Advertisement
29 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2013

Rota: Nişantaşı

Bu rotayı Nişantaşı sergilerine ayırdık. Hem şu anda sürmekte olan sergiler, hem de önümüzdeki hafta açılacak olan, kaçırmamanız gereken sergileri bulabilirsiniz. Abdi İpekçi Caddesi’nin üst taraflarında başlayan bir gün… Hazırsak başlayalım.

Rota: Nişantaşı

Dirimart’la başlayın gününüze. O kadar güzel bir sergi bekliyor ki! Shirin Neshat’ın Mourners’ı, size içine çeken bakışlarıyla, farsça hikayelerle bezenmiş detaylarıyla büyük boyutlu portrelerle çıkıyor karşınıza. Güncel sanatın en başarılı isimlerinden Shirin Neshat, Mısır’daki devrim sürecinde Kahire’nin yoksul semtlerinde karşılaştığı bireylerin fotoğraflarıyla oluşturmuş bu seriyi. Sergi 15 Haziran’a kadar sürecek, video çalışmaları ise sizi Santralistanbul’da bekliyor.

Dirimart’tan sonra kendinizi bırakın Abdi İpekçi’den aşağıya.. Ve kendinizi Çağla Cabaoğlu Gallery’e atın. Burada 8 Haziran’a kadar sürecek olan Nadide Akdeniz sergisini bulacaksınız. Fırat Arapoğlu, işlerini şöyle tanımlıyor: “Nadide Akdeniz, realist, fakat sadece ‘mimetik’ bir yöntem ile kalmayarak içerisinde fazlaca ironi taşıyan doğaya dair resimleriyle tanınıyor. Sanatçının çalışmalarında insanın doğa ile olan ilişkisi önemli bir yer tutmakta: Bazen insanın da yer almadığı bu resimlerde öne çıkan önemli unsurlardan birisi ‘yüce kavramı’.”

Hemen karşıda, girişin bir kat altında x-ist var. x-ist’te Ansen’in sergisi İttifak’ı izleyebiliriz. Türk çağdaş sanatının en önemli isimlerinden, uluslararası üne sahip Ansen’in x-ist’teki altıncı solo sergisi bu. Sergide hem pentür, hem fotoğraf etkileri görebiliriz. Güç, aidiyet gibi tarihsel kavramlara dayalı sahneleri alıyor ve Ansen’leştiriyor, günlük hayat detaylarını bu hayalvari sahnelerde seçebiliyoruz. Sergi 15 Haziran’a kadar sürecek.

Teşvikiye tarafına geçtiğinizde ise Soda Istanbul’a uğramayı unutmayın. Barcelona’da yaşayan Amerikalı sanatçı Frank Plant’ten nefis bir sergiyle karşılaşacaksınız. Learning To Dance’te, sanatsal Pratik bir dans olarak ele alınıyor ve birbirinden güzel sözler-biçimlerle izleyiciye sunuluyor: yalın bir çizgisellikle, duvara monteli çelikten heykeller. Zaten fotoğrafları gördüğünüzde gitmek isteyeceksiniz. 15 Haziran’a kadar açık.

Şimdi de, gelecek hafta gezebileceğiniz sergilerden bir seçme var sırada. 4 Haziran’da başlayıp, sadece kısa bir süre için bizimle olacak Ali Arif Ersen’in Son Makara’sını Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde izleyebiliriz. Çok, çok ilginç bir hikayesi var: “Sergiye konu olan fotoğraflara bir tesadüf sonucu ulaşıldı. Sekiz senedir ‘locked-in’ sendromu rahatsızlığıyla yaşayan Ersen’in fotoğraflarının izini internette süren bir üniversite öğrencisinin, fotoğrafları hangi makineyle çektiğini Ali Arif’e sormasıyla olaylar gelişti. Makineyi artık kullanamayan Ali Arif’in , öğrenciye bunu hediye etmesiyle; makine içinde sekiz yıldır banyo yapılmayı bekleyen, unutulmuş bir film makarasına rastlandı.” İşte o makarayı göreceğiz.

5 Haziran’da açılacak be 5 Temmuz’a kadar sürecek olan başka bir sergi de taze Teşvikiye galerisi Bimisal Art & Design Gallery’de. Ömer Faruk Kılıç’tan Adaptasyon adlı sergiyi kaçırmayın deriz.

0
7672
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage