10 OCAK, PAZAR, 2016

Altın Küre Ödülleri’ni Kimler Kazanacak?

Hollywood Yabancı Basın Örgütü (HFPA) her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema ve televizyon dünyasını Altın Küreler ile ödüllendiriyor. Bu gece 02.00’de Kırmızı Halı ile başlayacak törenden kimlerin ödülle ayrılacağını, kimlerin hüsrana uğrayacağını, iki sinema yazarı Murat Emir Eren ve Deniz Tokgöz değerlendirdi. Bakalım öngörülerinin ne kadarı tutacak? 

Altın Küre Ödülleri’ni Kimler Kazanacak?

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Deniz: Küreler ve Oscar için aynı anda soruyorum, Leonardo'nun yılı olacak mı sence bu yıl?

Murat: Evet. Bu sezon, “Hollywood'u seven üzerimize eser miktarda Leonardo DiCaprio atsın” sezonu bir nevi.

D:  Adam yıllardır uğraşıyor, başkaları ondan daha istekli ama ödül alsın diye, o pek umursamıyor gibi görünüyor.

M:  Umursuyordur ve bu yıl ödüllerine kavuşması yüksek ihtimal. Madem ki konu Leonardo DiCaprio'dan ve En İyi Erkek Oyuncu kategorisinden açıldı. Trumbo'da Bryan Cranston'un da gözünün yağı yenilesi bir performans eda ettiğini belirtmek gerek.

D:  Ne yapsa hakkını veriyor, en son Tony'yi de kaptı biliyorsun, Breaking Bad o cevheri ortaya çıkardı ki ben Malcolm In The Middle'da da severdim onu, iki yakası bir araya gelmeyen adam kategorisinin uzmanı. Peki senin içinden geçen de, mutlaka kazanır dediğin de Leo mu?

M:  Cranston'u hastaneye düşürmezse üzüntüden, evet benim hem içimden geçen hem de gönlümden geçen Leo bu kategoride. Ya senin?

 D:  Benim de öyle. Go Leo! 

The Revenant

Komedi-Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu

D:  Bu aralar The Office'ı hatmediyorum, Steve Carell'la yeni vedalaştığımız bölümler diye belki ve tabii The Big Short'u beğenmiş olmamdan da kaynaklı, The Martian'ın Matt Damon'ı ve Carell arasındayım. Ki, Christian Bale de çok iyi The Big Short’ta.

M: Bu kategoride bir heyecan olacağı kesin. Sonucu belirsiz olanlardan. Matt Damon tek başına alıp götürdüğü The Martian'la birkaç adım önde gibi. Carell ve Bale plase. Diğerleri de kazanana alkış tutucu, hık deyicinin mık deyicisi konumunda. Velhasıl burada gönlümden geçen Carell, ama kazanacak olan Damon diyorum.

D:  Oh, en azından gönlünden geçmiş Carell, ona sevindim. Bu arada The Martian'ı büyük keyifle izledim başından sonuna, Interstellar'ın müzikal versiyonu gibiydi.

M:  "Then you have a terrible taste in music"

D: J Matt Damon bence de alacak, ama Carell üzerine kumar oynayabilirim.

Komedi-Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu

M:  2015 onun yılıydı diye Amy Schumer'a mı gider ödül, yoksa "yıldız sevicilik" kazanır da yine J. Lawrence mı alır, yahut İngiliz usta kategorisinden Maggie Smith mi alır emin olamıyor insan. Neşe de dolamıyor.

D: Melissa McCarthy sürprizi olur mu mesela? Gerçi benim favorim Amy Schumer, hem kalbimden geçen hem de alır dediğim kişi o. Schumer'ın yılıdı bu yıl, hem komik hem akıllı, hem de sahneye çıkartmak isteyecekleri birisi.

M:  Benim gönlümden geçen Maggie Smith, fakat mantıklı olan Amy Schumer elbette. Melissa McCarthy'nin "törenden önce şaka yapabilir" diye aday olduğuna inanıyorum.

 D:  Onun adaylığı da bir nevi borç ödeme sanıyorum, Spy'ın bu listelerde anılmasına dahi inanmak zor, ama şaşırmamak gerekiyor elbette.

Müzikal Komedi Dalında En İyi Film

M:  Spy vesilesiyle benim oldum bittim mana veremediğim bir kategoriye, Müzikal Komedi Dalında En İyi Film’e gelelim. Bu kategoride son üç yıldır sadece 1 (yazıyla bir) müzikal filmin yarıştığını biliyor muydun Deniz? O da Sefiller. Sefiller'i oynuyor bu kategori.

D: Ben anti-müzikal bir konumdayım.

M:  Müzikal sevmekle birlikte, bu kategorinin en iyi filminin hep "karpuz güzeli" muamelesi gördüğünü düşünmekteyim. Sence kim kazanır? Spy?!

D:  Bu kategoride ödül alacağına inandığım film The Martian, Matt Damon'la aynı kaderi paylaşıyor bence. Trainwreck'in de şansı olduğunu düşünüyorum. Az bahsettirmedi kendinden, bunu da yazarı ve başrol oyuncusu Schumer'e borçlu, buradan da Schumer'ın ödüle biraz daha yakın olduğu sonucunu çıkarabiliriz sanıyorum tekrar, ben öyle yapıyorum en azından.

M: Hem mantığım hem gönlüm The Martian diyor. Fakat The Big Short da terse düşürebilir.

D: Joy'dan hiç bahsetmediğimizi fark ediyorum, ki sizin büyük bir Silver Linings Playbook hayranı olduğunuzu biliyorum...

M: Joy'u görmezden gelmek istedim. Yoksaydım.

Trainwreck

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu

D:  Room'u izleme şansımız ne yazık ki olmadı henüz ama Brie Larson daha evvel izlediğimiz Short Term 12'de dram kabiliyetini sonsuz şekilde gösteriyordu. Ayrıca Carol'da favorim Blanchett'tan çok Rooney Mara, ikisinin aynı dalda aday gösterilmiş olmalarından dolayı da memnunum. O solgun, o durgun hallerini yakıştıracak bir rol buldu sonunda kendine Mara. Yani kalbimden geçen R. Mara ama alacağını düşündüğüm isim Brie Larson benim bu kategoride.

M:  ‘Mara'lini bozmak gibi olmasın ve fakat Dallas, Chicago, Detroit Eleştirmenler Birliği gibi ödül törenleri Brie Larson'un dominasyonuyla geçmiş durumda. Şu halde Blanchett'in prestijine, Mara'nın da gözünün yaşına bakmadan ödülü Larson alacak gibi görünüyor. Ki benim de hem tahminim hem gönlümden geçen o yönde.

D:  Keyfi pek yerinde Larson'ın, Cate Blanchett'la çektirdiği fotoğrafları paylaşıp duruyor Instagram hesabından.

Drama Dalında En İyi Film 

D:  O halde sıra en zorlu kategoride.

M:  Bu kategoride "ölüm grubuna düştük" demesi muhtemel bir film varsa o da Room olsa gerek, Spotlight meselesi gereği Room'u da bir adım geri atmakta. Lakin mücadelenin The Revenant ve Mad Max arasında geçeceğini tahmin etmek zor değil.

D: Kesinlikle katılıyorum, Mad Max'i gruba katmayı unutmamalarına, vizyon tarihi itibariyle, şahsen çok sevindim. Birdman'den sonra Inarritu'nun yeniden sahnelerde olacağına şüphem yok, ama belki yönetmen olarak gerçekleşir bu durum diye de düşünmüyor değilim. Kalbimden geçen Mad Max anlayacağın... Lakin Spotlight'ın da bir sürpriz yapabileceğine inanıyorum.

D: Bu arada en çok adaylığa sahip filmin Carol olması da şaşırtıcı bana sorarsan. Bunca kocaman yapımın arasında.

M: Carol tam bir "listemde bulunsun" filmi oy verenler açısından. Haliyle benim bu kategoride gönlümden geçen Mad Max evet ve fakat ödülü The Revenant'a vereceklerini düşünüyorum. İkisi harici bir sürpriz olacağını düşünmüyorum şimdilik, yeni bir "bağış" şakası gelebilir Ricky Gervais'ten yoksa :)

D:  Ricky Gervais törenin en büyük bombası zaten, geri dönmesine çok sevindim!

M:  Ricky Gervais'in Altın Küre'ye dönüşü > Star Wars'un (bu haliyle) dönüşü nazarımda.

D:  Tam da kıvamında bir belaltıcılığı var, sınırı her aştığında da benim söylemeyi hayal ettiğim şeyleri söylüyor, utanmaz adam, bayılıyorum.

The Revenant

En İyi Yönetmen Ödülü

M:  En İyi Yönetmen kategorisinde 70'lik George Miller'ın 20'lik delikanlı performansının ödüllendirilmesi gerektiğini, sahneye çıkmasının güzel olacağını düşünecektir HFPA üyeleri. Hem içimden geçen hem aklımdan geçen George Miller.

D:  Kapışmanın Inarritu ve Miller arasında yaşanacağını düşünüyorum bu kategoride de. Todd Haynes'in de bir parça rolü olabilir. Kalbimden geçen ise Miller.

Yabancı Dilde En İyi Film

D: Bu yıl Yabancı Dilde En İyi Film'de tatlı bir sürpriz var “milli duygularımızı” kabartan, ne diyorsun Mustang'e?

M:  Tanıdık bir yüz var evet: Deniz Gamze Ergüven, Fransa yapımı filmi Mustang'le aday. Ve bence iddialı. Ama rakibi de iddialı. Macar filmi Son of Saul. Bu iki film arasında geçecektir yarış, fakat ipi Son of Saul göğüsleyecek gibi geliyor bana, gönlümden Mustang geçse de.

D: Gönlümden dörtnala geçiyor benim de Mustang, alamasa bile adının adaylar arasında yazması çok onur verici. Onuru da geçtim, filmi gerçekten çok sevdim, uzun zamandır bu kadar duygu yüklenmemiştim herhangi bir sinema salonunda...

Son of Saul

Televizyon - Drama Dalında En İyi Dizi

M:  Sinemayı yakalayıp neredeyse geçen içerik kalitesiyle Televizyon kategorisi de en az sinema kategorisi kadar dallanıp budaklanan bir yapıda. Fakat uzatmamak namına Drama Dalında En İyi Dizi'den başlayalım dilersen. Bu kategoride Game of Thrones'un nihayet tahtında yalnız kalması ihtimal dahilinde, tabii "çaylak" Mr. Robot da aradan sıyrılabilir.

D:  Game Of Thrones'un burada rakibi olduğunu düşünmüyorum. Mr. Robot belki başrol oyuncusu Rami Malek’le sıyrılabilir.

Komedi Dalında En İyi Dizi

M:  Komedi dalında En İyi Dizi için de bir nevi Transparent dominasyonu olacak gibi.

D:  Hakkıdır Transparent'ın, ama en azından en iyi erkek oyuncu dalında Mozart In The Jungle'daki performansıyla Gael Garcia Bernal'in bir düşünülmesini isterdim.

M:  Şu halde 10 Ocak gecesi Türkiye saatiyle 02.00 itibarıyla kırmızı halıda kimlerin boynuna beyaz lahana dolayıp rezili rüsvan olacağını, kimlerin kuğu gibi salınacağını görmek, salonda Gervais'in kimleri ince ince doğrayacağına ve ödülü kimlerin kucaklayacağına şahit olmak kalıyor geriye.

D:  Ki, törenin kendisi kadar heyecanlı olduğunu artık hepimiz kabul ettik sanıyorum kırmızı halının ve hatta üstüne daha uzun süre konuşulduğunun da...

Altın Küre Oscar'ın öncü şoku, onun da yolunu açıyor bir nebze, bakalım neler bekliyor bizi.

0
2919
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage