0 YAPILAN YORUMLAR
16247 GÖRÜNTÜLENME
31 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
TUNCA "Desire"

TUNCA

Desire

02.12.2014 - 03.01.2015

art ON Istanbul’daki, TUNCA’nın “Desire” isimli kişisel sergisini “damak tadının” politik, sosyal ve kültürel açılımları olarak tanımlamak mümkün. Bu proje izleyecilere farklı, yakası açılmadık görsel tecrübeler sunmayı hedefliyor. Sanatçının iki yıldan beri üzerine çalıştığı dizi, 20. Yüzyılı şekillendirmiş önemli liderlerin en sevdikleri yemeklerden yola çıkıyor.


Projesini gerçekleştirebilmek için profesyonel aşçılık eğitimi alan sanatçı, liderlerin sevdikleri yemekleri detaylı bir araştırmayla ortaya çıkarıp onların resimlerini yaptıktan sonra tarifleri bizzat kendisinin pişirirken gerçekleştirdiği performans videolarıyla, dün ve bugün arasında ilginç köprüler kuruyor. Castro’dan Churchill’e, Atatürk’ten Mao’ya dek, dünya haritasını yeniden çizen oniki siyaset adamının sofralarını büyüteç altına alan TUNCA, resim, fotoğraf, video, performans ve heykel tekniklerini kullararak oluşturduğu “çok katmanlı” anlatım diliyle, hem disiplinlerarası bir diyalog kuruyor, hem de tarihin satır arasında kalmış olan önemli detaylarına eğiliyor.


TUNCA tutkunun odak noktasında olduğu görsel araştırmalarında farklı bir tarih yazmak iddasında değil. Proje, izleyenlere soyut düşüncenin en somut hallerinden biri olan “yeme içme kültürünün” ne kadar farklı anlamlar yüklü bir kavram denizi olduğunu hatırlatırken, belgesel ve eğitici olmadan “damak tadının” aynı zamanda toplumsal bir bellek olduğunu da hatırlatıyor.


Sanatçı Hakkında:

TUNCA, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümünde 2010 yılında eğitimini tamamlamıştır. Çalışmalarına Kadıköy, Yeldeğirme’nindeki atölyesinde devam etmektedir.


Seçilmiş Sergiler:

2014 4. Uluslararası Çanakkale Bienali

2013 Kalıntı, Pi Artworks Galeri, İstanbul

2011 Elgiz 10 İstanbul Sergisi, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul

2010 Little Boy, Sanatorium Sivil Sanat İnisiyatifi-Çağdaş Sanat Galerisi, İstanbul

0
4051
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
İLETİŞİM BİLGİSİ

info@artonistanbul.com

Ekip

Nil Duran
Kurucu

Oktay Duran
Kurucu

Gökşen Buğra
Direktör - goksen@artonistanbul.com

Ece Dursun
Sanatçı Temsilcisi, Medya İlişkileri - ece@artonistanbul.com

Ali Duran
Asistan Koordinatör - ali.duran@artonistanbul.com

... devamı
TAKİPÇİLERİ
31
YAZILARI
4
Geldanlage