NELER OLUYOR
 • 21-09-2021

  Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un Kasım 1882’de yaptığı başı ellerinde yaşlı bir adamı tasvir eden eskizi ilk kez sergilendi.

  Yüzyılı aşkın bir süredir hayatta olmayan bir sanatçının kataloğuna yeni bir sanat eserinin eklenmesi sık rastlanan bir durum değil ancak yakın zamanda yeniden keşfedilen bir çizimin Vincent van Gogh’a ait olduğu ortaya çıktı. Sanatçının 1882 yılında Lahey’de yaşarken kâğıt üzerine kurşun kalemle yaptığı bu çizim, başı elleri arasında oturmuş, zayıf düşmüş yaşlı bir adamı tasvir ediyor. Bunun Van Gogh’un aynı yıl yaptığı Worn out çizimi için bir ön çalışma olduğu düşünülüyor. Bu haber, sanat eserinin ilk kez halka açık sergilendiği Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi tarafından düzenlenen bir basın toplantısında duyuruldu.

  Van Gogh Müzesi direktörü Emilie Gordenker yaptığı açıklamada “Yeni bir çalışmanın Van Gogh’a atfedilmesi oldukça nadirdir.” dedi ve ekledi: “Bu erken çizimi ve hikâyesini ziyaretçilerimizle paylaşabildiğimiz için gurur duyuyoruz.”

  Study for Worn Out ismi verilen çalışma, 20. yüzyılın ilk on yılından beri özel bir Hollanda koleksiyonunda yer alıyor. Eskizin 1900’lerdeki alıcısının soyundan gelen, kimliği açıklanmayan şu anki sahibi, bu çizimin meşru bir Van Gogh olup olmadığını belirlemek için Van Gogh Müzesi’ne başvurdu.

  Müzede kıdemli bir araştırmacı olan Teio Meedendorp eserle ilgili şunları söyledi: “Stilistik açıdan Van Gogh’un Lahey’deki zamanından bildiğimiz birçok figür çalışmasına mükemmel bir şekilde uyuyor ve bu çizimin de Worn out ile bağlantılı olduğu çok açık.”

  Meedendorp’un açıkladığı gibi malzemelerin hepsi sanatçının bu süre zarfında kullandığı şeylerle uyumlu olduğu görülüyor. Kalın bir marangoz kalemi, suluboya kâğıdı ve su ile süt karışımından yapılmış bir sabitleme maddesi gibi unsurlar benzerliği destekliyor. Ayrıca Teio Meedendorp şu şekilde açıklıyor: “Çizimin arkasındaki köşelerde Van Gogh’un geleneksel olarak nişasta tomarları kullanarak çizim tahtasına kâğıt yapraklarını yapıştırma biçimine bağlayabileceğimiz hasar izleri var.”

  Araştırmacıya göre Worn out ve eskizinin dayandığı modelin adı Adrianus Jacobus Zuyderland oldu. Yerel bir işçi olan bu adam, Van Gogh’un favori konusuydu ve sanatçı onu kırk defadan fazla çizimlerinde kullandı. Zuyderland At eternity’s gate ve Sorrowful old man (1882) gibi ünlü çizimlerin temelini oluşturdu.

  Van Gogh’un Lahey’deki günlerinde yaptığı birçok çizimin tarihlerini belirlemek zor olsa da Worn out ve eskiz için durum böyle değil.  Van Gogh 24 Kasım 1882 tarihli kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta sanat eserlerine atıfta bulunuyor. Sanatçı mektubunda şöyle belirtmiş “Bugün ve dün, dirsekleri dizlerinde ve başı ellerinin arasında iki yaşlı adam figürü çizdim. Yamalı bombazine elbisesi içinde, kel kafalı yaşlı bir işçi ne güzel bir görüntü oluşturuyor.”

  Van Gogh Müzesi’nde 2 Ocak 2022’ye kadar sergilenecek olan Study for Worn OutWorn out çiziminin yanı sıra kurumun kalıcı koleksiyonundan diğer eserlerle birlikte izleyiciyle buluşuyor. Teio Meedendorp “Diğer çalışmalar bağlamında Study for Worn Out’u göstermek, Van Gogh'un çalışma süreci hakkında bize özel bir fikir veriyor.” Diyor ve ekliyor: “Dahası çalışma tamamen kendi başına ayakta duran çok güzel, güçlü bir çizim.”

  Kaynak: Artnet

  Künye:
  1.Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nin ziyaretçileri Vincent van Gogh’un 1882 tarihli Study for Worn out adlı eskizine bakıyor. Fotoğraf: Jelle Draper, Van Gogh Museum
  2. Vincent van Gogh, Study for Worn out (1882) Van Gogh Museum
  3. Vincent van Gogh, Worn out

  0
  0
  242
 • 20-09-2021

  Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Arc de Triomphe anıtı 25.000 metrekarelik geri dönüştürülebilir polipropilen kumaşla kaplandı. 2021’de dünyanın en büyük kamusal sanat eseri olduğu söylenen l'arc de triomphe, wrap 3 Ekim’e kadar sergilenecek.

  Sotheby’s’in Küresel Güzel Sanatlar bölümünün başkan yardımcısı Simon Shaw’ın designboom’a verdiği bir röportajda “Christo son nefesine kadar, kendi deyimiyle son ‘geçici sergisi’ olan bu proje üzerinde yorulmadan çalıştı” dedi ve ekledi: “ve bu özgün çalışmalar gerçekten de merhum sanatçının büyülü hayal gücüne, en iddialı yerleştirmesini hazırlarken bulduğu neşe ve meraka bir pencere açıyor.”

  Arc de Triomphe anıtının kaplanmasının nedeni ise ünlü sanatçılar Christo Vladimirov Javacheff ve eşi Jeanne-Claude’nin planladığı ancak hayata geçiremediği projelerinin 60 yıl sonra gerçekleştirilmesi. Ünlü sanatçılar Christo Vladimirov Javacheff ve eşi Jeanne-Claude 1961’de kamusal alanlarda sanat eserleri yaratmaya başladı. Çiftin projelerinden biri de bir kamu binasını kaplamaktı. Arc de Triomphe yakınında küçük bir oda kiralayan Christo, orada Arc de Triomphe’nin sarılmış bir fotomontajı da dahil olmak üzere birkaç çalışma yaptı. Planlanan bu proje neredeyse 60 yıl sonra hayata geçirildi.

  Christo Vladimirov Javacheff’in tüm projelerinde olduğu gibi l'arc de triomphe, wrap projesi de tamamen sanatçının çizimleri ve kolajlarının yanı sıra 1950’ler ve 1960’lardan kalma ölçekli modellerin satışı yoluyla finanse edilecek. Hiçbir kamu veya özel fondan yararlanmayacak. Ayrıca “The final christo” başlıklı sergi kapsamında kaplamaya hazırlık olarak çizilmiş imgeler, yan yana haritalar, mimari planlar, fotoğraflar ve pastel ve boya mühendislik çizimlerini içeren 25 orijinal eser sanatseverlerle buluşuyor. Sergide bulunan eserler hem gelecek projeye hem de sanatçıların mirasını gelecek nesiller için korumak için kurulan Christo & Jeanne-Claude vakfına fayda sağlamak için özel satışa sunulacak.

  Kaynak: designboom

  Fotoğraflar: Wolfgang Volz © 2021 Christo and Jeanne-Claude Foundation

  0
  0
  385
 • 20-09-2021

  Portekiz topluluğu Madredeus’un arkasındaki müzisyen ve bestecilerden Rodrigo Leão’nun, Kanadalı şarkıcı, söz yazarı Michelle Gurevich ile düet yaptığı “Friend of a Friend” isimli teklisi yayımlandı.

  Leão, ekimde çıkacak A Estranha Beleza da Vida isimli yeni albümünün ilk teklisi olan “Friend of a Friend”de sanatçı Michelle Gurevich ile birlikte çalıştı. “1950’lerin müziğinden etkilenen mutlu bir ritim ararken başlayan ve bana yeni fikirler bulma hevesi veren bir şarkı.” diyen Leão “Friend of a Friend”i bizi şu anda yaşadığımızdan çok farklı bir zamana götüren bir şarkı olarak tanımlıyor. Rodrigo Leão ekim ayında BMG tarafından dünya çapında yayımlanacak A Estranha Beleza da Vida adlı albümünde Kurt Wagner (Lambchop), Michelle Gurevich, Martírio, Surma veya Suso Saiz gibi sanatçılarla çalıştı.

  Rodrigo Leão yaklaşık 10 yıldır çalıştığı Madredeus’dan kendi solo kariyerine odaklanmak için ayrıldı. Sanatçı Londra’daki Barbican Centre, Barselona’daki Palau de la Musica, Paris’teki Alhambra ve Grand Rex tiyatroları, Amsterdam'daki Melkweg, Teatro Municipal do Rio de Janeiro ve Washington’daki Kennedy Center gibi mekânlarda canlı performans sergilerken Forest Whitaker’ın oynadığı Lee Daniels’ın Oscar adayı tarihi draması The Butler’da dahil olmak üzere filmin müziklerini yaptı.

  Rodrigo Leão’nun Michelle Gurevich ile birlikte çalıştığı “Friend of a Friend” şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  225
 • 20-09-2021

  Televizyonun Oscar’ları olarak bilinen Emmy Ödülleri dün gece ABD’nin California eyaletindeki Los Angeles şehrinde düzenlenen törenle 73. kez sahiplerini buldu. Geceye drama kategorilerindeki tüm ödüllerin sahibi olan The Crown dizisi damgasını vurdu. Ted Lasso ve The Queen’s Gambit’in kendi kategorilerinde birçok ödülü toplayarak gecede öne çıkan yapımlardan oldu. Cedric the Entertainer’ın sunuculuğunu yaptığı törende Taraji P. Henson, Michael Douglas, Sarah Paulson, Amy Poehler, Kerry Washington gibi isimler ödülleri vermek için sahneye çıktı.

  73. Emmy Ödülleri Kazananları:

  En İyi Dram Dizisi: The Crown
  En iyi Komedi Dizisi: Ted Lasso
  En İyi Mini Dizi: The Queen’s Gambit
  En İyi Yarışma: RuPaul’s Drag Race
  En İyi Dram Erkek Oyuncusu: Josh O’Connor - The Crown
  En İyi Dram Kadın Oyuncusu: Olivia Colman - The Crown
  En İyi Komedi Erkek Oyuncusu: Jason Sudeikis - Ted Lasso
  En İyi Kadın Komedi Oyuncusu: Jean Smart - Hacks
  Mini Dizi ya da Filmde En İyi Erkek Oyuncu: Ewan McGregor - Halston
  Mini Dizi ya da Filmde En İyi Kadın Oyuncu: Kate Winslet - Mare of Easttown
  Dramda En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tobias Menzies - The Crown
  Dramda En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gillian Anderson - The Crown
  Komedi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brett Goldstein - Ted Lasso
  Komedi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Hannah Waddingham - Ted Lasso
  Mini Dizi ya da Filmde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Evan Peters - Mare of Easttown
  Mini Dizi ya da Filmde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Julianne Nicholson - Mare of Easttown
  En İyi Dram Dizisi Yazarı: Peter Morgan - The Crown
  En İyi Yönetmen Komedi Dizisi Yazarı: Lucia Aniello Paul W Downs, Jen Stansky - Hacks
  En İyi Mini Dizi ya da Film Yazarı: Michaela Coel - I May Destroy You
  Dram Dizisi Dalında En İyi Yönetmen: Jessica Hobbs - The Crown (War)
  Komedi Dizisi Dalında En İyi Yönetmen: Lucia Aniello - Hacks “There Is No Line (Pilot)”
  Mini Dizi Dalında En İyi Yönetmen: Scott Frank - The Queen's Gambit

  0
  0
  479
 • 17-09-2021

  Amerika’nın prestijli Video Müzik Ödülleri’nde “Yılın Videosu” ödülünü kazanan, Grammy Ödüllü sanatçı Lil Nas X, MONTERO isimli ilk albümünü yayımladı.

  Geçtiğimiz günlerde düzenlenen MET Gala’da dikkatleri üzerine çeken Lil Nas X, albümden önce yayımladığı “MONTERO (Call Me By Your Name)” ve “INDUSTRY BABY” şarkıları dünya çapında yüz milyonlarca dinlendi. 15 şarkının yer aldığı MONTERO albümünde sanatçıya Doja Cat, Elton John, Jack Harlow, Megan Thee Stallion ve Miley Cyrus gibi dünyaca ünlü isimler eşlik ediyor. Albüm ile birlikte “THAT’S WHAT I WANT” şarkısının klibini de yayımlandı. Ayrıca Lil Nas X, Jean Paul Gaultier ile albüme özel bir koleksiyonu satışa çıkaracağını da açıkladı.

  Lil Nas X’in MONTERO isimli albümünü buradan dinleyebilir, “THAT’S WHAT I WANT” şarkısının klibini ise buradan izleyebilirsiniz.

  0
  0
  226
 • 11-09-2021

  Radiohead, Kid AAmnesiac ve daha önce yayımlanmamış kayıtlarından oluşan Kid Amnesia’nın yer aldığı KID A MNESIA isimli üçlü albümünü Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde ve XL Recordings etiketi ile 5 Kasım’da yayımlayacak.

  KID A MNESIA’da Radiohead’in 21. yılını deviren dördüncü ve beşinci albümleri ile Kid Amnesiae adlı yeni derlemeleri olan üçüncü bir albüm yer alıyor. Yeni albümde Kid A ve Amnesiac’den seçilen daha önce yayımlanmış parçalar yer alıyor. Kid A ve Amnesiac’ın en iyi kayıtlarının değişik versiyonlarının yanı sıra yeni albümde “If You Say The Word” ve “Follow Me Around” şarkılarının daha önce yayımlanmamış stüdyo kayıtları da bulunuyor. Radiohead’in yeni çıkan “If You Say The Word” parçasını ise buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  706
 • 10-09-2021

  Geçtiğimiz aylarda Black’in 1987’deki hiti “Wonderful Life”ı yeniden yorumlayan Imany, sevdiği şarkıları 8 çellist ile birlikte yorumladığı Voodoo Cello isimli albümünü yayımladı.

  Fransız sanatçı Imany’nin klasikleri ve son dönemin sevilen hitlerini yeniden yorumladığı Voodoo Cello isimli albümünde 12 parça bulunuyor. Jacques Brel’in ölümsüz eseri “If You Go Away”i ile başlayan albüm, Cat Stevens’ın “Wild World” isimli parçasıyla sona eriyor. Ayrıca bu albümde Imany Elton John, Imagine Dragons, Ed Sheeran, Bonnie Tyler gibi isimlerin şarkılarını da yeniden yorumluyor.

  Imany’nin Voodoo Cello isimli albümüne buradan, albümle birlikte yayımlanan “Wonderful Life” isimli parçanın klibine ise buradan ulaşabilirsiniz.

  Voodoo Cello albümünde yer alan şarkılar:

  “If You Go Away” - Jacques Brel
  “Believer” - Imagine Dragons
  “Wonderful Life” - Black
  “I'm Still Standing”  - Elton John
  “Les voleurs d'eau” - Traditional / Henri Salvador
  “The A Team” - Ed Sheeran
  “All the Things She Said” - TaTu
  “Like a Prayer” - Madonna
  “Total Eclipse of the Heart” - Bonnie Tyler
  “Take Me to Church” - Hozier
  ​“Little Black Angels (Angelitos Negros)” - Eartha Kitt

  0
  0
  626
 • 07-09-2021

  Ünlü fransız piyanist Sofiane Pamart, “SOLITUDE Solo” isimli yeni teklisini PIAS etiketi ve GRGDN Müzik temsilciliğinde yayımladı.

  Sofiane Pamart’ın Montrö Caz Festivali bünyesinde yayımladığı yeni teklisinde, hayalcilik ve derin bir nostalji hissi birbirine geçiyor. Pamart’ın melankoliyle harmanlanmış parçasının video klibi, Geneva gölünün kıyılarında ve Montrö Sarayı’nda çekildi. Şarkı sanatçının halkından ve sevdiklerinden ayrı bir şekilde turlarda geçen hayatının baş döndürücülüğünü duygusal bir biçimde anlatıyor.

  Sofiane Pamart’ın yalnızlığı bir vals formunda ele aldığı “SOLITUDE Solo” teklisini buradan dinleyebilir, klibine ise buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  404
 • 06-09-2021

  Imagine Dragons’ın Mercury Act.1 isimli yeni albümü yayımlandı.

  Imagine Dragons yeni albümden “Wrecked” isimli parçayı geçtiğimiz ay dinleyiciyle paylaşmıştı. Grubun beşinci stüdyo albümü olan Mercury Act.1’ın yapımcılığını prodüktör Rick Rubin üstleniyor. Grup yeni albümünde yer alan duygu yüklü şarkıları ve samimi sözleriyle dinleyenleri etkisi alıyor.

  Imagine Dragons’ın yeni albümü Mercury Act.1’ı buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  531
 • 04-09-2021

  Yann Tiersen’in 7 parçadan oluşan ve ismini Tiersen’in yaşadığı adadaki küçük bir kasabada bulunan bir şapelden alan yeni albümü Kerber, PIAS etiketi ve GRGDN Müzik temsilciliğinde müzikseverlerle buluştu.

  Yann Tiersen’in 2019’da yayımlanan Portrait albümünü takip eden Kerber, sanatçının hayatının yeni bir bölümünü dinleyiciye sunuyor. Elektronik müzik vurgularının yoğun olduğu albüm, piyano ezgilerinin elektronik müzikle keyifli bir buluşmasından oluşuyor. Piyano bazlı bir elektronik albüm olan Kerber, sanatçının şimdiye kadar yaptığı işlerin evrimleşmiş hâli olarak dinleyicinin karşısına çıkıyor. Solo piyano temasının elektronikle harmanlandığı albümde elektronik ezgiler akustik elementlerle bir araya geliyor.

  Tiersen geçtiğimiz aylarda “Ker al Loch”, “Poull Bojer” ve “Ker Yegu” parçalarını yayımlayarak albümünden küçük bir fragmanını dinleyicilerle buluşturmuştu. Kerber albümü Tiersen’in yaşamakta olduğu Ushant adasında kurulu stüdyosu The Eskal’de kaydedildi. Haziran ayında yayımlanan “Poull Bojer” parçasına ait video klip de yine aynı stüdyoda Murat Gökmen tarafından çekildi.

  Yann Tiersen’in yeni albümü Kerber hakkında şunları söylüyor: “İlk başta bunun piyanodan ibaret olduğu fikrine kapılabilirsiniz ama aslında öyle değil. Başlarken piyano parçalarıyla çalıştım fakat asıl özü piyano değil. Bağlam en önemli olan şey – piyano, elektronikle çalışabilmek için bir şeyler yaratmanın özü.”

  Yann Tiersen’in Kerber isimli albümünü buradan dinleyebilirsiniz.

  0
  0
  456
DAHA FAZLA
Geldanlage