09 TEMMUZ, SALI, 2024

Kayıplarının Acısıyla Başa Çıkma Rehberi

Klinik psikoterapist Gina Moffa’nın yas sürecini her yönüyle ele aldığı, bu süreci en az hasar alarak geçirmek için öneri ve yöntemler sunduğu Hayat Devam Ediyor Tuttuğun Yasa Rağmen, Seda Peker’in çevirisiyle Düşbaz Kitaplar’dan çıktı.

Moffa; kendi yas deneyimden de esinlenerek yazdığı bu kitapta yas tutmaya dair, yasla yüzleşmeye ve yasla yaşamaya dair bir başucu kılavuzu sunuyor okuruna.

“Yakın zaman önce büyük bir kayıp yaşamış olabilirsin. Belki anneni kaybettin, belki babanı, anneanneni, dedeni ya da babaanneni. Çok sevdiğin biri artık seninle değil. Yanından ayırmadığın evcil hayvanın uzaklara gitmiş olabilir. Bir anda telefonun çalmış ve eskiden çok sıkı görüştüğün ama araya yılların girdiği dostunun bir anda ölüm haberini almış olabilirsin. Veya feci bir ayrılık acısıyla başa çıkmaya çalışıyor; kronik rahatsızlıklarla ve günden güne artan ağrılarla mücadele ediyorsun belki. Yıllardır özlemini çektiğin ve hayalini kurduğun bebek için sancılı ve acılı bir süreçten de geçiyor olabilirsin.

Bunların hepsi, birkaçı, biri ya da hiçbiri. Yaşadığın acı çok taze olabilir veya yıllar önceye ait bir yasın vakti ancak gelmiştir, üzüntü tüm yüreğini sarmaya başlamıştır. Bazı kayıplarsa seni belirsizlik içinde de bırakabilir, düşük yapmak veya demans hastalığı gibi; haliyle beklentilerin, umudun, güvenin, kimliğin yitirilmesine hatta daha fazlasına da sebep olabilir.

Belki de yaşadığın kayıplar birikmiş birikmiş, kocaman bir üzüntü yumağı olarak çıkmıştır karşına. Travmatik bir kayıp olabilir bu veya sana travmatik gibi görünüyor da olabilir.

Kimleri ve neleri, nasıl kaybettiğini bilmiyorum ama kaybın için üzgünüm.
Hatta çok, çok üzgünüm.
Neyse ki bu kitapla karşılaştın.”

0
598
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage