15 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2024

Rızacan Kumaş’ın “The Mother Road” Sergisi Contemporary Istanbul Vakfı Cocoon’da

Fotoğrafçı Rızacan Kumaş’ın motosikletiyle Route 66’da bir ay süren yolculuğundan kareleri Mehmet Turgut’un küratörlüğünde bir araya getiren “The Mother Road” sergisi 7 Haziran’a kadar Contemporary Istanbul Vakfı Cocoon’da sanatseverlerle buluşuyor.

Contemporary Istanbul Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı ve Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilcisi olduğu BMW Motorrad’ın iş birliğinde “The Mother Road” sergisi, Rızacan Kumaş’ın BMW R 18 B ile yaptığı ABD’nin sembolik rotası Route 66 yolculuğunun fotoğraflarını izleyiciye sunuyor. Kumaş’ın gözünden Route 66’nın ikonik manzaralarını ve kültürel çeşitliliğini yansıtan sergi, izleyiciyi Santa Monica'nın ışıltılı kıyılarından, Chicago’nun hareketli kalbine kadar uzanan Route 66 üzerinde bir serüvene çıkarıyor. Sanatçı, bu yolculuk sırasında, karşılaştığı her otel, bar ve tamirhaneyi, her bir noktayı titizlikle belgeleyerek, motosiklet ve fotoğraf sanatını bir araya getirdi.

Rızacan Kumaş’ın BMW R 18 B motosikletiyle Route 66’yı baştan başa kat ederken çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, 360 Derece VR deneyimi ile sanatseverleri Route 66’da motosiklet sürme fırsatı da sunuyor.

​Mehmet Turgut sergi hakkında şunları söylüyor: “Sergi, motor kültürünü ve sanatsal ifadeyi bir araya getirme vizyonunu güçlendiren bir dokümantasyon niteliğinde sanatseverler ile bir araya geliyor. ‘The Mother Road’ sergisi, motosiklet tutkunu sanatçının, motosiklet kültürüne olan derin saygısını ve bu kültürün fotoğraf sanatıyla nasıl iç içe geçebileceğini gösteriyor. Sergi alanının seçimi, motor sahiplerinin ve sanatseverlerin eserleri rahatça gezebilmesi için büyük önem taşıyor. Rızacan’ın bu sergide sunduğu eserler, yolculuğunun her adımında biriktirdiği tecrübeleri ve izlenimleri yansıtıyor. Özellikle neon ışıklı görseller üzerinde gerçek neon kullanımı, koleksiyonerler ve sanat tutkunları için yeni bir nefes. Bu sergi, Amerikan motosiklet kültürünü; bir Alman motosiklet olan BMW ile harmanlayarak sunuyor ve bu sayede global bir bakış açısıyla yerel bir dokuyu birleştiriyor. Serginin hem Türk fotoğrafçılığına katkı sağlayacak hem de gelecekteki genç sanatçılara ilham olacak bir değer yaratacaktır.”

0
682
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage