22 KASIM, PAZARTESİ, 2021

Yirmi Birinci Yüzyılda Amerika’da Hayatta Kalmak

Nomadland filminin ilham kaynağı olan Jessica Bruder’in Amerikan ekonomisinin karanlık yüzünün göçebe kurbanlarının, “evsiz” değil, “evi olmayanların” gerçek hikâyesini anlattığı kitabı Göçebeler Diyarı: Yirmi Birinci Yüzyılda Amerika’da Hayatta Kalmak, Burcu Denizci’nin çevirisiyle İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Kitabın yazımı süresince aylarca kamplarda yaşayan ve odağına aldığı asıl kahramanıyla, eskiden kamyon şoförlüğü, kokteyl garsonluğu, müteahhitlik, sigortacılık, köpek kulübesi temizlikçiliği yapan Linda May’le tanışan Jessica Bruder sezonluk işlerde çalışanların arasında, kapitalist bir kıyamette hayatta kalmaya çabalayanları anlatıyor.

​“Hem Kuzey Dakota’nın şekerpancarı tarlalarında hasada katılan hem de Amazon.com’un Teksas’taki işçi kamplarında ürünlerin barkodlarını tarayan yeni bir emekçi türü var artık – işverenlerin hoşuna gidecek kadar düşük masraflı, çoğunluğu eski beyaz yakalı, göçebe ihtiyar Amerikalılardan oluşan bir işçi kabilesi. Büyük Durgunluk’un görünmez kurbanları olan bu insanların emeklilik güvenceleri yeterli değil, çoğu ipotek borcuna sahip. On binlercesi, karavanlarıyla, kamyonetleriyle, günbegün büyüyen bir göçebe topluluğunu oluşturuyorlar.”

0
313
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage