Advertisement
07 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2014

Sanatın Instagram’la imtihanı

Instagram’dan sonra fotoğraf şüphesiz hepimiz için anlam değiştirdi. Akıllı cihazlara yüklenen bu uygulama sayesinde her yerde ve her zaman fotoğraf çekebilir ve bu fotoğraflardaki kusurları birkaç tuşla yok edebilir hale geldik. Takipçilerimizle o anda paylaşabilmemiz de cabası... Peki, son dönemlerin en gözde uygulamalarından biri olan Instagram’la sanat camiasının arası nasıl dersiniz? Yerli yabancı ressam ve heykeltıraşların Instagram fotoğrafları arasında keşfe çıktık.

Sanatın Instagram’la imtihanı

EFE IŞILDAKSOY

Instagram Adı: Rastarules
Takipçi sayısı: 2826


Yaptığı resimleri İstanbul’un çeşitli semtlerinde çöp tenekelerinin önüne bırakmasıyla ünlenen ressam Efe Işıldaksoy, hangi eserini nereye bırakacağını Instagram üzerinden duyuruyor. Işıldaksoy, 2014’ün ilk yarısında başlayacağı zombi filmi çekimleri için tüm hazırlıkları tamamlanmışken boş durmamak için başlamış bu çöplere resim bırakma işine. Resimlerinden birini edinmek istiyorsanız sadece işlerini değil, özel fotoğraflarını da paylaştığı hesabı ‘Rastarules’u hemen takip etmeye başlayın çünkü toplamda dağıtacağı resim sayısı sadece 15.

GÖZDE BAYKARA

Instagram adı: Gozdebaykara
Takipçi sayısı: 473


Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Gözde Baykara, kendine has üslubuyla betimlediği kadın resimleriyle tanınıyor. Instagram hesabında çoğunlukla tablolarını paylaşan İzmirli sanatçı, arada kedi ve yemek resimleri de eklemeyi ihmal etmiyor.

İSKENDER GİRAY

Instagram adı: Iskendergiray
Takipçi sayısı: 325


Fizik mühendisliğinden kuklacılığa geçiş yapan İskender Giray, yerli Ghepetto Usta diye anılıyor ve Instagram hesabında birbirinden değişik kuklalarının fotoğraflarını paylaşıyor.

UĞUR ÇAKI

Instagram adı: Ugurcaki
Takipçi sayısı: 394


İzmirli heykeltıraş Uğur Çakı, Instagram’da sadece eserlerini değil popüler tabirle ‘selfie’lerini de paylaşıyor. Çakı’nın Salvador Dali’nin portrelerini çağrıştıran fotoğrafları da en az işleri kadar beğeniliyor.

GÜNSELİ KATO

Instagram adı: Gunseli_kato
Takipçi sayısı: 2232


Minyatür, seramik ve performans sanatçısı Günseli Kato, Instagram’da en fazla sayıda takipçiye sahip sanatçılardan biri. Kato, eserleri yerine gündelik hayatından fotoğraflar paylaşmayı tercih ediyor.

KOMET

Instagram adı: Komet1
Takipçi sayısı: 570


Gürkan Çoşkun ya da sanat camiasında bilinen adıyla Komet, az sayıda fotoğraf paylaşmasına rağmen azımsanmayacak kadar takipçiye sahip bir sanatçı. Pencereler, sanatçının en gözde fotoğraf nesnesi olarak öne çıkıyor.

MEHMET KURAN

Instagram adı: Mehmetkuran
Takipçi sayısı: 1474


Çağdaş minyatür olarak adlandırılabilecek bir tarzda işler üreten Mehmet Kuran, Instagram’daki takipçileriyle eserlerini, kendi hayatından kareleri hatta işlerini yaparken çektiği videoları paylaşıyor. Sanatçının en eğlenceli fotoğraflarıysa otoportreleri. Kuran’ı kafasında sarı bir oyuncak ördekle ya da burnunda kırmızı bir palyaço burnuyla görürseniz sakın şaşırmayın.

EMRE NAMYETER

Instagram adı: Emrenamyeter
Takipçi sayısı: 932


İstanbullu genç sanatçı Emre Namyeter, fotoğraf karelerini akrilik boya teknikleriyle harmanlayarak ortaya çıkardığı eserleriyle tanınıyor. Instagram’da eserlerinden çok, dünyanın dört bir yanından objektifine takılanları paylaşan Namyeter, oldukça renkli bir hesaba sahip. Favorileriyse duvar resimleri ve grafitiler.

KEZBAN ARCA BATIBEKİ

Instagram adı: Kezbankezbanarca
Takipçi sayısı: 1530


Ressam Kezban Arca Batıbeki, Instagram’ı en aktif kullanan sanatçıların başında geliyor. Hesabında hem fotoğraf hem de video paylaşıyor. Gezdiği şehirlerdeki tarihi yerleri, sanat etkinliklerini ve güzel manzaraları Instagram hesabına ekleyen Batıbeki, ara sıra kendi fotoğraflarını da takipçileriyle paylaşıyor.

BORA AKINCITÜRK

Instagram Adı: Boraakinciturk
Takipçi sayısı: 1031


Son yılların dikkat çeken genç sanatçılarından Bora Akıncıtürk’ün Instagram hesabı eğlenceli ve ilginç fotoğraflardan oluşuyor. 650’den fazla fotoğrafın arasında sanat eserlerinin yanı sıra klozetten kusmuğa bazı kişileri rahatsız edebilecek fakat dikkat çekici oldukları kuşku götürmez kimi nesneler de bulunuyor.  

BANKSY

Instagram adı: Banksyny
Takipçi sayısı: 358 K


İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, uzun süre sosyal medyadan uzak durduktan sonra önce bir Twitter sonra da Instagram hesabı açtı.

Kendi işlerinden oluşan 32 fotoğraf paylaşan Banksy, çok aktif bir kullanıcı olmasa da rekor sayıda takipçiye sahip.

OLEK

Instagram adı: Oleknyc
Takipçi sayısı: 21 K


Instagram profilinde ‘Hayat ve sanat birbirinden ayrılamaz’ yazan New Yorklu sanatçı Olek, paylaştığı fotoğraflarda da bu felsefesine göre hareket ediyor ve kendi de en az eserleri kadar fotoğraflarında boy gösteriyor. Renkli ve neşeli fotoğraflar görmek istiyorsanız Olek’i mutlaka takip etmelisiniz.

KENNY SCHARF

Instagram adı: Kennyscharf
Takipçi sayısı: 45 K


Ünlü Amerikalı sokak sanatçısı Kenny Scharf, eserlerini yaratırken kullandığı mizahı Instagram hesabında da koruyor. Tarzı pop-sürrealist olarak tanımlanan Scharf’ın meşhur boyalı arabaları fotoğraflar arasında öne çıkıyor. Çizgi karakterler de her zamanki gibi sanatçının gözdesi.

0
15739
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage