NELER OLUYOR
 • 21-06-2017

  Firefly Müzik Festivali'nin altıncısı için bu haftasonu festivalseverler bir araya geldiler. 15-18 Haziran tarihlerinde Woodlands’de gerçekleşen ve kalabalık bir lineup hazırlayan festivale ilgi yoğun oldu.

  ​Dünyanın her yerinden yaklaşık 90.000 kişinin katıldığı festivalde dört gün süresince, katılımcılar festivalin tüm ritüelistik etkinliklerini gerçekleştirdiler. The Weeknd, Muse, Twenty One Pilots ve Bob Dylan gibi isimlerin yanı sıra  Chance the Rapper, Flume, Weezer, The Shins, Thirty Seconds to Mars, Dillon Francis, Miike Snow, Kesha, Franz Ferdinand, Galantis, Glass Animals, Tory Lanez, Phantogram, AFI, Capital Cities, OK GO, Kaleo, Busta Rhymes, O.A.R ve daha birçok isim bu yılki konuklar arasındaydı. Müzisyen performanslarının yanında çeşitli mobil sahnelerde düzenlenen anlık performanslar ve yaratıcı çalışmalar da yine festivalde göze çarpan etkinliklerdendi.

  0
  0
  299
 • 21-06-2017

  İstanbul’un tarihi semti Moda’nın sokaklarını ve çeşitli mekânlarını çağdaş sanatla buluşturan Red Bull Art Around’a Başar Sokak’taki çatlak çalışmasıyla katılan Lara Ögel'in Başar Çıkmazı isimli eseri, Art Basel'e paralel olarak düzenlenen LISTE Basel'de Öktem & Aykut Galeri'de sergilendi.

  Ögel, geçtiğimiz yıl Red Bull Art Around’a Başar Çıkmazı’nda sokak zeminine müdahale ettiği eseriyle katıldı. Kendilerine özel bir geçmişi olan materyallerin, alternatif tarihler inşa etmek için nasıl kullanılabileceği ve yeniden nasıl yorumlanabileceği üzerine çalışan sanatçının eseri, ilki 1970 yılında düzenlenen, 2013 yılında Hong Kong ve 2015 yılında da Miami Beach’te çağdaş sanat eserlerini buluşturan Art Basel’de fotoğraf olarak sergilendi.

  0
  0
  460
 • 20-06-2017

  Cigarettes After Sex'in kendi adını taşıyan ilk albümünün duyurusu geçen hafta yapıldı. Nothing’s Gonna Hurt You Baby şarkısıyla büyük ilgi gören grubun yeni şarkıları da önceki şarkıları kadar güçlü. Each Time You Fall in Love ve Apocalypse şarkılarının ön plana çıktığı albüm Partisan Records etiketini taşıyor.

  ​Cigarettes After Sex, 2012'de, bir deneyin parçası olarak, Greg Gonzalez önderliğinde El Paso'daki Texas Üniversitesi'nin merdiven boşluğunda ilk kayıtlarını yapmaya başladı. Grubun tarzını, özellikle Beach House'un yorgun, doymuş gitar çizgilerinde, içinden çıkılmaz bir rüya hali tanımlayabiliyor. Genellikle siyah beyaz fotoğraflarla farklı bir imajı olan grubun şarkıları, dinleyenleri karanlığın içinde hissedebileceği en iyi duyguları hissettirerek sürpriz duygu durumlarına sürüklüyor.

  0
  0
  327
 • 20-06-2017

  LCD Soundsystem’in  yeniden birleşme albümü American Dream resmen ilan edildi. Grubun dördüncü albümü olan American Dream, yedi yıllık bir aradan sonra ilk kez DFA / Columbia Records aracılığıyla 1 Eylül'de piyasaya çıkıyor. Yedi yıl önce dağılan grubun bu yıl Call the Police ve American Dream gibi parçaları paylaşması bir araya geldikleri sinyallerini vermişti. Sasquatch! Music Festival’de James Murphy‘nin ilan etmesiyle yeniden bir araya gelecekleri duyurusu  en son 2010’da yaptıkları This is Happening albümünden sonra sevenlerini heyecanlandırdı. Aralık ayında bir dünya turu da planlayan ekip, 14-16  Temmuz tarihlerinde Pitchfork Music Festivalin’de sahne alacak. 

  0
  0
  284
 • 20-06-2017

  Geleneksel kamera açılarıyla stratejik şekilde boyutlandırılmış heykelleri harmanlayan sanatçı Michael John Hunter, her şeyin normal boyutlarda gözüktüğü fotoğraf serisine bir yenisini daha ekledi: The Doll.

  Enstalasyon; gerçeği minyatür, minyatürü devasa gösteren ve zekice kurgulanmış sahnelerden oluşuyor. Sanatçı bu çalışmasıyla kendi imgelemimiz aracılığıyla dünyayı nasıl algıladığımızı sorguluyor. Bunların yanı sıra The Doll, çocukluğumuzda sahip olduğumuz oyun oynama ciddiyetine gönderme yaparak, onu nasıl kaybettiğimizi vurguluyor. Kafa karıştıran ve eğlendiren fotoğraflar için sanatçının çalışmalarına göz atabilirsiniz.

  0
  0
  571
 • 19-06-2017

  Arcade Fire, ilk kez bu ay başında Primavera Sound 2017’de çaldığı Creature Comfort şarkısının kaydını sonunda yayımladı. Columbia Records ile çıkaracağı yeni albümleri Everything Now ile 28 Temmuz’da geri dönecek olan Arcade Fire, dün tahıllı bir gevrek kutusu olan “Creature Comforts”a gönderme yaptığı klibi ile yayında.

  ​​Hayali bir tahıl reklamı yapan Arcade Fire,​ parlak kostümler içinde, bir salonda ışık oyunlarıyla dolu, karanlık bir video ile karşımıza çıktı. Daha önceden de albümle aynı adı taşıyan Everything Now kaydını paylaşan grup, albümün ardından çıkacağı “Infinite Tour” ile Eylül ayında sevenleri ile buluşacak.

  0
  0
  97
 • 19-06-2017

  1977’den bu yana 10 yılda bir gerçekleştirilen “Münster Heykel Projeleri”, Almanya’nın Münster şehrinin dört bir yanına yayılarak uluslararası sanat izleyicisini alışılmışın dışında bir sergi deneyimine davet ediyor. Aralarında Ayşe Erkmen, Pierre Huyghe, John Knight, Hito Steyerl ve Thomas Schütte’nin de bulunduğu 35 sanatçının katılımıyla gerçekleşen sergide, mekâna özgü yerleştirmelerin yanı sıra video işleri ve performanslar yer alıyor. Sergide şehrin mimarisi, tarihi ve sosyal bağlamları kamusal alanlara müdahalede bulunan projelerle tartışmaya açılıyor.

  Erkmen, Münster limanın güney ve kuzey yakalarını birbirine bağlayan ve üzerinden geçenlere su üzerinde yürüyormuş hissi veren, görünmez bir köprü çalışması olan On Water(Suda)’ı tasarladı. Köprüyü kullanan ziyaretçiler bir bakıma Ayşe Erkmen’in sahnesinde birer aktöre dönüşürken, sahnenin arkasında, Münster şehrinin dönüşüm sürecindeki eski ulaşım ve ticaret ağlarını barındıran bölgeler yer alıyor. Eser böylelikle taşınma ve yer değiştirme kavramları ekseninde şehir planlamasındaki problemler bazı soruları da gündeme getiriyor.

  “Münster Heykel Projeleri” sergisi, 1 Kasım’a kadar Münster’de ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  1159
 • 19-06-2017

  Hollywood son birkaç yıldır gerek filmlerinde gerekse diğer interaktif projelerinde VR gözlükleri sık sık kullanıyor. Şimdi ise Walking Dead dizisinin sanal gerçeklik oyunu projesiyle karşımıza çıkıyor. Walking Dead yaratıcısı Robert Kirkman tarafından ortaklaşa kurulan yapım şirketi Skybound Entertainment, bu sabah Skydance Interactive ile ortaklık kurduğunu açıkladı. İzleyiciler hem çizgi roman dizisinde hem de AMC televizyon programında yer alan Rick Grimes'in hikâyesine aşina olsa da, ilk VR oyunu aslında tamamen farklı karakter dizisine odaklanacak. 

  ​Daha sonraki oyunların daha tanıdık yüzler getirip getirmeyeceği belli değil, ancak Skybound Interactive başkanı Dan Murray'a göre Kirkman'ın çizgi romanı birincil ilham kaynağı olacak. Henüz projelerin herhangi biri için öngörülen çıkış tarihi veya diğer özellikleri mevcut değil ancak iki şirket tarafından yayımlanan basın açıklaması, ilk oyunun oyunculara The Walking Dead'in dünyasını "yenilikçi bağlamsal etkileşim sistemi aracılığıyla deneyimlendireceğini" belirtiyor.

  0
  0
  323
 • 19-06-2017

  Tuğba Hacısüleymanoğlu, Basel sanat haftası kapsamında misafir edilecek sanatçılardan biri oluyor. Soul’n Art ve Artrio’nun kurucusu olan sanatçı, çalışmalarıyla bugüne kadar Lüksemburg ve Selanik gibi şehirlerde karma sergilere; İstanbul’da da kişisel sergilere imza attı.

  ​​​Hacısüleymanoğlu’nun Basel’de sunulacak eseri, The Art Box Project kapsamında gösterilecek.

  0
  0
  488
 • 16-06-2017

  Tüm dünyada kitapları geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Dan Brown’ın 3 Ekim 2017’de Origin adıyla okurla buluşacak olan yeni romanının yayıma hazırlık süreci başladı.

  Sinemaya da uyarlanan son romanı Cehennem’de de olduğu gibi bu kitabın da hazırlık sürecinde çevirmen ve editörler tek bir merkezde toplandı. Güvenlik önlemlerinin oldukça yüksek tutulduğu bu süreçte, çevirmenler internetin olmadığı bir odada yanlarına özel eşyalarını bile almadan çalışıyorlar. Merkezin nerede olduğu ise şimdilik sır gibi saklanıyor.

  Aynı anda 13 ülkede yayımlanacak olan romanı ilk okuyan ülke ise saat farkı ile Türkiye olacak. Kitap Altın Kitap etiketiyle yayımlanacak.

  Romanda Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon bir kez daha karşımıza çıkıyor. Langdon, insanlığın bugüne kadar yanıt veremediği iki sorunun kesiştiği tehlikeli bir kavşakta dünyayı yerinden oynatacak bir buluşla insanlığa yanıt verecek. Diğer romanlarında olduğu gibi Origin'de de din, bilim, sanat ve mimarlık tarihinden izler olacağı belirtiliyor. 

  0
  0
  1348
DAHA FAZLA