16 KASIM, PERŞEMBE, 2023

Sevgi Soysal’ın Yaşam Öyküsü Tiyatro Sahnesine Taşındı

BGST Tiyatro’nun yazar, çevirmen ve radyo programcısı Sevgi Soysal’ın yaşam öyküsünü merkezine aldığı yeni oyunu Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor, tiyatro sahnesinde izleyiciyle buluşuyor.

Prömiyerini 31 Ekim 2023’te gerçekleştiren Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor, Soysal’ın kanser tedavisi için gittiği Londra’da kendi yazdığı karakterler vasıtası ile hem kendi geçmişine hem de memleketin tarihine doğru bir yolculuğa çıkıyor. Oyunda Soysal’ın gerçek yaşam öyküsü anlatılırken, Tante Rosa, Yürümek, Şafak, Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu ve Yenişehir’de Bir Öğle Vakti gibi tanınmış eserlerinden izler ve karakterler de yer alıyor.

Duygu Dalyanoğlu’nun yazdığı oyunu Aysel Yıldırım yönetiyor. Oyuncu kadrosunda ise Banu Açıkdeniz, Burcu İsra Kanbakoğlu, Duygu Dalyanoğlu, Nihal Albayrak ve Zeynep Okan yer alıyor. BGST Tiyatro’nun diğer projelerinde olduğu gibi bu oyunda da dramaturji oyun kadrosunun kolektif çalışması ile şekillenmiş durumda. Oyunun sahne tasarımı Ali Dur’a, koreografisi Banu Açıkdeniz’e, ses tasarımı ve müzikleri Beril Sarıaltun’a, kostüm tasarımı Büşra Karpuz, Duygu Dalyanoğlu ve Nilgün Ilgıcoğlu’na, ışık tasarımı ise İlker Ergün’e ve Zilan Kaki’ya ait. Oyunda Sevgi Soysal’a, dönemine ve çevresine ait fotoğrafları ve belgeleri birleştirip yeniden görselleştiren videolar ise Kenan Özcan’ın elinden çıkıyor. Bu videoların üretim süreci Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından destekleniyor.

Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor’u izleyebileceğiniz tarihler ve mekânlar:

18 Kasım Cumartesi 20:30 - Sahne Pulchérie
21 Kasım Salı 20:00 - İBB Cem Karaca Kültür Merkezi
11 Aralık Pazartesi 20:30 - Moda Sahnesi
16 Aralık Cumartesi 20:30 - Sahne Pulchérie
​19 Aralık Salı 20:30 - Hann Sahne

0
541
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage