NELER OLUYOR
 • 11-06-2021

  Jean-Michel Basquiat’ın daha önce hiç görülmemiş ve nadiren sergilenen 200’den fazla eseri, New York’ta yer alan Starrett-Lehigh Binası’ndaki bir serginin parçası olarak gelecek yılın ilkbaharında sergilenecek.

  Sergi, sanatçının ailesinin izniyle tamamen sanatçının çalışmalarından oluşan geniş kapsamlı bir koleksiyonu izleyiciyle buluşturacak. 1988’de ölümünün ardından sanatçının eserleri bir dizi sergi ve sanal gösterilerde yer almasına rağmen, bu sergi ailesi tarafından düzenlenen ilk sergi olacak. “King Pleasure” adını taşıyacak sergide tablolar, çizimler, multimedya sunumları, efemera ve diğer eserlerle sürükleyici bir deneyim sunulacak.

  Sanatçının kız kardeşleri ve Jean-Michel Basquiat Estate’in yöneticileri Lisane Basquiat ve Jeanine Heriveaux Artnet’e şöyle söylüyor: “Jean-Michel hakkında şimdiye kadar paylaşılanların çoğu, Jean-Michel ile belirli bir zamanda tanışan veya tanıyanların bakış açısındandı… Jean-Michel’in kim olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve daha fazlasını duymak isteyen insanlarla sürekli iletişim hâlindeyiz.” ve ekliyorlar “Jean-Michel’in hikâyesine bağlanarak ilham arayan pek çok sanatçının kendisi de tomurcuklanıyor… Kültürel ve ailevi köklerinin daha geniş bağlamını ve bunların sanatının anlatısında nasıl oynadığını yalnızca biz sağlayabiliriz.”

  Jean-Michel Basquiat’ın ailesi tarafından düzenlenecek “King Pleasure” başlıklı sergi, 2022 baharında Starrett-Lehigh Binası’nda açılacak.

  Kaynak: Dazed

  0
  0
  145
 • 11-06-2021

  Yönetmen Gaspar Noé’nin sevenin çok sevdiği sevmeyenin ise nefret ettiği filmi Climax’in ardından geçen baharda çektiği Vortex isimli yeni filminden ilk görsel yayımlandı. Dario Argento, Françoise Lebrun ve Alex Lutz’un başrollerinde yer aldığı film, dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde yapacak.

  Gaspar Noé, Vortex’i bu yılın mart ayının ortasından nisan ayının ortasına kadar toplam 20 günde, 3,3 milyon euro bütçeyle çekti. Belgesele yakın bir film olan Vortex, yaşlı bir çiftin son günlerine odaklanıyor.

  “Arjantinli ressam Luis Felipe Noé’nin oğlu Gaspar Noé, hızlı ve geç çektiği için filmini son dakikada bitirdi. Françoise Lebrun ve Dario Argento’nun rol aldığı, yaşlılıktan muzdarip, sevgi dolu yaşlı bir çiftin son günleri hakkında yarı belgesel bir film.”

  Kaynak: The Film Stage

  0
  0
  135
 • 10-06-2021

  Milano, 8 Haziran 2021 - Pirelli Takviminin 2022 edisyonunu müzisyen ve fotoğrafçı Bryan Adams tarafından çekileceğini duyurdu. Kanadalı sanatçı Adams da bu haberi sosyal medya hesaplarından paylaşarak onayladı.

  Adams yaptığı paylaşımda şöyle söyledi: “2022 Pirelli Takviminin fotoğrafçısı olarak seçilmekten gurur duyuyorum. ‘The Cal™’ için fotoğraf ve müziği buluşturma fikri beni çok heyecanlandırıyor. Proje elbette bazı sıra dışı insanları da içerecek. Çekimlere birkaç hafta içinde başlayacağız. Çok mutluyum.”

  ​Sanatçının yaptığı açıklamayla da geçen sene pandemi nedeniyle askıya alınan Pirelli Takviminin geri dönüşü de kesinleşmiş oldu. 2021’den önce “The Cal™” 1967’de ve 1975 ile 1983 yılları arasında da yayımlanmamıştı. 

  0
  0
  256
 • 08-06-2021

  Oscar ödüllü Nomadland ve The Father filmlerinin ardındaki başarılı besteci Ludovico Einaudi’nin Cinema isimli yeni albümü yayımlandı. 30 yılı aşkın müzik kariyerine sahip besteci ve piyanist Einaudi’nin yeni albümünde önceki işlerinden harika bestelerinin yanı sıra 2 yeni parçası da yer alıyor.

  Oscar, BAFTA ve Golden Globe ödüllü film müzikleriyle adını duyuran Einaudi, eserleriyle elde ettiği başarının kutlaması niteliğindeki yeni albümünü dinleyicilerin beğenisine sundu. Bu yılın Oscar ödüllü Nomadland ve The Father filmlerine yaptığı katkılardan bahseden sanatçı şunları söyledi: “Oldukça önemli ve derin temalardan bahseden bu iki bağımsız filmin böylesine muhteşem ödüllerle anılması harika. Bu iki hikâyeye müziğimle katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyorum.”

  Ludovico Einaudi’nin Cinema isimli yeni albümü buradan dinleyebilir veya satın alabilirsiniz.

  0
  0
  350
 • 03-06-2021

  Pedro Almodóvar’ın Penélope Cruz’un başrolünde yer aldığı Madres Paralelas isimli filminden ilk görüntüler ve bir kamera arkası videosunu yayımlandı.

  İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar, yarı-otobiyografik filmi Pain & Glory ile büyük beğeni topladıktan sonra pandemi döneminde de çalışmalarına devam etti ve Tilda Swinton’lı The Human Voice isimli kısa filmini izleyiciyle buluşturdu.

  Sony Pictures Classics tarafından Amerika yayını için seçilen filmin şirketle yönetmen arasındaki ilişki devam ederken, çekimleri tamamlanan Madres Paralelas’ın El Deseo’nun izniyle ilk görüntüleri ve kamera arkası videosu yayımlandı.

  Pedro Almodóvar yeni filmi Madres Paralelas hakkında şunu söylüyor “Madres Paralelas ile kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum.” ve ekliyor “Ataların ve torunların öneminden bahsediyorum. Belleğin kaçınılmaz varlığı. Filmografimde çok anne var, bu hikâyenin parçası olanlar çok daha farklı.”

  Madres Paralelas filminin kamera arkası videosunu buradan izleyebilirsiniz.

  Kaynak: The Film Stage

  https://www.youtube.com/watch?v=fBi4ysMDBu4

  0
  0
  349
 • 03-06-2021

  Cannes Film Festivali Temmuz’da geri dönüyor. Geçen sene pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen festival bu sene 6 - 17 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Bu sene 74.’sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin programı festivalin YouTube kanalı ve Twitter’dan yapılan canlı yayınla açıklandı.

  Bu yılın jüri başkanlığını Spike Lee’nin yapacağı festival, başrollerinde Adam Driver ve Marion Cottilard’ın yer aldığı Leos Carax’ın Annette müzikalinin dünya prömiyeriyle açılış yapacak. Wes Anderson’ın The French Dispatch filmi ve Paul Verhoeven’in Benedetta filmi festival kapsamında gösterilmesi beklenen filmler arasında yer alıyordu.

  Yarışma

  Annette (Leos Carax)
  The French Dispatch (Wes Anderson)
  Benedetta (Paul Verhoeven)
  A Hero (Asghar Farhadi)
  Tout S’est Bien Passe (Francois Ozon)
  Tre Piani (Nanni Moretti)
  Titane (Julia Ducournau)
  Red Rocket (Sean Baker)
  Petrov’s Flu (Kirill Serebrennikov)
  France (Bruno Dumont)
  Nitram (Justin Kurzel)
  Memoria (Apichatpong Weerasethakul)
  Lingui (Mahamat-Saleh Haroun)
  Paris 13th District (Jacques Audiard)

  The Restless (Joachim Lafosse)
  La Fracture (Catherine Corsini)
  The Worst Person in the World (Joachim Trier)
  Compartment No. 6 (Juho Kuosmanen)
  Casablanca Beats (Nabil Ayouch)
  Ahed’s Knee (Nadav Lapid)
  Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi)
  Bergman Island (Mia Hansen-Løve)
  The Story of My Wife (Ildikó Enyedi)
  Flag Day (Sean Penn)

  Yarışma Dışı

  De Son Vivant (Emmanuelle Bercot)
  Emergency Declaration (Han Jae-Rim)
  The Velvet Underground (Todd Haynes)
  Stillwater (Tom McCarthy)
  Aline, The Voice of Love (Valerie Lemercier)
  Bac Nord (Cedric Jimenez)

  Gece Yarısı Gösterimleri

  Bloody Oranges (Jean-Christophe Meurisse)

  Cannes Prömiyer

  Evolution (Kornél Mundruczo)
  Deception (Arnaud Desplechin)
  Cow (Andrea Arnold)
  Love Songs for Tough Guys (Samuel Benchetrit)
  Mothering Sunday (Eva Husson)
  Hold Me Tight (Mathieu Amalric)
  In Front of Your Face (Hong Sang-soo)

  Özel Gösterim

  H6 (Yé Yé)
  Cahiers Noirs (Black Notebooks) (Shlomi Elkabetz)
  Mariner of the Mountains (Karim Aïnouz)
  Jane Par Charlotte (Charlotte Gainsbourg)
  JFK Revisited: Through the Looking Glass (Oliver Stone)
  Babi Yar. Context (Sergei Loznitsa)

  Belirli Bir Bakış 

  Un Monde (Laura Wandel)
  The Innocents (Eskil Vogt)
  After Yang (Kogonada)
  Commitment Hasan (Hasan Semih)
  Lamb (Valdimar Jóhannsson)
  Bonne Mère (Hafsia Herzi)

  Delo (House Arrest) (Alexey German Jr.)
  La Civil (Teodara Ana Mihai)
  Noche de Fuego (Tatiana Huezo)
  Blue Bayou (Justin Chon)
  Moneyboys (C.B Yi)
  Freda (Gessica Géneus)

  Kaynak: The Film Stage

  0
  0
  345
 • 03-06-2021

  ​Her yıl İngilizceye çevrilerek Birleşik Krallık veya İrlanda'da yayımlanan bir romana armağan edilen International Booker Prize’ın bu yılki kazananı At Night All Blood is Black adlı romanıyla Fransız yazar David Diop oldu.

  Ödülü kazanan ilk Fransız yazar olan Diop, 50.000 sterlin değerindeki para ödülünü kitabının İngilizceye çevirisini yapan Amerikalı yazar ve şair Anna Moschovakis ile paylaştı.

  Yazar ve edebiyat profesörü olan Diop, ikinci romanı olan At Night All Blood is Black’i Senegalli büyük büyükbabasının Birinci Dünya Savaşı'ndaki sessiz deneyimlerinden esinlerek kaleme aldı. Romanda genç bir adamın deliliğe düşüş portresini çıkartırken savaş sırasında Fransa için savaşan Senegallilerin hikâyesini anlatıyor. Diop'un romanı daha önce Fransa'nın Prix Goncourt des Lycéensm ve İsviçre Prix Ahmadou Korouma'nın yanı sıra İtalya'daki Strega Avrupa Ödülü de dahil olmak üzere birçok başka edebiyat ödülünün de sahibi oldu.

  ​Diop, büyük büyükbabasının hiçbir zaman eşine ve kızına savaş deneyimine dair bir şey anlatmadığını, onun bu sessizliğinin her zaman onun ilgisini çektiğini, söylüyor. Jüri başkanı Lucy Hughes-Hallett tarafında ödül kazananı açıklamasında "Bu savaş, aşk ve delilik hikâyesi korkunç bir güce sahip" dedi.

  Romanda Senegal’deki köyünden çıkıp kendini Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız Ordusu’yla birlikte Almanlara karşı savaşırken bulan Alfa Ndiaye, hayatını kaybeden arkadaşının intikamını almaya karar verir. Her gece düşman hattına sızıp bir mavi gözlü Alman askerini öldürür ve düşmanının bir eliyle geri döner. Başta arkadaşları onu kahraman olarak görseler de sonradan onun büyücü olduğuna dair dedikodular çıkar. Peki ama şeytanla anlaşmak mümkün müdür? At Night All Blood is Black, Birinci Dünya Savaşı’ndaki unutulmuş bir sayfayı tamamlıyor. Roman, savaşın siperlerinde yaşanan korkunç ve kanlı olayları hikâye anlatıcılığıyla aktarıyor.

  At Night All Blood is Black, Aycan Başoğlu’nun Fransızca aslından çevirisiyle Sahi Kitap tarafından yayımlanacak.

  0
  0
  360
 • 24-05-2021

  Müzik dünyasının en önemli ödüllerinden biri olan Billboard Müzik Ödülleri, dün gece (23 Mayıs) Los Angeles’ta yer alan Microsoft Theatre’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Nick Jonas’ın yaptığı törene toplam 10 ödülle The Weeknd damgasını vurdu.

  Yılın Kadın Sanatçısı ödülünü Taylor Swift kazanırken The Weeknd, Yılın Sanatçısı ve Yılın Erkek Sanatçısı dahil 10 ödüle layık görüldü. Irkçı ifadeler kullandığı videosu yüzünden tepki gören ve daha sonra özür dileyen Morgan Wallen, 3 dalda ödülün sahibi oldu. Pop Smoke En İyi Yeni Şarkıcı dahil olmak üzere 5 ödül, BTS ise 4 ödül kazandı. Törende ayrıca İkon olarak Pink, 10 Yılın Sanatçısı olarak da Drake seçildi.

  2021 Billboard Müzik Ödülleri:
  En İyi Şarkıcı: The Weeknd
  En İyi Erkek Şarkıcı: The Weeknd
  En İyi Kadın Şarkıcı: Taylor Swift
  En İyi İkili Ya Da Grup: BTS
  En İyi Yeni Şarkıcı: Pop Smoke
  En İyi Billboard 200 Sanatçısı: Taylor Swift
  En Çok Dinlenen Şarkıcı: Drake
  En Çok Satan Sanatçı: BTS
  Hayranların Oylarıyla Seçilen En İyi Sosyal Sanatçı: BTS
  En İyi R&B Şarkıcı: The Weeknd
  En İyi R&B Erke Şarkıcı: The Weeknd
  En İyi R&B Kadın Şarkıcı: Doja Cat
  En İyi Rap Şarkıcı: Pop Smoke
  En İyi Erkek Rap Şarkıcı: Pop Smoke
  En İyi Kadın Rap Şarkıcı: Megan Thee Stallion

  Detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=-Ot0vHUyEpw

  0
  0
  459
 • 17-05-2021

  Pandemi sebebiyle son iki senedir gerçekleştirilemeyen Glastonbury Festivali, 22 Mayıs’ta ilk kez canlı yayın ile müzikseverlerle buluşacak. Kendi tarihinin bir ilkini gerçekleştiren Glastonbury Festivali, Worthy Farm’dan yapılacak özel bir canlı yayınla dünyanın her köşesinden izlenebilecek.

  Coldplay, Damon Albarn, HAIM, IDLES, Jorja Smith, Kano, Michael Kiwanuka, Wolf Alice, DJ Honey Dijon gibi ünlü isimlerin yer alacağı festivalde ayrıca sürpriz sanatçılar da sahne alacak. Festival alanı Worthy Farm’ın Pyramid Field ve Stone Circle gibi baş köşelerinde yapılan performanslar aralıksız olarak yayımlanacak.

  Glastonbury Festivali’nin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  857
 • 15-05-2021

  Polo & Pan “Ani Kuni” isimli 2021’deki ilk şarkılarını bir animasyon videosuyla birlikte yayımladı.

  2013’ten beri her geçen gün dinleyici kitlesini genişletmeye devam eden Polo & Pan ismiyle tanınan ikili Paul Armand-Delille (Polo) ve Alexandre Grynszpan (Pan), on ay önce “Feel Good” isimli parçalarını dinleyicileriyle paylaşmıştı.

  Polo & Pan yeni şarkıları için şunları söyledi: “‘Ani Kuni’ her yaş için oldukça eğlenceli bir parça. Çocukluğumuzun favorisi, nesiller boyu dinlenen Amerikan asıllı ninniye bir selam gönderme niteliği taşıyor.” Şarkının animasyon videosunun sanat yönetmenliğini Werlen Meyer stüdyosunun yardımlarıyla beraber Noemi Ferst ve Benjamin Moreau üstlendi. 

  Polo & Pan’ın “Ani Kuni” isimli yeni şarkısını buradan dinleyebilir, animasyon videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=ootQs7sVulY

  0
  0
  685
DAHA FAZLA
Geldanlage