16 NİSAN, CUMA, 2021

“Sen Ben Lenin” Dünya Prömiyerini 43. Moskova Film Festivali’nde Yapacak

Tufan Taştan’ın senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte yazdığı Sen Ben Lenin isimli ilk uzun metraj filmi dünyanın köklü festivallerinden biri olan 43. Moskova Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

2010 yılından bu yana yaptığı kısa filmlerle ulusal ve uluslararası arenada birçok ödül kazanan yönetmen Tufan Taştan’ın ilk uzun metraj filmi Sen Ben Lenin, festivalin Russian Trace bölümünde 24 Nisan Cumartesi günü gösterilecek. 22 - 29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalde filmin sunumu, program direktörü Kirill Razlogov tarafından yapılacak. Yönetmen Taştan da gösterimin ardından izleyicilerin sorularını cevaplayacak. 

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya kıyılarından denize atılan Lenin heykellerinden birinin 2000’li yıllarda Düzce’nin Akçakoca ilçesinde karaya vurmasıyla yaşananlar çok konuşulmuş ve dünya basınında geniş yer bulmuştu, Sen Ben Lenin filmi bu olaydan yola çıkıyor. Bugün Akçakoca Belediyesi’ne ait bir depoda kaderine terk edilmiş halde bekleyen Lenin heykeli, yönetmen Tufan Taştan ve senarist-yazar Barış Bıçakçı’nın “Peki Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu” sorusuyla filmde yeni bir hayat buluyor. 

Yapımcılığını İstanbul Digital (ID) Film ve Yapım-eki’nin birlikte üstlendiği filmin başrollerini Barış Falay ve Saygın Soysal paylaşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Melis Birkan, Serdar Orçin, Nur Sürer, Salih Kalyon, Hasibe Eren, Özgür Çevik, Şerif Erol, Binnur Kaya, Mustafa Kırantepe, Serkan Keskin, Nazlı Bulum, Murat Kılıç, Sarp Aydınoğlu, Barış Yıldız, Sarp Akkaya, Necip Memili, Bige Önal ve Utku Çakar da bulunuyor. Ayrıca Özcan Alper, Pelin Esmer, Emin Alper, Çiğdem Vitrinel ve Vuslat Saraçoğlu gibi isimler ise konuk oyuncu olarak yer alıyor.

Yaşanmış bir hikâyenin polisiye ve kara mizah türünde kurgulandığı filmin müzikleri Barış Diri imzası taşıyor. Filmin şarkısı Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” adlı şiirinden bestelendi ve Seyyal Taner tarafından seslendirildi.

0
489
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage