18 EYLÜL, ÇARŞAMBA, 2019

Selim İleri’den “Bir Gölge Gibi Silineceksin”

Selim İleri’nin geçmiş zaman okumalarındaki daha önce paylaşmadığı notlarını, yazılarını gün yüzüne çıkardığı kitabı Bir Gölge Gibi Silineceksin, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

İleri, hem kendi belleğine hem de edebiyata bir meydan okuma denemesine girişiyor. Üzüntüler, yüzleşmeler, kırılganlıklar, hesaplaşmalar ve hepsinin toplamı anımsayışlar; artık tamamen -ve sadece- metni ve yazarın büyüsünü esas alan saptamalar var bu kitapta.

“Buradaki, bu kitaptaki çiziktirmeleri handiyse gelişigüzel sıraladım, karşıma çıktıkları gibi. En eskisi herhalde bir otuz-otuz beş yıl önceden kalmış olmalı. Bazılarını ne zaman yazdığımı iyi kötü hatırlıyorum. Bazıları birtakım metinlerin ön çiziktirmeleri. Yarım kalmış taslaklar. Yarım kalmış tasarılar. Birçok yazıklanış... Bazıları, bütün bütün aklımdan çıkmış. Çiziktirmelerin en yenisi, bir dostun ölümünden sonra yazdıklarım, bu yıl. Kitaba alırken kimi çiziktirmeleri elden geçirdim; kimilerine hiç dokunmadım. Elediklerim, yok ettiklerim oldu. Defterlerde, dosyalarda, kitap aralarında kalmış başka çiziktirmeler..., kim bilir?..”

0
1066
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage