11 HAZİRAN, CUMA, 2021

Mihail Şişkin’in Öyküleri Bir Arada: “Mürekkep Lekesi”

Çağdaş Rus edebiyatının önemli yazarlarından Mihail Şişkin’in farklı zamanlarda yayımlanmış sekiz öyküsünden oluşan Mürekkep Lekesi, Erdem Erinç’in Rusça aslından çevirisiyle Jaguar Kitap’tan çıktı.

Daha önce Türkçede Mektupların Romanı (Jaguar Kitap) adlı kitabı yayımlanan Şişkin, öykülerinde “dünyanın dağılıp gitmesini engelleyen damarlar”dan besleniyor. Kendisinin ve çağının gerçeklerini, canlı bir hayal gücüyle, yeni bir perspektiften sunuyor. Büyük idealler uğruna hayatlarından ve aşklarından vazgeçmiş devrimcilerden Sovyetler Birliği’nin dağılışını yaşayan insanlara uzanan geniş bir yelpazede, başta Gogol ve Çehov gibi büyük Rus öykücülerin görkemli mirasına yakışır bir dünya yaratıyor.

“Evet, her şeyin temelinde bir doğru, hat, çizgi yatar. Boşlukta herhangi iki noktayı alın, herhangi iki nesneyi alın; aralarına onları bağlayacak bir doğru çekebilirsiniz. Dünyadaki her şeyin arasında gözle görülmeyen doğrular vardır, hepsi birbirine bağlıdır, ayrılamazlar. Uzaklık da bu gerçeğin önünde engel teşkil edemez; doğrular uzadıkça uzar, lastik gibi, uzadıkça şeyleri daha sıkı bağlar birbirine. Gördüğünüz gibi mürekkep hokkası ile parke zemine düşmüş as arasında, kuyruklu piyanonun pedalı ile pencere pervazına düşen ağaç dallarının gölgeleri arasında, benimle sizin aranızda birer doğru uzanıyor. Onlar da bir nevi damarlar, dünyanın dağılıp gitmesini engelleyen damarlar.”

0
263
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage