19 NİSAN, CUMA, 2024

Puşkin’den Platonov’a Rus Edebiyatı Üzerine: “Ecinniler”

Elif Batuman’ın Puşkin’den Platonov’a en sevdiği Rus yazarların izini sürdüğü, Amerika’da “2010’un En İyi Kitapları” listelerinde yer alan ilk kitabı Ecinniler: Rus Edebiyatı ve Okurlarıyla Maceralar, Sabri Gürses’in çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

Özyaşamöyküsü, gezi günlüğü, deneme, eleştiri ve inceleme biçimlerinin iç içe geçtiği Ecinniler’de Batuman, Rus yazarların eserlerinden yaptığı okumaları, onların hayatlarının hüzünlü ve komik hikâyeleriyle ustaca birleştiriyor.

Kitapta yeri geliyor Tolstoy’un atalarının malikânesindeki olası bir cinayeti araştırmasını izliyoruz, yeri geliyor Stanford, İsviçre ve St. Petersburg’a doğru yol alıyor, Puşkin’in Kafkasya’daki gezintilerinin izini sürüyor; eski Özbekçede neden ağlamak fiili için yüzlerce farklı kelime bulunduğunu öğreniyor ya da Neva Nehri’nin üzerine inşa edilen 18. yüzyıldan kalma bir buz sarayını görüyoruz.

​Benjamin Kunkel bu kitap hakkında şunları söylüyor: “Ecinniler, Rus edebiyatı ya da yüksek lisans üzerine yazılmış en komik kitap olabilir. Sayfaları bir bir okurken bazen öyle eğleniyorsunuz ki Batuman’ın doğal kalemi ve zekâsına imrenmeyi bile unutuyorsunuz. Kuşağının en iyi yazarlarından biri olduğunu belirtmeye gerek bile yok.”

0
538
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage