoçlar üstleniyor.

Evren Erol’un “Kadim Zamanlar” isimli sergisi O’Art’ta ziyaret edilebilir.

 
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
Venedik Bienali Türkiye Pavyonu
18:00
11 MAYIS
24 KASIM

Venedik Bienali’nin 11 Mayıs – 24 Kasım tarihleri arasında düzenlediği 58. Uluslararası Sanat Sergisi’nde yer alan Türkiye Pavyonu bu hafta açılıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu’nda sanatçı İnci Eviner’in Biz, Başka Yerde başlıklı eseri sergilenecek.

Biz, Başka Yerde ile pavyonu bir sahneye dönüştürecek Eviner, sahne üzerinde, kendi çizdiği desenlerden yola çıkarak yeniden biçimlendirdiği mimari ögelere, videolara, ses yerleştirmelerine ve objelere yer vererek duyusal ve görsel katmanlar oluşturuyor. Türkiye Pavyonu için yaratılan mekân, Hannah Arendt’in 1943 yılında kaleme aldığı Biz Mülteciler adlı metindeki mücadele anlatılarına benzer bir hikâye anlatıyor. Yapıtın küratörlüğünü Zeynep Öz yapıyor. Farklı disiplinlerden birçok ismin çalıştığı projenin mimari tasarımını Birge Yıldırım Okta ve Gürkan Okta; ses tasarımını Tolga Tüzün üstleniyor. Türkiye Pavyonu’nun içerisinde yansıtılacak videolardaki karakterleri performans sanatçısı ve dansçı Canan Yücel Pekiçten, Melih Kıraç ve Gülden Arsal canlandırıyor. Videoların görüntü yönetmenliğini Aydın Sarıoğlu, post prodüksiyonu ise Cem Gökçimen ve Cem Perin üstleniyor. Ziyaretçiler ile buluşacak yeni yayının tasarımı ise Okay Karadayılar ve Ali Taptık’a (ONAGÖRE) ait. 

 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılıktan İki Önemli Sergi
18:00
17 MAYIS
10 KASIM

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, “Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” ve “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

“Hoş Geldin Gazi- Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 yılından Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’daki günlerini fotoğraf ve hikâyelerle kronolojik olarak sunuyor. Cengiz Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar yer alıyor. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği fotoğraflar gazetelerden derlenen hikâyelerle izleyiciye sunuluyor. Sergi 17 Mayıs – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galeri katında ise Turhan Selçuk’un 1940’larda başlayıp 2000’li yıllara dek süren yetmiş yıllık sanat yaşamının bütün dönemlerinden en seçkin çizgileri bir araya getiren “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi yer alıyor. Selçuk’un “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ın yer aldığı sergide 400 civarında orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, kendi yaptığı satranç takımı ve Nasrettin Hoca hatıra parası, posta pulu, Abdülcanbaz resimli sigara tabakası, kapak resimlerini çizdiği kitaplar, çeşitli portre fotoğrafları ve gazete kupürleri gibi birbirinden ilginç koleksiyon parçaları bulunuyor. “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs – 9 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

 
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi
18:00
13 HAZİRAN
13 HAZİRAN

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk: Sanal Gerçeklik Deneyimi başlıklı projeyi izleyiciyle buluşturuyor. Türk resminin en çok tanınan eserlerinden Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik ile buluşturan VR uygulaması ile izleyiciler tablonun içine girebiliyor. Ayrıca sanatçının çalışma odasını ziyaret edebiliyor, özel eşyalarından dönemin müziklerine, birçok önemli unsurla buluşabiliyor.

Eserin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’na girişinin 15. yıl dönümünde hayata geçirilen proje, müze deneyimini daha kişisel ve interaktif kılıyor. 

 
Sanatçılar Güç Temasına Farklı Bakış Açılarından Yaklaşıyor
Sanatçılar Güç Temasına Farklı Bakış Açılarından Yaklaşıyor
10:00
29 TEMMUZ
22 EYLÜL

22 Eylül’e kadar Galleria Continua, Les Moulins 24 farklı sanatçının eserini “güç” teması altında topluyor. “Pouvoir & Pouvoir” (Güç & Güç) adlı koleksiyon “güç” kavramına iki ayrı yönden yaklaşıyor. Herkesin günlük hareketlerini gözlemleyen teşkilatlı otorite olarak “mutlak güç” ve her insanın içinde yatan, içten gelen dayanma gücü olarak “içsel güç”. 

 
Yazıda Âhenk ve Renk
Yazıda Âhenk ve Renk
10:00
08 AĞUSTOS
22 KASIM

Kitap sanatları ve hat koleksiyonlarından oluşan “Yazıda Âhenk ve Renk’’ adlı sergi, çarşamba günleri hariç her gün 22 Aralık’a kadar Sadberk Hanım Müzesi’nde görülebiliyor. Kitap sanatları konusunda uzman Prof. Dr. Zeren Tanındı’nın küratörlüğünü yaptığı sergide nâdîde el yazması Kur’ân-ı Kerîm, dua kitapları, ferman, berat ve vakfiye gibi belgelerle Osmanlı döneminin ünlü hattatlarının elinden çıkma Hilye-i Şerif, veciz sözleri ve duaları içeren hüsn-i hat levhalardan oluşan 200 eser yer alıyor. 

 
Yaz Yaz Yaz’19
Yaz Yaz Yaz’19
10:00
08 AĞUSTOS
22 EYLÜL

Pera Müzesi Öğrenme Programları kapsamında “Yaz Yaz Yaz’19” sergisi çocuklara özel atölyelerdeki üretimlerden bir seçkiyi izleyicilere sunuyor. 8 Ağustos’ta ziyarete açılan sergi, 22 Eylül tarihine kadar Pera Öğrenme Atölyesi’nde ücretsiz gezilebilecek. Sergi, bu sene “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisinden ilhamla oluşturulan yaz atölyelerine katılan 4-12 yaş arası 136 çocuğun üretiminden oluşuyor. Sergide, 4-6 yaş grubunun gündelik yaşamda kullanılan malzeme ve oyuncaklarla uyguladığı renk ve biçim deneyleri; 7-12 yaş grubunun stop-motion tekniği ile oluşturduğu animasyon filmler ile gölge oyunu tasarımları; 9-12 yaş grubunun illüstrasyon ve öykü kitaplarından örnekler yer alıyor. 

 
The Translation / Çeviri
The Translation / Çeviri
10:00
01 EYLÜL
29 EYLÜL

Avustralyalı sanatçı Josephine Mead’in “The Translation / Çeviri” isimli sergisi, 1 Eylül – 29 Eylül tarihleri arasında Tab Galeri’de sanatseverleri bekliyor. Sergisinde İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan, Helenistik dönemden kalma (M.Ö. 2. yy sonları) antik bir mezar taşından ilham alan Mead, taşın üzerinde bulunan ve Menophilla’ya adanmış şairane yazıtlardan çıkardığı mecazi konular etrafında yoğunlaşıyor ve şiirselliğin zamanın sınırlarını nasıl aştığını araştırıyor. Geçmiş zamanın figürleriyle nasıl bir bağ kurduğunu fanilik, gelişim, kayıp ve umut ile olan ilişkisi üzerinden tasarlayan sanatçı, bir dizi natürmort fotoğraf ile Menophilla için bir matem/sunak yeri yaratmaya çalışıyor. 

 
Red Bull Music Festival
Red Bull Music Festival
20:00
01 EYLÜL
15 EKİM

Dünyanın pek çok şehriyle birlikte İstanbul’da da geçen sene ilk kez düzenlenen ve müzikseverlere unutulmaz bir deneyim sunan Red Bull Music Festival Istanbul’un ikincisi 1- 15 Ekim tarihleri arasında, beş farklı konsept ile altı ayrı mekânda müziği tekrar şehre taşıyacak.

 
İntergalaktik
İntergalaktik
10:00
03 EYLÜL
20 EKİM

İpek Yeğinsü küratörlüğündeki “İntergalaktik” adlı sergi Anna Laudel’in yeni sezonunu açıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Beyza Boynudelik, Şafak Çatalbaş, Alper Derinboğaz, Emin Mete Erdoğan, Horasan, Ekin Su Koç, Ali Miharbi, Ali İbrahim Öcal, Özcan Saraç, Meltem Sırtıkara, Merve Şendil ve İrem Tok yer alıyor. Uygarlığımızı dünyanın ötesine taşıyıp hayatımızı orada sürdürmeyi başarırsak bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusundan yola çıkan sergi, 3 Eylül’de açılacak ve 20 Ekim’e kadar devam edecek. 

 
Mutluluk Resimlerimiz
Mutluluk Resimlerimiz
10:00
03 EYLÜL
29 ARALIK

Foto-gerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın 1960’lar ve 2010’lar arasındaki desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisi “Mutluluk Resimlerimiz”, SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da sanatseverlerle buluşacak. Ahu Antmen ve Amira Akbıyıkoğlu’nun eş küratörlüğünde gerçekleşecek “Mutluluk Resimlerimiz” sergisi, 3 Eylül – 29 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. “Mutluluk Resimlerimiz”, kadın dergilerinden Hollywood sinemasına popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor. 

 
Parça Bütün II
Parça Bütün II
10:00
04 EYLÜL
26 EKİM

Küratöryel sergi programı kapsamında ‘’Parça Bütün’’ sergisinin ikinci ayağı ‘’Parça Bütün II‘‘ Art On İstanbul’da gerçekleşecek. Guido Casaretto, Canan Dağdelen, Şakir Gökçebağ, Nuri Kuzucan ve Seçkin Pirim’in eserlerinin yer alacağı sergi, 4 Eylül-26 Ekim tarihleri arasında görülebilecek.Sergi, merkez nokta olarak parça-bütün ilişkisini seçip sınırlı örnekler üzerinden hem zihinsel hem de plastik olarak yapıtın katmanlarını gözlemlemeyi ve karşılaştırmayı önerecek. Her sene yinelenen sergi dizisine, sanatçıların farklı dönemlerinden eser örneklerinin de yer aldığı bir kitap eşlik edecek. Sergi, yayını ile birlikte kişisel pratiklerin zamanla geçirdiği evrelere ışık tutacak. 

 
Garanti BBVA Güz Konserleri
Garanti BBVA Güz Konserleri
20:00
04 EYLÜL
21 KASIM

Garanti BBVA güz konserleri yepyeni bir programla dünyanın farklı bölgelerinden müzisyenleri İstanbul’a getiriyor. Sonbahar sezonu boyunca gerçekleşecek konserlere Zorlu PSM, Salon IKSV, Babylon ve Nardis Jazz Club ev sahipliği yapıyor. Festivalde Kovacs, Peter Bence,  Balthazar, She Drew The Gun, Gary Smulyan ve ona eşlik eden caz saksafoncu Ralph Moore Nardis, Janus Rasmussen, Lera Lynn, Cymande,  Joan As Police Woman ve The Comet is Coming sahne alacak.

 
Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara
Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara
10:00
05 EYLÜL
24 KASIM

Nicola Lorini’nin “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” başlıklı video yerleştirmesi, 5 Eylül – 24 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gösterime girecek. Kilogramın değişen tanımı, internetin ağırlığı gibi güncel konulara farklı bir bakış sunan eserinde sanatçı müzenin Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinleniyor. Video ve sesi odağına alan yerleştirmede, süregelen düşünce modellerini sorgulayan Nicola Lorini, zaman ve tarih anlayışına yakından bakmayı hedefliyor. Materyal üretimi ve bilgi akışının yorumlanması arasındaki gerilime odaklanan eser; kum, silikon ve kemik gibi farklı materyallerden üretilmiş heykellerden oluşuyor. 

 
Taş Mektuplar
Taş Mektuplar
10:00
05 EYLÜL
25 EKİM

Pg Basement, 5 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında genç sanatçı Derya Kazan’ın “Taş Mektuplar” adlı projesine ev sahipliği yapacak. Oluştukları ortamın fiziksel koşullarını kaydetmekle birlikte bugüne ulaştırdıkları biyolojik kalıntılarla da geçmişi okuyabilmemize olanak sağlayan taşlar, Kazan’ın projesinde bir zaman kurgusu oluşturuyor. Bu kurguda taşların aktarmacı kimliği, geleceğe temas etmek üzerine bir düşünce var ediyor. 

 
Anı(t)sal Tahribat
Anı(t)sal Tahribat
10:00
05 EYLÜL
25 EKİM

Pg Art Gallery Hasan Pehlevan’ın “Anı(t)sal Tahribat” adlı sergisini 5 Eylül - 25 Ekim tarihleri arasında ağırlayacak. Sergi yıkılan ve kaybolmasına göz yumulan tarihi alanların/mekanların izini sürüyor. Pehlevan, bütün bu yıkımları bir mekân üzerinden kazı alanı oluşturarak kaybolmuş, yok olmuş veya yıkılmış bir hafızayı canlandırmayı hedefliyor. 

 
All Work and No Play
All Work and No Play
10:00
05 EYLÜL
19 EKİM

Murat Palta, “All Work and No Play” adlı üçüncü kişisel sergisiyle x-ist’te sanatseverlerle buluşacak. 16. İstanbul Bienali parallel etkinliği olarak 5 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek sergide Palta’nın tezhip ve heykelleri de sergilenecek. Geleneksel minyatür ve tezhip sanatını, çağdaş üretim biçimiyle harmanlayan Palta’nın sergisi eğlence sektörü ve güncel olayların eğlence teması üzerinde nasıl birleştiğine odaklanıyor. Eğlence kavramının zaman öldürmeyle eşleştiği ve sunulan sonsuz seçeneklerle yüklenmiş bir dünyada olmanın doğal sonucunu eleştirel bir bakış getirmeden irdeleyen sanatçı, gerçek dünyada yaşanan olay ve durumları bu dünyanın bir parçasına dönüştürüyor. 

 
Organ Panic
Organ Panic
10:00
05 EYLÜL
12 EKİM

Bahar Yürükoğlu yeni kişisel sergisi “Organ Panic”, 5 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında artSümer’de sanatseverlerle buluşacak. Plastiğin yüceliğine adanmış bir çeşit sunak inşa eden Yürükoğlu çalışmalarında, ışıkları, aynaları, kokuları, geometrik desenleri, fiberglas beden parçaları, yapay akvaryum bitkileri ve sahte altın zincileri bir araya getiriyor. Serginin aşırı-doygun alanı hem Yürükoğlu’nun stüdyosundan hem de seyahatlerinden yeni fotoğraflarının yanı sıra sanatçının teknolojik renkler ile ışığın yansıma ve kırılmasını kullandığı bilindik görsel dağarcığını resme uyguladığı yeni bir denemeyi de içeriyor.  

 
Kayalar ve Rüzgarlar, Mikroplar ve Kelimeler
Kayalar ve Rüzgarlar, Mikroplar ve Kelimeler
10:00
05 EYLÜL
20 EKİM

Kerem Ozan Bayraktar’ın kişisel sergisi “Kayalar ve Rüzgarlar, Mikroplar ve Kelimeler”, 5 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında SANATORIUM’da görülebilecek. Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği sergi, sanatçının son dönem üzerinde çalıştığı “Büyük Oksidasyon Vakası” ile varyasyon ve çeşitliliğe dair sorulardan yola çıkıyor. 
The Missing T ve Winter is Coming
The Missing T ve Winter is Coming
10:00
05 EYLÜL
05 EKİM

Ahmet Öğüt yapıtla aynı adı taşıyan “The Missing T” adlı sergisinde videodan fotoğrafa, çizimden basılı medyaya uzanan çok yönlü pratiğinden bir parçayı Merdiven Art Space için özel olarak kurgulayacak. Mekâna özgü bir enstalasyon niteliğindeki sergi, dünyaca ünlü bir tatil destinasyonunun zihinlerdeki parıltısını kazıyınca ortaya çıkan sosyo-politik olguları odağına taşıyacak.


Merdiven Art Space imzalı bir pop-up projesi olarak kurgulanan “Winter is Coming”de ise sanatçılar iktidar, çöküş, kontrol bağımlılığı ve kaybı gibi kavramları irdeleyecek. Giderek güçleşen mekân temin ve kullanım zorluklarına alternatif bir bakışla metruk bir binanın dönüştürülmesi sonucu hayata geçirilen projede yer alan sanatçılar arasında Halil Altındere, Şener Yılmaz Aslan, Osman Bozkurt, Fulya Çetin, Mehmet Dere, Erdal Duman, Leyla Emadi, Fırat Engin, Didem Erbaş, Berat Işık, Ferhat Özgür ve Kerim Zapsu yer alıyor. 

 
Olamadığım Adamlara Mahsustur
Olamadığım Adamlara Mahsustur
18:00
05 EYLÜL
05 EKİM

Sinan Tuncay’ın “Olamadığım Adamlara Mahsustur” adlı ikinci kişisel sergisi, 5 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de başlıyor. Sergi, toplumsal cinsiyetin bedenine biçilen tavır ve mekânlar üzerinden ataerkil yapının yapay cinsiyet söylemine dair fotografik bir okuma sunuyor. 

 
Canan Tolon: Sen Söyle
Canan Tolon: Sen Söyle
10:00
06 EYLÜL
02 ŞUBAT

Sanatçının 1980’li yıllardan günümüze çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan sanatsal birikiminden bir kesitin yansıtıldığı “Canan Tolon: Sen Söyle” adlı sergi 6 Eylül’de açılacak ve 2 Şubat’a kadar devam edecek. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği sergi, Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getirirken, sanatçının sanat tarihinde yerini almış bazı çalışmalarının yeniden üretimine de yer veriyor.  

 
Askıda
Askıda
10:00
06 EYLÜL
02 KASIM

İz Öztat’ın “Askıda” isimli kişisel sergisi Pi Artworks İstanbul’un yeni sezon açılışını yapıyor. Sergi, kamusal alandaki eylemliliğin engellendiği güncel bağlamı özne ve iktidar ilişkisi ekseninde ele alıyor. Sergiye adını veren Askıda videosu İz Öztat ve Ann Antidote iş birliğiyle üretilen bir askıya alınma sahnesine yer veriyor. Videoda itaat edenin bedeni, hükmeden tarafından kundak ve kefeni çağrıştıran beyaz bir parşömene sarılarak bağlanıyor ve askıya alınıyor. Rızaya dayalı bir sözleşme ile müzakere edilen sahnede gündelik hayatta deneyimlenen iktidar ilişkileri sorgulanıyor. Sanatçının sergideki diğer işleri kayıp duygusunu arzu, acı ve haza dönüştürmeye çalıştırıyor. 

 
Bitimsiz!
Bitimsiz!
10:00
06 EYLÜL
26 EKİM

Evin Sanat Galerisi, Nihal Elvan Erturan’ın küratörlüğünü üstlendiği karma sergi “Bitimsiz!”e ev sahipliği yapıyor. Sergide, modern zamanları öncesi ve sonrası ile düşünen; güncel/malzeme/teknik/anlayışları kullanarak “tarih”i, “bugün”ü, “ben”i, “beden”i, “doğa”yı yorumlayan dokuz sanatçı bulunuyor. Bu sanatçılar Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Engin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün’den oluşuyor. Sergi süresince her cuma günü Tuğçe Ulugün Tuna’nın küratörlüğünde performansların da düzenleneceği “Bitimsiz!”i 6 Eylül – 26 Ekim tarihleri arasında gezebilirsiniz.

 
Mıknatıs ve Ay
Mıknatıs ve Ay
10:00
06 EYLÜL
12 EKİM

Galerist 6 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında sanatçı Nilbar Güreş’in son dönem üretimlerine odaklanan “Mıknatıs ve Ay” başlıklı sergisini ağırlayacak. Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendiği sergi sanatçının resim, kolaj, fotoğraf, heykel ve video yerleştirmelerinden oluşan bir seçkiden oluşacak. Sanatçı kumaş̧, tuz, metal, iplik gibi çeşitli malzemeler kullanarak yaptığı heykelleri, mekânsal müdahaleleri, sahnelenmiş̧ fotoğrafları, kolajları, video yerleştirmelerinde beden / coğrafya ile kurgu / fanteziye dair ögeleri cinsellik ve hazla ilişkisi içinde irdeliyor. Queer ve trans feminizmin politik ve imgesel imkânlarını üstlenen Güreş̧, gündelik pratikler ve çeşitli tahakküm sistemleri bağlamında bedenli bir öznelliğin izini sürüyor. 

 
Aşı
Aşı
10:00
06 EYLÜL
26 EKİM

Ahmet Doğu İpek’in son dönem eserlerinin yer aldığı yeni kişisel sergisi “Aşı”, 6 Eylül’de Galeri Nev İstanbul’da açılacak. İpek’in Galeri Nev İstanbul’daki ilk kişisel sergisinde, sanatçının mürekkep ve sulu boya gibi tekniklerle gerçekleştirdiği iki boyutlu çalışmalarının yanı sıra doğada izini sürerek topladığı ve ufak müdahalelerle düzenlediği üç boyutlu heykelsi yerleştirmeler de yer alacak. Sanatçının sergi mekânında yeniden kurguladığı buluntu form ve dokular, birbirleriyle bütünleşme sürecinde kendi özlerini yitirmeden ve birbiri içinde dağılmadan tek bir nesne hâlini alıyor. Sergi, hem bir malzemenin yaratıcı düşünceyle “aşı”lanarak yeniden hayat bulmasını, hem de doğada bulunan organik oluşumların iç içe geçerek melez bir form yaratma sürecini yansıtıyor. 

 
Mekân Ruhuna Yolculuk
Mekân Ruhuna Yolculuk
10:00
08 EYLÜL
06 EKİM

Küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği “Mekân Ruhuna Yolculuk” sergisi, 8 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında halka sanat projesi’nde gezilebilecek. Sergi Doğu Çankaya, Ece Gökalp, Gözde İlkin, İhsan Oturmak, İpek Çankaya, Richard Bartle ve Yasemin Özcan’ın resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerinden oluşuyor. Peyzajı coğrafya geleneğindeki yeriyle ele alan “Mekân Ruhuna Yolculuk” sergisi mekânın yapıt üzerindeki etkilerini tartışıyor. Mekân ruhunun kültürün çeşitli katmanlarını beslediği ve uzun soluklu bir yolculuğun belirleyici olduğu üretimleri bir araya getiriyor. Bir mekândaki görünmez kalıcılığın, mekânla özdeş yaşayan ve artık kendisi de mekânın bir ifadesi hâline gelen sanatçıların işlerinde kendini dışa vuruş biçimlerini araştırıyor. 

 
Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur
Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur
10:00
09 EYLÜL
02 KASIM

Tobias Rehberger'in "Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur" sergisi, 9 Eylül- 2 Kasım 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere'de yer alacak. Sergide, Rehberger'in Enfeksiyonlar, Portre Heykelleri, Yumurta Vazo Heykelleri, Ret adlı çalışmalarının yanı sıra sulu boyaları ve neon işleri bulunacak. Sergi süresince ve sonrasında galerinin teras katında yer alacak bu enstalasyon, yemek yenilebilecek, kahve içilebilecek, vakit geçirilebilecek bir sosyal platform görevi üstlenerek ziyaretçilerin deneyimine de katkıda bulunacak.


 
Isthmus
Isthmus
10:00
09 EYLÜL
28 EYLÜL

Küba asıllı sanatçı José Parlá, Türkiye’deki ilk sergisini ISTANBUL’74’te gerçekleştirecek. Eski Türkçede “iki tarafı su ile çevrili, iki büyük kara parçası arasında bağlantı sağlayan kara uzantısı” anlamına gelen “Isthmus” adlı sergi, 16. İstanbul Bienali’nin paralel sergilerinden biri olacak. Sergi, 9 – 28 Eylül tarihleri arasında gezilebilecek. Parlá’nın, İstanbul coğrafyasından ilham alarak ve “yaşadığı yere ait bir hat sanatının nasıl olabileceğini, gelecek kuşaklar için neyi temsil edebileceğini hayal ederek” yarattığı sergide, sanatçının özel olarak ürettiği kâğıt ve cam üzerine işleri, resimleri ve geleneksel Türk el sanatlarını benimseyen köklü seramik markası Gorbon iş birliğiyle ürettiği seramik eserleri yer alıyor. Sanatçı, İstanbul projesi “Isthmus” ile bu tarihi kente kaligrafinin ve grafitinin kendine özgü dünyalarını aynı anda taşımayı başarıyor.

 
Tuz Zamanı
Tuz Zamanı
10:00
10 EYLÜL
27 EKİM

Erdoğan Zümrütoğlu’nun son dönem işlerinden oluşan “Tuz Zamanı” sergisi, 10 Eylül – 27 Ekim tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de olacak. Sergide sanatçının heykeltıraş bakış açsını belgeleyen kilden yapılmış özel bir enstalasyon da yer alacak. ​

 
The Vivisector
The Vivisector
10:00
10 EYLÜL
27 EKİM

Johan Creten'in "The Vivisector" isimli son sergisi, 10 Eylül- 27 Ekim 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy'de yer alacak. Başlığını Patrick White’ın 1970 yılında yayımlanan ve yaratıcının ızdırabı, gerçeklik arayışı, varoluşun anlamı gibi evrensel düşünceleri inceleyen The Vivisector adlı kitabından alan sergide, çömlekten yapılmış, heybetli, insan benzeri gizemli üç baykuş heykel (The Nose, Fatigue, The Vivisector) seyirciyi karşılayacak. 

 
Pişmanlık
Pişmanlık
10:00
10 EYLÜL
27 EKİM

PİLEVNELİ Mecidiyeköy, 10 Eylül- 27 Ekim 2019 tarihleri arasında yine Tobias Rehberger'in izleyiciyi bir gölge oyununa davet eden çalışması Pişmanlık ve fayanslardan oluşan bir diğer enstalasyonuna ev sahipliği yapacak. Eski neon tüpler, lunapark, reklam ışıkları ve çelikten oluşan eser, ışık-gölge oyunu yaratacak. 

 
Güneşin İçine Bak
Güneşin İçine Bak
10:00
10 EYLÜL
27 EKİM

Los Angeles merkezli Cleon Peterson’ın son dönem işlerinden oluşan “Güneşin İçine Bak” adlı sergisi 10 Eylül – 27 Ekim tarihlerinde PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de izleyiciyle buluşacak. Cleon Peterson'un büyük tabloları ve “mural”leri ilk bakışta geleneksel tarzda gözükse de sanatçının “humanoid” (insansı) yaratıklarının neredeyse aynı görünümdeki başka bir gruba dehşet veren bir acı çektirdiği katliam manzaraları korku, tiksinti, öfke, empati, acıma, endişe gibi duygulara dokunmayı amaçlıyor. 

 
Neue!Step Konserleri
Neue!Step Konserleri
20:00
11 EYLÜL
29 EYLÜL

Neo-klasik, ambient, minimal, deneysel ve avangart türleri bir araya getiren Neue!Step, 11 – 29 Eylül tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Festivalin biletleri 1 Ağustos’tan itibaren Zorlu PSM gişelerinden ve Biletix’ten temin edilebilecek. 

 
Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik
Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik
10:00
13 EYLÜL
22 ARALIK

İstiklal Caddesi’nde bulunan, Arter’in eski evi Meymenet Han, varlığını Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir kültür ve sanat kurumu olarak ‘’Meşher’’ adıyla devam ettirecek. Osmanlı Türkçe’sinde sergi mekânı anlamına gelen Meşher, açılışını 13 Eylül’de ‘’Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’da Çağdaş Seramik’’ isimli sergiyle yapacak. Küratörlüğünü Catherine Milner’ın üstlendiği, İngiltere’de bulunan sanat merkezi Messums Wiltshire ve Meşher’in iş birliğiyle hazırlanan sergide 13 sanatçının eserleri yer alacak.  Çağdaş seramiğe dair derin bir inceleme sunmayı hedefleyen sergi, 22 Aralık’a kadar gezilebilecek. Orta Çağ’dan günümüze uzanan geniş programıyla Meşher’de ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz gerçekleşecek. 

 
İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı
İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı
10:00
14 EYLÜL
10 KASIM

16. İstanbul Bienali’nin İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın ikinci dönemine katılacak 15 sanatçı belirlendi. Bu sanatçılar arasında Cevahir Akbaş, Sadık Arı, Servet Aslan, Neslihan Başer, Bahriye Kabadayı Dal, Berke Doğanoğlu, Ayçesu Duran, Alican Durbaş, Selin Erdemirci, Nejbir Erkol, Esra Oskay Malicki, Ufuk Barış Mutlu, Uğur Sarışen, Sub ve Metehan Özcan yer alıyor. Çalışma ve araştırma programı, 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve altı ay sürecek.

 
Hakikatten Uzaklaştıkça Film Programı
Hakikatten Uzaklaştıkça Film Programı
10:00
14 EYLÜL
09 KASIM

Kundura Sinema, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında “Hakikatten Uzaklaştıkça’’ adlı film programını ağırlayacak. Program filmleri, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki ilişkisi ve etkisine odaklanarak bienalin bu seneki “Yedinci Kıta’’ temasına göndermede bulunuyor. Küratörlüğünü Pia Chakraverti-Wuerthwein ve S. Buse Yıldırım’ın yaptığı program dört kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan özel seçkiden oluşuyor. Program 14 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında her cumartesi gerçekleşecek. 

 
Witnesses
Witnesses
10:00
17 EYLÜL
19 EKİM

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) sezonu Bilge Alkor’un “Witnesses” ve Pınar Yoldaş’ın “Ecophilia” adlı sergileriyle açıyor. 16. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak sergiler, 17 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverleri bekliyor. Küratörlüğünü Duygu Barlas’ın yaptığı “Witnesses” (Tanıklar) adlı sergisinde Alkor, meleği yeniden yorumluyor. Melek ve şeytana geleneksel anlayışın dışında yorum getiren sanatçı, sergiye adını veren tanıklar korosunda melekler ve şeytanları yan yana çakıl taşlarına gizlenmiş olarak konumlandırıyor. Sergi Bilge Alkor’un yağlı boyadan fotoğrafa, kolajdan foto-resme, fine art baskıdan ikonaya uzanan son on yıl içinde ürettiği ve yeniden yorumladığı eserlerini bir araya getiriyor. 

 
Ecophilia – Too much World not enough Earth
Ecophilia – Too much World not enough Earth
10:00
17 EYLÜL
19 EKİM

Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) sezonu Bilge Alkor’un “Witnesses” ve Pınar Yoldaş’ın “Ecophilia” adlı sergileriyle açıyor. 16. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak sergiler, 17 Eylül – 19 Ekim tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverleri bekliyor. İsmini insanın kendiliğinden doğaya karşı ilgisinin ve sevgisinin çevre psikolojisindeki adından alan “Ecophilia – Too much World not enough Earth” sergisinde Dr. Pınar Yoldaş; global ısınma, habitat kaybı, hava kirliliği gibi çevre sorunlarına parmak basıyor. Latincede ekos yani güncel anlamıyla çevre, “ev” kökünden geliyor. Yani çevre sorunları dendiğinde (ecological issues) ev sorunlarından söz edildiğini belirten Yoldaş, doğal yaşamın teknoloji ile karmaşık ilişkisini anlamak için bir gelecek laboratuvarı sunuyor.