NELER OLUYOR
 • 11-02-2019

  Londra’da yer alan Serpentine Galleries, Marina Abramovic’in dijital bir performansını sergilemeye hazırlanıyor. The Life isimli çalışma, gerçek ve sanal dünyayı bir araya getiren, dijital teknolojinin yeni bir formu olan, Mixed Reality’nin hazırladığı eşsiz bir performans olarak karşımıza çıkacak.

  Ziyaretçilere ana galeri boşluğuna girmeden önce giyilebilir komut verme araçlarının verileceği çalışma, bir dairenin içerisinde gerçekleşecek ve Abramovic’in dijital temsili Magic Leap One cihazı ile yansıtılacak. Ziyaretçiler sanatçının hareketlerini keşfetmekte özgür olacak ve onu odanın içerisinde hissedecekler. Performans on dokuz dakika sürecek. Bir sanatçının böyle bir teknoloji ile deneyimsel bir performans sergilemesinin ilk defa gerçekleşeceğine değinen Abramovic, bu deneyin devamının geleceğini belirtti.

  Yapımcılığını Tin Drum’ın üstlendiği ve US-UK Mixed Reality stüdyoları ile birlikte çalışan The Life performansı, 19-24 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Ücretsiz olan performans için ziyaretçilerin önceden rezervasyon yapmaları gerekecek. 

  0
  0
  544
 • 08-02-2019

  Sanatçı Jennifer Rubell, sarı bukleleri ve pembe elbisesiyle Ivanka Trump’ın kopyası olan aynı zamanda elinde vakumlu bir süpürge tutan Ivanka Vacuuming isimli eseri ile sanatseverleri sürreal bir performansa davet ediyor. Galerinin pembe halısı üzerinde elinde süpürgesi ve yüzünde gülümsemesi ile bekleyen figür izleyicilerin fırlattığı kırıntıları süpürecek.

  Cultural DC’nin 20. yılı gösteriminin bir parçası olan Rubell’in Ivanka Vacuuming eseri, Trump’ın ilk kızına garip ve değersiz bir görev veriyor. İzleyiciler onun boyun eğdiği bu göreve katılımcı olarak dahil oluyorlar ve kendilerini suç ortaklığı ile interaktif sanat arasında ince bir çizgide buluyorlar.

  Rubell performans ile ilgili şöyle söylüyor:

  “Ivanka’ya kırıntı fırlatmaktan zevk alıyoruz ve bu, eserin merkezinde bulunan tiksindirici gerçeğin ta kendisi. Komik, zevk veren, kendimizi güçlü hissettiğimiz ve yaptıkça dahasını istediğimiz bir şey.”

  Ivanka Vacuuming performansı, 17 Şubat’ta Cultural DC’nin Flashpoint Gallery’de gerçekleşecek. Performans aynı zamanda canlı olarak bu adresten paylaşılacak. 

  0
  0
  1730
 • 07-02-2019

  Çin kültürü yeni yılı kutlarken takvim döngüsü 2019’u “domuz yılı” olarak atfediyor. Çin kültüründe bolluğun ve servetin sembolü olan domuzlar, tombul yüzleri ve büyük kulaklarıyla başarı ve refahı temsil ediyor. Haliyle lüks markalar da domuz yılını müşterileri için oluşturdukları özel koleksiyonlarla kutluyor. Bunlar arasında İsviçreli saat markaları, İtalyan ve Fransız tasarım markaları, likör markaları ve ayakkabı markaları yer alıyor.

  İsviçreli saat markası Vacheron Constantin “Çin burçlarının efsanesi – domuz yılı” sloganlı platinyum ve domuz kabartmalı özel bir saat hazırladı. Johnnie Walker Blue Label ise özel üretim şişelerinde, İngiliz illüstratör Chrissy Lau’nun tasarladığı Çin kültürünü yansıtan domuz figürlerini kullandı.

  Gucci, cüzdan modellerine Disney’in üç domuz karakterini taşıdı ve inci efektli reçineden ve metal detaydan oluşan uçan domuz broşları üretti. İtalyan lüks eşya markası Bottega Veneta ve Fransız moda markası Louis Vuitton domuz figürlerinden oluşan anahtarlıklar tasarladı.

  Estée Lauder pembe taşlar ile süslenmiş domuz şeklindeki pudrasını müşterilerine sundu. NIKE, “bai jia yi” isimli yama ile yapılan geleneksel Çin desenlerini Jordan ve Converse siluetlerine ekledi.

  Vans x Purlicue, Year Of the Pig koleksiyonunda Vans’in zamansız estetiği ve Purlicue’in tasarım felsefesini birleştirerek yeni ay yılını özel bir seri ile kutlandı. Dolce & Gabbana ise karükatür baskı ile oluşturdukları ürünlerle yeni yılı “Domuzun Gücü” sloganıyla kutladı.  

  0
  1
  563
 • 06-02-2019

  Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un ziyaretçileri sisler arasında bırakan Your Blind Passenger enstalasyonu temmuz ayından itibaren Tate Modern’de sergilenecek. Tate Modern’in devasa yaz sergisinin bir parçası olacak eser, kırk beş metre uzunluğundaki sisle dolu tünelden oluşuyor. Aynı anda bir elin parmaklarından az yolcunun yürüyebileceği tünel, insan hislerini sorgulamayı amaçlıyor.

  2003 yılında Tate Modern’deki Turbine Hall’da sergilenen Weather Project enstalasyonu ile adından bahsettiren sanatçının bu projesi Tate Modern tarihindeki en popüler enstalasyonlar arasına girmişti. Weather Project ile izleyiciler sahte güneş ışığının tadını çıkarabiliyordu.

  Tate Modern’in yaz sergisi Eliasson’un otuza yakın eserini bir araya getirecek ve bin metrekarelik bir alana yayılacak.

  0
  1
  683
 • 05-02-2019

  Fotoğrafçı ikili Julia SH ve Nic Sadler’dan oluşan SHSadler, dünyadaki sosyal baskı ile mücadele etmek ve gelecek nesilleri birçok filtreleme ve elenmeden kurtarmak amacıyla aralarında badw0lfy, Miki Hamano, Adeline Novak ve Eromomen’in bulunduğu dört model ile yeni bir fotoğraf serisi oluşturdu.

  Fotoğrafçı ikili shön! dergisinde yayımlanan fresh meat isimli fotoğraf serisinde modellerin yüzlerini ambalaja sarılmış hâlde fotoğrafladı. Güzellik denilen kavramın bize anlatıldığı gibi olmadığını savunan ikili, çalışmalarıyla standartlara karşı mücadele veriyor. Seri izleyicide rahatsızlık verici fakat göz kamaştırıcı bir etki bırakıyor. 

  0
  0
  1164
 • 01-02-2019

  Gucci, cinsiyet eşitliği için mücadele ettiği ve altı farklı organizasyonu desteklediği chime for change kampanyasının yeni çalışmasını duyurdu. Moda evi, İtalyan sanatçı MP5 ile yaptığı iş birliği ile Londra, Hong Kong, New York, Milano ve Tayvan’ın sokak duvarlarında görülebilecek yeni bir kampanya kimliği yaratıyor.

  “to gather together” (bir araya toplanmak) teması ile oluşturulan kampanya, MP5’ın imzası olan bold ve monokrom stili ile yaptığı duvar resimlerinden oluşuyor. Görsel olarak öne çıkan silüetler tanımlanamayan, herhangi bir toplumsal cinsiyet ya da etikete sahip olmayan insan figürlerini yansıtıyor.

  2013 yılından itibaren equality nowglobal fund for womenms. foundation for womenUN women ve vital voices and women deliver projelerine destek veren kampanya, bağış fonları ile dört yüz yirmi beş kâr amacı gütmeyen projeye ve tüm dünyadan beş yüz yetmiş bin kız çocuğu ve kadına yardımda bulundu. Beyoncé ve Salma Hayek, farklı platformlarda cinsiyet eşitsizliği üzerine yaptıkları konuşmalar ile kampanyanın sesi oldular.

  0
  0
  1177
 • 31-01-2019

  Dünyanın en siyah siyahı yarışı İngiliz sanatçı Stuart Semple’ın kendi siyahını tanıtmasıyla devam ediyor. Anish Kapoor’un haklarına sahip olduğu Vantablack’ten daha siyah bir öze sahip olan Semple’ın yeni Black 3.0’ı, ABD merkezli ve kâr amacı gütmeyen bağış şirketi Kickstarter’da tanıtıldı. Semple’ın kendi stüdyosunda yaptığı çalışmalardan ortaya çıkan renk için oluşturulan bağış fonu ile boyanın üretiminin sağlanması amaçlanıyor.

  Evrendeki en siyah ve en mat boya olarak anılmaya başlayan Black 3.0, %99 oranında ışığı absorbe eden Vantablack’e karşılık %99,96 oranıyla üstün geliyor. Yirmi yıldır kendi pigmentlerini üreten sanatçı, pek tabii içerisinde Anish Kapoor’un yer almadığı bin sanatçıya boyasının örneğini gönderdi.

  “Önemli bilgi: Bu projeyi destekleyerek Anish Kapoor olmadığınızı, Anish Kapoor ile hiçbir bağınızın olmadığını, Anish Kapoor’u desteklemediğinizi ya da Anish Kapoor ile iş birliği yapmadığınızı doğruluyorsunuz. Bu materyal Anish Kapoor’un eline geçmeyecektir, en iyi dileklerimizle bilginize.”

  0
  0
  1118
 • 28-01-2019

  İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin 2015 Paris saldırılarının gerçekleştiği Bataclan Tiyatrosu’nun acil çıkış kapısına yaptığı eser çalındı. Polis kaynaklarına göre eser cuma günü gece yarısı bir minibüs ile götürüldü. Bataclan Tiyatrosu ise pazar sabahı haberleri şöyle doğruladı: “Yerel halk, Parisliler ve tüm dünya vatandaşlarına ait bir anma sembolü olan Banksy’nin eseri hepimizden alındı.”

  Banksy’nin çalışmasındaki üzeri örtülü ve baş eğmiş figür, sanatçının 2015’te yaşanan terörist saldırısından sağ çıkanlara karşı bir saygı ifadesi niteliğindeydi. IŞİD’in üstlendiği silahlı saldırı ve intihar saldırısında konserde bulunan 90 kişi ve karşı caddede bulunan onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Bataclan Tiyatrosu açıklamasında çalınan eser ile ilgili eserin yalnızca bulunduğu yerde anlamlı olabileceğini söyledi.

  0
  0
  729
 • 23-01-2019

  Musashino Sanat Üniversitesi (Musashino Art University) öğrencisi Nasa Funahara, Japon maskeleme bantları ile ünlü ressamların resimlerini yeniden yaratıyor. Her biri yapışkan küçük parçalardan oluşan çalışmaların üretimi yaklaşık bir hafta sürüyor.

  Nasa Funahara çalışmalarında farklı renk, desen ve tasarımlara sahip “washi” olarak bilinen geleneksel japon kağıtlarını kullanıyor. Maskeleme bantları üzerine ilgisi üniversitedeki bir dersin teslimi ile başlayan Funahara, arkadaşlarından gelen tepkiler üzerine ünlü resimlerin replikalarını üretmeye başlamış. Git gide büyüyen ve yüzlerce rulo kâğıttan oluşan koleksiyon çalışmaların bütününü oluşturuyor.

  Elisabeth Vigee Le Brun’nun Marie Antoinette, Jakuchu İto’nun Tiger, Edward Munch’un Scream, Vermeer’in Girl with A Pearl Earring ve Van Gogh’un Fifteen Sunflowers gibi eserlerini yeniden üreten Funahara çalışmalarına devam ediyor ve birçok organizasyon için özel işler yapıyor.  

  0
  1
  1121
 • 22-01-2019

  Aylarca süren tahminlerden sonra, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) 91. Akademi Ödülleri Adayları’nı açıkladı. 24 Şubat’ta gerçekleşecek ödül töreninin kazananlarının kimler olacağı ise hâlâ merak konusu.

  İşte 91. Akademi Ödülleri Adayları:

  En İyi Film
  “Black Panther”
  “BlacKkKlansman”
  “Bohemian Rhapsody”
  “The Favourite”
  “Green Book”
  “Roma”
  “A Star Is Born”
  “Vice”

  En İyi Yönetmen
  Spike Lee (“BlacKkKlansman”)
  Pawel Pawlikowski (“Cold War”)
  Yorgos Lanthimos (“The Favourite”)
  Alfonso Cuaron (“Roma”)
  Adam McKay (“Vice”)

  En İyi Erkek Oyuncu
  Christian Bale (“Vice”)
  Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
  Willem Defoe (“At Eternity’s Gate”)
  Viggo Mortensen (“Green Book”)

  Rami Malek (“Bohemian Rhapsody”)

  En İyi Kadın Oyuncu
  Yalitza Aparicio (“Roma”)
  Glenn Close (“The Wife”)
  Olivia Colman (“The Favourite”)
  Lady Gaga (“A Star Is Born”)
  Melissa McCarthy (“Can You Ever Forgive Me?”)

  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  Mahershala Ali (“Green Book”)
  Richard E. Grant (“Can You Ever Forgive Me?”)
  Sam Elliott (“A Star Is Born”)
  Sam Rockwell (“Vice”)
  Adam Driver (“BlacKkKlansman”)

  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  Regina King (“If Beale Street Could Talk”)
  Amy Adams (“Vice”)
  Marina De Tavira (“Roma”)
  Rachel Weisz (“The Favourite”)
  Emma Stone (“The Favourite”)

  En İyi Uyarlama Senaryo
  “The Ballad of Buster Scruggs”
  “BlacKkKlansman”
  “Can You Ever Forgive Me?”
  “If Beale Street Could Talk”
  “A Star Is Born”

  En İyi Orijinal Senaryo
  “The Favourite”
  “First Reformed”
  “Green Book”
  “Roma”
  “Vice”

  En İyi Animasyon Film
  “Incredibles 2”
  “Isle of Dogs”
  “Mirai”
  “Ralph Breaks the Internet”
  “Spider-Man: Into the Spiderverse

  En İyi Yabancı Dilde Film
  “Capernaum” (Lebanon)
  “Cold War” (Poland)
  “Never Look Away” (Germany)
  “Roma” (Mexico)
  “Shoplifters” (Japan)

  En İyi Belgesel
  “Free Solo”
  “Hail County This Morning This Evening”
  “Minding the Gap”
  “Of Fathers and Sons”
  “RBG”

  En İyi Görüntü Yönetmenliği
  “Cold War”
  “The Favourite”
  “Never Look Away”
  “Roma”
  “A Star Is Born”

  En İyi Kostüm Tasarımı
  “The Ballad of Buster Scruggs”
  “Black Panther”
  “Mary Poppins Returns”
  “The Favourite”
  “Mary Queen of Scots”

  En İyi Kurgu
  “BlacKkklansman”
  “Bohemian Rhapsody”
  “The Favourite”
  “Green Book”
  “Vice”


  En İyi Makyaj ve Saç
  “Border”
  “Mary Queen of Scots”
  “Vice”

  En İyi Film Müziği
  “Black Panther”
  “BlacKkKlansman”
  “If Beale Street Could Talk”
  “Isle of Dogs”
  “Mary Poppins Returns”

  En İyi Film Müziği
  “All the Stars” (“Black Panther”)
  “I’ll Fight” (“RBG”)
  “The Place Where Lost Things Go” (“Mary Poppins Returns”)
  “Shallow” (“A Star Is Born”)
  “When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” (“The Ballad of Buster Scruggs”

  En İyi Prodüksiyon Dizaynı
  “Black Panther”
  “The Favourite”
  “First Man”
  “Mary Poppins Returns”
  “Roma”

  En İyi Ses Kurgusu
  “Black Panther”
  “Bohemian Rhapsody”
  “First Man”
  “A Quiet Place”
  “Roma”

  En İyi Ses Efekti
  “Black Panther”
  “A Star Is Born”
  “Bohemian Rhapsody”
  “Roma”
  “First Man”

  En İyi Görsel Efekt
  “Avengers: Infinity War”
  “Christopher Robin”
  “First Man”
  “Ready Player One”
  “Solo: A Star Wars Story”

  En İyi Kısa Belgesel
  “Black Sheep”
  “End Game”
  “Lifeboat”
  “A Night at the Garden”
  “Period. End of Sentence.”

  En İyi Kısa Animasyon
  “Animal Behavior”
  “Bao”
  “Late Afternoon”
  “One Small Step”
  “Weekends”

  En İyi Kısa Film
  “Detainment”
  “Skin”
  “Marguerite”
  “Fauve”
  “Mother”

  0
  0
  1953
DAHA FAZLA