NELER OLUYOR
 • 07-12-2018

  Londra’daki Victoria & Albert Museum‎, 2 Şubat 2019’da ünlü giyim ve kozmetik markası Christian Dior’un büyük ve kapsamlı sergisini açmak için hazırlanıyor. Birleşik Krallık’ta düzenlenecek ilk Dior sergisinde ikonik tasarımcılara ait modeller oldukça dikkat çekerken sergi 1947’den bu yana markanın geçirdiği değişim ve dönüşümleri de konu edinen tarihsel bir süreci kapsıyor.

  Christian Dior’un “Designer of Dreams” isimli sergisi, Victoria & Albert Museum’un öncesinde Londra’da düzenlediği “Alexander McQueen: Savage Beauty in 2015” sergisinden sonra en kapsamlı moda sergisi olarak karşımıza çıkıyor. 2 Şubat’ta açılacak sergi 19 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  235
 • 06-12-2018

  Pantone’un PANTONE 16-1546 Living Coral adını verdiği ‘‘canlandıran ve hayat dolu’’ altın alt tonlu mercan rengi, 2019 yılının rengi olarak tanıtıldı. Living Coral, enerji ve neşe veren yumuşak bir kenara sahip bir renk olarak tanımlanıyor.

  Pantone, dijital teknoloji ve sosyal medyanın günlük hayata hücumuna bir tepki olarak samimiyet ve iletişime olanak sağlayan özgün ve sürükleyici bir tecrübe arayışında olduğunu belirtiyor. ‘‘Doğa ile iç içe olan sosyal ve cesur renk’’ PANTONE 16-1546 Living Coral, neşeli aktiviteleri karşılıyor ve cesaretlendiriyor. Tabiatımızdan gelen iyimserliğin ve mutluluğun peşinde olma hâlini sembolize eden renk, isteklerimizi ve şen ifadelerimizi somutlaştırıyor.

  0
  0
  333
 • 06-12-2018

  Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, satış rekorları kıran eserlerinin aksine bu kez 2 sterlin olan bir yapıtla karşımıza çıkıyor. Çalışmalarıyla ve kendine has tarzıyla adından sıkça söz ettiren sokak sanatçısı Banksy, geçtiğimiz yıllarda İngiltere'de terk edilmiş bir spor merkezini geçici sergi alanına dönüştürmüştü. Altı hafta boyunca açık kalan Dismaland sergisi Weston-super-Mare adlı tatil kasabasında yer alıyordu.

  ​Sanatçı şimdiyse Dismaland’teki teknelerden birini sosyal medya hesabından satışa çıkarıyor. Paylaştığı bir postla bunu duyuran sanatçının minik bir şartı var. 22 Aralık’a kadar devam eden satışlarda teknenin ağırlığını doğru tahmin edenler Dismaland’teki mülteci teknesinin de sahibi olacak. Banksy satışlardan elde edilen tüm gelirlerin mülteciler ve onlar için düzenlenen yardımlara bağışlanacağını duyurdu.

  0
  0
  496
 • 06-12-2018

  Bu yıl yedincisi düzenlenen Amsterdam Light Festival, geçtiğimiz günlerde Amsterdam’ın ilk kadın başkanı Femke Halsema tarafından açıldı. Bu yıl ünlü medya bilimi uzmanı Marshall Mcluhan’ın “medium is the message” teorisi üzerine eserler üreten sanatçılar arasında onur konuğu olarak Jeroen Henneman da bulunuyor. Henneman, bir sergi kapsamında hazırladığı Two Lamps isimli eserini, festival boyunca görülebilmesi için One Lamp olarak adlandırdığı prototip boyutlarda yeniden tasarladı. 20 Ocak’a kadar saat 17:00 ile 23:00 saatleri arasında görülebilecek lambalar geçidinde izleyicilerden en çok oyu alan lamba, festivalin sonunda ödüllendirilecek.

  0
  1
  513
 • 05-12-2018

  André Aciman, beyazperdeye de taşınan romanı Call Me by Your Name’in devam filmi tartışmalarına bir nokta koydu. 4 Aralık’ta attığı bir tweetle   filme devam senaryosu yazdığını duyurdu.

  Call Me by Your Name, Luca Guadagnino yönetmenliğinde 2017 yılında James Ivory’nin uyarlaması ve Armie Hammer ve Timothée Chalamet’nin performansıyla son zamanların dünya çapında ses getiren filmlerinden biri olmuştu. Filmin devam edip etmeyeceği tartışmaları sürerken Guadagnino, Hammer ve Chalamet devam filmin olmasını isterken, Ivory geçtiğimiz haftalarda devam filmin mümkün olmadığını ve olursa içerisinde yer almayacağına dair açıklamalar yaptı. Bunlara noktayı Aciman koydu: “Call Me by Your Name’in devam etmesini çok isterim. Aslında bir tane yazıyorum”

  Kaynak: The Guardian  

  0
  0
  262
 • 05-12-2018

  Viyana’daki Dorotheum Müzayede Evi’nde sıra dışı bir olay yaşandı. Yakın zamanda satışa çıkarılacak olan Pierre-Auguste Renoir’a ait bir manzara resmi, üç hırsız tarafından müzayede evinden çalındı. Viyana polisine göre profesyonel bir soygun olduğu düşünülen hırsızlık olayı geçtiğimiz hafta meydana geldi. Renoir’ın az bilinen eserlerinden Golfe, Mer, Falaises Vertes adlı manzara resminin tahmini satış fiyatı ise 135 bin ile 180 bin euro aralığında belirlenmişti. Yapılan tüm arama ve güvenlik kayıtları incelemesine rağmen üç hırsız ve tablodan şimdilik herhangi bir haber alınamıyor.


  0
  0
  275
 • 05-12-2018

  Fransa’nın 1951’den beri yayın hayatını sürdüren sinema dergisi Cahiers du Cinéma, bu yılın en iyi on filmini seçti.

  Listenin ilk sırasında bizlerin, geçtiğimiz Şubat ayında 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izleme şansına eriştiği Bertrand Mandico’nun filmi The Wild Boys yer alıyor. Hem senenin hem de Oscar’ın en çok konuşulan filmlerinden, başrolünde Daniel Day-Lewis’in oynadığı Paul Thomas Anderson’ın Phantom Thread’i ve yine Lars von Trier’nin son filmi The House That Jack Built listede yer alan filmlerden.

  1.The Wild Boys - Bertrand Mandico
  2.Coincoin and the Extra-Humans - Bruno Dumont
  3.Phantom Thread - Paul Thomas Anderson
  4.Burning - Lee Chang-dong
  5.Paul Sanchez est revenu! - Patricia Mazuy
  6.The Post - Steven Spielberg
  7.On the Beach at Night Alone - Hong Sang-soo
  8.The House That Jack Built - Lars von Trier
  9.Leto - Kirill Serebrennikov
  ​10.Treasure Island - Guillaume Brac

  0
  0
  661
 • 03-12-2018

  Efsanevi yönetmen Terry Gilliam’ın hiç dinmeyen temposu, yaratıcı olay örgüsü, göz alıcı mekânları ve sıra dışı mizahıyla tam bir başyapıt olan filmi Don Kişot’u Öldüren Adam, 7 Aralık tarihinde nihayet vizyona giriyor. Nihayet, çünkü filmin yapım süreci 1990’larda başladı fakat hastalıklar, davalar, finansman sıkıntıları, sel baskını gibi çeşitli sorunlardan 2018’e kadar aksadı. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmin senaryosu Terry Gilliam ve Tony Grisoni tarafından kaleme alınırken, oyuncu kadrosunda Adam Driver, Jonathan Pryce, Joana Ribeiro, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård ve Rossy de Palma yer alıyor.

  ​Miguel de Cervantes’in “tarihteki ilk modern roman” kabul edilen ünlü eserinden ilham alınan filmde Toby (Adam Driver) kendini beğenmiş bir reklam yönetmeni, Javier (Jonathan Pryce) ise bir ayakkabı tamircisidir. İkili, yıllar sonra La Mancha’nın otantik atmosferinde yeniden karşılaşır. Yaşlı Javier, kendisinin Don Kişot ve Toby’nin de Sancho Panza olduğunu sanmaktadır. Bir dizi talihsizlik sonucu acımasız bir Rus mafya lideri, baş belası bir yapımcı ve eski aşkların da karıştığı; gerçekle hayalin, geçmişle bugünün birleştiği çağdaş bir Don Kişot hikâyesinin ortasına düşerler. 

  https://www.youtube.com/watch?v=zinnqYGI06k

  0
  0
  557
 • 03-12-2018

  Sovyet Rusya’da üretilen insan yapımı ilk uydu Sputnik, 60 yıl aradan sonra takım arkadaşlarıyla birlikte sanat dünyasında boy gösteriyor. Sovyet bilim adamları ve tasarımcıların estetik kaygı gözetmeden ürettiği araçlar ödüllü fotoğraf sanatçısı Docubyte tarafından Cosmic Pop isimli fotoğraf serisiyle görsel bir şölene dönüşüyor.

  ​1980’de uzay deneyleri kapsamında tasarlanmaya başlanan 36m’lik ilk uzay uçağı BURAN ile mini test boyu olan BOR-5 serideki önemli görsellerken. Seri kapsamında Yuri Gagarin’e ait uzay başlığı SK1’den uzay yarışlarını başlatan ikonik araç Sputnik’e kadar pek çok uzay aracını çarpıcı renkler altında izlemek mümkün.

  0
  0
  315
 • 30-11-2018

  Kaliforniya’daki şarap evi Donum Estate, Danimarkalı sanat koleksiyoneri Allan Warburg’un küratörlüğünde dünyanın en etkileyici sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sonoma şehrinin görkemli arazilerinde yeşeren üzüm bağları, lavanta bahçeleri ve zeytin ağaçlarıyla kaplı doğal ortamında Ai Weiwei’den Yayoi Kusama’ya kadar pek çok sanatçının dünyaca ünlü eseri sergileniyor.

  ​Ai Weiwie’nin her biri Çin kültüründeki burçları temsil eden ikonik bronz heykel serisi Circle Of Animals, Rolling Hills’in ortasında yer alıyor. Yayoi Kusama’ya ait puantiyeli Pumpkin adlı eser ise kare biçimli bir su birikintisinin ortasında bulunuyor. Arazide görebileceğimiz bir diğer eser Zhan Wang’a ait Artificial Rock. Paslanmaz çelikten üretilen kaya formlu devasa heykel, tüm görkemiyle her noktadan görülebiliyor. İnsan, doğa ve mekân arasındaki ilişkiye odaklanan Donum Estate’teki pitoresk parkın açılışı 20 Kasım’da gerçekleşti.

  0
  0
  622
DAHA FAZLA