23 ARALIK, ÇARŞAMBA, 2015

Sonunda A Head Full of Dreams’i Kabullendim

Sabırsızlıkla beklediğimiz Coldplay’in son albümü 4 Aralık 2015 çıkışlı A Head Full of Dreams’e nihayet kavuştuk. Albüm çıkmadan önce paylaşılan albümdeki parçalardan Adventure of a Lifetime, albüm hakkında biraz ipucu verse de bu yeterli değildi. Zaten albümü dinleyince gördük ki bu şarkı albüm hakkında ipucu vermiyor.

Sonunda A Head Full of Dreams’i Kabullendim

Coldplay’in Mayıs 2014 çıkışlı altıncı albümü Ghost Stories üzerinden çok uzun zaman geçmemiş olsa da Ghost Stories’in yaşattığı tatminsizliğin yarattığı yeni albüm özlemi ve heyecanı tüm Coldplay dinleyicilerini sarmıştı. Ben dahil tüm Coldplayseverlerin ve grubun dünyanın önde gelen gruplarından biri olduğunu kabul edenlerin, Adventure of a Lifetime’ın da albümden önce yayınlanmasıyla yeni Coldplay albümü konusunda soru işareti oluştu ve yüzdeki tebessümler biraz donuklaştı. Derken 4 Aralık 2015 tarihinde beklenen yedinci albüm A Head Full of Dreams çıktı.

Coldplay’in müziğinin her albümde biraz daha farklılaştığı malum. 2000 çıkışlı ilk albümleri Parachutes’e bakınca nereden nereye dememek elde değil. Her yeni albümde müziğini değiştirme adetini göz önüne alınca son albüm hakkında bizi nelerin bekleyebileceğine az biraz hazırlıklıydık. Derken albüm çıkmadan önce paylaşılan albümdeki Adventure of A Lifetime  isimli şarkı az buçuk gelecek albüm hakkında bir fikir veriyor diye düşünürken, albümün çıkmasıyla yanıldığımı anladım. Adventure of a Lifetime’ı dinleyerek A Head Full of Dreams hakkında fikir sahibi olmak imkansız.

A Head Full of Dreams’i dinlediğinizde Coldplay’e ait değilmiş gibi bir izlenim edinmek kaçınılmaz. Her albümde değişen Coldplay müziği, bu sefer bana göre biraz sıradanlaşmış.

Genel itibariyle A Head Full of Dreams’ten dilinize dolanacak özel bir melodi, kafa radyonuzda dönüp dolaşacak bir ezgi, Mevlana’nın Misafirhane isimli eserinden sözlerin yer aldığı Kaleidoscope isimli şarkı dışında duyduğunuzda sizi vuracak sözler bekliyorsanız bu albüm sizi hayal kırıklığına uğratır.

Albümü dinlediğinizde direkt ön plana çıkan bir parça bulmak çok zor. Elbette herkes için diğerlerinden sıyrılan bir iki şarkı olacaktır fakat genel olarak albümün yıldızı diye nitelendirebileceğimiz bir parça bulamıyoruz, şahsen ben bulamadım. Eğer A Head Full of Dreams albümünü size hatırlatacak vurucu bir parça istiyorsanız, albüm öncesi bir parmak bal misali ağzımıza çalınan Adventure of A Lifetime’a tutunmaya devam edebilirsiniz.

A-ha’nın 80’lerin sonlarına ait bir parçasını andıran Birds, dizilerin duygusal anlarında çalacak ya da birilerinin düğün şarkısı olacak Amazing Day, Drake şarkısı gibi duran Hymn for the Weekend, Chris Brown’ın With You’sundan pek de farkı olmayan Up&Up, spesifik benzetme yapılamayacak kadar benzeri olan şarkılar A Head Full of Dreams, Everglow, Kaleidoscope, Army of One, Colour Spectrum ve Adventure of a Lifetime olmak üzere 11 parçadan oluşan albümde bir tane başucu şarkısı çıkarmak imkansız.

A Head Full of Dreams’in listelere oynamak üzere hazırlanmamış bir albüm olduğunu kanıksadıktan sonra albümün ziyadesiyle içsel olduğu fark ediliyor. Grubun solisti Chris Martin’in mutluluğu yansıtan bir albüm olduğunu söylemesinin aksine bence bu albümde biraz kendi içini dinleme söz konusu. Sonrasında gelen bir dinginlik ve sakin bir mutluluk söz konusuysa ona söyleyecek bir sözüm yok. Önemli olan sizin Coldplay’de ne aradığınız ve ne bulduğunuz.

0
7693
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage