GÜNDEM
 • 18-02-2020

  Swissôtel Büyük Efes ve Büyük Efes Sanat bünyesinde bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan Büyük Efes Sanat Günleri, 20 ile 23 Şubat 2020 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleşen etkinlik, birçok sanatçı ve galeriyi çeşitli programlar kapsamında bir araya getiriyor.

  6. Büyük Efes Sanat Günleri, bu yıl bünyesinde barındırdığı katılımcı kurum ve sanatçılarla oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. İspanya’dan Galeria Joan Gaspar’ın Picasso ve Miro eserleriyle katılacağı etkinlik, 300’den fazla sanat eserini bir araya getiriyor. Program kapsamında 20 Şubat’ta ressam Nedret Yaşar ve heykeltıraş Uğur Çakı “Resim Sanatında Teknik ve Teknoloji Bağlamında Üretim Süreçleri”, 22 Şubat’ta ise İfod İzmir Fotograf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök “Tarihte İz Bırakan Kadın Fotografçılar” söyleşisiyle dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Etkinliğin bu yılki katılımcı kurumları arasındaysa EArt Gallery (İzmir), Asay Sanat  (İzmir), ECN Art Gallery (İzmir), Galeri Turgut (İzmir), GaleriM Sanat Galerisi (Ankara), Galeria Joan Gaspar (İspanya), GT Art & Interiors (İzmir), Konak Belediyesi Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Galerisi (İzmir), Makkaya Galeri (Aydın) ve Valör Sanat Galerisi (Ankara) yer alıyor.

  ​Bu yıl Büyük Efes Sanat Günleri kapsamında Abidin Dino, Adnan Turani, Ahmet Güneştekin, Ahmet Yeşil, Akın Yıldırım, Alaattin Efe, Alexander Calder, Ali İlikler, André Masson, Antoni Clavé, Avni Arbaş, Ayhan Taşkıran, Ayla Aksoyoğlu, Aysun Öz, Aytül Güler Akkaya, Baran Kamiloğlu, Barış Sarıbaş, Bedri Karayağmurlar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Berna Okan, Cevat Dereli, Devrim Erbil, Ecem Aloğlu, Efgan Beyaz, Ekrem Yalçındağ, Ergin İnan, Erkin Keskin, Evren Sarptunalı, Faruk Cimok, Feriha Tuğran, Fikret Otyam, Filiz Onat, Funda Açıkgöz, Gülperin Sertdemir, Gültekin Serbest, Hakan Daloğlu, Hakan Esmer, Hale Nurol, Handan Çetin, Hikmet Çetinkaya, Joan Miró Ferra, Kemal Önsoy, Komet, Leyla Gamsız, Malik Bulut, Mehmet Akkaya, Mehmet Ali Laga, Mehmet Uygun, Mine Poyraz, Mustafa Ata, Mustafa Ayaz, Mustafa Horasan, Mümin Candaş, Nazmiye Mutafoğlu, Necdet Kalay, Nedret Yaşar, Nejad Melih Devrim, Neşe Koçak, Nizam Güner, Nur Doğu Koçak, Oktay Değirmenci, Orhan Zafer, Özer Aktaş, Pablo Picasso, Raşit Altun, Salvador Dali, Serdar Leblebici, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Soner Göksoy, Süleyman Karakul, Süleyman Saim Tekcan, Şenol Tilki, Tanju Demirci, Turhan KA, Uğur Çakı, Vedat Hazneci, Yaprak Kurtoğlu ve Zeki Serbest’in eserleri sanatseverlerle buluşuyor.

  0
  0
  203
 • 18-02-2020

  Ahmet Burak Turan’ın ayrıntılı araştırması sonucu ortaya çıkardığı çalışması Türk Canavarları Sözlüğü – Şamanist Söylencelerde Canavarlar ve Şeytani Ruhlar, Aslı Ekim’in çizimleri ile Gerekli Kitaplar tarafından yayımlandı.

  Turan, sözlükteki maddeleri yüzlerce kaynağı tarayarak; Anadolu’nun, Balkanlar’ın ve Kafkasya’nın birçok bölgesini dolaşarak yazdı. Kitapta, bugün bile hâlâ halk tarafından varlıklarına inanılan, evlerin karanlık odalarında fısıltıyla anlatılan, çocuklara korku salan birçok “canavar”ın kökenleri yer alıyor. Turan, bu yaratıkların dış görünüşleri hakkındaki tasvirler, onlardan nasıl korunmamız gerektiğine dair öneriler sunuyor.

  “Bu kitapta, mitolojik bilgi alanının, kötü ruhlarla ilgili olan kısmıyla karşılaşacaksınız. Neler yok ki? İnsana hastalık getiren kötü ruhlardan, halüsinasyon gördüren varlıklara kadar her şey. İnsanın gelecekle ilgili yaptığı kötü tahminlerden, tabiat olaylarına kadar her şey bir kötü ruha bağlanarak açıklanmış. Aslında tabiat bilgisi, soyutlama yapılarak, tabiatı yöneten ruhlar üzerinden anlatılmaya çalışılmış.” Prof. Dr. Muharrem Kaya

  0
  0
  239
 • 18-02-2020

  Murathan Mungan’ın şair Orhan Veli Kanık’ın şiirlerinden kurgulayarak yazdığı tek kişilik oyunu Bir Garip Orhan Veli, Reha Özcan tarafından sahneye taşındı. Müşfik Kenter’in 30 sene boyunca sahnelediği, büyük ilgi gören klasik eseri Bir Garip Orhan Veli, Reha Özcan’ın farklı yorumu ve yönetmen Murat Sarı’nın dinamik tasarımıyla 14 Şubat Cuma akşamı Duru Ataşehir’de ilk kez sanatseverlerle buluştu. Biletleri günler öncesinde tükenen oyunun ilk temsilinde Reha Özcan başta olmak üzere tüm ekip oyunun tiyatroseverlerle buluşmasının heyecanını yaşadı.

  Bir Garip Orhan Veli’de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını kusursuz bir dille bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli’nin dizeleri, usta yazar Murathan Mungan’ın etkileyici kalemiyle buluşuyor. Oyunda Reha Özcan’a sahnede müzikleriyle Nejat Dimili eşlik ediyor.

  Bir Garip Orhan Veli, mart ayında farklı sahnelerde seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

  Mart Programı:
  4 Mart Duru Moda
  5 Mart Sahne 42 Maslak
  13 Mart Sabancı Kültür Merkezi – İzmit
  15 Mart Zorlu Studio
  18 Mart MOİ Sahne
  19 Mart Duru Ataşehir
  27 Mart Duru Moda

  ​Biletler www.biletix.com’da ve tiyatro gişelerinde satışta.

  0
  0
  236
 • 18-02-2020

  Gedik Sanat, Edebiyat Üçlemesi isimli projesiyle Zorlu Performans Sanatları Merkezi Platinum Sahnesi’nde üç önemli eserin prömiyeriyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Murat Cem Orhan’a ait olan sahne eseri İkinci Yeni Şarkılar, 18 Şubat 2020’de dünya prömiyerini gerçekleştirerek projenin ilk etkinliği olarak seyirciyle buluşuyor.

  ​Sevengül Sönmez’in kurguladığı, illüstrasyonlarını Sevil Yeşim Dizdaroğlu’nun gerçekleştirdiği İkinci Yeni Şarkılar, Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar ve Tomris Uyar’ın metinlerine odaklanıyor. Gedik Sanat’ın siparişiyle ortaya çıkan eser, müzik sorumluluğu kariyerini devam ettiren Murat Cem Orhan’ın son dönem önemli yapıtlarından. Eser kapsamında solist olarak ise Mert Fırat ve Evrim Özkaynak izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Sahnede dinleyiciyle buluşacak şiirler üzerinden edebiyatla müzik tekrar ortak bir platformda buluşturulmaya çalışılıyor.

  0
  0
  179
 • 18-02-2020

  Odunpazarı Modern Müze (OMM), 15 Şubat ile 12 Nisan 2020 tarihleri arasında Karina Smigla-Bobinski’nin “ADA” isimli interaktif sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk kez OMM’da sergilenen ve müzeye ilk izlerini dansçı Li Kehua’nın performansı ile bırakan performans makinesi “ADA”, ziyaretçilere kendi katılımlarıyla vücut bulan sıra dışı bir dünya sunuyor.

  ​“ADA”, bir etkileşimli kinetik heykel olarak teknoloji ile sanatı ortak bir noktada buluşturuyor ve ortaya yepyeni bir form çıkarıyor. İçi helyumla doldurulmuş; yer aldığı odada serbest bir şekilde gezinen; duvar, tavan ve zeminde iz bırakan; kömür çubukların batırılmış olduğu zar gibi bir küreden oluşan heykel, interaktif bir “sanat yapma” makinesi olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Bobinski’nin nanobiyoteknoloji dünyasından gelmiş ve kendi kendini oluşturan eseri, ruhu olan ve sanatseverler tarafından vücut bulan endüstri sonrası bir yaratık olarak dikkat çekiyor. “ADA”, ziyaretçiler tarafından harekete geçirilen bu küre ile ortaya yaşayan bir enerji çıkarıyor ve tüm sanatseverleri de bu enerjinin bir parçası olmaya çağırıyor.

  0
  0
  169
 • 18-02-2020

  Darian Leader’ın popüler kültür, psikanaliz, çocuk gelişimi ve teknoloji gibi çeşitli alanlara göndermeler yaparak hayati uzvumuz olan elin neyi, niye yaptığını kendine has üslubuyla anlattığı kitabı El, İthaki Yayınları’nın “ince şeylerin hatırını gözeten” dizisi Minima’dan çıktı.

  Uygarlığın tarihi ellerimizi nasıl meşgul tuttuğumuzla belirlenmiştir. İcat ettiğimiz ilk aletlerden papirüse, ceplerden mendillere, sigaradan kaydırmalı ekranlara varıncaya dek ellerimizi daima bir şeylerle meşgul tutmuşuzdur.

  ​Durmak bilmeyen bu faaliyetin, bu kıpır kıpırlığın bir sebebi olsa gerek diye düşünürüz. Ne de olsa, ellerimiz dünyada bir yol bulmamızı sağlayan işlevsel araçlardır. Ama aslında salt zorunluluktan çok daha fazlası söz konusudur. Ellerimizi neden hiç hareket ettirmeden tutamayız? Fiziksel jestlerle zihinsel çalkantılarımız arasında nasıl bir bağlantı vardır? Ve tüm bunlar bize kendimize dair neler söyler?

  Görsel: Adara Sánchez Anguiano

  0
  0
  252
 • 17-02-2020

  İstanbul, Taksim Meydanı geçici sergi ve etkinliklere yer vermek için hazırlanan yeni bir strüktüre kavuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi tarafından Taksim meydanına yerleştirilen geçici strüktür “Kavuşma Durağı”, Y. Mimar Arman Akdoğan tarafından tasarlandı.

  ​İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, şehrin büyük meydanlarına kimlik vermek ve yeni bir kültürel-sanatsal alan açmak için tasarlanan strüktür, IND [Inter.National.Design] Mimarlık ve Kent Planlama tarafından hayata geçirildi. 15 Şubat 2020’de Taksim’de açılışı gerçekleştirilen strüktür, 7/24 yaşayan bir alan olarak düşünüldü. “Kavuşma” ana teması etrafında tasarlanan yapı, değişen sergi, konser, panel ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yaparak kültür-sanat aktiviteleri için elverişli bir zemin olarak sanatseverlerin hizmetine sunuluyor.

  0
  0
  426
 • 17-02-2020

  Anton Pavloviç Çehov’un çağdaşı kültür, sanat insanlarının, onu yakından tanıyan akrabalarının, arkadaşlarının gözünden anılarının ve tanıklıklarının anlatıldığı Çağdaşlarının Anılarıyla Anton Pavloviç Çehov, Mehmet Özgül’ün çevirisiyle, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

  Çehov’u yakından tanıyanların şahitliklerinin yer aldığı kitap, Çehov’un hem edebiyat ve sanatla ilgili görüşlerini hem de insani tarafını yakından tanıma olanağı sunuyor.

  “Martı’nın temsili çok güç koşullar altında gerçekleşti. Fırtına öylesine şiddetli esiyordu ki, dekor duvarlar rüzgâr çarpınca seyircilerin üstüne yıkılmasın diye her birinin arkasından bir usta tutuyordu. Karadeniz’de tehlike işareti veren vapurların düdükleri, ayrıca canavar düdükleri sahnedeki bizim seslerimize karışmıştı. Tiyatronun içinde rüzgâr at koşturduğu için üstümüzdeki giysiler uçacakmış gibi savrulup duruyordu. Dışarıda şakır şakır yağmur yağıyordu…”

  0
  0
  262
 • 17-02-2020

  Bu yıl 10 ile 21 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilecek olan 39. İstanbul Film Festivali’nin afişi Cem Özüduru imzasıyla tasarlandı. Etrafı Hitchcock sever kuşlarla çevrelenmiş afiş uyuyakalınan bir filmin ardından görülen rüyanın etkisinden ilham alıyor.

  ​Festival afişleri için farklı sanat dallarından isimlerle iş birliği gerçekleştirmeye özen gösteren İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bu kapsamda 39. İstanbul Film Festivali’nin afişi için Cem Özüduru ile birlikte çalıştı. Kariyerine çizgi roman yazarı olarak başlayan Özüduru, senarist ve yönetmenlik çalışmalarıyla sanatsal üretimlerine ara vermeden devam ediyor. Bu yıl Alfred Hitchcock için düzenlenecek olan özel retrospektif etrafında afişini tasarlayan Özüduru, eserinde yer verdiği egzotik kuşlarla ünlü yönetmenin filmlerine göndermelerde bulunuyor. İnsanı kimi zaman lanetleyen kimi zaman müjdeleyen kuşlar böylelikle bu yılki festivalin sembollerinden birine dönüşüyor.

  0
  0
  341
 • 17-02-2020

  Amerikalı yazar  Claire Vaye Watkins'in kahramanlarının kişisel geçmişiyle bölgenin tarihini iç içe geçirerek Vahşi Batının mitlerini yeniden kurduğu öykülerinden oluşan kitabı Nevada, Zeynep Baransel’in çevirisiyle, Yüz Kitap tarafından yayımlandı.

  Kitapta, çölde havai fişek toplayan yaşlı adamlar, hayalet kasabaların zamanla film setlerine dönüştüğü Nevada coğrafyası, kaybolan turistler, Las Vegas’ın ışıltısına kapılan liseli gençler, çöldeki randevuevi sakinleri, hepsi yeniden kurduğu mitin bir parçası hâline geliyor.

  ​Çölde bulduğu adrese yazdığı mektuplarla yalnızlığını azaltmaya çalışan bir adam, kendini terk eden erkeğin eşyalarını saklayarak yas tutan genç bir kadın, çöldeki randevuevinin kırılgan dengesini varlığıyla altüst eden genç bir İtalyan, ölümden kurtardığı genç kız yüzünden münzevi hayatında ince bir yarık açılan bir adam, annelerinin intiharını atlatamayan iki kız kardeş. Tüm bu karakterler inatçılıkları, şansları ve az da olsa umutlarıyla hayatlarına tutunmaya çalışıyorlar. 

  0
  0
  288
DAHA FAZLA
Geldanlagen
Sultanbeyli Escort