19 EKİM, ÇARŞAMBA, 2016

Borusan Contemporary Koleksiyonuna Bir Zurkow Eseri Daha Ekledi

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na daha önce koleksiyonda işlerine yer verilen Marina Zurkow'un Flight (IST,JFK, LAX, LHR) (Uçuş (IST, JFK, LAX, LHR) ) isimli eserini ekledi. 1962 doğumlu Amerikalı sanatçının eseri 29 Ekim 2016 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında Borusan Contemporary’de dördüncü katta görülebilir. 

Borusan Contemporary Koleksiyonuna Bir Zurkow Eseri Daha Ekledi

Marina Zurkow çalışmalarını yeni medya teknolojisi, çok kanallı video ve animasyon teknolojsi üzerine sürdürüyor. Sanatçı çalışmalarında ekolojik sorunlar ile insanlar, hayvanlar, bitkiler ve de iklimlerin türler arası ilişkilerinin yansımalarını ele alıyor.

Zurkow'un Borusan Contemporary koleksiyonunda yer alan beş eseri daha var. Bu eserlerden biri sanatçı tarafından geliştirilen özel üretim flash yazılımından gelen dataya göre değişen ve gelişen 146 saatlik bir manzara animasyonu. Adını çevre mühendisliğinde kullanılan, bilim adamları tarafından kontrol edilebilen durumlar altında gözlemlenebilen doğal ortam teriminden alan Mesocosm (Wink, TX) adlı iş, Teksas’ta özel bir petrol şirketinin arazisinde bulunan petrol kuyusunun çevresinde bir sene içinde gelişen olaylara odaklanıyor.  

Koleksiyona 2014 yılında katılan Mesocosm (Times Square, New York), mesocosm temasıyla spekülatif ve karma yapıdaki New York’taki Times Square'de akan zamanı temsil ediyor. Ekranda geçen her bir dakikalık süre, dünyada geçen bir saate denk geliyor, yani 1 yıl 146 saat sürüyor. Her bir döngü, bir öncekinden farklı şekilde ilerliyor. İnsan olan ve olmayan bütün karakterlerin davranışları ile görüntüleri, havanın değişimi gibi, basit bir olasılıkla belirleniyor.

Koleksiyonda yer alan bir diğer Marina Zurkow eseri; İksir I, IV / Elixir I, IV. Dört adet işten oluşan İksir serisi, imkânsız manzaraları tanımlıyor. Kristal şişe okyanusta sihirli iksir, zehirler, mesajlar, cinler taşıyan şamandıra gibi bata çıka yüzüyor. Her şişe tekrarlanan, metronom eylem yapan bir animasyon figürü içeriyor. Şişe, Antarktika manzarasında hızla ilerlerken, İksir I kürek çekmekte olan bir kadını, İksir IV kıvrılarak ve yaylanarak yüzen bir dalgıcı simgeliyor. 

Mesocosm-Northumberland,UK 2, Courtesy of Bitforms Gallery

Sanatçının koleksiyonda yer alan dördüncü işi The Poster Children iklim değişikliği, su, buz, hayvanlar ve insanlara dayanan kıyamet sonrası fantezilerinin etrafında dolanan bir dizi animasyondan oluşuyor. Eser kutuplardaki güncel yaşantıyı gündeme getiren bir karaktere sahip.

Zurkow'un koleksiyonda yer alan bir diğer işi ise: More&More. Sanatçı Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na 2015 yılında katılıan More & More serisinde, küresel ticaretin bitmek bilmeyen ekonomik büyümesine değiniyor. Sanatçı bu seride özellikle the Harmonized System Commodity Description veya Coding System ( Türkçesi Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) olarak adlandırılan sistemin tüm dünyadaki ticareti yöneten bir kod sistemi haline gelmesini ve her şeyin kod sistemine indirgenmesini eleştiriyor.

Sanatçının koleksiyona en yeni dahil olan Flight (IST, JFK, LAX, LHR) adlı eseri ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu için özel olarak tasarlanmış anime bir yazılımdan oluşuyor. Eser uçuş kavramının, havadaki şiirsel ve pratik görünümünü inceliyor.

Son dönem solo sergilerinin gerçekleştiği yerlerden bazıları: New York Bitforms Galeri; the Montclair Art Museum, New Jersey; Diverseworks, Houston olan Zurkow'un Flight (IST, JFK, LAX, LHR) isimli eserini 29 Ekim 2016 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Elixir IV, Courtesy of Bryce Wolkowitz Gallery

Ayrıca Borusan Contemporary, 29 Ekim’de iki yeni sergiye ev sahipliği yapmaya başlayacak. Sanayileşmenin doğa üzerine olan etkisini fotoğraflayan Kanadalı sanatçı Edward Burtynsky’nin dünya turnesindeki sergisi “Aqua Shock” ile küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı “Yazıt” adlı sergi eş zamanlı olarak ziyarete açılacak.

Burtynsky’nin “Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki” adını verdiği ve küratörlüğünü William A. Ewing’in yaptığı sergi, sanatçının bugüne kadar ürettiği en iddialı işleri bir araya getiriyor. İnsanlığın en vazgeçilmez doğal kaynak olan su ile ilişkisini incelemek adına Meksika’ya giden Burtynsky, kullandığı vinç, uçak, drone ve kameralı pnömatik direk gibi sıra dışı ekipmanıyla dikkat çekiyor.

Ola Kolehmainen, Alchemy, Ed. 2/4, 2007, 260 x 202 cm, c-tipi baskı, diasek / Analogue c-type print, diasec

Aynı tarihlerde Perili Köşk’te düzenlenecek “Yazıt” ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserlerin İlhan Berk şiirleriyle birlikte ele alınmasıyla eserlere farklı bir yorum getiriyor. Sergi aynı zamanda İlhan Berk’e ait desen çalışmaları ve el yazıları da yer alıyor. 19 Şubat 2017 tarihine kadar açık olacak sergiler Borusan Contemporary Perili Köşk’te ziyaret edilebilecek.

0
5632
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage