25 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2016

Yakın Coğrafyalardan Kadın Hikâyeleri

!f İstanbul’u şehrin dar kalıplarından çıkartıp birçok şehre ulaştıran !f ² bu yıl da dopdolu bir programla izleyici ile buluşuyor. Bölümün koordinatörü Candan Dağ ile !f ² hakkında merak ettiklerimizi ve bu yılın programını konuştuk.

Yakın Coğrafyalardan Kadın Hikâyeleri

Kültür sanat etkinlikleri genellikle ülkenin belli başlı şehirlerinde gerçekleşiyor. !f ² bu yargıyı kırmak niyetinde. Peki !f ² fikri nasıl doğdu?

!f ², !f’in 15 yıldır genel hali olan paylaşma ve çoğalma isteğinden doğdu. Dünyayı farklı bakışlarla görmemize yol açan filmleri İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışına çıkaracak olma fikri bizi çok heyecanlandırmıştı. Burada farklılık yaratacak olansa, filmlerin her yerde İstanbul’la eşzamanlı izlenmesiydi; böylece İstanbul gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşileri de tüm !f ² şehirlerine canlı yayınla ulaştırabilecektik. !f ² ile hayallerimiz gerçek oldu diyebilirim. (Gülüyor)

!f ² dahilindeki filmler neye göre seçiliyor?

!f ² filmlerini programlamak çok keyifli. Türkiye'nin dört bir yanıyla aynı anda konuşmak, yakın coğrafyalardaki komşularımızın da kalplerinin bizimkilerle birlikte aynı anda atacağını hayal etmek anlamına geliyor. Filmleri seçerken o yıl içimizde, etrafımızda, dünyada olanlara bakıyoruz. Anlatmak istediklerimize !f 2 filmleri tercüman oluyor.

Altı yıldır devam eden !f ², filmlerin internet üzerinden erişimine imkan tanıyan bir oluşum. Gerek filmler, gerek gösterimler sonrası yönetmen söyleşileri canlı olarak izlenebiliyor. Bu büyük şehirlerde yaşamayanlar için güzel bir imkân. Nasıl yorumlar alıyorsunuz projeyle ilgili?

Her sene son filmin gösterimi bittikten sonra tüm illeri tek tek arayıp yorumlarını alıyorum, her seferinde ne kadar güzel bir iş yaptığımızı bir kez daha hatırlatıyorlar bize. Film sayısının artması yönünde çok istek alıyoruz, gösterim saatlerini beraber konuşuyoruz, içerikler hakkında fikirleri not ediyoruz.

!f ², !f’in olduğu kadar şehir ortaklarımızın festivali ve böyle geniş bir alanda, kocaman bir aileye sahip olma hissi inanılmaz. Bu noktada !f ²’ye destek vererek projeyi şehirlerinde organize etmeye gönüllü olan şehir ortaklarımıza teşekkür borçluyuz. 

Speed Sisters

Türkiye'nin herhangi bir şehrinde filmlerin gösterilmesi için başvuru yapıldıktan sonra işleyiş nasıl oluyor? Her başvuran şehre gidebiliyor musunuz?

Elbette, gerekli teknik altyapıya sahip olan her salonda !f ² gösterimlerini gerçekleştirmek mümkün. Bunun için info@ifistanbul.com adresine e-mail yoluyla başvurabilirler. Sonrasında gösterimler için nelere ihtiyacımız olduğunu konuşmaya başlıyoruz. 

Bu yıl programda hangi filmler olacak?

Bu yıl !f ² programında dünyanın her yerinden, ama daha çok yakın coğrafyalardan kadın hikâyelerini paylaşıyoruz. 26 Şubat’taki ilk gösterimi Patricia Rozema’nın son filmi Ormana Doğru (Into the Forest) ile yapıyoruz. Ertesi gün, Fransa’nın Oscar adayı da olan ve bizim için çok kıymetli hikâyeler barındıran Deniz Gamze Ergüven’in Mustang’ini izleyeceğiz. Aynı gün yönetmen Amber Fares, Hızın Kızları (Speed Sisters) ile !f ² seyircisinin karşısına çıkacak. 28 Şubat Pazar günü ise Rokhsareh Ghaemmaghami’nin Sundance’te de yarışan etkileyici belgeseli Sonita’yı izleyeceğiz ve ardından İranlı yönetmen Sina Ataeian Dena’nın büyük ses getiren filmi Cennet (Paradise) ile programı kapatacağız. Gösterim sonrası Sina Ataeian Dena ile İstanbul’da yapacağımız söyleşi, !f İstanbul’un web sitesi üzerinden tüm !f ² illerinden canlı izlenebilecek ve isteyenler sorularını yine web sitemiz üzerinden iletebilecekler.

Candan Dağ

Son olarak !f ²’ye finansal destek nasıl sağlanıyor?

En büyük desteği festival partnerimiz Maximum Card ve İş’te Üniversiteli sağlıyor. Ve tabii ilk yılından itibaren Anadolu Kültür’ün gösterdiği desteği de unutmamalı.

0
4709
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage