NELER OLUYOR
 • 23-02-2017

  Hareketli bir hayat yaşayan ve 58 yaşında rutin bir safra kesesi ameliyatında hayatını kaybettiği söylenen Pop-art ikonu Andy Warhol’un ölüm sebebinin şüpheli olduğu açıklandı.

  Ölümünün üzerinden tam 30 yıl geçen sanatçının ölüm sebebini araştıran medikal tarihçi Doktor John Ryan, Warhol’un ameliyatından önce de ciddi sağlık sorunları yaşadığını savundu. Warhol’un hayatıyla ilgili biyografik araştırmalar yapan Blake Gopnik’in raporuna göre, yemekten hiç hoşlanmayan sanatçı, yıllarca uyuşturucu kullandığı için pek çok sorunla karşılaşıyordu.

  1968 yılında bir hayranı tarafından vurulan Warhol’un acil serviste bir süre kalbinin durduğunu belirleyen rapor, doktora gitmekten hoşlanmayan sanatçının bu ölüme yakın deneyiminin etkilerini atlatamadığını ve safra kesesi ameliyatı değil, kalp atışlarında gözlenen ritim bozukluğu sebebiyle hayatını kaybettiğini belirtiyor.

  0
  0
  1536
 • 23-02-2017

  Hollandalı fotoğraf sanatçısı Teun Hocks, fotoğraflarında zekice kurgulanmış birer sürreal atmosfer yaratıyor. Resim ve fotoğraf disiplinlerini birleştiren sanatçı, orta yaşlı bir adamın tuhaf hayatından kareler sunarak gerçekliğin limitlerini sorguluyor. Aynı zamanda bir aktör ve sanat yönetmeni olan Hocks, bu orta yaşlı adamın zaman zaman kendisi olduğunu söylüyor.

  Otantik eserleriyle dünya çapında dikkat çeken interdisipliner sanatçı, özellikle Pop-art akımından etkileniyor. Siyah-beyaz fotoğrafları yağlı boya kullanarak renklendiren Hocks, hayal ettiği gerçeküstü mekânlarla fotoğrafın geleneksel sınırlarını yeniden düşünmeye teşvik ediyor.

  0
  0
  154
 • 22-02-2017

  Rooney Mara, Natalie Portman, Ryan Gosling, Michael Fassbender gibi isimlerin yer aldığı Terrence Malick imzalı Song to Song filminin fragmanı yayımlandı.

  Badlands, The Thin Red Line, The Tree of Life gibi filmlerle tanınan Amerikalı yönetmen Terrence Malick'in yazıp yönettiği filmde, Teksas'ta düzenlenen bir müzik festivali sırasında yaşanan bir aşk hikayesi anlatılıyor. Karakterlerin takıntı ve ihanetlerle kesiştikleri noktaları ele alan filmin oyuncu kadrosunda, Ryan Gosling, Michael Fassbender, Natalie Portman, Christian Bale, Cate Blanchett, Benicio Del Toro, Boyd Holbrook, Val Kilmer, Bérénice Marlohe ve Holly Hunter gibi isimler yer alıyor. ABD vizyon tarihi 17 Mart olarak belirlenen filmin fragmanını YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. 

  https://www.youtube.com/watch?v=V9t4SKWryWM

  0
  0
  103
 • 22-02-2017

  Mimarlık stüdyosu FAHR 021.3, Portekiz’in Porto şehrinde yer alan tarihi meydanın Unesco Dünya Mirası listesine girişinin 20. yıl dönümünü kutlamak amacıyla bir enstalasyon çalışması gerçekleştirdi.

  Havalandırma kanalları kullanılarak inşa edilen altı metre çapındaki Eclipse, izleyicilere farklı tüplerin içinden meydanı farklı bakış açılarıyla keşfetme olanağı veriyor.

  Meydanda durup tanıdık olan bir ortama yeniden bakmak için insanları teşvik etmeyi amaçlayan eser, aynı zamanda güneş ışığını farklı açılarla meydana yansıtarak meydanda güneş tutulmasına benzeyen illüzyonlar yaratıyor.

  https://vimeo.com/204155472

  0
  0
  319
 • 22-02-2017

  Geçtiğimiz hafta sonu çeşitli dijital ortamlarda dinlemeye açılan Lana Del Rey’in beşinci albümünden Love adlı parçanın bir video klibi yayımlandı. Klibin yönetmenliğini Rich Lee üstleniyor.

  Melankolik ritmlerin duyulduğu şarkılarıyla tanınan Lana Del Rey, Ultraviolence ve Honeymoon adlı albümleri ile dünya çapında başarı sağladı. Geçtiğimiz günlerde sadece ses dosyası olarak paylaşılan Love adlı parça bu kez, retro renklerin hakim olduğu bilim kurgu temalı bir video klip ile karşımızda. Şarkının içinde olduğu yeni albümün çıkış tarihi ise henüz belli değil.

  https://www.youtube.com/watch?v=3-NTv0CdFCk

  0
  0
  113
 • 22-02-2017

  İllüstrasyon eğitimi alan fakat sanat hayatına fotoğrafla devam eden İspanyol sanatçı AnaHell, eserlerinde günlük hayatta çoğunlukla fark edemediğimiz absürd ve sürreal durumları ortaya çıkarıyor. Birer çizimlermiş gibi beden figürlerini manipüle eden sanatçı, kamerasının çizmenin çok daha kolay bir yöntemi olduğunu söylüyor.

  Çalışmalarında normal dediğimiz durumlara farklı açılardan bakan AnaHell, gerçekliğin içindeki hamlığa ve zıtlıklara odaklanıyor. Secret Friends adlı fotoğraf serisi ile dünya çapında bir üne kavuşan sanatçı, yarattığı küçük insan figürleri ile klişeleri mizahi bir dille eleştiriyor. 

  0
  0
  126
 • 21-02-2017

  Sotheby’s, 8 Mart tarihinde Londra’da düzenleyeceği Contemporary Art Evening Auction’ın odak noktasının Jean-Michel Basquiat’e ait erkek figürlerinden oluşan Untitled (One Eyed Man or Xerox Face) adlı eser olacağını açıkladı.

  Basquiat’in sekiz ayrı kişisel sergi açtığı 1982 yılında ürettiği eser, 30 yıldır ilk kez bir müzayedede satışa çıkacak. Daha önce 1987 yılında sergilendiği bir müzayedede 23 bin dolara satılan tablonun bu kez 14 bin ile 18 milyon pound gibi bir fiyat aralığında alıcı bulması bekleniyor.


  Sanatçı, kahraman gibi yansıttığı erkek figürlerini genellikle kolları yukarı kalkık birer palyaço gibi resmediyor. Basquiat eserlerinde, 20. yüzyılın Amerika’sındaki ırka bağlı sınırları kahramanlıklarıyla aşan siyahi sporculardan ilham alıyor.

  0
  0
  283
 • 21-02-2017

  İlk romanını yayımlatması uzun zaman alan, her reddedilişte daha da karanlık yazan, yeraltı edebiyatının sevilen yazarlarından Chuck Palahniuk, 21 Şubat 1962’de Burbank, Washington’da dünyaya geldi.

  -Gerçek Adı Charles Michael Palahniuk’tur.

  -Yazarlık alanında ilk adımını 1996’da arkadaşlarıyla birlikte bir edebiyat grubuna katılarak atar. Ve burada Project Mayhem (Kargaşa Projesi) adlı kısa hikâyeyi yazar.

  -Project Mayhem adlı hikâye üç ay gibi kısa bir süre içinde edebiyat dünyasında bugün kült hale gelmiş olan Fight Club’a (Dövüş Kulübü, 1996) dönüşür.

  -Chuck Palahniuk'un yazarlığa başladığında ilham kaynağı David Bowie'nin Young Americans adlı şarkısı olmuştur. Dönemin ünlü editörü Gerald Howard'la bir barda karşılaşan Palahniuk, editörle yalnız kalıp kitabını tanıtmak için bardaki müzik kutusuna sürekli olarak bozuk atmış, David Bowie'nin Young Americans adlı şarkısı tam 40 kez çalınca barın kalabalıklığı dağılmış, böylece editörle yalnız kalmıştır. Tanıttığı kitap Dövüş Kulübü'dür. 

  -Yayımlanan ilk romanı Dövüş Kulübü olur. Ve kitap, 1999 yılındaki film uyarlamasının ardından büyük ses getirir ve Pacific Nortwest Booksellers Association Award Ve Oregon Book Award Ödülleri'ne değer bulunur.

  -Palahniuk’un eserlerinde, tüketim toplumu ve simülasyon kuramı ile ilgili çalışmaları bulunan postmodern Fransız düşünür Jean Baudrillard'ın etkisi hissedilir.

  -Sıra dışı konuları kaleme almaktan çekinmeyen yazar, hikâyenin arasında gündelik hayata dair işe yarar bilgiler, tarifler verir.

  -Bugün Palahniuk’in pek çok eserini Türkçede bulmak mümkün. Gösteri PeygamberiGörünmez CanavarlarTıkanmaLullaby (Ninni), Kaçaklar Ve MültecilerTekinsizÖlüm Pornosu bunlardan bazıları.

  0
  0
  1292
 • 21-02-2017

  Sanatçı David Spriggs, Pensilvanya’da bulunan Pittsburg şehrindeki Wood Street Art Gallery’de toplam 168 sprey boya katmanından oluşan Gold adında bir enstalasyon çalışması yaptı.

  Kromatik bir çalışma olarak tasarlanan eser, renk kavramının güncel sembolik anlamını araştırmak üzere yapıldı. Piramid şeklinde üretilen bir yapının içinde ters biçimde asılmış 11 insan figürü altın renk ile simgeleniyor.

  Transparan bir film ile hayaletimsi bir efekt yaratan altın rengi, boyanan figürlerin bütünlük, bilim ve insanın üretimlerine odaklanan havasıyla bütünleşiyor. Eser ayrıca New York Borsası Binası’nın üzerindeki Wealth Pyramid heykellerine atıfta bulunuyor. 

  https://vimeo.com/202288566

  0
  0
  530
 • 21-02-2017

  1956 doğumlu Alman sanatçı Peter Zimmermann; resim, heykel, obje sanatı gibi disiplinlerde verdiği eserlerin yanı sıra 2002 yılından beri akademik alanda verdiği derslerle tanınıyor.

  Sanatçının pek çok eseri; Pompidou Center, The Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, The Fonds National d’Art Contemporain ve New York MoMA gibi önemli müze ve sanat kurumlarının daimi koleksiyonlarında sergileniyor.

  Zimmermann çalışmalarında, canlı tarzı ile pastel renkleri uyum içinde birleştiriyor. Genellikle soyut eserler veren sanatçı, özellikle son döneminde araç olarak akrilik boya kullanırken, ilk dönem renkli çalışmalarında ise özellikle tutkala yer veriyordu. 

  0
  0
  133
DAHA FAZLA