16 AĞUSTOS, SALI, 2016

16 Ağustos – 21 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Yazın bitimine iki hafta kala konserler, filmler, oyunlar da hız kesmeden devam ediyor. Bu haftanın takviminde İstanbul’un yanı sıra Ege kıyılarından da yürek kıpırdatan sesler yükseliyor. Haftaya dair en iyi haberse havanın biraz serinleyecek olması. Haftanın etkinliklerini sizin için derledik. Güzel haftalar. 

16 Ağustos – 21 Ağustos Haftalık Kültür Yaşam Dozu

16 Ağustos Salı

Véronique’nin İkili Yaşamı

21:00 / Kadıköy Rexx / Sinema


Fransa ve Polonya’da birbirinden habersiz, ortak hiçbir şeyleri olmayan iki kadının birbirine paralel yaşantısının hikâyesi Véronique’nin İkili Yaşamı, Başka Sinema kapsamında Kadıköy Rexx’te olacak. Krzysztof Kieslowski’nin 1991 yapımı kült filmi birbirinin farkında olmadan birbirinin deneyim ve bilgeliğinden faydalanan iki kadının farklı şehirlerdeki yaşantısına odaklanıyor. 25’inci senesi şerefine ilk kez beyazperdede gösterilen filmi dev ekranda izlemek isterseniz bu fırsatı kaçırmayın. 

17 Ağustos Çarşamba

Jamala

21:00 / Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi / Konser


Türkiye’deki ilk solo konserini vermeye hazırlanan Jamala, Harbiye Sahnesi’nde sevenleriyle buluşacak. Kırım asıllı Ukraynalı şarkıcı Jamala eğlenceli tarzı kadar duygusal şarkılarıyla sevenlerini kucaklayacak. Jamala konserinin biletlerini Biletix üzerinden edinebilirsiniz.

Birsen Tezer – Konuk Sanatçı Hüsnü Arkan 

21:00 / Bodrum Kalesi / Konser


Büyülü sesiyle ve kalpte iz bırakan şarkı sözleriyle günümüzün en kıymetli seslerinden Birsen Tezer Bodrum Kalesi’nde sahne alacak. Cihan isimli ilk albümünü 2009’da, ikinci albümü İkinci Cihan’ı ise 2013 senesinde yayımlayan; Aşk Bu Değil, Çal Kapımı, Di Gel Yanıma gibi şarkılarıyla şimdiden müziğin klasikleri arasına adını yazdıran Tezer’e sahnede eşlik edecek isim ise Ezginin Günlüğü’nün yanı sıra solo çalışmalarıyla da tanınan vokalist, söz yazarı ve besteci Hüsnü Arkan. Bodrum Kalesi’nde buluşacak ikili Hoş Geldin ve Öyle Bir Rüya düetlerinin yanı sıra başka sürprizleriyle de meraklılıklarına unutulmaz bir gece yaşatacak.   

İnatçılar

21:00 / UNIQ Açıkhava Sahnesi / Sinema


İzlanda’nın Oscar adayı, İnatçılar UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde. Bu sene İstanbul Film Festivali’nde izleyiciyle buluşan iki birbirinden inatçı kardeşin hikâyesi İnatçılar; İskandinavların kendine has sıcak mizahı ve kuzey coğrafyasının mest eden manzarasının mükemmel bileşimi. 40 yıldır birbiriyle konuşmayan Gummi ve Kiddo kardeşlerin ülkenin en iyi koçunu yetiştirmek konusunda birbirleriyle girdikleri rekabet beklenmedik bir olayla aralarındaki inatlaşmayı bir iş birliğine dönüştürecektir. 2015 senesinde Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünün En İyi Film Ödülü’nü kucaklayan İnatçılar’ın yönetmen koltuğunda Grimur Hakonarson oturuyor. 

18 Ağustos Perşembe

Son Zenne

21:00 / Bo Sahne / Tiyatro


“Hayatımızın içinden geçenler… Üçü de tanıdık. Çok yakınımız da olsa görmezden geldiklerimiz, hatta yok saydıklarımız… Ama asla kaçamadıklarımız… Çünkü onlarda bizi, hepimizden birer parçadır onlar. Onlar demek bile ayıbımız; insanız çünkü aynı hamurdan yoğrulduk farkında mısınız?” Serdar Saatman’ın yazıp yönettiği, Yarkın Ünsal, Sevtap Özaltun ve Cansu Fırıncı’nın başrollerini üstlendiği Son Zenne hayatın içinde görmezden geldiğimiz ya da görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz üç insanın hikâyesini anlatıyor. Bo Sahne’de izleyebileceğiniz oyunun biletlerini Biletix’ten ayırtabilirsiniz. 

Goodnight Mommy

21:00 / UNIQ Açıkhava Sahnesi / Sinema


Yapımcılığını Avusturyalı ayrıksı yönetmen Ulrich Seidl’ın üstlendiği, ki filmi izlemek için bu bile yeterli bir referans olsa gerek, Hanekevari gerilimi ve ters köşeye yatıran hikâyesiyle Goodnight Mommy açık hava sinemasında. 9 yaşındaki ikizler Lukas ve Elias’ın estetik operasyon geçirdikten sonra eve dönen annelerinin hakiki anneleri olup olmadığından şüphelenmesiyle başlayan filmin yönetmen koltuğunda Severin Fiala ve Veronika Franz oturuyor.  

Güneşin Sofrasında – Nazım ile Brecht

21:00 / Mahmut Paşa Konağı Açıkhava Sahnesi / Tiyatro


Şüphesiz senenin en heyecan veren işlerinden Güneşin Sofrasında – Nazım ile Brecht  tarihi Mahmut Paşa Konağı'nda. Yaz sezonu boyunca​ Türkiye tiyatrosunun saygı değer ismi Genco Erkal, Tülay Günal ile birlikte açık havada izleyiciyle buluşacak Erkal’ın 20. Yüzyıl edebiyatının iki doruk noktasını Nazım Hikmet ve Bertolt Brecht’i bir araya getirdiği oyuna bilet bulmak için hızlı davranmak gerekiyor. 

19 Ağustos Cuma

Büyük Ev Ablukada

20:30 / Akasya Kültür Sanat / Konser


Son yılların şüphesiz ki en kendine has ve eğlenceli gruplarından Büyük Ev Ablukada akustik performansıyla Akasya Kültür Sanat’ta olacak. Canavar Banavar, Galvaniz Gelbiraz ve Afordisman Salihins’in sahnede hem yeni hem eski şarkılarını seslendireceği ve arada tabi ki de dans etmeyeceği (!) konseri en az konserleri kadar akılda kalıcı Büyük Ev Ablukada dış sesinin deyimiyle “ev yemeği kadar içten” olacak. 

Yeni Türkü – Müzik Boğaz’dan Gelir

19:15 / Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi / Konser


Yaz başından bu yana Jehan Barbur, Cem Adrian gibi pek çok ismi ağırlayan Müzik Boğaz’dan Gelir Teknesi bu hafta bir efsaneyi hayranlarıyla buluşturuyor. Yaklaşık 40 yılı deviren Yeni Türkü ile ay ışığı altında eşsiz bir gece vadediyor. Başka Türlü Bir Şey, Günebakan, Olmasa Mektubun, Destina gibi klasikleşmiş şarkılarını hayranlarıyla bir ağızdan söyleyecek Yeni Türkü ile sakin ve huzurlu bir akşam geçirmek isteyenler biletlerini Biletix’ten temin edebilirler. 

20 Ağustos Cumartesi

Electropol Festival Istanbul 2016

14:00 / Life Park / Konser


Elektronik müziğin iddialı isimleri bir günlüğüne iki farklı sahnede meraklısıyla buluşuyor. Gün boyunca gerçekleşecek pek çok aktivite ve orman içindeki muhteşem atmosferiyle Life Park’ta düzenlenen etkinlik 10 saatlik bir festival deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor. Öğlen 2’de başlayacak Electropol gece 12’ye kadar EDM’nin hatrı sayılır temsilcilerinin yanı sıra techno’dan deep house’a underground elektronik müziğin günümüz isimlerini de bir araya getirecek. Gün boyunca sahne alacak isimler arasında DVBBS, Andrew Rayel, Jaycosmic Franky Rizardo gibi pek çok isim var.  

Kardeş Türküler & Candan Erçetin 

21:15 / Bodrum Antik Tiyatro / Konser


“Henüz şehir gürültüye boğulmamışken, Boğaz’da oturanlar karşı kıyıdan gelen müzikleri dinlermiş keyifle…”  Anadolu’dan, Balkanlar’a, Mezopotamya’dan Kafkaslar’a özgün sesleri harmanlayan Kardeş Türküler ile Candan Erçetin’in kadife sesi Bodrum Antik Tiyatro’da buluşuyor. Yalnız müziklerin değil, ezanların, çanların kavuşacağı; düğün ve bayram coşkusunun aynı anda yaşanacağı gecede Kardeş Türküler ve Candan Erçetin birlikte ürettikleri şarkıları da ilk kez dinleyicileriyle paylaşacak. 

21 Ağustos Pazar

Mükemmel Bir Gün

21:00 / UNIQ Açıkhava Sahnesi / Sinema


Haftanın son gününü açık havada film izleyerek geçirmek isteyenler UNIQ Açıkhava Sahnesi’ndeki Mükemmel Bir Gün’ü kaçırmasın. Fernando Léon Aranoa'nın yönettiği 1995 senesi Balkanlar’ın savaş günlerinde geçen film yol hikâyesinden çıkan bir komedi dram. Gönüllü bir yardım ekibinin şebeke suyunu kirleten bir cesedi kuyudan çıkarmaya çalıştıkları hikâyede tek engel ceset değil, mantıksızlıktır. Her taşın altından çıkan bürokrasi, komik tesadüfler ve türlü talihsizliklerle bezeli film Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko ve Mélanie Thierry’yi bir araya getiriyor.

0
3651
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage