20 ŞUBAT, CUMARTESİ, 2016

Ama Önce Kahve!

Kahveciler, çaycılar Karaköy ile Moda’nın tekeline girmişken hiç ummadığınız bir yerde İstanbul’un en güzel kahvecilerinden birini keşfetmeye ne dersiniz? Bomonti’deki But First Coffee’ye davetlisiniz!

Ama Önce Kahve!

Feriköy Antika Pazarı’nı ya da aynı pazar yerinde kurulan organik pazarı bilmeyen yoktur. İşte o sokağın başında köşedeki apartmanın hemen altında yer alıyor But First Coffee. Kasım 2015’te açılan mekan, henüz çok yeni. Hafta sonu antika pazarını dolaştıktan sonra kahve keyfi yapmak için bire bir burası. Müşteriler de genelde pazarın ziyaretçileri, civardaki residence sakinleri, ajans çalışanları, iş adamları. But First Coffee’nin kurucuları Tuna Üçüncüoğlu ve kardeşi, But First Coffee’den önce de Bomonti’de çalışıyorlarmış ve civarda vakit geçirecek bir kahvecinin olmamasından yakınıyorlarmış. Sonrasında Bomonti’nin değerlenmesi de işin içine girince But First Coffee kurulmuş, iyi de olmuş. Mekan haftanın yedi günü sabah yediden akşam 11’e kadar açık. Yani ister bilgisayarınızı alıp gelin burada çalışmaya başlayın, ister iş çıkışı yorgunluk atın, mekan uzun saatler sizin.

©Nazlı Erdemirel

Kahvesine diyecek tek bir söz var: Eşsiz! İstanbul’daki kahvecileri keşfedip, kahve tatmaktan hoşlanan biri olarak “Şehrin en iyi kahvesi?” sorusuna “But First Coffee” dışında bir cevap gelmiyor aklıma. Bundan sonra gittiğim tüm mekanlarda bu sorunun yanıtını arayacağım, emin olun.

Kahveye dönersek… Çekirdek anlamında azımsanmayacak bir çeşitlilik var. Kenya, Etiyopya, Ruanda menşeli birinci sınıf kahve çeşitleri her daim mevcut mekanda. Kasanın yanında bulunan kahve kavanozlarından beğendiğinizi seçiyorsunuz, kahvenizi öğütüp istediğiniz yöntemle demleyip sunuyorlar. Chemex, Aeropress, V60 ve Syphon yöntemleriyle sıcak ve soğuk demleme yapıyorlar. But First Coffee’nin kurucu ortaklarından Tuna Üçüncüoğlu’nun söylediğine göre, yakında Cold Drip de bu yöntemlere ekleniyor.

©Nazlı Erdemirel

Kahveyi sade içemeyenler için mekanın el yapımı çikolatayla hazırladığı mocha ideal bir seçenek. Kahve dışında bir şey içmek isterseniz de cam demliklerde sunulan bitki çayları mevcut. Sadece içecek mi var derseniz, hayır yiyecek de var. Feriköy organik pazarından nasibini almış günlük sandviçler var. Avokado soslu sandviç ve hindi fümeli dürümler müşterilerin favorisi. Ayrıca vejetaryen ve veganları da unutmamışlar, onlar için de uygun seçenekler mevcut. Ev yapımı balkabaklı cheesecake ya da cevizli brownie kahvenin yanında muhteşem gitse de benim özel tavsiyem tiramisu! Yakında menüye salata çeşitleri de eklenecek, daha ne olsun?

©Nazlı Erdemirel

Mekanın dekorasyonuna gelirsek, Tuna Üçüncüoğlu’nun söylediğine göre iç mimar ile çalışma yapılmamış. Her köşe ekibin kendi emeğiyle, seçimleriyle hazırlanmış. Etkileyici olan da tam olarak bu, mekanın tamamen kişisel zevkle hazırlanmış olması. Hazırlıklarda gelenlerin uzun vakit geçirip çalışabilmesi, kalabalık grupların toplantı yapabilmesi için rahatlık ön planda tutulmuş. Ortadaki kocaman masa ve rahat koltuklar bu amaca hizmet ediyor. Işıklandırma, yerleştirilen objeler hepsi mekanın modern dekorasyonuyla ahenk içinde.  Mekanın iç kısmı bu şekilde ve bir de dışarısı var. But First Coffee’nin ön tarafta bir de bahçesi var ki açık havada oturmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Açıldıkları tarih itibariyle henüz buranın keyfini çıkarmamış olsam da yazın muhteşem olacağından şüphem yok.


Feriköy Antika Pazarı, organik pazar ya da Babylon’a gitme bahanesiyle yolunuz Bomonti’ye düşerse But First Coffee’ye uğrayıp kahvesini tatmayı ihmal etmeyin…

Adres: Cumhuriyet mh. Extanse apartman 5/9 Bomonti, Cumhuriyet, Feriköy Fırın Sk., 34380 Şişli/İstanbul

0
8344
3
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage