07 KASIM, PAZARTESİ, 2016

07 - 13 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Kasım ayının ikinci haftasında, havalar hali hazırda çok da soğumamışken şehirde ne var ne yok sizin için derledik. Tiyatrodan sinemaya, konserden dans gösterisine kadar bir çok etkinlikle dolup taşan hafta için size şimdiden iyi eğlenceler!

07  - 13 Kasım Haftalık Kültür Yaşam Dozu

07 Kasım Pazartesi

Godot’yu Beklerken

20:30 / Tiyatro / Zorlu PSM Drama Sahnesi

20. yüzyıl deneysel edebiyatının önde gelen isimlerinden Samuel Beckett’ın Godot’yu Beklerken metni, Şahika Tekand ve Studio Oyuncuları yorumuyla Zorlu PSM sahnesinde olacak. Her ne kadar avangart olarak nitelense de edebiyatın klasikleri arasında sayılan oyun, varoluş sancılarından muzdarip başkarakteri Vladimir ve Estragon’un birbirleriyle iletişim kurma çabasını anlatıyor. Eylemsizliklerine yenilen iki insanın absürt hikâyesini sahneye taşıyan oyun, sezon boyunca tiyatroseverlerle buluşacak. 

Üç Kız Kardeş

20:30 / Tiyatro / Salon İKSV

Daha iyi bir yaşam idealine duyulan özlem… Kuşların bile terk ettiği bir şehirde kalakalmış üç kız kardeşin hikâyesi Aleksander Popovski’nin yenilikçi rejisi ve Sven Janke’nin çağdaş sahne tasarımıyla Salon İKSV sahnesinde olacak. Anton Çehov’un Üç Kız Kardeş adlı ünlü klasiğinin kalıpları kıran bu yorumu Hayal Perdesi tarafından sahneye taşınıyor. 

08 Kasım Salı

Mumford & Sons: Live from South Africa

21:30 / Sinema-Konser / Zorlu PSM, Sky Lounge

Albümleri milyonlar satan, konserleri stadyumları dolduran Mumford & Son’ın Dick Carruthers yönetmenliğinde çekilen konser filmi Mumford & Sons: Live from South Africa: Dust and Thunder,  Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde grubu canlı izlemeye yakın bir deneyim vaadi sunuyor. Şimdiye dek Rolling Stones, Led Zeppelin, Aerosmith ve Oasis gibi gruplarla çalışan Carruthers, grubun The Wilder Mind turnesi kapsamında Güney Afrika’daki ilk konserlerinin de tanıklığını paylaşıyor. I Will Wait, The Cave, Little Lion Man gibi parçalarıyla sahnenin tozunu attıran grubun konser gösteriminin ardından Radyo Eksen DJ’leri performans sergileyecek. 

09 Kasım Çarşamba

Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi

20:30 / Tiyatro / Talimhane Tiyatrosu – Şişli Blackout Sahnesi

“Aslında çok komik bir şey var, ben kaç para ettiğimi biliyorum. / Kaç kişi söyleyebilir bunu?”… Talimhane Tiyatrosu’nun bol ödüllü oyunu Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi oyunu insan kaçakçılığını konu alıyor. Başrollerini Esra Bezen Bilgin ve Güliz Gençoğlu’nun paylaştığı oyun, Odessa feribotundan Karaköy İskelesi’ne daha mutlu bir hayat umuduyla inen Dijana’nın insan tacirlerinin eline düşüp, pasaportunun elinden alınmasından fuhuşa zorlanmasına kadar dayanılması güç hikâyesini anlatıyor. 

10 Kasım Perşembe

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Festival / Çeşitli Mekanlar

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 10-18 Kasım tarihleri arasında, Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Feriye Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak. Türkiye ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip filmlerin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan festivalin programında yer alan “Bir Portre Krzystof Kieslowski” bölümü altında usta yönetmenin Mavi, Beyaz, Kırmızı filmleri, “Fokus Ülke Rusya” başlığı altında Daniil Zinchenko’nun ilk uzun metraj filmi İksir, “Seyirci Kalmadık” bölümünde 12 Eylül döneminde işkence gördükten sonra suçsuzluğu anlaşılıp serbest bırakılan bir gencin dramını anlatan Gülün Bittiği Yer, Arap Baharı ve askeri darbenin ardından Mısır’ın çalkantılı günlerine odaklanan Mohamed Diab imzalı Çatışma gibi filmler gösterilecek. Panel ve söyleşilerin de düzenleneceği festivale dair detaylı bilgi için festival ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

11 Kasım Cuma

Relic – after Re- Rau

20:30 / Dans / Sahne Pulchérie

“Birkaç adım ileri gidersin / Fırtına anında geri sürükler bedenini / Sen bitiş çizgisini hedeflemeye çalışırken / Başlangıç çizgisinin gerisine düşmediğine sevinmeye başlarsın… / ve umarsızca aktarırsın, anlatırsın… / paylaşırsın… / umarsın… / çünkü mucizeler gerçektir…” Korhan Başaran’ın artistik direktörlüğünü üstlendiği disiplinler arası çalışmalar üreten Relic, after Re-Rau dans gösterisiyle izleyenlerin kalbine dokunmak, hep beraber bir yolculuğa çıkmak ve tekrar özümüze dönebilmek için sahnedeki yerini alıyor. 

Nova Muzak, Güz #2

20:30 / Konser / Borusan Müzik Evi

Rob Mazurek’in kornosuna elektronik sesler ve programlar ekleyerek müzikal paletini genişlettiği projesi Sao Paulo Underground Brezilya’nın 1970’li yıllarda altın çağını yaşayan tropicalia müziğini electronica ve avantcaz ile birleştiriyor. Tuşlu çalgılar ve vokalde Guilherme Granado, vurmalılar ve elektronik seslerde Mauricio Takara’nın eşlik ettiği Mazurek’ten önce sahneyi ısıtacak isim ise, en son Jim Jarmusch imzalı Only Lovers Left Alive için bestelediği müzik Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen Josef van Wissem. 

RBMA Radio Istanbul: Motor City Drum Ensemble + Young Marco + Ahu

23:59 / Parti / Babylon

11-20 Kasım tarihlerinde İstanbul’a kurulacak Red Bull Music Academy Radio İstanbul’un açılış partisi, radyonun ilk gününün gecesi Babylon’da gerçekleştirilecek. Zıt kutupları kesiştirdiği performansıyla Alman müzisyen Danilo Plessow’un Motor City Drum Ensemble projesi, Hollandalı prodüktör Young Marco ve Red Bull Music Academy mezunlarından Ahu’yu bir araya getiren etkinlik, radyo yayınlarının da müjdecisi. RBMA’nın İstanbul’daki radyo istasyonunda 70 sanatçı, 60 radyo programı ile İstanbul’un sesini dünyaya duyuracak. 10 günlük programla ilgili detaylı bilgi için etkinlik ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

12 Kasım Cumartesi

Victor Wooten Trio feat. Dennis Chambers & Bob Franceschini

21:00 / Konser / Zorlu PSM Drama Sahnesi

Bas gitarın Bach’ı olarak tanımlanan beş Grammy ödüllü müzisyen, besteci, yazar ve yapımcı Victor Wooten, caz / funk davulcusu Dennis Chambers ve caz saksafoncusu Bob Franceschini Garanti Caz Yeşili kapsamında bir araya geliyor. Dört telli bas gitarıyla bir orkestra formunda sesler yaratabilmesiyle müzik dünyasında ayrıcalıklı bir yere sahip Victor Wooten, aile üyelerinden oluşan grubu Victor Wooten Band ile genç yaşından beri pek çok performans sergiledi. Sanatçı ayrıca Bass Player Magazine’in “Yılın En İyi Basçısı” ödülünü üst üste üç kez kazanan tek isim. 

Sophie Hunger

22:30 / Konser / Babylon

2006 senesinde odasında kaydettiği şarkılardan oluşan ilk albümü Sketches on Sea ile dikkatleri üzerine çeken İsviçre’nin tanınmış sesi Sophie Hunger, The Guardian’da “Laura Marling, Beth Orton ve Björk’ün folk rock tınılarda buluşması” yorumuyla adından söz ettirmişti. Erik Truffaz, The Youngs Gods ve Stephen Eicher gibi pek çok isimle çalışan Hunger, Le Vent Nous Portera, LikeLikeLike, Shape gibi sevilen şarkılarıyla haftanın son gününde Babylon Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak. 

Kaptan Fantastik

21:00 / Sinema / Kadıköy Moda Sahnesi 

Bu sene Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Bölümü’nde gösterilen ve “En İyi Yönetmen Ödülü”nü alan Kaptan Fantastik, çocuklarını alışılmış medeniyet kalıplarının dışında, toplumsal normlara meydan okurcasına yetiştirmek isteyen Ben ve Leslie’nin Pasifik Kuzeybatısı’na uzanan hikâyesini anlatıyor. Leslie’nin hayatını kaybetmesiyle bir tür cehenneme dönüşen cennet dünyası Ben’i yepyeni bir babalık sınavıyla karşı karşıya getirecektir. Başrollerini Viggo Mortensen ve Trin Miller’ın paylaştığı, yönetmenliğini Matt Ross’un üstlendiği film, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü” ile dönmüştü. Gösterim yerleri ve saatleriyle ilgili detaylı bilgi için Başka Sinema’nın ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

1
3770
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Ayşe Gül
19.12.16
14:37
LOVE IT
Geldanlage