10 EKİM, PAZARTESİ, 2016

10 Ekim – 16 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Bu haftanın gündemi açık ara Filmekimi olsa da hafta boyunca devam edecek birçok tiyatro gösterisi, konserler ve festival harici film gösterimleri de hayli yer tutuyor. Lafı fazla uzatmadan haftaya hızlıca bir göz gezdirdik. Güzel haftalar!

10 Ekim – 16 Ekim Haftalık Kültür Yaşam Dozu

10 Ekim Pazartesi

Filmekimi

Festival

Sonbaharın rengi güzide film festivali Filmekimi nihayet başladı. 16 Ekim’e dek sürecek festival kapsamında dünya sinemasından pek çok film sinefillerle buluşuyor. Festivalin bu seneki içeriği hayli zengin, Pedro Almodovar’ın kariyerinin 20. yılında çektiği Julieta, Jim Jarmusch imzalı otobüs şöförü koltuğunda Adam Driver’ı gördüğümüz Paterson, son yıllarda ismi sinemanının dahi çocuğu olarak anılmaya başlanan genç yönetmen Xavier Dolan’ın Alt Tarafı Dünyanın Sonu filmi, Kim Ki Duk imzalı gibi pek çok filmin programında yer aldığı festival, şüphesiz sinemaseverler için haftanın büyük bölümünü de kaplıyor. 

Pencere

20:30 / Tiyatro / Tepekule Kültür ve Kongre Merkezi – İzmir

Hikaye farklı dünya görüşlerine sahip bir adam ve kadının ilişkilerinin bitmesinin üzerinden üç yıl geçtikten sonra tekrar bir araya gelmesiyle başlar. Tom’un Kyra’yı ziyaret etmeye karar verdiği soğuk kış gecesi ikili için tüm yargılardan kurtulup tekrar bir araya gelme imkânı doğuracak mıdır yoksa yargılar katmerlenerek büyüyecek midir? Başrollerini Haluk Bilginer ve Esra Bezen Bilgin’in paylaştığı oyunun yazar köşesinde ise David Hare imzası yer alıyor. 

11 Ekim Salı

Medet

20:30 / Tiyatro / Asmalı Sahne

Bir felaketle ayrılıp bir diğeriyle bir araya gelen Çiçek ve Durukan’ın hikayesini anlatan Medet, Asmalı Sahne’de. “Hayat inandığımız tüm doğrulardan büyüktür” diyen oyun mesleği ile vicdanı arasında sıkışıp kalan bir doktor ve yardım isteyecek başka kimsesi olmayan bir kadın hakkında. Başrollerini Melike Güner, Faruk Barman ve Sinem Reyhan Kıroğlu’nun paylaştığı Medet, YanEtki Tiyatro’nun yeni sezonunun başlangıcını yaptığı oyun aynı zamanda. 

12 Ekim Çarşamba

Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi

20:30 / Tiyatro / Şişli Blackout Sahnesi

“Aslında çok komik bir şey var, ben kaç para ettiğimi biliyorum.

Kaç kişi söyleyebilir bunu?

Üç bin dolar ediyorum.

Çünkü Mustafa benim için o kadar ödedi.

Yani tam iki buçuk iphone.”

Talimhane Tiyatrosu’nun başrollerini Esra Bezen Bilgin ve Güliz Gençoğlu’nun paylaştığı bu etkileyici oyunu insan kaçakçılığı üzerine. Karaköy İskelesi’nde büyük umutlarla indiğinde kendisi için planlananların bambaşka olduğunu fark eden Dijana’nın izleyiciyi yer yer zorlayacak kadar gerçek ve aynı zamanda ironik hikayesinin yazarı Lucy Kirkwood, oyunu yerli sahneye uyarlayan isim ise Seçil Honeywill. Oyunun yönetmen koltuğunda ise Mehmet Ergen oturuyor.  

Ansızın

21:00 / Sinenma / Kadıköy Rexx

Köprüdekiler filmiyle Altın Lale En İyi Film ve Hayatboyu filmiyle Altn Lale En İyi Yönetmen Ödülüne layık görülen Aslı Özge’nin Almanca çektiği ilk filmi Ansızın, ilk olarak bu sene İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşmuştu. Varlıklı bir ailenin oğlu Karsten’in evindeki partinin ardından, evde kalan tek konuk Anna’nın gizemine ve büyüsüne kapılıp sağlam temellere oturttuğu yaşantısının bir anda altü üst oluşunu anlatıyor. Berlin Film Festivali’nin Panorama Special bölümünde gösterilen FIPRESCI ödüllü filmin başrollerini Sebastian Hülk, Julia Jentsch ve Hans Zischler paylaşıyor. 

Yüzyüzeyken Konuşuruz

21:30 / Konser / Passage Pub - Ankara

Yüzyüzeyken Konuşuruz metropolün içinde sıkışıp kalmış sıkkın neslin gündelik dertlerine dair anlattıkları samimi hikayeleri ve sakin müziğiyle bir anda hızlıca hayatımıza girdi. Yaptıkları müziği indie folk olarak tanımlayan Yüzyüzeyken Konuşuruz, gitar ve vokalde Kaan Boşnak, elektro gitarda Engin Sevik, bas gitarda Canberk Ünsal ile davulda Can Kalyoncu’dan oluşan kadrosuyla Passage Pub’ta sevenleriyle buluşacak. 

13 Ekim Perşembe

Sokratis Sinopoulos Quartet

19:00 / Konser / Akbank Sanat

Kemençeyi uluslararası düzeyde çalan az sayıdaki müzisyenden Sokratis Sinopoulos’un kendi dörtlüsüyle ECM’den yayımladığı ilk albümü Eight Winds için eleştirmenler “yaratıcı ve duyarlı... bir halk enstümanı ile caz üçlüsünün birleşiminden öte bir şey” yorumunda bulunmuştu. Kemençede Sinopoulos, piyanoda Yann Keerim, kontrbasta Dimitris Tsekouras ve perküsyonda Dimitris Emmanuel’den oluşan grup, Akbank Caz Festivali kapsamında, Akbank Sanat’ta sahne alacak. 

BabaZula

21:00 / Konser / IF Performance Hall – Ankara

Türkiye psikedelik müziğinin kendine has ekiplerinden Baba Zula, Türkiye’den önce Japonya’da yayımlanan 34 Oto Sanayi albümünden parçalarla Ankara IF Performance Hall’da olacak. Daha elektrikli ve daha protest son albümüyle yakın gelecekteki albümlerine dair de ipuçları veren BabaZula’nın sahne şovuna dair fazla söze gerek olmasa gerek. Zira bol danslı, yerinde duramamalı, eğlenceli bir akşam beklentisi olanlar için kesinlikle doğru adres. 

Flört

22:00 / Konser / Kadıköy Sahne

“Kadın erkek hepimiz günün birinde aşık olmayı düşleriz. Şöyle bir mavzer kurşunu gibi yüreğimizi delip geçecek bir aşkla tanışmak isteriz.” Aşk ve aşk acılarını anlattıkları Aşk Böyleymiş Meğer albümünü bu sene yayımlayan Flört eğlenceli müziğiyle Kadıköy Sahne’de. “Üzülürüz, yine de vazgeçmeyiz aşktan” diyen Ozan Kotra, Ata Akdağ, Çağatay Kehribar ve Hakan Çağlar nam-ı diğer TİMSAH’tan oluşan grup 1990’ların başından son albümlerine dek şarkılarıyla hayranlarıyla buluşacak. 

Gevende

22:00 / Konser / Moda Sahnesi

Eskişehir menşei Gevende “Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar” ile 26. Akbank Caz Festivali kapsamında Moda Sahnesi’nde olacak. Anlamı olmayan dilde yazılmış şarkıları ve psychedelic-folk’la caz-rock karışımı olarak tanımladıkları müzik tarzlarıyla yerli müzik dünyasının nevi şahsına münhasır grubu, son albümlerini geçtiğimiz senenin Kasım ayında yayımlamıştı. Sahne performansları da en az kendileri kadar özgün olan grubu sahnede izlemeyi özlediyseniz bu konseri kaçırmayın. 

14 Ekim Cuma

Selda Bağcan & Boom Pam

20:30 / Konser / Bostancı Gösteri Merkezi

Son yılların şüphesiz en heyecan veren oluşumu Türkiye müziğinin yaşayan efsanesi Selda Bağcan ile Tel Aviv çıkışlı müzik topluluğu Boom Pam’ınki. Haliyle bu birliktelik için fazla söze de gerek yok. Selda Bağcan & Boom Pam 14 Ekim akşamı ilk kez Bostancı Gösteri Merkezi’nde, 15 Ekim tarihinde ODTÜ Vişnelik’te, 16 Ekim’de ise İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda olacak. 

Tüy Kalemler Marquis de Sade

20:30 / Tiyatro / Uniq Hall

18. yüzyılın en iflah olmaz yazarlarından Marquis de Sade’in yaşamının bir bölümüne odaklanan Tüy Kalemler Erdal Beşikçioğlu rejisiyle sahnede olacak. Döneminin en aykırı isimlerinden Sade’in hapishane ve akıl hastanesi arasında gidip gelen yaşantısından bir kesit sunan oyunun yazarı Doug Wright. Kadrosunda Burak Sergen, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun gibi isimlerinde yer aldığı oyun, bundan böyle İstanbul’da izleyiciyle buluşacak olan Tatbikat Sahnesi’nin yeni mekânındaki ilk oyunu. 

%100 Müzikle Bir Filmekimi Partisi

21:30 / Parti / Salon

Bu sene İzmir’de ilk defa gerçekleştirilecek İzmir Coffee Festival, Türkiye’de şimdiye dek düzenlenmiş en büyük kahve festivali olma özelliğine de sahip. Üç gün boyunca İzmir Arena’da “sabah kahvemi içmeden güne başlayamam”, “bu yemeğin üzerine bir kahve içilir şimdi”, “bir keyif kahvesi mi içsek?” gibi cümleleri gün aşırı tekrar edenleri kucaklıyor. Kahveye dair aklınıza gelen gelmeyen her şeyi ağırlayan festival kapsamında workshoplardan, söyleşilere, dünyaca ünlü baristalarla tanışma fırsatına, atölyelere pek çok etkinlik aynı zamanda konserler ve daha fazlası öğlen 12:00’den gece 24:00’a dek devam edecek. 

İzmir Coffee Festival

İzmir Arena / Festival / İzmir Arena

Bu sene İzmir’de ilk defa gerçekleştirilecek İzmir Coffee Festival, Türkiye’de şimdiye dek düzenlenmiş en büyük kahve festivali olma özelliğine de sahip. Üç gün boyunca İzmir Arena’da “sabah kahvemi içmeden güne başlayamam”, “bu yemeğin üzerine bir kahve içilir şimdi”, “bir keyif kahvesi mi içsek?” gibi cümleleri gün aşırı tekrar edenleri kucaklıyor. Kahveye dair aklınıza gelen gelmeyen her şeyi ağırlayan festival kapsamında workshoplardan, söyleşilere, dünyaca ünlü baristalarla tanışma fırsatına, atölyelere pek çok etkinlik aynı zamanda konserler ve daha fazlası öğlen 12:00’den gece 24:00’a dek devam edecek. 

15 Ekim Cumartesi

Dharma Stories

20:00 / Konser / Zorlu PSM Ana Tiyatro

Son yıllarda elektronik müzik sahnesinin en dikkat çekici isimlerinden Berlinli DJ / prodüktör ve ses mühendisi NU, house, techno ve deep house’u bir araya getiren Kanadalı ikili Blond:ish ve 17 yıllık kariyeriyle ABD’li dj aynı zamanda prodüktör Sabo, Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde olacak. Şimdiye dek düzenlediği tüm etkinliklerde türünün öncü isimlerini ağırlayan Dharma Stories kapsamında sahne alacak üçlü, günün ilk ışıklarına dek sahnede olacak. 

16 Ekim Pazar

Paolo Fresu & Omar Sosa

18:00 / Konser / CRR Konser Salonu

Latin cazın günümüzdeki önemli temsilcilerinden Omar Sosa, Afro-Cuban esintiler içeren müziği ve avangart tarzıyla piyanoda; uluslararası alanda sahip olduğu pek çok ödül ve dünyada Afro-Amerikan müziğinin en önemli temsilcilerinden kabul edilen Paolo Fresu trompette. İkili 2012 senesinde yayımladıkları Lara albümüyle hayli beğeni toplamıştı, bu sene birlikte ikinci albümleri Eros’u yayımlayan Sosa ve Fresu 26. Akbank Caz Festivali kapsamında Türkiyeli müzikseverlerle buluşuyor. Haftayı iyi müzikle kapatmak isterseniz, bu konseri kaçırmayın. 

0
3497
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage