03 AĞUSTOS, ÇARŞAMBA, 2016

Ah O Yazlık Sinemalar…

Yaz akşamlarında camlarına film afişleri yapıştırılmış arabaların üzerine bağlanan hoparlörden yapılan film anonsları, heyecanla beklenen filmler, minder, çekirdek, gazoz ve dondurma… Büyüklerimizin  “Ah o yazlık sinemalar…” diyerek andığı 70'li 80'li yıllarda yaz akşamlarının vazgeçilmez etkinliği olan açık hava sinemaları günümüzde de yaşatılmaya devam ediyor.

Ah O Yazlık Sinemalar…

Son yıllarda sayıları hızla artan açık hava sinema gösterimleri, hayatın yoğun temposundan sıyrılmak isteyen ve sıcak havalardan bunalanlar için nefes alma imkânı sağlarken, eskiye özlem duyanları nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Çekirdeğin yerini daha çok patlamış mısır veya cipsler, tahta sandalyelerin yerini şezlonglar, minderler hatta botlar almış olsa da açık havada film izlemek hâlâ nostaljik etkinliklerden.

Gösterimlerin yapıldığı yerler arasında herkese hitap eden seçeneği bulmak mümkün. Eskiden olduğu gibi yıldızlar altında, minderler üstünde çekirdek çitleyerek film izlenebilecek yerlerin yanı sıra yeni ve daha modern seçenekler de mevcut. Kültür merkezleri, belediyeler, üniversite kulüpleri, alışveriş merkezleri ve özel oluşumlar bahar aylarının gelmesiyle açık havada film gösterimlerine başladı. Geçtiğimiz ay çok sayıda mekânda gerçekleştirilen etkinlikler ağustos ayında da devam ediyor. Gişe rekorları kıran filmler, animasyon filmleri, bağımsız sinema örnekleri veya vizyon filmleri kısacası herkese hitap edecek gösterimlerin gökyüzünün altında düzenlendiği adresleri ve programlarını derledik.

bomontiada, farklı disiplin ve platformlardan insanları atölye, canlı performans, gösterim ve panayırlarla buluşturmak gayesiyle “yetiştirme” teması başlığı altında düzenlediği yaz programı kapsamında, Başka Sinema işbirliğiyle bağımsız filmleri seyirciyle buluşturuyor. bomontiada'nın programında 3 Ağustos'ta 2014 yapımı Onur (Pride), 10 Ağustos’ta dört Oscar adaylığı bulunan yönetmen Sylvain Chomet'in ilk canlı aksiyon filmi Attila Marcel yer alıyor. 17 Ağustos’ta David Walsh'un kitabından sinemaya uyarlanan Stephen Frears'ın yönettiği The Program gösterilirken, “Açık Havada Başka Sinema” adıyla düzenlenen etkinliklerin son filmi 24 Ağustos’ta gösterilecek 2015 Uluslararası Berlin Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetimi de dâhil olmak üzere üç ödül sahibi olan Victoria olacak. Gösterimler bomontiada avlusunda saat 21.30’da ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. 

Başka Sinema işbirliğiyle düzenlenen bir diğer açık hava gösterimi UNIQ Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleştiriliyor. Başka Sinema ve BKM işbirliğiyle dünya sineması, festival ve Türkiye sinemasının seçkin örneklerini haftanın üç günü sinemaseverlerle buluşturan UNIQ İstanbul, yoğun talep üzerine Cuma geceleri de film gösterimlerine başladı. Doğanın içinde sinema keyfi sunan UNIQ İstanbul'un bu ayki programıysa şöyle: 1 Ağustos'ta Bekleyiş / L'attese, 4 Ağustos’ta Rams, 5 Ağustos'ta Amy, 7 Ağustos'ta Far From Men, 8 Ağustos'ta Kocan Kadar Konuş: Diriliş, 11 Ağustos'ta Rüzgarın Hatıraları, 12 Ağustos'ta Belgica, 14 Ağustos'ta Mon Roi, 15 Ağustos'ta Remember, 18 Ağustos'ta Goodnight Mommy, 21 Ağustos'ta Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day, 22 Ağustos'ta Kara Bela, 25 Ağustos'ta Son Efsane / The Program ve 28 Ağustos'ta Gençlik / Youth açık havada sinemaseverlerle buluşacak. Eylülde ise iki Türk filmi sinemaseverlerle buluşacak: 4 Eylül Sarmaşık ve 5 Eylül Toz Bezi. Minder veya pilaj sandalyesi fiyatı 23 TL olan etkinliğin biletlerine Biletix.com’dan ulaşmak mümkün.

Cinecity Trio Açık Hava Sineması her sene haziran ayından eylül ayına kadar sinemaseverleri ağırlıyor. Havuz başında rahat minderlere ve şezlonglara uzanarak film izleme keyfi sunan Cinecity Trio programında en yeni vizyon filmlerine ve ön gösterimlere yer veriyor. 21.30'da gerçekleştirilen seanslarda 2 Ağustos'ta Buz Devri serisinin son filmi Ice Age: Collision Course (Buz Devri: Büyük Çarpışma) ve 3 Ağustos'ta Paul Greengrass'ın yönettiği başrolünde Matt Damon'ın rol aldığı gerilim/aksiyon filmi Jason Bourne yer alıyor. Şezlong bilet fiyatı 38 TL, minder bilet fiyatı 31 TL olan etkinliğin biletlerine biletinial.com'dan ulaşılabilir.

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Akasya Park AVM'nin açık havada üç yıldır gerçekleştirdiği “Akasya Park Sinema Geceleri” ağustos ayında da devam ediyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen gösterimlerde 5 Ağustos'ta süper kahramanları bir araya getiren Batman v. Superman: Adaletin Şafağı, 12 Ağustos’ta Çağan Irmak’ın son filmi Nadide Hayat, 19 Ağustos’ta sevilen animasyon filmi Minyonlar izleyiciyle buluşuyor. “Sinema Geceleri” 26 Ağustos'ta en çok devam filmi çekilen fantastik bilimkurgu efsanesi X-Men: Apocalypse gösterimiyle son bulacak.

Nostalji geceleri yaşatan bir diğer alışveriş merkezi olan Akmerkez, çimenler üzerinde ay ışığında film izleme keyfi sunan Üçgen Teras’ında misafirlerini ağırlıyor. 03 Ağustos- 07 Eylül tarihleri arasında her Çarşamba saat 21.00'de yeni bir film Akmerkez Üçgen Teras'ta sinemaseverlerle buluşuyor. Ücretsiz olarak gösterilecek filmlerse şöyle: 3 Ağustos - Küçük Prens, 10 Ağustos - Batman & Superman: Adaletin Şafağı, 17 Ağustos - Minions, 24 Ağustos - İftarlık Gazoz, 31 Ağustos - The Angry Birds Movie ve 7 Eylül - Kocan Kadar Konuş : Diriliş.

Boğaz’da sinema keyfi yaşamak isteyenler için de seçenek mevcut. Gaggenau tarafından Sait Hailm Paşa Yalısı’nda gerçekleştirilen “Gaggenau ile Boğaz’da Sinema Keyfi” etkinliği boğaz manzarası eşliğinde film izleme imkânı sunuyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinlikte Yeniköy’de bulunan tarihi Sait Halim Paşa Yalısı’nın rıhtımına kurulan nostaljik açık hava sinemasında vizyon filmleri seyirciyle buluşuyor. Ayrıca katılımcılar Sait Halim Paşa Yalısı’nın ödüllü şefi tarafından hazırlanan lezzetli atıştırmalıkları da tadabiliyor. Eylül sonuna kadar sürecek olan etkinliğin açıklanan programında 3 Ağustos'ta John Wells'in yönettiği Burnt, 9 Ağustos'ta aksiyon filmi sevenler için Now You See Me 2, 17 Ağustos'ta fantastik film türünün en önemli isimlerinden olan X-Men Apocalypse ve 18 Ağustos'ta Chris Evans, Robert Downey Jr ve  Scarlett Johansson'ın başrollerini paylaştığı Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı yer alıyor. Boğazda film izlemenin keyfinin fiyatı diğer alternatiflere göre oldukça yüksek. Loca bileti 250 TL ve 1. kategori bileti 150 TL olarak satışa sunulan etkinliğin biletlerine biletix.com'dan ulaşılabilir. 

Kültür-sanat alanında yaptığı çalışmalarla beğeni toplayan Kadıköy Belediyesi, “Yazlık Sinema Günleri” etkinliğinin bu yıl üçüncüsünü düzenliyor. Ücretsiz düzenlenecek etkinlikte geçtiğimiz yıl vizyona giren ve beğenilen altı film, beş ayrı parkta sinemaseverlerle buluşuyor. Doğa Parkı, Moda Parkı, Fenerbahçe Parkı, Kriton Curi Parkı ve Kadıköy Akademi bahçesinde gösterilen filmler 21.00 seanslarında 5 Ağustos'ta Kardeşim Benim, 6 Ağustos'ta Nadide Hayat filmleriyle devam edecek.

Çoğunluğu İstanbul’da olsa da İzmir’de de iki yerde açık havada film izleme imkânı var. Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen “MMO Tepekule Açıkhava Sineması 2016”etkinliği bunlardan biri. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen gösterimlerin her biri 21.15'te başlıyor. 8 Eylül'e kadar devam edecek etkinliğin programında, 3-4 Ağustos'ta İnsanları Seyreden Güvercin, 8 Ağustos'ta Kaptan Cingöz Macera Peşinde, 9-10-11 Ağustos'ta Saul'un Oğlu, 15 Ağustos Komşum Totoro, 16-17-18 Ağustos'ta Diren, 22 Ağustos'ta Kuzular Firarda, 23-24-25 Ağustos'ta Bulantı, 29 Ağustos'ta Kuzular Kurtlara Karşı, 31 Ağustos-1 Eylül'de Atilla Marcel, 5 Eylül'de En Sevdiğim Komşularım ve son olarak 6-7-8 Eylül'de Ana Yurdu filmleri yer alıyor.

İzmir'de açık havada film seyredebilmek için diğer bir seçenek ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Yeniden Sinematek” gösterimleri. Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi olmak üzere iki farklı mekânda gösterilen filmler saat 21.00'da ücretsiz olarak sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. 3 Ağustos'ta Havagazı Fabrikası'nda Rus yapımı Leviathan gösterilirken, 9 Ağustos'ta AASSM'de, yazar Antoine de Saint-Exupery'in dünyaca ünlü klasiği Küçük Prens'in animasyon uyarlaması gösterimde olacak. Küçük Prens, 10 Ağustos'ta da Havagazı Fabrikası'nda İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

Emma Donghue'nin çok satan kitabından sinemaya uyarlana Gizli Dünya (Room) 17 Ağustos'ta Havagazı Fabrikası'nda gösterilirken 23 Ağustos'ta ise AASSM'de seyirciyle buluşacak. Etkinlik belgesel gösterimiyle devam edecek. Tek hayalleri okumak olan çocukların sıra dışı hikâyelerini anlatan Okul Yolunda (On The Way To School) 24 Ağustos'ta ve Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) 31 Ağustos'ta Havagazı'nda, gösterilecek. Ken Loach'ın yönettiği Özgürlük Dansı (Jimmy's Hall) ise 6 Eylül'de AASSM'de, 7 Eylül'de ise Havagazı Fabrikası'nda seyirciyle buluşacak. “Yeniden Sinematek” gösterimleri 21 Eylül'de Havagazı'nda Düşlerin Terzisi (The Dressmaker) filminin gösterimiyle son bulacak.

İster minder üstünde sere serpe uzanarak olsun, ister lüks yalıda sunulan ikramlar eşliğinde, her alternatifte açık havada film izlemenin keyfi bir başka. Görünen o ki her yıl yeni adresler eklenerek çoğalan yazlık sinemalar hem mekânlarda hem filmlerde seçim bolluğu sunmaya devam edecek.

0
10703
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage