03 ARALIK, PAZAR, 2023

Nurra Yazıcı’nın “Gökyüzü ve Yer Arasında; Bazı Mümkün Zamanlar” Sergisi Kıraathane 24’te

Fotoğraf sanatçısı Nurra Yazıcı’nın “Gökyüzü ve Yer Arasında; Bazı Mümkün Zamanlar” başlıklı ilk kişisel sergisi 1 Aralık 2023-4 Ocak 2024 tarihleri arasında Kıraathane 24’te sanatseverlerle buluşacak.

Küratörlüğünü Filiz Ağdemir’in üstlendiği “Gökyüzü ve Yer Arasında; Bazı Mümkün Zamanlar” sergisinde Nurra Yazıcı, gökyüzü ve yer arasında kaybolmuş zamanı ve mümkün mekânları fotoğraflarla gün yüzüne çıkarıyor. Birbirinden farklı anların desenlerini baskı tekniği ile bir araya getiren sanatçı, yaşanmış anların şahitliğini geçici ve göreceli hâle getiriyor. Karışık fotoğraf tekniği uygulamaları, analog ve dijital fotoğraf kolajları, espas kullanımında farklı kâğıt malzeme ve çoklu yüzey denemeleri ile üst üste basılan pozlarla fotoğrafı bir araştırma alanına çeviren Yazıcı, özellikle boşluk ve ışığı kullanarak sonsuz olasılıklar içinde kendi anlatım dilini oluşturuyor.

​Fotoğraflarında gökyüzünü ve yeri, yeni zamanlar ve mekânlar yaratmak için bir araştırma alanı olarak kullanan sanatçı; desen, ışık, renk ve malzemenin potansiyelini baskı tekniğindeki yaratıcı ve cesur çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıyor. Fotoğrafladığı desenleri katmanlar olarak üst üste basarak veya yerleştirerek hem zaman hem de mekânı, geçici ve göreceli hâle getiren sanatçı, tekrar eden fotoğrafları, izleyicinin zihninde özgürce akmaya başlayan ve olasılıkları görünür kılan bir filme dönüşüyor. 

0
966
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage