NELER OLUYOR
 • 24-03-2017

  Amsterdam’da bulunan Rijksmuseum’a bağlı olarak 2012 yılında kurulan Rijksstudio, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Rijksstudio Awards için finale kalan isimleri açıkladı.

  Sanatçı ve tasarımcıların müzede bulunan eserleri kullanarak özgün çalışmalar üretmelerini ve ürettikleri işlerle dijital bir arşiv oluşturulmasını destekleyen Rijksstudio, ödüller için bu yıl 2500 katılımcı arasından 10 sanatçıyı belirledi. 21 Nisan’da Rijksmuseum’da açıklanacak isim, 10 bin euroluk bir ödülün sahibi olacak. Oy vermek için https://www.rijksmuseum.nl/en/rijksstudio-award adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Finale kalan sanatçılar: Chiara Bianchini (İtalya), Melodie Briere (İngiltere), Rina Elman (İsrail), Jessie Hall (İngiltere), Francine LeClerq & Ali Soltani (Amerika Birleşik Devletleri), Lesha Limonov (Belarus), Sergii Lysyi (Ukrayna), Esther Pi & Timo Waag (İspanya), Andrea Wallace (İskoçya), Oliver Watson (Hollanda).

  Görsel: Delft Blue Eyes, Francine LeClerq

  0
  0
  562
 • 24-03-2017

  1948 yılında İsviçre’nin Sent kasabasında doğan sanatçı Not Vital; resim, heykel, mimari ve tasarım gibi pek çok disiplinle iç içe ürettiği çalışmalarıyla tanındı. Sanat tarihçisi olan Max Huggler ile birlikte çalışması sonucu sanatla daha da iç içe olmaya başlayan Not Vital, ilk üç boyutlu eserini 1980 yılında yaptı.

  Çalışmalarını Brezilya, Şili, Çin, Nijer ve İsviçre’de sürdüren sanatçı, dünyanın farklı yerlerinde karşılaştığı ve deneyimlediği farklı kültürlerden etkileniyor. Avrupa başta olmak üzere Asya ve Amerika’da pek çok galeri ve müzede sergiler açan Not Vital, eserleriyle gerçeklik ve sürrealite arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. 

  0
  0
  104
 • 23-03-2017

  Zilberman Gallery’nin Berlin’de bulunan mekânı, 31 Mart tarihinde gerçekleşecek “Some Descriptive Acts” başlıklı panele ev sahipliği yapacak.

  4 Mart tarihinde açılan ve sanatçı Simon Wachsmuth’un Berlin’deki ilk kişisel sergisi olan “Some Descriptive Acts”e paralel olarak düzenlenen panel, Zürih’te bulunan Johann Jacobs Müzesi’nin direktörü Roger M. Buergel, Pune-Biennale 2017’nin eş direktörü ve Mumbai Clark House Initiative’den Zasha Colah ile Simon Wachsmuth’un katılımıyla gerçekleşecek. İsmini Wittgenstein’ın betimleme görüşünden alan sergi ise 20 Nisan tarihine kadar Zilberman Gallery Berlin’de görülebilecek.

  “Some Descriptive Acts”

  31 Mart 2017

  Saat: 19:30

  Zilberman Gallery Berlin

  Görsel: Simon Wachsmuth, Master Of The Nets – The Kochi Tiles

  0
  0
  252
 • 23-03-2017

  2016’nın Ağustos ayında Luxelakes A4 Museum adını alan A4 Contemporary Arts Center, Çin’deki Chengdu Luxelakes Eco-city’de yer alan sanat merkezini kâr amacı gütmeyen bir sanat müzesine dönüştürdü.

  Luxelakes A4 Museum’un açılış sergisi “Create Space” ise Li Zhenhua küratörlüğünde 15 Nisan’da açılıyor. Kültürel bir alan yaratma amacı taşıyan sergi aynı zamanda coğrafi bir kapsamda yaratıcılık ihtimallerini sorguluyor. Doğu ve batının zaman, gerçeklik ve varoluş gibi kavramlarını tartışan “Create Space”, 16 Temmuz tarihine kadar Çin’de bulunan Luxelakes A4 Museum’da görülebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: aaajiao, Chen Xiao, Edwin Van Der Heide, Feng Chen, He Xiangyu, Ju Anqi, Jean Michel Bruyère, Jeffrey Shaw, Tim Li, Marnix De Nijs, Marianne Heske, Wei Haoyan & Zhu Ye, Yan Lei.

  Görsel: Tim Li, Leaving Home.

  0
  0
  250
 • 23-03-2017

  Ölümcül OyunlarPiyanistSaklı ve Beyaz Bant gibi filmleriyle ünlenen Avusturyalı yönetmen ve senaryo yazarı Michael Haneke bugün doğdu. Hakkındaki bazı detayları sıraladık.

  -Haneke yönetmenlikten önce besteci olmak ister. Sonrasında tiyatro ile ilgilenir ve sinemaya da televizyon aracılığıyla geçer.

  -Haneke neredeyse bütün filmlerine televizyonun bulunduğu bir sahneyi koyarak medyanın sinemadaki yansımalarına dair detaylar vermeyi tercih eder.

  -Luis Bunuel’in 1972 tarihli Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği adlı filminin içeriğine de benzetebileceğimiz Haneke’nin seçtiği toplumsal konular, onun filmlerine kadar hiçbir zaman tedirgin edecek bir üslupta beyaz perdeye yansımamıştır. Burjuvazinin steril ve korkak yapısı ilk kez dürüst bir şekilde Haneke filmlerinde görülür.

  -Haneke’nin erkek karakteri genelde Georg, George veya Georges Laurent adını, kadın karakteri ise Anna, Ann veya Anne Laurent adını taşır.

  -20 yıl Viyana televizyonlarında çalıştıktan sonra ilk filmini 46 yaşında çekmiştir. 

  -Godard’ın Le Petit Soldat adlı filminde geçen ‘’Sinema saniyede 24 kare gerçektir’’ sözüne ithafen ‘’Sinema saniyede 24 kare yalandır’’ diyerek sinemanın gerçeklik estetiğini kendi film üslubuna benzer bir şekilde ifade etmiştir.

  -Viyana Film Akademisi'nde yönetmenlik dersleri verir.

  -Başrollerinde Mathieu Kassovitz, Jean-Louis Trintignant ve Isabelle Huppert’ın yer aldığı Happy End adlı son filmi bu yıl içerisinde izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

  0
  0
  2311
 • 23-03-2017

  1976 doğumlu Fransız sanatçı Vincent Mauger, çalışmalarına Nantes yakınlarındaki Rennes şehrinde devam ediyor. Lisans eğitimini Paris’te bulunan The École nationale supérieure des Beaux-Arts’ta tamamlayan sanatçı, çağdaş heykel alanında yaptığı etkileyici eserlerle tanınıyor.

  Mauger, işlerinde heykel, çizim ve videoyu harmanlayarak genellikle zihinsel bir alanı somutlaştırma amacı taşıyor. Matematik, bilgisayar kaynaklı görüntü, mimari ve şehirlerden ilham alan sanatçı, heykel ve enstalasyon çalışmalarında tuğla, beton blok, ahşap ve cam gibi materyaller kullanıyor. 

  0
  0
  137
 • 22-03-2017

  2014 yılından beri çağdaş sanat alanında pek çok projeye destek veren Viyana merkezli Phileas Projects, 2018’de dağıtacağı kurumsal fon için başvuruların başladığını duyurdu.

  Yeni çalışmaların üretim ve sergilenme süreçlerini desteklemek amacıyla kurulan Phileas’ın destek fonu için son başvuru tarihi 26 Haziran olarak açıklandı.

  2017 destek fonu listesine 15. İstanbul Bienali’ni de dahil eden projeyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.phileasprojects.org/application.html adresini ziyaret edebilirsiniz. 

  0
  0
  246
 • 22-03-2017

  Coen kardeşlerin kült filminden dizi formatına uyarlanan Fargo’nun yeni sezonundan bir fragman yayımlandı. LegionBones gibi yapımlardan tanıdığımız Noah Hawley’in senaristliğini üstlendiği Fargo yeni sezonda da merakla bekleniyor.

  İkiz kardeşler olan, Emmit Stussy adlı bir emlakçı ve Ray Stussy adlı bir şartlı tahliye memurunu canlandıracak olan Ewan McGregor’un rol adlığı dizinin kadrosunda ayrıca Jim Gaffigan, David Thewlis, Michael Stuhlbarg, Carrie Coon olarak yer alıyor. Dizinin yayımlanan yeni tanıtım videosunu Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=SE9kvEak0f0

  0
  0
  122
 • 22-03-2017

  İzleyiciyi ünlü çift Dario Fo ve Franca Rame’in edebi hayatlarında kronolojik bir yolculuğa çıkaran sergi “Dario Fo and Franca Rame: Profession Storyteller”, 24 Mart’ta Roma’da bulunan Palazzo Barberini’de açılıyor.

  İki sanatçının hikâye anlatım tekniklerini gözler önüne seren seçkide; çizim, senaryo, resim, fotoğraf, kukla, kitap ve kostüm gibi farklı alanlardan yaklaşık 150 eser yer alıyor.

  Tiyatro, yazı, resim, müzik ve siyasal aktivizmle şekillenen sanat hayatlarında pek çok oyuna imza atan ikilinin öyküsel sergisi “Dario Fo and Franca Rame: Profession Storyteller”, 25 Haziran’a kadar Roma Palazzo Barberini’de görülebilecek.

  0
  0
  236
 • 22-03-2017

  1943 doğumlu İtalyan sanatçı Claudio Parmiggiani, çalışmalarını İtalya’nın Parma kentinde sürdürüyor. Modena’daki Institute of Fine Arts ve ardından Bologna’da bulunan Giorgio Morandi’de eğitim alan sanatçı, ilk sergisini 1965 yılında açmasının ardından günümüze kadar dünyanın pek çok yerinde kişisel sergiler açtı.

  Özellikle cam kullanarak ürettiği enstalasyon çalışmaları büyük ilgi gören Parmiggiani, çalışmalarını şiddet, güzellik ve mimari gibi temalar etrafında üretiyor. Felsefeden fazlasıyla etkilenen sanatçı, eserlerinde kullandığı pek çok imgeyle mitolojik göndermeler yapıyor. 

  0
  0
  145
DAHA FAZLA