26 EYLÜL, PAZARTESİ, 2016

26 Eylül - 2 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Bu haftayla beraber sezon kelimesini son kere burada geçiriyorum, zira sezon artık resmi olarak başladı ve sürekli bu kelimeyi tekrar etmenin gereği de kalmadı. Bu haftaya en basit şekilde festivaller haftası demek doğru olacak. Zira bir sinema, bir tiyatro, bir de müzik festivali haftanın bütününe yayılmış durumda. Haftaya buradan önemli bir not daha düşmek gerekirse, bilet bulmanın dahi başlı başına bir macera olduğu Filmekimi biletleri de 1 Ekim itibarıyla satışa sunuluyor. Lafın kısası bu hafta saatlerinizi iyi ayarlayın. Hareketli haftalar!

26 Eylül - 2 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

26 Eylül Pazartesi

Pencere

21:00 / Tiyatro / Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Pencere farklı dünya görüşlerine sahip bir kadın ve adamın ayrılıklarından üç yıl sonra tekrar bir araya gelmelerini anlatıyor. Tom’un tekrar Kyra’yı ziyaret ettiği bir soğuk kış gecesinde ikili önceki yargı ve endişelerinden sıyrılmayı başarıp tekrar birlikte olabilecekler midir? David Hare’nin kaleminden çıkan Skylight oyununun yerli versiyonunda başrolleri usta tiyatrocu Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir paylaşıyor. 

Rüzgârda Salınan Nilüfer

21:15 / Sinema / Kadıköy Rexx

Bu sene 40’ıncısı düzenlenen Montreal Film Festivali’nden “En İyi Senaryo Ödülü” ile dönen Seren Yüce’nin ikinci uzun metraj filmi Rüzgarda Salınan Nilüfer bu haftadan itibaren gösterimde. Boşluk duygusunu kendine gündelik hevesler yaratarak gidermeye çalışan Handan’ın eşi Korhan’la beraber İstanbul’un iyi semtlerinden birinde vasat denebilecek ilişkilerini konu edinen filmin başrollerini Songül Öden, Tolga Tekin, Tülay Günal ve Eraslan Sağlam paylaşıyor. Film bu sene ilk kez 35. İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşmuştu. Filmin gösterim saatleri ve mekânlarla ilgili detaylı bilgiyi Başka Sinema’nın sitesinden edinebilirsiniz. 

27 Eylül Salı

Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları

21:30 / Sinema / Cinemaimum City’s 

İKSV Galaları bu hafta Tim Burton’ın son filmi Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları’nı ağırlıyor. Sıra dışı filmlerin ve ayrıksı karakterlerin yaratıcısı Tim Burton’ın son filmi Ransom Riggs’in 2011 senesinde New York Times’ın en iyi çocuk kitapları listesinde zirveye oturan kitabından uyarlama. Doğaüstü yeteneklere sahip çocukların devam ettiği bir okulda geçen filmin oyuncu kadrosunda Eva Green, Asa Butterfield, Chris O’dowd, Samuel L. Jackson gibi isimler yer alıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=zmqPDDLJS6g

Kitaba Dönüşmek : Adıyla Yaşamak

19:00 / Atölye / Salt Galata

“Rita mı?”, “Kodlar mısınız?”, “Aa Rita ne demek?”, “Türkçe’niz ne kadar düzgün?”, “E peki soyadınız neden Türkçe?”... Geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları etiketiyle basılan İsmiyle Yaşamak’ın yazarı Rita Ender, kitapta Türkiye’de doğup büyüyen ve burada doğan ama isminden dolayı yabancı muamelesi gören kişilerle yaptığı söyleşilerin derlemesini yapmıştı. İsimlerin anlamları üzerinden, kişilerin hayat hikayelerini aktaran kitabı vesilesiyle Ender, Salt Galata’nın “Kitaba Dönüşmek” serisi kapsamında okurlarıyla bir araya geliyor. Etkinlikte Ender’e kitapta da yer alan ve kendisiyle aynı dertten mustarip isimler de eşlik edecek. 

28 Eylül Çarşamba

Fujiya & Miyagi

21:30 / Konser / Babylon

İlhamını 90’ların elektronik müziği ve Krautrock akımından alan Brighton’lı elektronik funk dörtlüsü Babylon’da sahne alacak. Eğlenceli şarkı sözleri ve çok yönlü elektronik üretimleriyle dikkat çeken 16 yıllık grup şimdiye dek beş albüm yayımladı. Sahne performanslarıyla da hayli iddialı olan grubu canlı dinleme fırsatını kaçırmayın.

Shakespeare’in Bütün Oyunları – Hafif Kısaltılmış

20:30 / Tiyatro / Borusan Oto Dolmabahçe Sahne

İngiltere West End’de on sezondur kapalı gişe oynayan Shakespeare’in Bütün Oyunları – Hafif Kısaltılmış’ın Türkiye uyarlaması ilk kez sahneleniyor. Hamlet, Ophelia, Macbeth, Othello, orman perileri, cadılar derken çılgınlık boyutuna ulaşan oyunun kadrosunda Kemal Erdurak, Kerem Muslugil ve Mesut Yılmaz yer alıyor. 

Nefret - Sinematek Yaşıyor!

19:00 / Sinema / Pera Müzesi

Pera Müzesi Onat Kutlar öncülüğünde kurulan Sinematek’in 50. yılı şerefine her Çarşamba günü film gösterimi ve sonrasında gerçekleşecek sunumların startını veriyor. Kadıköy Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen gösterimler, 1920’lerden 70’lere çarpıcı yapıtları da bir araya getirecek. Gösterimlerin ilki ise Fransız yeni dalgasının önemli yönetmenlerinden Jean-Luc Godard’ın Nefret filmi ile olacak. Filmi usta eleştirmen Sevin Okyay’ın sunumu ile izlemek isterseniz, etkinliği kaçırmayın.

29 Eylül Perşembe

Athena-Akustik

21:30 / Konser  / Babylon

Türkiye’de ska ve punk deyince akla ilk gelen isim Athena iki gün üst üste Babylon sahnesinde olacak. 29 Eylül Perşembe günü akustik performansıyla hayranlarının karşısına çıkacak grup, 30 Eylül Cuma akşamı ise özel elektrikli performansıyla hareketli geçecek hafta sonunun fitilini ateşleyecek. Son albümleri Altüst’ü 2014 senesinde yayımlayan, enerjik ve eğlenceli sahne performansıyla her daim ayrı bir yerde duran Athena’ya dair fazla söze gerek olmasa gerek.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 

Bağımsız ve çağdaş sanat merkezi Galata Perform’un projesi Yeni Metin Yeni Tiyatro 5. yılında da çağdaş tiyatro yazınına ve yerli oyun yazım biçimlerine odaklanmaya devam ediyor. Bu sene “Peki ya mutluluk?” temasıyla yazılan oyunların yanında özel proje ve söyleşilere de yer veren festival birçok farklı mekânda pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. 4 Ekim’e dek sürecek festivalde Altıdan Sonra Tiyatro, ikincikat, Talimhane Tiyatrosu, Emek Sahnesi ve Tatavla Sahnesi bir araya geliyor. Festival kapsamında Fikri’nin Vişne Bahçesi, Yamyamlar, Çiçek Tangosu, Minör Bir Aşkın Anatomisi, Dosya 333 gibi pek çok oyunun okumaları ve sonrasında söyleşiler düzenlenecek. Etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve programa festival hesabından ulaşabilirsiniz. Etkinlik biletleri ise Biletix’ten temin edilebilir. 

30 Eylül Cuma

MIX Festival

19:00 / Konser / Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, yeni sezonun başlangıcını yapacak MIX Festival ile sesler arası bir deneyim vadediyor. Altı farklı sahnede, iki gün boyunca müzik dünyasının yerli ve yabancı isimlerini bir araya getiren festivalde gün boyunca bir sahneden diğerine koşmaya hazır olun. Line-up’ı saymakla bitecek gibi olmayan festivalin ilk gününde sahne alacak isimler arasında Türkiye’de reggae müziğin önemli temsilcilerinden Sattas, punk, reggae, hip-hop ve skayı bir araya getiren Che Sudaka, Fırtınayt konserleriyle her daim sahnenin tozunu attıran Büyük Ev Ablukada, Erkin Koray, Neşet Ertaş, Barış Manço gibi isimlerin bilinen şarkılarını disko ritimleriyle buluşturan Hey! Douglas, sahne şovlarıyla da iddialı post-punk grubu She Past Away gibi isimler yer alıyor. Ertesi gün ise her şarkısında müziğin farklı rengine bürünen şarkılarıyla Luxus, Türiye rap sahnesinin popüler ismi Ceza, geniş repertuarlı Oi Va Voi, Türkçe, Lazca, Gürcüce, Megrelce ve Hemşince şarkılarıyla Niyazi Koyuncu, Doğu Avrupa müziğini funk ve caz ritimleriyle buluşturan Kolektif İstanbul, Türk sanat müziğine modern yorum katan Gaye Su Akyol, Türkiye’nin nevi şahsına münhasır grubu Baba Zula gibi isimler sahnede olacak. 

Büyük Ev Ablukada

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Bu sene altıncı yaşını kutlayan Uluslararası Suç ve Ceza Festivali cuma günü itibarıyla başlıyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öncülüğünde başlatılan festivalin bu seneki teması “yoksulluk” olarak belirlendi. Suç, ceza ve adalet gibi kavramların sinemadaki yansımasını araştıran festivalin bu seneki programında anneleri tarafından terk edilen iki kardeşin hikayesini anlatan Campo Grande, uyuşturucu satıcısı Minna’nın hayatta kalma mücadelesini anlatan Aylaklar, başrollerinde Menderes Samancılar ve Musab Ekici’nin rol aldığı Kıvanç Sezer imzalı Babamın Kanatları, genç ve bekar bir anne olan Anna’nın otizm rahatsızlığı olan çocuğuna daha iyi bir yaşam sağlama mücadelesi Anna’nın Hayatı gibi filmler yer alıyor. Beyoğlu Atlas ve Ortaköy Feriye Sinemaları’nda bir hafta boyunca gösterimi yapılacak filmlerle ilgili ve programa dair bilgiyi festivalin ana sayfasından edinebilirsiniz.  

Mashrou’ Leila

22:00 / Konser / Salon İKSV

Beyrut menşei indie rock grubu Mashrou’ Leila Salon İKSV sahnesinde olacak.  Bir müzik atölyesi olarak başlayıp 2009 senesinde yayımladıkları ilk albümleriyle bugüne gelen grup şarkıları kadar aktivist duruşu ve tartışma yaratan şarkı sözleriyle de biliniyor. Aşktan, politikaya, savaştan şehir yaşamına Lübnan’ın gündelik yaşantısını karikatürize eden grup Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. 

1 Ekim Cumartesi

Rock Off

13:00 / Konser / Volkswagen Arena

Bu sene ilk kez gerçekleştirilecek Rock Off tek günlük festival, rock severlere unutulmaz bir gün yaşatmaya hazırlanıyor. Gün boyu pek çok sürprize ev sahipliği yapacak etkinliğin şüphesiz en heyecan veren şeyi üç saatlik özel performansıyla sahnede kalacak olan Duman. Gün boyunca sahne alacak gruplar arasında rock müziğin dingin grubu Pinhani ve son yıllarda festivallerin vazgeçilmez gruplarından Adamlar’ın yanı sıra eğlenceli blues grubu Sahte Rakı da yer alıyor. 

Mabel Matiz

22:00 / Konser / Dorock XL

2011 senesinde kendi ismini taşıyan ilk albümüyle müzik piyasasına girdiğinden beri gerek şarkı sözleri gerekse özgün ses tonu ile kendine ayrı bir yer edinen Mabel Matiz Dorock XL sahnesinde olacak. Prodüktörlüğünü son dönemin yükselen ismi Can Güngör’le beraber üstlendiği son albümü Gök Nerede’den şarkılarını seslendireceği konserinde Matiz’in dünden bugüne müzikal yolculuğuna tanıklık edebilirsiniz. 

Antigone

20:30 / Tiyatro / Tatavla Sahnesi

“Nasıl olacak benim mutluluğum? Küçük Antigone nasıl mutlu bir kadın olacak?”... Tatavla Tiyatro yeni sezonu dünya edebiyatının ilk direniş örneği kabul edilen Antigone ile açıyor. M.Ö. 440 senesinde Sophokles tarafından yazılan oyunun 20. yüzyıl uyarlaması olan Antigone, 2. Dünya Savaşı sırasında Fransız direnişini desteklemek amacıyla Jean Anouihl tarafından yeniden yazıldı. Yönetmenliğini Eraslan Sağlam’ın yaptığı ve Aysan Sümercan, Erhan Tuna, Tuba Zehra Sağlam, Ayça Bildik ve Oğuzhan Kutlu gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı Antigone’un çağdaş versiyonu Tatavla’nın “iyi şeyler sezonu”nun ilk oyunu. 

2 Ekim Pazar

Tim Burgess Dj Set

17:00 / Konser / UNIQ Açıkhava Sahnesi

İstanbul’dan San Francisco’ya Plak Maceraları kitabında İstanbul’da yaşadığı plak maceralarını anlatan The Charlatans grubunun solisti Tim Burgess ile hareketli geçen haftanın kapanışını yapabilirsiniz. Kontra Plak ve Lale Plak’ın da katılımıyla dünyanın dört bir yanından topladığı plakları çalmaya gelen Burgess, kişisel plak arşivini dinleyicileriyle paylaşıyor. Bolca müziğin yanı sıra imza gününün düzenleneceği etkinlikte plak satışı da gerçekleştirilecek. 

0
4163
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage