22 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2016

22 Ağustos- 28 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Artık “havalar da çok sıcak” veryansınlarının anlamını yitirdiği ağustos ayının son haftasında henüz ne yapacağına karar verememiş, nerede ne var çok takip edememişseniz doğru başlığın altındasınız. Bu haftanın ağır topu elbette Zeytinli Rock Festivali, fakat şehre kısılıp kalmış olanlar için de pek çok alternatif mevcut. Memlekette bu hafta neler var, neler yok sizin için derledik. 

22 Ağustos- 28 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

22 Ağustos Pazartesi

Fazıl Say-Genç Yıldızlar

21:30 / Konser / Bodrum Kalesi

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say özel bir konserle dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Say, konser kapsamında şimdiye dek yurt dışında okumaları için burs, destek ve referans verdiği genç müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmaya hazırlanıyor. 12. D-Marin Klasik Müzik Festivali kapsamında sahnede olacak Fazıl Say-Genç Yıldızlar konserinde Say’ın bestelerinin yeni yorumlarının yanı sıra seyirciyi çeşitli sürprizler de bekliyor. 

23 Ağustos Salı

Aşkın Sesi: Monica Molina 

21:00 / Konser / D-Marin Turgutreis

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nin iddialı konuklarından Monica Molina, D-Marin Turgutreis’te sevenleriyle buluşacak. Türkiye dinleyicisinin yakından tanıdığı “aşkın sesi” konserde aynı zamanda İspanya’nın efsanevi şarkıcılarından babası Antonio Molina’nın şarkılarını yeniden yorumladığı Mar Blanca albümünden parçalar da seslendirecek. 

24 Ağustos Çarşamba

Zeytinli Rock Festivali

12:00 / Konser / Zeytinli Dalyan Sahili

Yazın şüphesiz en çok merak edilen festivallerinden Zeytinli Rock Festivali, bu sene de beklentileri boşa çıkarmadığını ispatlar nitelikteki line-upıyla haftanın en önemli etkinliklerinden biri. Bu seneyle beraber beş güne çıkan festival “deniz, kum, güneş ve %100 rock müzik” mottosunun hakkını vereceğe benziyor. Dalyan Sahili’nde Milyon Yapım tarafından, Umut Kuzey genel koordinatörlüğünde organizasyonu yapılan festivalde sahne alacak isimlere teker teker değinmek mümkün olmadığından tek bir başlıkta toplama gayretine giriştik. Festival programı sadece Türkiye’den değil Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Almanya ve Kıbrıs’tan da pek çok alternatif sesi bir araya getiriyor. Festival ilk gününde Selda Bağcan & Boom Pam, Büyük Ev Ablukada, Moğollar, Bülent Ortaçgil, İskender Paydaş & Ünlü Kurtalan Ekspres ve Flört’ü ağırlıyacak. Bu hayli iddialı ilk günün ardından 25 Ağustos Perşembe, Duman, Teoman, Manga, Ceylan Ertem, The Ringo Jets gibi isimlerle devam edecek festivalin 3. gününde Athena, BabaZula, Cem Adrian, Feridun Düzağaç, 4. gününde Şebnem Ferah, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Mor ve Ötesi ve son gününde Pentagram, Kurban, Ceza Hayko Cepkin gibi isimler sahnede olacak. Festivalle ilgili detaylı bilgiyi ve kamp olanaklarını http://www.zeytinlirockfestivali.com/index.html adresinden edinebilirsiniz. 

Adamlar

19:15 / Konser / Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi

2014 senesinde yayımladıkları Eski Dostum Tankla Gelmiş albümüyle son dönemin dikkat çeken gruplarından Adamlar, Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi’nde. Hip-hoptan, uzun havaya, tangodan rock’a farklı pek çok janranın iç içe geçtiği müzikleri ve kendileri yazdıkları sözleriyle “singer-songwriter” geleneğinin yürütücülerinden olan grubu boğaz manzarası eşliğinde dinleyebilirsiniz. 

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (SEN SEÇ)

21:30 / Sinema / Rexx

Başka Sinema’nın seçimi izleyiciye bıraktığı SEN SEÇ bölümünde bu ay If! İstanbul Bağımsız Film Festivali kapsamında seyirci karşısına çıkan Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız gösterilecek. İran’ın fahişelerin, uyuşturucu bağımlılarının kol gezdiği Bad City kentinde bu azılı suçluların peşine düşen bir kadın vampirin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Ana Lily Amirpour üstleniyor. İran sinemasının ilk vampir western’i olan siyah beyaz film müzikleri ile de hayli etkileyici. Gösterimin sadece Rexx sineması ile sınırlı olman filmi, Boğaziçi Üniversitesi SİNEBU, Etiler Akmerkez Cinema Pink, Beyoğlu Beyoğlu, Ankara Büyülü Fener gibi salonlarda da izleyebilirsiniz. 

25 Ağustos Perşembe

Son Efsane

21:00 /Sinema / UNIQ Açıkhava Sahnesi

Üst üste yedi defa Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu kazanarak adını dünya tarihine yazdıran, ardından seneler sonra doping kullandığını itiraf eden Lance Armstrong’un skandallarla dolu spor kariyerini anlatan Son Efsane filmi UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde gösterilecek. Yönetmenliğini Stephen Frears’ın üstlendiği film kanseri yendikten sonra kazandığı başarılarla bir efsaneye dönüşen Armstrong’un gerçek hikayesini anlatıyor. Senaryosunu Trainspotting’in senaristi John Hodge’un üstlendiği filmin başrolünde Ben Foster yer alıyor.

26 Ağustos Cuma

Murat Meriç (a.k.a. PopDedik) ile Eski 45’likler

19:15 / Konser / Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi


“Eski 45’likler” akımının yılmaz öncülerinden Murat Meriç, Türkiye popunun seyrini bu kez Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi’nde paylaşacak. Kanto, tango, caz, saz, alafranga, Arabik havalar, Yunan ezgileri, Yeşilçam filmleri, aranjmanlar, türküler, düğün şarkıları, pop şarkıları ve çok daha fazlasını 60 m2 VIP Card tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında meraklısıyla buluşturacak murat Meriç (a.k.a. PopDedik) ile Eski 45’likler için biletinizi Biletix’ten ayırtabilirsiniz. 

Gaye Su Akyol

22:00 / Konser / Dorock XL

Western rock ile indie rock’ı Türkiye müziği ile buluşturan Gaye Su Akyol, aynı zamanda halk müziği, arabesk ve sanat müziğine sırt çevirmeyen tarzıyla kısa sürede son dönemin nevi şahsına münhasır müzisyenlerinden biri olalı çok oldu. Develerle Yaşıyorum albümüyle hayran kitlesini katlayan Akyol, cuma akşamı Dorock XL’de sahne alacak. Bestesi ve güftesi kendine ait olan şarkılarına eklediği bas, davul, gitar triosuyla hayranlarıyla buluşacak Akyol’u sahnede izleme fırsatını kaçırmayın. 

27 Ağustos Cumartesi

Lura

21:30 / Konser / Bodrum Kalesi

Bu sene 12.’si düzenlenen D-Marin Klasik müzik Festivali Cabo Verde’den dünyayya açılan bir sesi Lura’yı ağırlıyor. Brezilya, Amerika, Avrupa’dan gelen geleneksel sesleri kendi müziği ile harmanlayan Lura’nın modern pop-caz alt ritimleriyle birleştirdiği müzik cümbüşünü kaçırmayın. Müziği kadar neşesi ve samimiyetiyle de dinleyenlerini kendine hayran bırakan Lura Bodrum Kalesi’nde sahne alacak. Konser biletlerini Biletix üzerinden satın alabilirsiniz.

Kabus Kerim

22:00 / Konser / Dorock XL

Türkiye müzik tarihine damga vurmuş Cartel ve Karakan’dan Kabus Kerim “eskiden yeniye, daima ileriyle” düsturuyla eski usül hip hop kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Anadolu pop ve Türkçe psikedelik müziğini kendine has tarzıyla baştan yarattığı setiyle Kabus Kerim Dorock XL sahnesinde olacak. 

28 Ağustos Pazar

Gençlik 

21:00 / Sinema / UNIQ Açıkhava Sahnesi

Oscar ödüllü yönetmen Paolo Sorrentino’nun ilk olarak İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan son filmi Gençlik’i sakin bir pazar akşamı geçirmek isteyenlere reçete gibi UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde. Başrollerini Michael Caine ve Harvey Keitel gibi iki usta ismin paylaştığı film, İsviçre Alpleri’nde tatile çıkan iki eski dostun geçmiş, gelecek, sadakat, yaşlanma, aşk ve gençlik ile hesaplaşmalarını anlatıyor. Oyunculukları ve görsel tekniği kadar müzikleri ile de senenin iyi yapımlarından olan Gençlik, ile Sorrentino sinemasının ihtişamına hayran olmaya hazır olun.  

0
4085
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage