0 YAPILAN YORUMLAR
24176 GÖRÜNTÜLENME
8 TAKİPÇİ
0 BEĞENİ
Cehennemde Bir Mevsim // A Season in Hell

07/04/2016 – 07/05/2016


Arthur Rimbaud’un aynı isimli eserine ithafen. / dedicated to Arthur Rimbaud's work of the same name.SANATÇILAR / ARTISTS

Zafer Aracagök

Bahadır Boysal

Ergün Gündüz

Sadi Güran

Nuri Kurtcebe

Sait Mingu

Güçlü Öztekin

Baysan Yüksel


Günümüz sanatı birçok açıdan bir melezlikler alanı haline gelmiş durumdadır. Bu türlü melezleşme biçimleri, farklı iletişim araçlarının yarattığı yeni algılama biçimlerinden kaynaklanan ve sürekli kendisini yeniden üreten geçişli bir estetik anlayışa kapı aralıyor. İzleyicinin zihinsel düzlemde sanat türleri ve alanları arasında kategorik ayrımlar yapabilmesi, ancak inceltilmiş bir bağlam ve içerik anlayışı ile mümkün oluyor. İşte bu noktada çok farklı ihtiyaçlar ve alanlar için üretim yapan ve kendine özgü bir görselleştirme dili yaratabilen önemli illüstratörler, çağdaş sanatın üretim paradigmasının içine girişler yaparak bu alanda kayda değer çalışmalara imza atabiliyorlar. Buradaki geçişlilik, çağdaş sanat alanına hem bir genişleme sağlıyor, hem de yeni duyumsamalar için kapılar aralıyor.


“Cehennemde Bir Mevsim” Sergisi, çağdaş sanatçıların illüstratif ifade biçimleri ile illüstratörlerin çağdaş sanat alanındaki yolculukları aralığında deneysel bir sergi projesi olarak ortaya çıkıyor. İzleyiciyi, bir yandan sanat ile tasarım arasında iyice azalan mesafenin de ortadan kalkacağı olasılıkları deneyimlemek, diğer yandan  da aralarındaki mesafe ölçüsünde farklılaşan estetik duyumların ayırdına varmak üzere bir yolculuğa çıkarıyor; İstanbul’da üretim yapan ve öne çıkan sanatçı-tasarımcıların arasından, görsel ve düşünsel zekayı aynı anda yüksek seviyede kullanabilen isimleri bir araya getiriyor. Böylece, bu alanda güncel bir envanterin de ilk adımı atılmış oluyor. Farklı yaş ve altyapıya sahip sanatçı / tasarımcıların çalışmaları arasında, mekanda kurulacak bir diyaloğun küratöryel bir çalışma ve kurgu ile izleyici için özel bir deneyim süreci hazırlanıyor. Rimbaud’un “Cehennemde bir Mevsim” isimli şiiri bağlamında ortaya çıkacak olan görsellikler, çoklu okumalar ve duyumsamalar için kapılar aralayacak.


“Cehennemde Bir Mevsim” Sergisi, 7 Nisan 2016 ile 7 Mayıs 2016 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilecek.
The current art scene is of a hybrid nature, in many ways. The various ways in which things merge and combine leads to a transitive insight on aesthetics which itself is a result of new ways of perception. These ways arise with the use of new tools of communication, and they constantly recreate themselves. Viewers can only make categorical distinctions between various types and fields of art by means of a sharpened understanding of context and content. At exactly this point, skilled illustrators with unique visual languages –who create work for a wide variety of needs and fields– enter the production paradigm of contemporary art and create significant works. This transitive quality both provides an extension for contemporary art and makes possible new sensations.


“A Season in Hell” is an experimental project that focuses on illustrative works of contemporary artists and works of contemporary art created by illustrators. It takes viewers on a journey to experience possibilities in which the constantly thinning barriers between art and design are altogether lifted, all the while inviting them to distinguish the way aesthetic sensations change in correlation with the distance between the two fields. It brings together prominent artist-designers working in Istanbul who possess and make use of a high level of both visual and logical intelligence. This project is the first step in creating an up-to-date inventory of this field. The show was curated and designed with the intention of providing viewers with a special experience by establishing dialogue between the gallery space and the works of artist/designers of various ages who come from different backgrounds. Images referencing Rimbaud's “A Season in Hell” will make possible a wide variety of interpretations and perceptions.


“A Season in Hell” can be seen at ALAN Istanbul between the dates April 7 – May 7, 2016.

0
2105
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
MEKAN BİLGİSİ

ALAN İstanbul‘un ana hedefi, bağımsız ve yenilikçi çağdaş sanatın üretimine katkıda bulunmaktır. Mekansal, sosyal ve finansal unsurların sanat için harekete geçirilmesi amaçlanmaktadır. ALAN İstanbul dünya çapındaki çağda

... devamı
İLETİŞİM BİLGİSİ

ALAN Istanbul is open to visitors between 13.00 – 19.00 Saturday 13.00 – 19.00 except Sundays and Mondays.

Asmalı Mescid Cad. No:5/2  Tünel-Beyoğlu / İstanbul / Türkiye

T: +90 212 252 9453

info@alanistanbul.com

... devamı
TAKİPÇİLERİ
8
YAZILARI
11
Geldanlage