Advertisement
0 YAPILAN YORUMLAR
16719 GÖRÜNTÜLENME
41 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
Çizgi | Line

Sanatçılar: Eylül Ceren Ersöz, Güneş Bulut Yılmaz, Kaan Bağcı, Melike Kılıç 

Yazılı iletişimin temel yapıtaşı olan, uygarlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir çizgi. Bu iletişimin dilini üreten ve geliştiren kültürün karakterini doğrudan taşır. Yüzeydeki harekete göre bir ritim kazanır, farklı söylemlerde bulunur, farklı algılar yaratır.

Bir düzlem üzerindeki hareket eylemi olarak görebileceğimiz çizgi, çizen kişinin yüzeyle kurduğu ilişkiyle şekillenir, sınırları belirlenir ve bir forma evrilir. Bu bağlamda, çizginin gücü tarihsel süreç içerisinde hem kültürel ortama hem de çizen kişiye bağlı olarak görsel bir hafızaya dönüşür.

Mixer’in sadece desen çalışmalarına yer verdiği bu sergide yer alan sanatçılardan Melike Kılıç’ın kağıt yüzeylere yaptığı mekan ve insan figürleri, izleyiciye şiirsel öyküler anlatıyor. Eylül Ceren Ersöz’ün ahşap yüzeylere çizdiği portreler siyasal anlamda kırılmaların yaşandığı tarihsel dönemlere tanıklık ediyor. Kaan Bağcı’nın geometrik çizgilerle birleştirdiği hayvan figürleri yüzeyde değişim göstererek farklı birer metafora dönüşüyor. Güneş Bulut Yılmaz ise portre algımıza yeni bir bakış açısı katıyor. Teknik ve içerik bakımından birbirinden son derece farklı olan ve desen işleriyle bir araya gelen bu dört sanatçı, Mixer’in sergi alanında çizginin dilini ve yüzeylerdeki değişimin birlikteliğini ortaya koyuyor.

“Çizgi” 27 Mart  2015 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün Mixer’de görülebilir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artists: Eylül Ceren Ersöz, Güneş Bulut Yılmaz, Kaan Bağcı, Melike Kılıç 

Line, the main constituent of written communication, is one of the most important 

inventions of the history of civilization. It carries the character of the culture that produces and evolves this communication’s language directly. It gains a rhythm with the movements on the surface, makes different statements, creates different perceptions.

Line, which we can see as an action on a platform, is shaped with the relationship a draftsman builds with the surface. Its boundaries are therefore determined and it eventually evolves into a form. In this context, power of the line turns into a visual memory within historical process, depending on both the cultural environment and the person who draws it.

In this exhibition where only drawings are included, Melike Kılıç’s space and people figures 

tell the audience poetic stories drawn on paper. The portraits Eylül Ceren Ersöz draws on wooden surfaces witness historical periods when political breakages happened. Kaan Bağcı’s animal figures combined with geometrical lines transform into different metaphors by changing on the surface. Güneş Bulut Yılmaz, on the other hand, gives us a different perspective on our perception of portraits. These four artists who all have different techniques and contents, come together at Mixer’s Exhibition Space with their drawings, expose the union of the changes on surface and the language of the line.

“Line” can be seen at Mixer between March 27th - April 26th 2015, everyday except Mondays.

Kaan Bağcı

Kaan Bağcı, Untitled, 

0
4766
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
İLETİŞİM BİLGİSİ

sıraselviler caddesi taksim sitesi

no: 35 2.bodrum kat beyoğlu istanbul

+90 212 243 54 43 

www.mixerarts.com / info@mixerarts.com

https://twitter.com/mixerarts

https://www.facebook.com/mixer.tophane

 

... devamı
TAKİPÇİLERİ
41
YAZILARI
5
Geldanlage