15 TEMMUZ, SALI, 2014

Erol Özmandıracı ile Röportaj

11 Haziran- 1 Eylül tarihleri arasında, 42 Maslak ART!SPACE galeri ofisinde düzenlenen “Yüzler” sergisi vesilesiyle Erol Özmandıracı ile konuştuk.

Erol Özmandıracı ile Röportaj

Sizi Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyeliği ve 42 Maslak dışında sanata verdiğiniz destekler ile de tanıyoruz. Sizin için sanat ne ifade ediyor?

Bugün iletişim içinde olduğumuz ve dokunduğumuz her şey sürekli dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşümde, herkesten ve her şeyden değişik duruş sergileyenler hayata bir adım önde devam ediyor. Bence farklılaşmak için tek bir yol mümkün. Günümüzde farklılaşmak için ise artık sanat ile nefes alan ve sanat ile yaşayan alanlar üretebilmek gerek. Bunu başarmanın sadece projeler ve planlarla değil, bütünsel bir bakış açısı ile mümkün olduğunu düşünüyorum.

İçimden geçen ise her projenin bir sanat küratörü ve sanat değerinin olması. Sanat hayatımızı zenginleştiren bir olgu. Sanatı, yaşam alanlarımıza entegre etmek, bize farklılaşmanın yanında, daha gusto sahibi bir hayat da sağlıyor.

Sponsorluğunuz ile gerçekleşen www.artfulliving.com.tr'nin sanata bakış açısını ve Türkiye sanat gündeminde kendisine edindiği yeri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bayİnşaat ile 42 Maslak yönetim kurulu üyeliğimin yanında, kültürel ve sanatsal gelişimi toplumsal gelişimin merkezine alan bir konsept oluşturmak için yola çıkınca, Artful Living gibi çok değer verdiğim bir projeye imza atmış olduk.

Artful Living kapsamında, sanat dünyası hızla büyürken, "Türkiye’nin sanat platformu" olmanın yanında sanatı ve yaratıcılığı hayatın merkezine koyma amacıyla maceramıza başladık.

Sanatın ve kültürün rengini, sesini, edebiyatını buluşturduğumuz bu platformda, çeşitliliği ve farklı düşünceleri bir araya getiriyoruz. Artful Living olarak toplumun kültür ve sanatla gelişeceğine, bunun ancak bilgi paylaşımı ve sanatsal üretimin desteklenerek gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu ihtiyaca cevap vermek üzere de sanat alanında bir bellek oluşturmayı hedefledik. Bu kapsamda yeniliğe ve yaratıcılığa sahip çıkarken, ülkemizin gelişen kültür ve sanat ortamında bir referans noktası olmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda da, öncelikle Artful Living web sitesiyle yaygın bir kültür-sanat platformu yaratmasını hedeflediğimiz projemiz, yakın gelecekte sergiler, yeni yayınlar ve eğitim programlarıyla İstanbul ve Türkiye genelinde sanatı birçok yönden desteklemek üzerine çalışmalarına devam edecek.

Öte yandan, 42 Maslak projesinin 2014 yılı itibariyle hayata geçmesiyle birlikte, Artful Living sergi, konser ve sanat etkinliklerini gerçekleştireceği mekânına da kavuşmuş oldu.

Sanat, moda sektörü ve iş dünyasının tanınmış simalarından başarılı fotoğraf sanatçılarına kadar birçok isim ile karşılaştığımız  “Yüzler” sergisi fikri nasıl ortaya çıktı ve nasıl gelişti biraz bahsedebilir misiniz?


“Yüzler” sergisi fikri, alanının en etkin dergilerinden biri olarak okuyucularıyla buluşmaya devam eden InStyle Türkiye’nin 100’üncü sayısını kutlamak için ortaya çıktı.

Daha önce de belirtmiştim, sanat bizim ana konseptimiz olduğu için kendimizi bu projeye çok uygun hissettik ve böyle güzel bir projede yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Sergi 42 Maslak, InStyle ve Lösev işbirliğinde gerçekleşiyor. Bu üç kurum “Yüzler” sergisi çerçevesinde nasıl bir araya geldi?

“Yüzler” InStyle Türkiye'nin 100'üncü sayısı için gerçekleştirildi. Bu özel gün kapsamında gerçekleştirilen sergi için, Türkiye’nin fotoğraf sanatıyla ilgilenen 50 önemli ismi çevrelerinde gördüğü “Yüzler”i farklı bakış açılarıyla fotoğraf karelerine taşıdı. Bu keyifli serginin açılışı da Bay İnşaat’ın sanat portalı Artfulliving.com.tr’nin de desteği ile 42 Maslak ART!SPACE’de özel bir etkinlik ile gerçekleştirildi. Eserlerin satışından elde edilecek tüm gelir ise LÖSEV'e bağışlanacak.

“Yüzler” sergisi vesilesiyle ART!SPACE galeri ofisi de ilk ziyaretçilerini ağırladı. Sanat ile yaşam konseptiyle tasarlanan ART!SPACE’in önümüzdeki dönem için planları nelerdir?

Sanatı işinin kalbine koyan 42 Maslak olarak, bundan sonra ART!SPACE’te sergiler başta olmak üzere birçok farklı sanatsal aktiviteye yer vermeye devam edeceğiz.

0
7229
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage