NELER OLUYOR
 • 28-04-2017

  Dünyaca ünlü yönetmen Bong Joon Ho'nun son filmi Okja, 28 Haziran’da Netflix üzerinden izlenebilecek. Geçtiğimiz gün Youtube üzerinden filme ait Tilda Swinton’lu kısa bir video paylaşıldı. 

  Cinayet Anıları ve Ana filmlerinden tanıdığımız başarılı yönetmen Bong Joon Ho’nun Netflix orjinal filmi olan Okja; Genç Mija’nın devasa bir hayvan ve yakın dostu olan Okja'nın çok uluslu bir aile şirketi olan Mirando Holding tarafından alınıp New York’a götürülmesini anlatıyor. Mija’nın, Okja’yı geri almak amacıyla New York’a doğru yola çıkarak yaşadığı olayların işlendiği filmde; Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Giancarlo Esposito, Steven Yeun, Lily Collins ve An Seo Hyun rol alıyor. 

  0
  0
  173
 • 27-04-2017

  BERLINARTPROJECTS Nisan ayında, normalde çok farklı pratikleri olmasına rağmen mekana ve perspektifin sınırlarına ilgi duyan iki sanatçı arasındaki karşılaşmaya ev sahipliği yapıyor. Heykel, bu sergide resimle buluşuyor; Riedel'in geometrik eserleriyle, Emre Meydan'ın zarif iç mekan resimleri diyalog kuruyor. Her iki sanatçının, mekanın temsil edilmesini sorgulama ve perspektifi zekice yanılsamalar ve çarpıtmalarla ele alma konusunda Riedel’in büyük ölçekte, Meydan’ın daha samimi olmak üzere kendine özgü bir dili var. Ancak bu iki yaklaşım, bir diğerini gölgede bırakmadan birbirlerini keşfediyor ve birbirleriyle etkileşime giriyor. 

  Serginin merkezinde, Riedel ve Meydan'ın derinlik, mekansal ilişkiler ve üç boyutluluk konusundaki etkileşiminin ürünü olan bir çalışma yer alıyor. Sergi alanina girer girmez, Riedel’in etkileyici ahşap çalışmaları göze çarpıyor. Daha fazla hacim etkisi yaratan geometrik yapıları ve dalgalı yüzeyleriyle, bu çalışmalar doku ve biçim algısı üzerine ustaca bir deneme. İncelikle hesaplanan ve konstrüksüyon prensiplerine dayanan iç içe geçmiş doğaları, bu büyük ölçekli ancak kontrollü heykellerin karmaşıklığını ortaya koyuyor. İki ve üç boyutluluk arasında gidip gelen Riedel'in minimalist çalışmaları, izleyici farklı bir açıya hareket ettiğinde değişerek bilinçli olarak mekansal farkındalık ile oynuyor. Sergi 21 Nisan-20 Mayıs tarihleri arasında Berlin'de ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  164
 • 26-04-2017

  Suriyeli rebab ve halk müziği sanatçısı Omar Souleyman, To Syria, With Love adlı yeni albümünü duyurdu. Souleyman, son olarak Bahdeni Nami adlı albümle dinleyici karşısına çıkmıştı.

  500’ün üzerinde Youtube videosuyla ünlenen sanatçı, ülkesine özel olarak hazırladığı bir albüm ile dinleyicilerini selamlıyor. Toplam yedi adet şarkının yer aldığı To Syria, With Love adlı albüm tekno ağırlıklı bir çalışma olarak sanatçının diskografisinde özgün bir yerde duracak gibi gözüküyor. Albüm, 2 Haziran’da yayımlanacak.

  0
  0
  660
 • 22-04-2017

  Geçtiğimiz aylarda yeni bir albüm hazırlığında olduğu duyurulan Roger Waters’ın sıradaki solo albümüne dair kesin bilgiler paylaşıldı. Is This the Life We Really Want?  adını taşıyan yeni Roger Waters albümü 2 Haziran’da dinleyici ile buluşacak.

  1992 yılında çıkan Amused to Death adlı albümünden bu yana benzer bir albüm yapmayan Waters’ın yeni albümü müzisyenin uzun bir süre ara verdiği solo çalışmalarına geri dönüşünü niteliyor. Albümü için yeni kapak görseli de yayımlayan sanatçının yeni şarkıları merakla bekleniyor. 

  0
  0
  662
 • 21-04-2017

  2004 yılında kurulan ABD’li punk rock grubu Paramore, After Laughter adını taşıyacak yeni albümlerinden ilk şarkıyı paylaştı. Hard Times adını taşıyan parça, dijital ortamlardan dinlenebiliyor.

  Grubun beşinci stüdyo albümü olma özelliğini taşıyacak albüm, 12 Mayıs’ta satışa sunulacak. Toplam 12 şarkıdan oluşacak albüm için uzun bir süre çalışmalarına devam eden grup, 2015’teki son çalışmaları Ain’t It Fun’dan sonra tekrar dinleyici karşısında. Hard Times adlı şarkının klibini Youtube üzerinden izleyebilirsiniz

  0
  0
  190
 • 21-04-2017

  Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Uluslararası Man Booker Ödülü'ne aday olanların kısa listesi açıklandı.

  2005 yılından bu yana her yıl İngilizcede yayımlanan bir kitaba verilen, 50 bin sterlinlik para ödülü yazar ve çevirmeni arasında eşit olarak paylaştırılıyor. Bu yılın kazananı 14 Haziran 2017’de Londra’da düzenlenecek törende açıklanacak.

  13 kitabın yer aldığı uzun listeden seçilen Norveç, İsrail, Danimarka, Fransa ve Argentinli yazarlardan oluşan 6 kitaplık kısa liste şöyle:

  Compass - Mathias Enard, çeviren Charlotte Mandell (Fitzcarraldo Editions)
  A Horse Walks Into a Bar - David Grossman, çeviren Jessica Cohen (Jonathan Cape)
  The Unseen - Roy Jacobsen, çeviren  Don Bartlett ve Don Shaw (Maclehose)
  Mirror, Shoulder, Signal - Dorthe Nors, çeviren Misha Hoekstra (Pushkin Press)
  Judas -  Amos Oz, çeviren Nicholas de Lange (Chatto&Windus)
  Fever Dream - Samanta Schweblin, çeviren Megan McDowell (Oneworld

  0
  1
  637
 • 20-04-2017

  2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, açık kategorilerde ödüle layık görülen, dünyanın dört bir yanından on olağanüstü fotoğraf açıklandı. Kazananlar, ödüller kapsamındaki açık yarışmaya katılan 105.000’i aşkın fotoğraf arasından, on kategorideki en iyi fotoğrafı arayan uzman jüri heyeti tarafından belirlendi.

  Açık yarışma kategorilerinin kazanan on ismi:

  • Mimari - Tim Cornbill (Birleşik Krallık)
  • Kültür - Jianguo Gong (Çin)
  • Gelişmiş - Lise Johansson (Danimarka)
  • Hareket - Camilo Diaz (Kolombiya)
  • Doğa - Hiroshi Tanita (Japonya)
  • Portre - Alexander Vinogradov (Rusya)
  • Natürmort - Sergey Dibtsev (Rusya)
  • Sokak Fotoğrafçılığı - Constantinos Sofikitis (Yunanistan)
  • Seyahat - Ralph Gräf (Almanya)
  •  Vahşi Yaşam - Alessandra Meniconzi (İsviçre)

  Birinci gelen fotoğrafçıların her biri, objektif kiti ile birlikte bir Sony α7 II fotoğraf makinesi kazandı. Fotoğrafçılar ayrıca, Prestijli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanı, Londra’daki kazananlar ödül törenine seyahat ve 5.000 ABD dolarlık nakit ödül için de yarışacak. Nihai birinci, 20 Nisan tarihinde, (portföy bazında yapılacak değerlendirme sonucunda) Profesyonel yarışmayı kazanan isimlerle birlikte açıklanacak.

  Açık kategorileri ve Ulusal Ödülleri kazanan isimlerin tümü, 21 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri & Martin Parr – 2017 Sergisi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

  Ana görsel: White greenhouse, Leyla Emektar

  0
  0
  4068
 • 19-04-2017

  1950 yılında doğan Alman sanatçı Wolfgang Laib, doğal materyaller kullanarak ürettiği çalışmalarıyla tanınıyor. Aslında lisans eğitimini tıp alanında tamamlayan sanatçı, Batı tıbbıyla ilgili araştırmalar yaparken materyal dünyanın onu sınırladığını fark ediyor. Doğu mistisizmi, felsefe ve Rönesans öncesi düşünme biçimlerinden etkilenmeye başlayan sanatçı, özellikle Zen Budizmi ve Taoizm’den ilham alıyor.

  Süt, polen, balmumu, pirinç ve mermer gibi doğadan gelen maddelerle minimal heykel ve enstalasyon çalışmaları yapan kavramsal sanatçı, şimdiye kadar MoMA, LA Museum of Contemporary Art ve CAPC gibi önemli kurumlarda sergiler açtı. Geçmiş ve geleceği birbirine bağlayan eserler üreten Laib, çalışmalarında geçicilik ve ölümsüzlük kavramlarına odaklanıyor. 

  0
  0
  591
 • 18-04-2017

  Dünyaca ünlü heavy metal grubu Black Sabbath, bir belgesel projesiyle dinleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Belgesel, grubun geçen yıl düzenledikleri veda turnesi sürecinde yaşananları anlatacak.

  ‘’The End’’ adını taşıyan grubun veda turnesi, İngiltere’deki konserde son buldu. 70  küsur duraktan oluşan turnenin hikâyesine odaklanacak belgeselin yapım sürecine başlandı. Geçtiğimiz aylarda tamamen faaliyetlerini durdurup dağıldığı açıklanan Black Sabbath’ın son projesi merakla bekleniyor. 

  0
  0
  791
 • 17-04-2017

  Ünlü İngiliz yönetmen Terry Gilliam, yaklaşık 18 sene önce çekimleri yarım kalan The Man Who Killed Don Quixote adlı film projesine kaldığı yerden devam ediyor. Gilliam, yeni filmi için 33 farklı mekân gezdi.

  Monty Python and The Holy Grail, Brazil, Twelve Monkeys gibi filmlerle tanınan yönetmen Terry Gilliam, Cervantes’in ünlü romanından hareketle yazdığı The Man Who Killed Don Quixote ile sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Genç bir sinema öğrencisinin küçük bir İspanyol kasabasında geçecek olan bir Don Kişot filmi çekme isteğini konu alan The Man Who Killed Don Quixote'un başrollerinde Adam Driver, Michael Palin, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård ve Joana Ribeiro gibi isimler yer alıyor. Filmin ne zaman vizyonda olacağı ise merak konusu. 

  0
  0
  897
DAHA FAZLA