NELER OLUYOR
 • 19-01-2017

  Charlie McDowell’ın yönetmenliğini yaptığı; Robert Redford, Jason Segel ve Rooney Mara’nın oyuncu kadrosunda yer aldığı Netflix yapımı The Discovery’nin fragmanı yayımlandı.

  How I Met Your Mother’ın Marshall’ı Jason Segel, usta oyuncu Robert Redford ve Lion’un başrolünde yer alan Rooney Mara’nın oyuncu kadrosunda olduğu film, Thomas Harbor adlı bir doktorun bilimsel olarak ölümden sonraki hayatı kanıtlamasıyla gelişen olayları anlatıyor. 31 Mart’ta Netflix üzerinden izleyiciyle buluşacak filmin fragmanını youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=NxyuqOdWmPs

  0
  0
  130
 • 19-01-2017

  Art Los Angeles Contemporary sanat fuarı, kapılarını 26 Ocak tarihinde Santa Monica The Barker Hangar’da açıyor!

  Bu yıl “Anything You Sow” başlığı altında gerçekleşecek fuar programında pek çok performans, sergi, ses enstalasyonu, film gösterimi ve söyleşi yer alıyor. Fuarın çağdaş sanatta yükselen akımları eleştirel bir bakışla yansıtma geleneği bu yıl da devam ederken, katılımcılar arasında William Basinski, Roger Corman, Jasmine Nyende, Rick Prelinger, Puppies Puppies, Huang Rui, Veggie Cloud and Mary Woronov gibi isimler bulunuyor.

  Küratörlüğünü Marc LeBlanc’ın üstlendiği 2017 Art Los Angeles Contemporary, 29 Ocak tarihine kadar Los Angeles’ta ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  278
 • 19-01-2017

  Nijeryalı funk ve disco efsanesi William Onyeabor, evindeyken geçirdiği kısa bir rahatsızlık nedeniyle 70 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı kendi kurduğu plak şirketinden çıkardığı Atomic Bomb, Fantastic Man şarkılarıyla tanınıyordu.

  1970’li yılların funk türündeki müzisyenlerinden olan Onyeabor'un, dengesiz ritmli ve temposu yüksek şarkılarıyla Blur grubuna da ilham olduğu söyleniyor. Sanatçının hayatını anlatan Who Is William Onyeabor? isimli belgeselinin kısa tanıtımını youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

  0
  0
  315
 • 19-01-2017

  Yaptığı çalışmalarla 19. yüzyıl empresyonizmi ile kübizm arasında bir köprü kuran ve çoğunlukla modern sanatın babası olarak anılan ünlü ressam Paul Cézanne, 1839 yılında bugün Fransa’da doğdu!

  *10 yaşındayken Aix’te bulunan Saint Joseph okulunda eğitimine başladı. 1852 yılında ise dönemin önemli yazarlarından Emile Zola ile arkadaş olacağı Collége Bourbon’a girdi.

  * Paul Cézanne, Emile Zola ve sonraları optik profesörü olan arkadaşları Baptistin Baille ile “les trois inséparables” (ayrılmaz üçlü) olarak anılıyordu.

  *Resim yapmak için Paris’e taşınan sanatçı burada empresyonist ressam Camille Pissarro ile tanıştı. Pissarro’nun tablolarındaki etkisi ise açıkça gözlemlenebiliyor.

  *Doğada bulunan formları geometrik özlerine indirgemekle ilgilenen Cézanne’ın tabloları giderek empresyonist çizgiden uzaklaştı.

  *20. yüzyılın önemli sanatçıları Henri Matisse ve Pablo Picasso’ya post-empresyonist ve kübist tablolar yapmaları konusunda ilham kaynağı oldu.

  *Heykel niteliği taşıyan boyutlara sahip tablolarına pek çok farklı açıdan bakan sanatçı, doğada bulunanı kopyalamak yerine doğaya paralel bir uyum yakaladı.

  *22 Ekim 1906 yılında zatürreeye yakalanarak birkaç güç içinde hayatını kaybetti.

  *Önemli eserleri arasında: Kırmızı Yelekli Çocuk, Noir Şatosu, Madame Cézanne Portresi, Cinayet, Mont Sainte-Victoire ve Kart Oyuncuları serileri sayılabilir.

  0
  0
  3241
 • 19-01-2017

  1964 yılında İsviçre’nin Basel kentinde doğan sanatçı Lori Hersberger, eğitimini Basel School of Art and Design’da video ve heykel bölümünde tamamladı. 1990’lı yılların başında mekâna özgü enstalasyonlar üretmeye başlayan sanatçı, video çalışmalarını cam, ayna, neon ışık ve krom çeliği gibi farklı materyallerle birleştiriyor.

  Swiss Art Award da dahil olmak üzere pek çok ödül sahibi olan sanatçı, 2000’li yıllara gelindiğinde soyut resim sanatına ilgi duymaya başladı. Eserlerinde yanılsamaların evreni ile gerçeklik arasındaki ikiliğe vurgu yapan Hersberger, çalışmalarında hem görkemli bir tarz benimserken hem de grotesk dokusuyla dikkat çekiyor. 

  0
  0
  106
 • 18-01-2017

  Almanya’nın Bonn kenti, video ve zaman merkezli sanatlar festivali olan Videonale’nin 16’ncısına ev sahipliği yapacak. “PERFORM!” başlığıyla düzenlenecek festival kapılarını 16 Şubat’ta açıyor.

  Festival jürisinin toplam 2339 başvuru arasından seçtiği 43 uluslararası sanatçıya ait eserler, küreselleşen dünya ve modern toplum kavramlarını sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal bağlamda performans sanatı ile ilişkilendiriyor.

  Geniş festival programının yanı sıra Videonale Award of Fluentum Collection ödül törenine de ev sahipliği yapacak Kunstmuseum, 2 Nisan tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak. 

  0
  0
  294
 • 18-01-2017

  Beraber çalıştığı psikanalist Felix Guattari ile birlikte rizom, çokluk, yersizyurtsuzlaşma, fark, oluş, savaş makinası, organsız beden, virtuel/aktüel, kök-sap, minor edebiyat ve göçebebilim gibi pek çok kavrama hayat veren ünlü Fransız filozof Gilles Deleuze, 1925’te bugün doğdu!

  *Sanat, sinema, edebiyat, psikanaliz, ekonomi, dil, antropoloji, ontoloji ve siyaset felsefesi gibi konular üzerine 20. yüzyılın önemli çalışmalarını yaptı.

  *Fransa Nazi işgalindeyken doğduğu Paris’i terk etmek zorunda kaldı; kardeşi ise toplama kampına gönderildiği bir trende hayatını kaybetti.

  *Felsefesini Spinoza, Leibniz, Hume, Kant, Nietzsche, Bergson, Foucault, Proust, Kafka ve Bacon gibi isimler üzerine yazdığı monograflarla geliştirdi.

  *Deleuze bunun  kendilerini güldüren fakat başkalarını kızdıran bir şaka olduğunu düşünse de; Michel Foucalt onun için “belki de birgün bu yüzyıl Deleuzyen bir yüzyıl olarak anılır” demiştir.

  *Felix Guattari ile Mayıs 1968 sonrası hareketli bir politik ortamda tanışan Deleuze, University of Vincennes’de ders verdiği yıllarda şu an bilinen pek çok kavramını Guattari ile beraber ortaya koydu.

  *Aynı yıl solunumla ilgili problemler yaşamaya başladı; tüberküloz teşhisiyle erken yaşta karşılaştı ve uzun yıllar bu nedenle pek çok sorun yaşadı.

  *Yaşamının son yıllarında yazı yazmak için bile çok çaba sarf ettiği bilinen Deleuze, 4 Kasım 1995’te evinin penceresinden aşağı atlayarak yaşamına son verdi.

  *Ulus Baker’in pek çok kavramını dilimize kazandırdığı Deleuze’ün önemli eserleri arasında: Kapitalizm ve Şizofreni, Kafka : Minör Bir Edebiyat İçin, Fark ve Yineleme, Bin Yayla, Anlamın Mantığı ve Anti-Ödipus sayılabilir.

  0
  0
  2005
 • 18-01-2017

  1973 doğumlu İsveçli sanatçı Anders Krisar, çalışmalarını doğduğu yer olan Stockholm’de sürdürüyor. İnsan bedenine odaklanarak ürettiği heykelleriyle adını duyuran sanatçı, özellikle vücudun belli bölümlerini manipüle ederek tasarladığı eserleriyle dikkat çekiyor.

  İnsanların toplum içinde yaşadıkları karmaşık ilişkileri irdeleyen Krisar, eserlerinde güzellik algısı ile rahatsızlık arasındaki sınıra referans veriyor. Aynı zamanda fotoğraf çalışmaları yapan sanatçı, karelerinde yoğun bir kişisellik barındıran psikolojik manzaralar yansıtıyor. 

  0
  0
  142
 • 17-01-2017

  30 yıldan uzun bir süredir ürettiği video ve multimedya enstalasyon çalışmalarıyla tanınan İsviçreli sanatçı Pipilotti Rist, Mercy Garden, Open My Glade ve Pixelwald adını verdiği yeni çalışmaları dahil pek çok eseriyle 22 Ocak tarihine kadar The New Museum of Art’a konuk oluyor.

  Saykodelik imgelerin izleyenleri sardığı hareketli enstalasyonlar, müzenin üç ayrı katında farklı duyulara hitap eden pek çok öge barındırıyor. Müzenin dış yüzeyine yansıtılan Open My Glade isimli video çalışmasıyla sanatseverleri karşılayan Rist, çalışmasında fiziksel ve psikolojik deneyimlere odaklanıyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=yRnDHu0Fmtk

  0
  0
  522
 • 17-01-2017

  Garage rock grubu The Wanton Bishops, 4 Şubat'ta Salon İKSV'de müzikseverlerle buluşuyor.

  The Black Keys ve Black Rebel Motorcycle Club ile birlikte garage rock’ın yeniden doğuşunda büyük rol oynayan ve Orta Doğu’dan çıkan önemli gruplardan biri olarak tanınan The Wanton Bishops; aşk, aşkın yokluğu ve yalnızlık ile ilgili şarkılarıyla ünlendi. 4 Şubat’ta gerçekleşecek konserin biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

  Grubun ses getiren belgeseli Walk It Home Red Bull TV’den izlenebilir.

  0
  0
  460
DAHA FAZLA