04 HAZİRAN, SALI, 2024

Melek Zeynep Bulut’a İtalya’dan Ödül

Melek Zeynep Bulut, Açık Yapıt eseriyle Milano yakınlarında Como’da düzenlenen A Design Award’ın “Fine Arts & Arts Installation Design” kategorisinde ödül kazandı.

Tasarım yarışmasında ödül alan her bir tasarım, 278 kişilik akademisyenler ve tasarımcılardan oluşan uluslararası bir jüri tarafından belirlendi. Kazananlar, İtalya’da temmuz ayında gerçekleştirilecek gala gecesi ve törenine katılarak ödüllerini alacaklar ve ayrıca “Yılın En İyi Tasarımları” sergisine katılacaklar.

Açık Yapıt, Haziran 2023’te London Design Biennale’de tarihi Somerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek Public Award’ı kazandı ve çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından “Son Anıt” olarak yorumlanarak sergilendi. Bu serginin hemen ardından Londra Tasarım Festivali’nde tarihi Thames Nehri üzerinde kürasyonunu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirleyerek bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilendi ve bu sergi ile son yılların en etkili işlerinin listelendiği “The Red Book”a girdi. Son olarak Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer eğreti, teatral bir anıt olarak ziyaretçilerle buluştu.

Künye:
1. OpenWork Taksim, Atatürk Cultural Center, October 2023 Credit Mehmed Arda
​​2. OpenWork London Design Festival, September 2023, Southbank, Bankside Credit melekzeynepstudio

0
380
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage