17 KASIM, CUMA, 2023

Salt Beyoğlu’nda “Güncel Polonya Sineması”

Salt’ın sekiz filmden oluşan “Güncel Polonya Sineması” gösterim programı 21-30 Kasım tarihleri arasında Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da sinemaseverlerle buluşacak.

Nowa Przestrzeń Vakfı ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle düzenlenen program, Vistül Film Festivali’nden bir seçkiyle güncel Polonya sinemasından örnekleri bir araya getiriyor. Program kapsamında sekiz uzun metrajlı film ve Varşova Film Okulu ile Krzysztof Kieślowski Film Okulu’ndan kısalar izleyicilerle buluşacak.

Program, 21 Kasım Salı günü saat 19.30’da Kobieta na dachu [Damdaki Kadın] (2022) filminin gösterimiyle başlayacak. Çarpıcı olay örgüsü ile çaresizlik ve yalnızlığın dokunaklı bir portresini çizen filmin gösteriminin ardından, yönetmen Anna Jadowska ile söyleşi yapılacak. 22 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da ise ailesini bir araya getirme çabası ile ülkesinin acı gerçekleri arasında sıkışan bir kadını odağına alan Chrzciny [Vaftiz] (2022) filmi gösterilecek. Filmin gösteriminden sonra yönetmen Jakub Skoczeń ile söyleşi gerçekleştirilecek. Programda yer alan filmler arasında; Zakopane kasabasının dört ünlü boheminin başından geçenleri anlatan ve polisiye kurgusuyla alternatif bir tarih anlatısı niteliğinde olan Niebezpieczni Dżentelmeni [Tehlikeli Adamlar] (Maciej Kawalski, 2022), haksız yere yirmi beş yıl hapse mahkûm edilen Tomasz Komenda’nın gerçek hayat hikâyesini konu alan 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy [25 Yıldır Masum: Tomek Komenda’nın Davası] (Jan Holoubek, 2020), sinemada film izlerken kendisini birdenbire Brigitte Bardot’nun giyinme odasında ve onun film yıldızlarıyla dolu dünyasında bulan Adam’ı takip eden Brigitte Bardot cudowna [Bir Ömür Brigitte Bardot] (Lech Majewski, 2021), aile ilişkileri ve kopması güç bağlar üzerine dokunaklı bir komedi niteliğindeki Czarna owca [Kara Koyun] (Aleksander Pietrzak, 2021) ile kayboluşu İkinci Dünya Savaşı'nın en büyük gizemlerinden biri olarak kalan Polonya denizaltısı ORP Orzeł'in son günlerini konu alan Orzel. Ostatni patrol [Yüzeyin Altında] (Jacek Blawut, 2022) yer alıyor. Program, 75. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen, hüzünlü bir eşeğin gözünden insan dünyasını keşfe çıkan EO [] (Jerzy Skolimowski, 2022) filmi ile kapanışını yapacak.

Program kapsamında ayrıca iki kısa film seçkisi de izleyicilerle buluşacak. Varşova Film Okulu’ndan beş ödüllü kısa film 25 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te; Krzysztof Kieślowski Film Okulu’ndan kısalar ise 29 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da Açık Sinema’da gösterilecek.

​Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek program kapsamında gösterilecek tüm filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak. Program hakkında ayrıntılı bilgiye ve detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz. 

0
1001
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage