NELER OLUYOR
 • 13-07-2018

  Fransız sanat yönetmeni ve illüstratör Alexandra Bruel reklam uygulamaları için pop art sahneler kullanıyor. Oyun hamurunu animasyonlarındaki temel madde olarak tasarlayan sanatçı bizi tanıdık bir çocukluk hikâyesiyle başbaşa bırakıyor.

  ​​​Tekstil tasarımı, fotoğraf, heykel ve resim alanlarında birçok çalışmaları olan sanatçı yaratım sürecinde şekiller, katmanlar ve tipografik formlardan ilham alıyor. Eric Beaupre'nin yönetmenliğinde çekilen animasyonlar 3 boyutlu hamur formlarının değişimini stop-motion olarak gösteriyor.

  0
  0
  739
 • 12-07-2018

  Tüm dünyada uzun süredir çoksatar listelerinde yerini koruyan Yuval Noah Harari’nin Sapiens –İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi adlı kitabı, Ridley Scott yapımcılığında ve Asif Kapadia yönetmenliğinde ekranlara taşınmaya hazırlanıyor.


  Martian (Marslı), Gladiator(Gladyatör) ve Alien gibi filmlerin yapımcısı Ridley Scott ve dört kez Bafta ödülü kazanan, Amy ve Senna gibi ödüllü belgesellerin yönetmeni Asif Kapadia’nın birlikte çalışacağı projenin hangi formata adapte edileceği henüz belli değil.

  ​2011 yılında yayımlanan ve bugüne kadar 8 milyon kopya satan Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens, insan türünün yolculuğuna farklı bir açıdan bakıyor ve yüzyıllar içinde diğer türlerden sıyrılıp egemen olan homo sapiensin peşinden gidiyor.

  0
  0
  851
 • 12-07-2018

  Netflix, Orange Is The New Black dizisinin 6. sezonunun ilk tam fragmanını yayımladı. Yeni sezonda otobüslere bindirilip farklı bir hapishaneye gönderilen tutukluları izlediğimiz fragman, Taylor Schilling, Uzo Aduba, Danielle Brooks ve Kate Mulgrew’in bu sezonda da yer aldıklarını gösteriyor.

  ​Bir önceki sezonun finali yeni mahkumların yeni “evlerini” beklerken üç gün süren bir isyanın içinde kalmasıyla bitmişti. Yeni sezonda, mahkumlar gidecekleri farklı bir hapishanede yeni karakterlerle karşılaşıp, başka olayların içinde mücadele edecekler. Dizi, 27 Temmuz’da Netflix üzerinden yayımlanacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=MtW-WNfM3r8

  0
  0
  440
 • 12-07-2018

  Antik çağ yazarı Homeros’un Batı edebiyatına kazandırdığı eserlerden biri olan Odysseia destanına ait 1800 yıllık yeni bir kil tablet bulundu.

  Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Olympia Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, Odysseia destanına ait olduğu düşünülen 13 dizenin kazılı olduğu bir kil tablet bulundu. Arkeologlar bu dizelerin, destanın en eski kaydı olabileceği görüşündeler. İthaka Kralı olan Odysseus’un Eumaios ile konuşmasını konu eden 14. rapsodiye ait olan levhanın, M.S. 3. yüzyılda Roma dönemine tarihlendiği düşünülüyor.

  ​Tabletlerin kesinliği laboratuvar incelemesinden sonra açıklanacak. Ve eğer kesinliği kanıtlanırsa Odysseia destanına ait en eski yazılı metin olarak kabul edilecek. 

  0
  0
  449
 • 12-07-2018

  Fransız sanatçı Philippe Baudelocque, sokak resimlerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Murallerini tebeşirle çizmeyi tercih ediyor. Hayvan çizimleri ve geometrik desenler üzerinde yoğunlaşan sanatçı, soyut diliyle dikkat çekiyor.

  Yaşamını Paris’te sürdüren Baudelocque, siyah beyaz renkli hayvan figürleri ve detaylı desen çalışmalarıyla tanınıyor

  0
  0
  473
 • 11-07-2018

  Yeni Zelandalı sanatçı Henrietta Harris, gerçeküstü portreleriyle dikkat çekiyor. Sulu boya tekniğiyle üreten sanatçı, çalışmalarında dönüşüme uğramış yüzleri ele alıyor. Harris ayrıca plak kapakları ve çeşitli yayınlar için de işler üretiyor.

  ​İlham kaynakları hakkında pek konuşmak istemeyen Harris, etkilendiği şeylerin büyülü bir gizliliği olmasından hoşlandığını söylüyor. Genellikle kâğıt üzerine karakalem ve sulu boya çalışan sanatçının dijital çalışmaları da bulunuyor.

  0
  0
  842
 • 10-07-2018

  2019’da 72.’si düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin tarihleri belli oldu. Bu yıl 8-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen 71. Cannes Film Festivali daha önceki senelerde gerçekleştiği tarih düzenine dönerek gelecek sene 14-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

  ​72. Cannes Film Festivali gelecek yıl 12 gün sürecek ve açılış ve kapanış töreni yine canlı ve ücretsiz olarak CanalPlus tarafından servis edilecek. Festivalin gelecek yıl da kategorilerine sadık kalması bekleniyor. 

  0
  0
  340
 • 10-07-2018

  DogtoothThe Lobster ve The Killing of A Sacred Deer filmleriyle Yunan Yeni Dalgası’na yön veren yönetmen Yorgos Lanthimos yeni filminden fragman yayımladı. The Favourite filmiyle karşımıza çıkan Lanthimos, yeni filminde sıra dışı distopyalar yerine bu sefer 18. yüzyılın başlarına, Kraliçe Anne dönemine odaklanıyor. Yeniden senarist Deborah Davis ile çalışan Lanthimos’un yeni filmindeki oyuncular arasında Emma Stone, Rachel Weisz, Olivia Colman, Nicholas Hoult, Joe Alwyn, Jenny Rainsford ve Mark Gatiss yer alıyor.

  ​18. yüzyılın başlarında İngiltere, Fransızlarla savaş halindedir ancak Kraliçe Anne ördek yarışları ve ananas ziyafetleri ile ilgilenmektedir. Sağlığı bozulan kraliçe Anne’in yerine ülkeyle kraliçenin en yakın arkadaşı olan Leydi Sarah ilgilenir. Saraya yeni giren hizmetçi Abigail ise kendini Leydi Sarah’ya sevdirir ve kısa zamanda konumu yükselişe geçer ve kraliçe Sarah'nın güvenilir danışmanı olup kendi planlarını sunduğunda, ülkeyi yönetmek karmaşıklaşır. The Favourite, 23 Kasım'da Amerika'da vizyona girecek.

  https://www.youtube.com/watch?v=SojHxpqswV8

  0
  0
  338
 • 10-07-2018

  Melbourne Sanat Fuarı, 2-5 Ağustos tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor. Avustralya, Yeni Zelanda ve çevre ülkelerden yeni ve saygın çağdaş sanatçıların eserlerini sunan fuar, bünyesinde önde gelen 40 galeriyi ağırlayacak.

  ​Fuar, 30 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri ​​arasındaki Melbourne Sanat Haftası'yla paralel bir döneme denk gelerek, çağdaş sanatı kutlayacak dinamik bir takvimle karşımıza çıkacak. Southbank Arts Precinct’te gerçekleşecek olan fuar ufuktaki Avustralya seyahatleri için güzel bir bahane olabilir.

  0
  0
  187
 • 09-07-2018

  Netflix'in ilk orijinal Avusturya dizisi Freud için hazırlıklar başladı. 19'uncu yüzyılda Viyana'da geçecek olan dizi Sigmund Freud’un hayatını konu alacak. Terör estiren bir seri katili bulabilmek için polis müfettişi Kiss ile medyum Fleur Salome’la iş birliği içine giren ünlü psikanalist Sigmund Freud’a odaklanacak dizinin dili Almanca olacak.

  ​Dizinin ne zaman yayımlanacağı, yönetmeni ve oyuncu kadrosu ise henüz Netflix tarafından netleştirilmedi ancak çekimleri sonbaharda başlayacak olan dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşacak. 

  0
  0
  513
DAHA FAZLA