Advertisement
11 KASIM, SALI, 2014

Çok Amaçlı Sanat Mekanı II : maumau

 

maumau sanatçı davet programının kurucusu yazar Sine Ergün ile programın yapısına dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çok Amaçlı Sanat Mekanı II : maumau
<p> </p>

Sizi önce yazar kimliğiniz ve Can Yayınları’ndan çıkan iki kitabınız ile tanıdık. Son iki yıldır da görsel sanatlar üzerine kurduğunuz “sanat mekânı” diyeceğim çünkü içinde farklı projeler barındırıyor “maumau” ve sanatçı davet programınızla tanıyoruz.    Yazarlıktan görsel sanatlara geçiş, nasıl bir süreç izledi? 

Bir geçişten çok, farklı –ama birbirini besleyen– ilgi ve varlık alanları diyelim. maumau Şubat 2012’de kurulduğunda; konuk sanatçı programı, sergi mekânı ve prodüksiyon çalışmalarıyla ortak bir üretim ve etkileşim alanı olarak tasarlandı. Söze dökmekte zorlandığım bir hissi olsun istedik maumau’nun ve sanırım bugün böyle bir duygudan söz edilebilir.

İstanbul’da ne yazık ki çok fazla örneği olmayan sanatçı davet programları açısından maumau önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. maumau’nun program yapısı nasıl düzenleniyor? 

maumau bünyesinde üç farklı program yürütüyoruz. İlki konuk sanatçı programı, bu programa katılan sanatçılar altı hafta boyunca maumau’da konaklıyor ve üretiyorlar. Sergi ile noktalanan süreç boyunca, aynı zamanda İstanbul’un kültür sanat ortamının parçası olma, ondan ilham alma olanağına da sahip oluyorlar. İkincisi, üç haftalık konuk yazar programımız, kentle etkileşim halinde ama gereksinime göre yazara kendi üretimine odaklanabileceği bir ortam sunan bir program. “Self-directed” diye nitelediğimiz üçüncü programımız, sanat projelerinin farklı aşamalarında olan sanatçılara, diledikleri süre boyunca maumau’da konaklama olanağı sunuyor. Üç farklı program yürütmenin sanatçılar için olumlu yanı, gereksinimleri ve disiplin-lerine göre kendilerine uygun programı seçebilmeleri. Bunu yaparken de maumau’da konak-layan ve üreten öteki sanatçılarla etkileşim halinde olabilmeleri.

maumau’daki programlara sanatçılar nasıl katılım sağlayabiliyor? 

Yazar ve sanatçılar seçtikleri programa, son başvuru tarihine dek özgeçmiş, portfolyo ve projelerini sunarak başvuruyorlar. Bizim için önemli olan maumau’nun başvuran sanatçıların projeleri için uygun bir program olup olmadığını belirlemek.

Bunun için internet üzerinden aday sanatçılarla görüşüp projelerinin ayrıntılarını konuşuyoruz. Bu yanıyla bir seçim sürecinden ziyade, doğru eşleşmenin sağlanma çabasından söz edebiliriz.

Davet edilen sanatçıların mekân ile kurdukları ilişki üzerine ne söyleyebilirsiniz? 

Sanatçıların mekânla yakın ilişki içinde olduklarını söylemek yanlış olmaz. Çukurcuma binamız, sanatçı üretimini her yönden destekleyen bir konumda. Üretim sürecinde malzemelerle ilişkilerini, yerelle iletişimlerini ve sanat ortamına katılımlarını olumlu yönde biçimlendiriyor. Binanın mimarisi başından beri bir sanatçı programına ev sahipliği yapmak üzere tasarlandığı için de sanatçıya pek çok rahatlık sunuyor. Bu yıl Kadıköy/Yeldeğirmeni’nde de yeni bir mekânımız oldu. Sanatçı atölyeleri ve sanat inisiyatifleriyle iç içe olmak bizim için de bulunmaz bir deneyim.

maumau’da farklı dönemlerde sunduğunuz programlara katılmamış sanatçıların ser-gilerini de görme fırsatı bulduk. Böyle bir tercih yapmanızın nedeni neydi? 

maumau, kurulduğundan bu yana belki konuk sanatçı programı ile öne çıktı. Fakat mekânın en başından itibaren kuruluş amaçlarından biri aynı zamanda galeri olarak da sanat ortamında yer almasıydı. 2012’den bu yana sanatçı programı sergileri dışında beş grup sergisi ile beş kişisel sergi gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda mekânsal olarak da sanatçı programı ile galeri maumau’yu ayırmak ve iki alanda da yıl boyunca varlık göstermeyi amaçlıyoruz.

Önümüzdeki süreç içerisinde ne gibi etkinlikler yapmayı planlıyorsunuz? 

2015 yılı sonuna dek etkinlik takvimimizi belirledik. Konuk sanatçı programımız devam edecek. Bunun yanı sıra 2015 baharında gerçekleştireceğimiz sergilerimiz bizi şimdiden heye-canlandırıyor. Yazar programımız kapsamında ise okuma buluşmaları ve atölyelere ev sahipliği edeceğiz. Röportajımızda sözü geçmedi ama maumau prodüksiyon alanında çalışmalarını da hızlandırarak devam ettirecek.

0
6050
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage