28 OCAK, PERŞEMBE, 2016

Birleştirici Gücüyle !f İstanbul Programı Açıklandı

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali bu yıl 15. yaşını kutluyor. İlk günkü gibi heyecanlı, ilk günkü gibi tutkulu devam ettiği yolculuğunda bir kez daha yılın en çok konuşulan filmlerini bizlerle buluşturuyor. Üstelik bu yıl ki teması da “!f İstanbul birleştiriyor!”…

Birleştirici Gücüyle !f İstanbul Programı Açıklandı

Bugün Soho House’da gerçekleştirilen basın toplantısında festivalin heyecanla beklenen programı açıklandı. 18-28 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart 2016 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek olan festival bu yıl da !f² ile birçok şehre yayılmayı ihmal etmiyor.

Merakla beklenen ve gene “işte !f  farkı” diye kendini izlettiren reklam filmini, festivalin teması “!f İstanbul birleştiriyor!”un ruhunu birebir yansıtır nitelikte. Duygularımızın bam teline basan reklam filmi gösterimiyle başlayan basın toplantısı festival yönetmeni Serra Ciliv ve festival yardımcı yönetmeni Pelin Turgut’un konuşmasıyla devam etti. Biz program ile karşılaşmaktan heyecan duyarken onlar da aylardır üzerine çalıştıkları programın bizlerle buluşmasının tatlı telaşını yaşıyorlardı.

https://www.youtube.com/watch?v=gd_6lGGTMpo

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak olan festival bu yıl 40 ülkeden, 112 filmi ağırlıyor. Festival 18-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Fitaş, Cinemaximum Nişantaşı City’s, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 3-6 Mart tarihlerinde de Ankara’da Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek. Bu yıl ki vazgeçilmez !f music partileri Babylon’da, festival etkinlikleri ise DEPO ve SALT Galata’da düzenlenecek.

Bu Yılın Açılış Filmi: Anomalisa

Being John Malkovich/John Malkovich Olmak, Adaptation, Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan gibi pek çok modern klasiğin yazarı Charlie Kaufman ile televizyon tarihinin en sıradışı animasyon serisi Mary Shelley's Frankenhole’un yaratıcısı Duke Johnson’ın birlikte çektiği Anomalisa, !f İstanbul’un açılış filmi olacak. Birçok eleştirmen tarafından “yılın başyapıtı” sayılan film hayatının sıkıcılığından bezmiş aile babası ve Onlara Yardım Etmenize Nasıl Yardım Edebilirim?’in yazarı Michael Stone’un karanlık, absürt ve sürreal yolculuğunu anlatıyor.

Galalar Bölümü Yine Çok İddialı

“Galalar” bölümü, Toronto’dan Venedik’e, Cannes’dan Sundance’e, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş, yılın en çok beklenen filmlerini seyirciyle buluşturuyor. A Bigger Splash/Sen Benimsin, Mon Roi/Prensim, He Named Me Malala/Adımı Malala Koydu, Boris without Beatrice/Beatrice’i Olmayan Boris, Brand: A Second Coming/Brand: Diriliş, I Smile Back/Bakıp Gülümserim, Into the Forest/Ormana Doğru, This Changes Everything/İşte Bu Her Şeyi Değiştirir, The End of the Tour/Yolun Sonu, Krisha, Sparrows/Serçeler, The Wolfpack, Two Friends/İki Arkadaş, Green Room/Dehşet Odası, Galalar bölümünün en dikkat çekici filmleri arasında yer alıyor. Ama tabii sadece bu kadar değil…

Yılın İlham Veren Yönetmeni Aranıyor

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin dokuzuncu yılına giren uluslararası yarışmalı bölümü “Keş!f”, yılın ilham veren yönetmenini aramaya devam ediyor. İlk ya da ikinci uzun filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Almanya, Belçika, Çin, Etiyopya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, İran, İspanya ve Türkiye’den toplam dokuz film, 10.000 dolar değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Notes on Blindness

Yılın En Yaratıcı Mücadelesi

!f İstanbul’un iki yıl önce başlattığı ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı “Aşk & Başka Bi’ Dünya”da ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İran, İsviçre, Kanada, Mısır ve Türkiye’den toplam sekiz film jüri önüne çıkacak. Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın bu yılki jürisinde, belgesel sinemanın ve sanat dünyasının usta isimleri bir araya geliyor.

Yallah! Underground

Biri Oyuncaklı Film mi Dedi?

Seyirciyi beyazperdede yarattığı alanlarda oynamaya davet eden “Oyun”, bu yıl da kaçık bilimkurguları, tuhaflığıyla büyüleyen kült adayı filmleri, gerçeküstücü fantezileri bir araya getirerek !f’çilerin en çok ilgi gösterdiği bölümlerden birine dönüşüyor.

The Bunker

Sanat mı Hayattan Doğar, Hayat mı Sanattan?

!f İstanbul’un sanat ve hayatın birbirine karıştığı etkileyici hikâyeleri buluşturduğu “Sanat Hayat İçindir!” bölümü, bu yıl da merakla beklenen belgeselleri bir araya getiriyor; Marlon Brando’dan Robert Mapplethorpe’a, Iris Apfel’den John Berger’a, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakabilme fırsatı sunuyor.

Mapplethorpe

!f İstanbul, David Bowie’yi Es Geçmiyor

!f İstanbul’un bu yıla özel bölümlerinden biri de 10 Ocak’ta kaybettiğimiz, sinemadan müziğe pek çok alanda unutulmaz eserler vermiş, 70’lerden bugüne, tarzı ve duruşuyla sanat ve moda dünyasını derinden etkilemiş David Bowie’nin anısına hazırlanan “David Bowie …”. Bowie’yi beyazperdede de ikon bir isme dönüştüren iki film, yenilenmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Bowie hayranlarının yakın merceğe alacağı The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam ve The Hunger/Açlık festivalin en merak edilenlerinden.

The Man Who Fell to Earth

Festivalde Herkese Göre Bir Bölüm Var

!f İstanbul’un kemikleşen bölümlerinden !f kült’e bu sene Toshio Matsumoto’nun 1969 tarihli klasiği Funeral Parade of Roses/Güllerin Cenaze Töreni konuk oluyor. Yaratıcılığa ve deneyimlere açık sinemaseverlerin !f alanı “Karanlık & Köşeli” bölümünde bu sene de, karanlık ve rahatsız edici yapımlardan senenin en çok konuşulan fantastik ve avangart filmlerine, seyircinin ‘görme biçimleri’ni altüst eden, algının kapılarını sonuna kadar açmayı hedefleyen filmler toplanıyor. Programlamasını !f İstanbul ve FOL’un ortaklaşa yaptığı “Başka Haller”, festivalin bu yıla özel hazırladığı yeni bölümlerinden. Avangart ve deneysel sinema meraklılarını cezbedecek bir programa sahip olan “Başka Haller” birbirinden değerli filmleri ağırlıyor. !f İstanbul’un usta yönetmenlerin son filmlerini ya da kült işlerini gösterdiği Özel Gösterimler bölümü bu yıl, sinema tarihinde dönüm noktası işlere imza atmış üç yönetmeni buluşturuyor. !f İstanbul’un ilk yılından beri, sevmekten korkmayanların ve gökkuşağının altında hepimize yer var diyenlerin filmlerini buluşturduğu “Gökkuşağı” bölümü ve !f İstanbul’un, Türkiye sinemasının son bir yılını mercek altına alan ve alternatif sesleri bir araya getiren Ev bölümü de bu yılın dikkat çeken filmlerini bir araya getiriyor. Ayrıca dünyada ilk kez !f İstanbul tarafından gerçekleştirilen ‘alternatif film dağıtım ve paylaşım’ projesi !f², bu yıl Abu Dis’ten Girne’ye 50 farklı noktaya ulaşacak. !f İstanbul’un kısa metrajlı film üretimine dair son bir yıl içerisindeki eğilimlerin derlemesini yapmak amacıyla hazırladığı “Türkiye’den Kısalar” bölümü, bu yıl da yönetmen ve yapımcıların yanı sıra kısa film izleyicilerinin önerileriyle hazırlandı. !f İstanbul’un tematik olarak programladığı “Türkiye’den Kısalar” derlemeleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de çeşitli festival sinemaları ve mekânlarında ücretsiz olarak !f izleyicilerine sunulacak.

Janis- Little Girl Blue

Olmazsa Olmaz: !f Music

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenen !f music, bu yıl beşinci yaşını kutluyor ve müziği sinemaya, sinemayı sahneye taşımaya, partileriyle de İstanbul gece hayatını hareketlendirmeye devam ediyor. Müzikseverlerin !f programında ilk baktıkları bölüm olan !f music’te Janis Joplin’den Blur’e, Kurt Cobain’den The Residents’a, her biri külte dönüşmüş müzisyenlerin filmleri Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Ayrıca yılın merakla beklenen etkinliklerden !f music partileri bu yıl müzikseverleri Babylon’da karşılayacak. 

Biletler Biletix’te! 

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri 5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 - 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için Biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl festival biletleri biletix’ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek.

Bilet Satın Al
0
5124
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage