07 ARALIK, PERŞEMBE, 2023

Türk Ytong’tan 60. Yılına Özel Sergi: “Sarının İzi”

Türk Ytong, kuruluşunun 60. yılını, sanat etkinlikleriyle kutluyor. Bu etkinlikler kapsamında ikonik sarı Ytong ambalajlarının sanatçılar tarafından yeniden tasarlanmasıyla oluşturulan “Sarının İzi” başlıklı sergi, 10 Aralık’a kadar Bomontiada’da sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Bomontiada’da mekânsal bir sergi olarak başlayan “Sarının İzi” sergisi, bir milyon ambalajla tüm şehirlere yayılarak Türkiye’nin en büyük açık hava sergisi hâline geliyor. Sanat eserlerinin basılı olduğu 120 bin adet Ytong ambalajı kasımdan itibaren İstanbul başta olmak üzere Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Yalova, Sakarya, Tekirdağ’dan başlayarak şehirlere yayıldı. Bir ay içinde yüzlerce şantiyeye ve satış noktasına ulaşan eserlerin, önümüzdeki yıl içinde bir milyon adede erişip Türkiye’ye dağılması hedefleniyor. Ürünlerin taşındığı araçlar, satış noktaları ve şantiyeler de düşünüldüğünde Türkiye’nin her noktasına yayılacak “Sarının İzi” alanında bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Ytong ambalajlarında Burak Beceren, Meltem Şahin ve Piknik Works’ün eserleri yer alıyor. İçinde birçok kültür ve sanat etkinliğinden oluşan “Sarının İzi” projesi dört aşamadan oluşuyor. Projenin kreatif kurgusu tasarım ve sanat platformu Mercado tarafından yönetiliyor.

​​İllüstratör Burak Beceren, sanatçı Meltem Şahin ve çok yönlü tasarım stüdyosu Piknik Works’ün çalışmalarının ikonik Ytong ambalajlarının üzerine basılmasıyla başlayan proje Bomontiada’da mekânsal bir sergi ile 10 Aralık’a kadar izleyicilerle buluşuyor. Tarihleri arasında sanatçıların eserlerinin birbiriyle, malzemeyle ve izleyiciyle diyaloğa gireceği bu alan, Ytong’un mekân yaratmak konusunda esas aldığı değerlere referans veriyor. Yaşayan bir mekân olarak kurgulanan bu deneyim alanında, sergiye paralel çeşitli konuşma ve atölye çalışmalarına da gerçekleştiriliyor. Çizimlerinde tekrar eden sekanslarla dayanıklı ve güvenli bir görsel ritim yaratan Burak Beceren; insana ve doğaya özgü verileri duygular üzerinden yorumlayarak çevre dostu ve sıcak başlıklarını ele alan Meltem Şahin; hafif ve uyumlu bir anlatının peşinde mekân ve çizim arasında eğlenceli bir evren yaratan Piknik Works, bu çalışmada bir mekânın anlam biriktiren alanlara dönüşümünü yorumluyor.

0
990
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage