16 EKİM, PAZARTESİ, 2023

The Wall Art Gallery’de Yeni Sergi: “Devingen Karakter”

Küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği “Devingen Karakter” başlıklı karma sergi 18 Kasım tarihine kadar The Wall Art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor.

“Devingen Karakter” sergisi, adını yaşadığı deneyimlerle birlikte dönüşüme uğrayan öykü karakterleri ile sanatçıların pratiğinde yer yer farklı hâl ve biçimlerde sürekli beliren karakterler arasındaki benzerlikten alıyor. Sergide; Ahmet Aydın Atmaca, Alp İşmen, Başak Doğan Kademoğlu, Baysan Yüksel, Evren Erol, Hemad Javadzade, İlsu Aslan, Khayyam Zidane, Leyla Pekmen, Pınar Birim, Samuel Zealey ve Suzan Batu’nun resimden seramiğe, heykelden tekstile uzanan farklı tekniklerdeki çalışmaları yer alıyor.

‘Devingen karakter’, deneyimlerinin etkisiyle bir öykünün başından sonuna kadar dönüşüme uğrar. Yeni değerler benimser, yeni bakış açıları edinir ve asla yerinde saymaz. Geçirdiği değişim, onunla özdeşim kuran okuyucuyu da esinler; çünkü her birimiz istikrarın sağladığı güven kadar gelişimin heyecanını da arzularız. Zaten en büyük ikilemlerimiz, alışkanlıklarımızla bizi onlardan vazgeçmeye zorlayan hayallerimiz arasındaki gerilime dayanmaz mı?

Sergide, her bir sanatçının pratiğinde zaman zaman tekrar eden ancak asla aynı kalmayan karakterlerle karşılaşırız. İçinde bulundukları durumlar, hatta büründükleri biçimler bile sürekli değişir; her şeye rağmen izleyici, onların hep aynı kişi olduğunu sezinleyecektir. Serüveni boyunca kendine yabancılaşan, belki de kendini isteyerek kaybeden ve defalarca yeniden bulan o devingen karakter, sanatçının ta kendisidir.

Künye:
1. Baysan Yüksel-Yeni Dünyalar Yarat
2. Hemad Javadzade
3. Khayyam Zidane, Kırılgan Gelecek, tuval üzeri yağlı boya
4. Leyla Pekmen-Yaz Totemi 2, seramik
5. Suzan Batu-Kırmızı Elbiseli Tanrıça, karışık teknik

0
766
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage