25 AĞUSTOS, PERŞEMBE, 2016

Cape Verde’nin Samimi Sesi Lura

Şarkılarında Cape Verde’nin havası ve sıcacık insanlarının samimiyetini bulduğumuz Lura, şimdiye kadar altı başarılı albüme imza attı. Bu sene 12.’si düzenlenecek olan Uluslararası Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde sahne alacak ve bizi hareketli şarkılarıyla Atlas Okyanusu’nda Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan Cape Verde’ye götürecek sanatçı ile hayatını, Cape Verde’yi ve müziğini konuştuk.   

Cape Verde’nin Samimi Sesi Lura

Biyografinizde gördüğüm kadarıyla spor bölümü okumuşsunuz ve yüzme alanında uzmanlaşmışsınız. Peki müzik yapmaya nasıl başladınız? Ayrıca sanatçı Juka ile tanışma hikayenizden de biraz bahsedebilir miyiz?

Juka’yla tanıştığımda her şey değişti çünkü o zamanlar spor okuyordum ama aslında dans okumak istiyordum. Juka amatör dansçılara dans dersleri veriyordu ve ben de kendimi onlarla beraber bir şenliğin içinde buldum. Sonrasında Juka ilk albümünü kaydettiği sıralarda beni onunla bir düet yapmaya davet etti. İşte o zaman sesimi keşfettim. Düet büyük başarı elde etti ve Afrika’da Portekizce konuşan birçok ülkeden sanatçılar beni onlarla beraber şarkı söylemeye davet etmeye başladı. 

Portekiz’de doğdunuz ama aslen Cape Verdelisiniz. Orada hiç yaşadınız mı? Çocukluğunuzu biraz anlatabilir misiniz?

İki yıldır Cape Verde’de yaşıyorum. Ailemin ilk çocuğuyum, dört kardeşin en büyüğü. Çocukluğum çok sade geçti. Ders çalıştım, ev ve kardeşlerimle ilgilenirken anneme yardım ediyordum. 

Instagram profilinizden gördüğüm kadarıyla bebek bekliyorsunuz, öncelikle tebrikler! Anne olmakla ilgili ne hissediyorsunuz? Aynı zamanda bir sanatçısınız da.

Teşekkürler! Anne olmayı düşündüğümde çok mutlu oluyorum. Bu istediğim bir şeydi ve şu an kesinlikle doğru zaman. Aynı anda hem anne olmak hem de şarkı söylemek kolay olmayacak ama sevgiyle her şeyin çözülebileceğini düşünüyorum.

Müziğiniz geleneksel Cape Verde müziği ile modern pop-cazın bir karışımı. Bu müziği nasıl tanımlıyorsunuz? Ve bu müziğe aşina olmayanlar için geleneksel Cape Verde müziğinden biraz bahsedebilir misiniz?

Cape Verde müziği genel olarak dünyanın değişik bölgelerinden etkilenmiş, özellikle Afrika ve Avrupa’dan. Benim müziğim de böyle. Group Bulimundo, Cesaria Evora, Euphoria of St. Vincent Carnival ve Batuque of Santiago’daki gibi Cape Verde geleneklerinden etkilenen bir müzik. 

Şarkılarınızın enerjik ritimleri dans etmeye çok elverişli. Biraz önce de bahsettiğiniz gibi sanırım dans etmeyi çok seviyorsunuz.

Evet hem de çok!

Sizi takip eden dinleyiciler yüksek tempolu müziğinizle dans edebilirler ama dilinizi anlamayan hayranlarınız için; şarkı sözlerinizin ana teması nedir?

Şarkı sözlerim genellikle Cape Verde üzerine. Oranın tarihi, gelenek ve görenekleri, günlük hayatı, toprağın zorlukları ve insanların mücadelesi, yani genel olarak hayat üzerine. Aynı zamanda aşk, barış, arkadaşlık, kadın ve erkek üzerine. Her şeyden biraz bahsettiğim sözler. 

Albümleriniz uluslararası alanda büyük bir başarı yakaladı ve dünyaca ünlü bir müzisyen olmanıza yol açtı. Geleneksel müziğinizi uluslararası dinleyiciye ulaştırmak ve tüm dünyaya tanıtmak sizin için ne ifade ediyor?

Müziğimi herkese tanıtma fırsatını elde etmiş olmak benim için çok önemli ve gurur verici bir şey. Çünkü bu Cape Verde kültürünü tanıtmamı sağladığı gibi; beni bir sanatçı olarak zenginleştirecek ve kendi kültürüm için daha iyi olanı yapmamı sağlayacak başka kültürleri ve onların müziklerini tanıma fırsatı veriyor.

Türkiye’ye gelmenin ve burada konser vermenin sizin için anlamı nedir? Türkiye’deki dinleyici kitlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha önce İstanbul’da konser verdim ve burada müziğimi takip edenler şimdiye kadar beni hep çok iyi karşıladı. Bodrum’un da farklı olacağını sanmıyorum.

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali kapsamında Bodrum’da sahne alacaksınız. Bodrum Kalesi gibi tarihi bir mekânda daha önce konser verdiniz mi?

Hayır, ilk defa böyle bir şey yapacağım, konser günü için sabırsızlanıyorum. Bodrum’un fotoğraflarını gördüm ve cennet gibi görünüyor. Gerçekten çok güzel.

Türkiye’den takip ettiğiniz müzisyenler var mı? 

Şimdilik kimse yok ama Türk müziğinin tınısını çok seviyorum. Artık isimleri de öğrenmem gerek.

0
4402
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage